Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
вронг, ХАГ ги врати предметите 2008 а автентичното толкување е од 2011 ... 2008 дојде повторно ДУИ на власт и е во континуитет...

Има ли сознанија, притворените се главном организаторите на движењето или тепачите во Собрание???
Да да, my bad, ги помешав годините.

Колку што гледаме, има од организаторите и од тепачите. Игор Југ беше од тепачите, оној од Велес исто.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Имаа они стратешка подршка и од Австрија и од Германија и после останата ЕУ.

Германија ја призна Хрватска и покрај одлуката на ЕУ привремено да не се признаваат републики на Југославија кај што има војна.
Они добија и пари и оружје и финансиски инекции после.
Ние ја имавме Бугарија како прва земја што не призна, а знаеме на што личеше Бугарија тогаш. Другите земји од Европа нејќеа на почеток да не чепнат ради Грција.

Само не те разбирам која ти е поентата ако тоа биле катастрофални потези. Да имавме војна со Југославија? Да не се зачленевме во ОН?
Или си мислиш дека ако не убаво не испердашеа србите тука со бомби со масакри, наеднаш меѓународната заедница на чело со Грција ќе се смилуваше и ќе не признаеше како Република Македонија? :)

Па денес на сите ни е јасно дека Милошевиќ и Караманлис збореа за поделба на Македонија тогаш бе друже. Ќе не збришеа за секунда ако изигрававме курнази, и тоа што го добивме со АСНОМ ќе го изгубевме.
Долга и широка е оваа тема башка што несакаш да видиш што ти пишам. Види лесно е да се правиме генерали после битка и да велиме вака требаше , така требаше. Само едно е сигурно , онака како што изигравме од денешна гледна точка гледано што сме и каде сме очигледно неубаво изигравме.
АСНОМ ,АСНОМ ми го спомнува. Каква допирна точка имаме ние сега со АСНОМ можеш да ми појасниш?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.339
Поени од реакции
18.216
Јас не се занимавам со политика...Владо, Темелко, Бетмен и Робин, Зајакот, Паторот и Луни Тунс...единствено ми значи што СДСМ економски тотално не упропастија во експресно време. Од секогаш сум бил антисоцијалиста и зборувал против социјализам сега имаме можност на дело да го видиме. Ако има протести против прогресивни данок прв сум против такви срања...лобирам организирам ако треба и финансирам. Друго ми е во основа гајле...
Те нервирале социјалистички мерки, а го поддржуваше ДПМНЕ :pos:
 
S

silmarillion

Гостин
Кој рече дека ова е патриотски?
Чиста споредба на тероризми.

Тебе да ти беше срам ќе гукнеше нешто против ова што се случува.
Противниците на Тиранската платформа се уапсени на денот на Албанија.
За какви ситни профитери ми зборуваш?
Кој противник на Тиранска платформа? Оној што му постираа текст каде вика дека имал дрим да збори албански, пред да му се десат фсмилијарни срања па најде утеха на платниот список на ВМРО? Или можда оној другион што преку еднооки им се наебуеше мајке на ВМРО додека не го уапсија па магично ослободија за наредниот ден од еднооки да отиде у безоки.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
Да да, my bad, ги помешав годините.

Колку што гледаме, има од организаторите и од тепачите. Игор Југ беше од тепачите, оној од Велес исто.
Игор Југ веќе беше притваран, наводно имал пиштол во Собранието, па не се докажа и уште 30дена го притворија ама за нешто друго, мислам дека уште е во притвор, сега 3 пат ќе му биде...
Прееска пак дадоа снимки од 27 април, тогаш баш и не ги гледав, од снимките има впечаток дека многу луѓе влегоа во Собранието, се знае ли точен број ??
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Кој противник на Тиранска платформа? Оној што му постираа текст каде вика дека имал дрим да збори албански, пред да му се десат фсмилијарни срања па најде утеха на платниот список на ВМРО? Или можда оној другион што преку еднооки им се наебуеше мајке на ВМРО додека не го уапсија па магично ослободија за наредниот ден од еднооки да отиде у безоки.
Без разлика, колку и да не се согласувам со нивните ликови и дела, за Тиранската платформа беа против, истата таа платформа што сега се реализира.
 
S

silmarillion

Гостин
Се надевам дека една поука ќе извлечат сите од настаните оваа година а тоа е дека НЕ ВРЕДИ.

Без разлика, колку и да не се согласувам со нивните ликови и дела, за Тиранската платформа беа против, истата таа платформа што сега се реализира.
Не се против тоа ти кажувам. А ќе видиш и у нареден период дека е така. И кој ги платил да идат и зошто и како. Не дека и сам незнаеш али ок.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.026
Те нервирале социјалистички мерки, а го поддржуваше ДПМНЕ :pos:
Кога немаме вистинска прокапиталистичка партија...инаку и по нив плукав за Субвенции, минимална плата, јавен превоз, задолжување итн...али со оглед какви се СДСМ, ДПМНЕ многу ми фалат.
 
S

silmarillion

Гостин
Што не вреди?
Да идеш у затвор за туѓи криминали. Да поттикнуваш немири за да направиш од криминалец фактор за да има подобра преговарачка позиција со американците. Да мрзнеш на асфалт на загадено за прашања кои ништо неможеш да им влијаеш. Ни шарена ни патриотска, ништо не вреди од тоа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
@Ireal
Читаш?
НЕ ВРЕДИ да ги браниш криминалците од ДУПМНЕ.
не тролај, јас ги напаѓам криминалците од сдсм а не бранам никакви криминалци, ниту на дпмне ниту на дуи... уште од 27 април пишав да се процесуираат тие што биле насилни, ама ДА се ОДРЖИ нова седница на Собрание по сите закони и салтанати ( со предлагање на повеќе кандидати а не само Талат)
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Да идеш у затвор за туѓи криминали. Да поттикнуваш немири за да направиш од криминалец фактор за да има подобра преговарачка позиција со американците. Да мрзнеш на асфалт на загадено за прашања кои ништо неможеш да им влијаеш. Ни шарена ни патриотска, ништо не вреди од тоа.
Види, мора еднаш да искочите од тој наратив "Ете, Грујо правел криминал, сега остајте не на раат да ја раскурцаме државата"
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Маме му ебем кој прв почна работата. Додуша и нема што да ти замерам, нити го памтиш нити си го затекнала. Како ти кажале така :(
Владе, два дена со ред на темава само се умотуваш во некои глупи муабети, вчера за дискотеки фати муабет, сега за претседатели од нигде никаде. Како во фудбалот подфорумон среде утакмица да прашаш дали му текнува на некој со Митре топка кога се играше и дали подобри од денешниве Најк.

Кого јас сум затекнала или не сум затекнала не е важно ама сам се упеца со доскочицата - Киро кога беше да, бев дете, ти сакаше да одговорам Киро ама не го кажав, ти фрлаш кал на Глигоров а од Борис, Бранко и Хорхе само несаглам човек ќе ги избере последниве двајца.

Само што разликата меѓу мене и тебе е што јас ти кажувам дека никој не бил, всушност по 25 години изигравање држава сме слепото црево на Европа а сега дури и на Балканот, не само претседател, сметам дека политичар за респект сме немале.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.205
Поени од реакции
8.444
Да идеш у затвор за туѓи криминали. Да поттикнуваш немири за да направиш од криминалец фактор за да има подобра преговарачка позиција со американците. Да мрзнеш на асфалт на загадено за прашања кои ништо неможеш да им влијаеш. Ни шарена ни патриотска, ништо не вреди од тоа.
Се согласувам со тебе тука, меѓутоа како ти што рече -- ДПМНЕ собираше очајници како Боге и Дамовски. Или луѓе кои им должат нешто или се уценети, како што се Пандов, Миленко, Оливер Андонов итн. Плус, сигурен сум дека има доста работи во заднина кои не ни се познати. Еве на пример, Ефтов малку доцна се стави во служба на Груевски. Искрено, ти изгледа Ефтов толку наивен и глупав да не знае во што се впушта?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom