Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 август 2011
Мислења
4.873
Поени од реакции
14.120
искрено не гледав на ТВ, ама гледав како си стави во канцеларијата албанско знаме, а и му ги читав изјавите дека по негова желба ќе се обраќа кога сака само на албански... А имаше со Талат инцидент и во Охрид летоска на некое меѓународно отварање...
Туку ај кажи АКО посакаат дали воопшто можат да го сменат Талат пред Парламентарни избори ???
Министер може лесно да се интерпелира, ама председател на Собрание малку потешко...
Доаѓа времето на ВИСТИНАТА, се ќе излезе на виделина...
Значи не се сеќаваш баш точно ама веруваш дека талат го организирал пеењето на албанската химна. Ова ми личи на класичен синдром на 1984 од Орвел, каде што министерството за вистина постојано ги менува историските факти, а сите поданици слепо веруваат на новонастанатите факти и иако имаат различно сеќавање за конкретните настани себеси се убедуваат дека тие не се сеќаваат добро и дека тоа што го вели партијата е и мора да биде апсолутна вистина.
Искрено те сожалувам. Почнувам да мислам дека вие најтврдокорните груевисти всушности имате искривена слика за фактичката состојба и немате никаква способност да расудите што е, а што не е вистина. За вас единствена апсоултна реалност е тоа што излегува од штабот и нема ништо друго. Наликувате на некои си радикални јапонски војници кои до доцните 60ети се криеле во шумите и војувале со американскиот непријател мислејќи дека војната сеуште трае.
Жал ми е, државата мора да ги згрижи ваквите случаеви. Вие можете да си наштетите себеси и на луѓето околу вас.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
Значи не се сеќаваш баш точно ама веруваш дека талат го организирал пеењето на албанската химна. Ова ми личи на класичен синдром на 1984 од Орвел, каде што министерството за вистина постојано ги менува историските факти, а сите поданици слепо веруваат на новонастанатите факти и иако имаат различно сеќавање за конкретните настани себеси се убедуваат дека тие не се сеќаваат добро и дека тоа што го вели партијата е и мора да биде апсолутна вистина.
Искрено те сожалувам. Почнувам да мислам дека вие најтврдокорните груевисти всушности имате искривена слика за фактичката состојба и немате никаква способност да расудите што е, а што не е вистина. За вас единствена апсоултна реалност е тоа што излегува од штабот и нема ништо друго. Наликувате на некои си радикални јапонски војници кои до доцните 60ети се криеле во шумите и војувале со американскиот непријател мислејќи дека војната сеуште трае.
Жал ми е.
не сум во ниедна партија, но дузини луѓе по социални мрежи кажуваат дека на 27 Април во Собранието се пеела албанска химна. Ако тоа не е точно да го избришам постот, НО точно е дека пораади Талат во Охрид летово се развеа албанско знаме на отварањето на меѓународен фестивал, како да сме под Албанија...
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
4.873
Поени од реакции
14.120
не сум во ниедна партија, но дузини луѓе по социаални мрежи кажуваат дејка на 27 Април во Собранието се пеела албанска химна. Ако тоа не е точно да го избришаам постот, НО точно е дека пораади Талат во Охрид се развеа албаансско знаме наа организаацијаа на межународен фестивал, каако да сме под Албанија...
Токму мојата поента. Не веруваш на твоите сеќавања, туку на тоа што го велат ,,дузина луѓе". Имаш неколку слики останати во меморијата и поради надворешно влијание сето тоа си го синтетизирал во еден настан каде талат џафери организира пеење на албанската химна на 27 април. Интересно.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
За пеењето на химната во Собрание пишува некој. Ај да се потсетиме кој ја пееше, пратеник на БЕСА, чии што пратеници мистериозно изчезнаа по тој настан пред да влезе ордата во парламентот, истата партија која беше таен а богами и јавен сојузник и партнер на Никола Груевски на локалните избори.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.873
Поени од реакции
14.120
Инаку интересен и воедно језив факт за книгата на кежо е дека во затвор ја има пишувано на тоалетна хартија, кутии од цигари, парчиња од весници и било каков материјал што можел да му дојде при рака.
Мене многу ме изненади кежо со стилот на пишување. Успева на многу реален и емотивно болен начин да ја долови ситуацијата во која се наоѓаше. Не се сеќавам колку пати ме доведуваше до солзи додека ја читав. Сите што имате вишок време мора да ја прочитате.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
За пеењето на химната во Собрание пишува некој. Ај да се потсетиме кој ја пееше, пратеник на БЕСА, чии што пратеници мистериозно изчезнаа по тој настан пред да влезе ордата во парламентот, истата партија која беше таен а богами и јавен сојузник и партнер на Никола Груевски на локалните избори.
ОК, не знаев, но сепак значи се пеела албанска химна а никој тоа не го спречил.
Во било која држава да се случело ова ќе имало реакција на самите пратеници од националното мнозинство, т.е. или ќе бил исфрлен тој што ја пеел или ќе настанела тепачка.
А прво што направи Талат беше поставување на албанското знаме , не само на бирото туку и на ѕидот, бач како да сме некоја окупациона зона а не суверена држава... или не сме ??
Јас му замерувам на Хорхе зошто не покрена постапка против тој што ја пеел албанската химна во Собрание и против Талат кога истакна албанско знаме..
Но со инцидентот во Собранието на 27 Април се створи клима со која се дозволи албанците што сакаат да прават, ете постирав вчера си одржале партиска прослава со величање на албанскиот иредентизам а сите молчат како пи*ки...
 
S

silmarillion

Гостин
За пеењето на химната во Собрание пишува некој. Ај да се потсетиме кој ја пееше, пратеник на БЕСА, чии што пратеници мистериозно изчезнаа по тој настан пред да влезе ордата во парламентот, истата партија која беше таен а богами и јавен сојузник и партнер на Никола Груевски на локалните избори.
Ај сеа не заебавај и ти. Чекај нека испроцесираат правда прво па после кој им го учука. Како што гледам има време за тоа.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
ОК, не знаев, но сепак значи се пеела албанска химна а никој тоа не го спречил.
Во било која држава да се случело ова ќе имало реакција на самите пратеници од националното мнозинство, т.е. или ќе бил исфрлен тој што ја пеел или ќе настанела тепачка.
А прво што направи Талат беше поставување на албанското знаме , не само на бирото туку и на ѕидот, бач како да сме некоја окупациона зона а не суверена држава... или не сме ??
Јас му замерувам на Хорхе зошто не покрена постапка против тој што ја пеел албанската химна во Собрание и против Талат кога истакна албанско знаме..
Но со инцидентот во Собранието на 27 Април се створи клима со која се дозволи албанците што сакаат да прават, ете постирав вчера си одржале партиска прослава со величање на албанскиот иредентизам а сите молчат како пи*ки...
Го боли онаквото на хорхе каква химна се пеело :D
Хорхица функционира по наредби на гујо гуевски, а албанската химна не била проблем за пратениците на дупмне, проблем беше што не се залепија пак на власт. :D
Старецуу оди да протестираш со ракијата в рака :D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Tomislav Kezarovski

Dva dena se krsam vo sebe. Sto da napisam za slucuvanjava za upadot vo Sobranieto. Da im se potsmevam na privedenite ili da gi zalam.

Kolku solzi istekoa dodeka familijata i tie okolu niv bez griza na sovesta zatvarase i unistvuvase sudbini, koga se obiduvaa, ama ne uspeaja da skrijat nitu, kako sto rekoa tie samite, “edno obicno ubistvo na dete”, otpustaa, zatvaraa, maltretiraa nema mozebi da mi veruvaat zatoa sto tie bea gore vo visocinite.

Da im kazam na privedenive deka uste ne stasan vo zatvor me raspnaa po naslovnite stranici i me proglasija za kriminalec od najdolen vid, kojznae dali ke me sfatat…

Da im kazam kako mi bese koga posle nepoln mesec minati vo pritvor Marko Zvrlevski kaza kolku ke bidam osuden i lazese deka sum gi izmislil najdenite beleski od patarinite posle soobrakajnata nesreka vo koja zagina Nikola Mladenov, nema da me razberat.

Da im kazam kakov tretman imav od Lile Stefanova, isto taka nema da me razberat.

Da im kazam kolku placevme jas od edna strana, a Zoran Kostadinovski-Badzo (obvinet vo Spion) eden od onie najprofesionalnite pripadnici na MVR, od drugata strana na zidot, zatoa sto jas znaev, a i toj znaese deka umira… A go drzea vo pritvor… Lile ne sakase da popusti, ke izbegal… Znam deka i za toa nema da me razberat…

Da im kazam deka poranesniot pretsedatel na Vrhoven sud, Borce Nikolovski, koj sto zaedno so mene bese obvinet vo slucajot Likvidacija bese na sedumdeset i trigodisna vozrast so nekolku baj pasa i so teska, isklucitelno teska operacija, pa go drzea vo pritvor, znam isto nema da me razberat. A, i za nego Lile ne sakase da popusti. Si umre covekot od maka.

Da im kazam deka go zagubiv dedoto, tatkoto na soprugata, koj sto ne mozese da se pomiri deka me osudija zatoa sto tolku mnogu si ja sakav rabotata, zatoa sto si ja sakam Makedonija poveke od dozvolenoto, isto nema da me razberat.

Da im kazam deka osum meseci ne si ja vidov kerkata, a i togas koga mozev da ja gusnam ne mi dozvolija pak nema da me razberat.

Ama, ete, i pokraj se…Ne mozam da im se sitam. Ete, ne mi dava srceto. Bez ogled na se. Takov sum. Taka sum “zasaden”
Iako tie ne me postedija vo nitu eden moment. Iako tie pravea se so nas.

Ne… Jas ne sum i nema da bidam kako niv. Barav promeni i promeni mora da ima.
Moite nameri se cesni i se od srce
Koj i da e, seedno, mora za niv da ima covecki odnos.

Tie bea bezglasni, molcea… Tie bea ahronicni, ne bea vo svoeto vreme, bea nezainteresirani… Tie gi bagatelisuvaa lugeto, ne se grizea za nekogo ili nesto, gi potcenuvaa…
Ama za razlika od niv jas ke bidam glasen i sekogas na nivna strana ako nekoj im posegne po covekovite prava.

24294249_1231459936998192_2753307117103418826_n.jpg
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.364
Поени од реакции
81.674
За пеењето на химната во Собрание пишува некој. Ај да се потсетиме кој ја пееше, пратеник на БЕСА, чии што пратеници мистериозно изчезнаа по тој настан пред да влезе ордата во парламентот, истата партија која беше таен а богами и јавен сојузник и партнер на Никола Груевски на локалните избори.
И која скроз случајно се финансира од турски и катарски донации.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom