Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Како да не требало, се знаеше дека ништо нема да се промени, освен имињата на раководните лица,

пример ти е форумот, ваоо ти е тврдокорен СДСМовец како и Зраинвооп и сега тоа што му сметаше пред промената на власта, сега не му смета, за Берик па да не збореме
Предходно друго не убедуваа.Сега освен "па и ВМРО така правеа" не знаат друго ништо да напишат.Пред да се смени владата дневно по десетина страни се плукаше по темава сега исчезнаа никаде ги нема.Или државно се вработиле па немаат време да серат на форумов.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Леле леле осветлувањето на крстот им сметало. :LOL:
Знаете ли колку јајца се трошат за Велигден и колку свињи се колат за Божик? Со тие непотребни трошоци слободно би можеле да се нахранат милиони деца по Африка.
Не за џабе 11 години дремеа во опозиција, а да не беа командантите од Арачиново немаше ни до 45 пратеници да стигнат. Овие ако не организираат предвремени избори за една година ќе изгубат од овој нокаутиран Грујо.
Него и така очигледно е дека овие се понеспособни дури и од претходнитее, дај Боже вака да продолжат, а и ВМРО да остане со Грујо на чело и проруски настроено.
Кај и да е ќе им светне на САД да се заложат посериозно за трета опција како Левица и ќе го сменат моделот во една изборна единица. Па да видиме после колку ДПМНЕ и СДС се способни и моќни без поддршка и во фер битка, а не да лапаат по 5-6 пратенички места плус ради глупиот донтов модел.
VMRO pro ruski nastroeno? Ti ova seriozno go zboruvash?
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
165
Поени од реакции
39
Дур сме кај Апасиев, на дебатата вика јас сум про ЕУ и контра НАТО. За после тоа водителката да спомне дека сите гости биле проНАТО и проЕУ, а Павле и Бетмен спремно и спретно да напоменат дека Апасиев бил контра НАТО и слатко да се изнасмеат.
Од авион се гледаше дека немаат појма зашто Апасиев е против НАТО, а се сметаат за интелектуалци, начитани и избањати, прави gragani(што би рекол волкот).
Ете такви се нашите интелектуалци, мангупчиња глупи и неписмени, кои и покрај тоа што цел живот се туркани по највисоките државни позиции и земаат за наши услови луксузни плати ги мрзи да прочитаат најосновни информации за професијата со која се бават. Ама битно за да преведуваат досетки од јапонци, кинези, американци и јужноафриканци за да ги прикажат како свои ги бива.
НАТО у базисен услов за ЕУ. Нема НАТО, нема ЕУ по default. Тоа да не го разбира некоj, или нема 4-то отделение, или е генетски улав, или има некоjа мно-о-о-огу специфичка работа.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
Зачестија убиствава во градов,а за сите оние кои не живееле и не знаат ,, Добредојдовте во 90-тите години на минатиот век кога државата беше управувана од мафијашката политичка партија структура - СДС''. Ова е само почеток на животот што го носи новата власт, и допрва ќе дознаете што значи да се биде дел од животот кој истата го носи.
Објасни ми ја поврзаноста на СДСМ со денешниот настан? Значи и ја ги критикувам за многу работи, меѓудругото и за неажурност во врска со убиството на Јанушев, ама многу ме интересира како го поврзуваш ова.
 
V

viktora

Гостин
Објасни ми ја поврзаноста на СДСМ со денешниот настан? Значи и ја ги критикувам за многу работи, меѓудругото и за неажурност во врска со убиството на Јанушев, ама многу ме интересира како го поврзуваш ова.
Велија го ослободија,Красниќи,Бајруш,го вратија на повторно судење случајот Смилковско езеро...Секој си ја пробува среќата.И јас се мислам да лупнам некоја банка.И да ме фатат со неколку илјади евра ни ден нема да лежам.Македонија е веќе слободна земја.Нема лежење по затвори.Умре диктатурата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
Објасни ми ја поврзаноста на СДСМ со денешниот настан? Значи и ја ги критикувам за многу работи, меѓудругото и за неажурност во врска со убиството на Јанушев, ама многу ме интересира како го поврзуваш ова.
ова денес е капак, а веќе подолго време МВР не превзима рации, а освен смешните затворски казни кај нас ( ете излезе неодамна дека дека Раде Штикла има одлежано за убиство само 3 години затвор ), сега СДСМ најави тотална амнестија поради реновирање на затворот.... полошо е сега и од предходната гарнитура од дуи, ете тогаш ги приведоа наркодилерите од Арачиново а мвр на сдсм ги пушти и направијаа инцидент во Карпош, го нападнаа ех градоначалникот...
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.584
Поени од реакции
20.879
Објасни ми ја поврзаноста на СДСМ со денешниот настан? Значи и ја ги критикувам за многу работи, меѓудругото и за неажурност во врска со убиството на Јанушев, ама многу ме интересира како го поврзуваш ова.
Незнам дали пратиш што се случува во градов Скопје но навечер е ризично да прошеташ без некој да те нападне опљачка истепа исшамара или убие. Што има врска со новата власт? Незнам кажи ми дали има функционален орган Министерство за внатрешни работи за да ти одговорам на прашањето. Кога една иста група вчера ограбила нападнала и опљачкала 15 граѓани во карпош и центар ондак ја ќе ти одговорам = МВР не постои во моментов и криминалци си се шетаат низ Скопје, убиваат пљачкаат и колат.
Битно рации по локали и кафани направија, фатија 2ца копињаци со џоинт и ја нарекоа акцијата успешна, у меѓувреме локалите што не сакаа да платат рекет ги затворија.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Објасни ми ја поврзаноста на СДСМ со денешниот настан? Значи и ја ги критикувам за многу работи, меѓудругото и за неажурност во врска со убиството на Јанушев, ама многу ме интересира како го поврзуваш ова.
И ти сега многу бараш. :D
Абе, има еден куп работи за кои може и треба да се критикува Сдсм, и од кои може да профитира Вмро, ама овие се фаќаат за работи што немаат благе везе и поврзаност со која било партија.
Ќе дигнат сега џева безпотребно а на пример си ќутеа пред 4 години кога еден вработен во агенцијата на Урко уби две сестри во Аеродром.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
НАТО у базисен услов за ЕУ. Нема НАТО, нема ЕУ по default. Тоа да не го разбира некоj, или нема 4-то отделение, или е генетски улав, или има некоjа мно-о-о-огу специфичка работа.
кој ти кажал ?? На Србија не и бараат Нато за ЕУ, само Косово да го признае... а и доста членки на ЕУ не се во Нато, ПРОЧИТАЈ па постирај...
Освен тоа сега НАТО не е актуелен, ЕУ најави своја војска, а на пример Австрија се пријави за европската војска а не е во НАТО, кое е поскапо и води операции на други континенти ...
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Предходно друго не убедуваа.Сега освен "па и ВМРО така правеа" не знаат друго ништо да напишат.Пред да се смени владата дневно по десетина страни се плукаше по темава сега исчезнаа никаде ги нема.Или државно се вработиле па немаат време да серат на форумов.
Се расправав со некој од вас за здравството кога беше дупмне владечка партија, велев дека имаме најмизерно здравство во Европа, вие овде ми велевте дека сме имале најубаво здравство во Европа.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.621
Поени од реакции
16.651
Нели требаше да се промини тоа а не само да се сменат рекетариве?
Не знам прашај ги луѓето од власт или оние кои се во сдсм, мене ми пречи лицемерието на некои подржувачи на власта кои во време на оние кои ги споменав имаа превез на очите за многу работи не само за рекетарските :)[DOUBLEPOST=1511807265][/DOUBLEPOST]
Тоа го зборам, не треба да се замижува пред вакви работи ама кога ќе видиш кој се постира...
Со такви работи тешко ке влеземе во ЕУ, треба да им се стави на знаење на овие од власта, инаку да навредување е да постира некој кој времето на мијалков го смета за "златен период" на Македонија
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.205
Поени од реакции
8.444
И ти сега многу бараш. :D
Абе, има еден куп работи за кои може и треба да се критикува Сдсм, и од кои може да профитира Вмро, ама овие се фаќаат за работи што немаат благе везе и поврзаност со која било партија.
Има, на пример кадровската политика на СДСМ откако дојдоа на власт сѐ досега, мене ми изгледа многу слаба, ама не се согласувам дека ДПМНЕ може многу да профитира ако тоа го критикува. На ДПМНЕ им треба актуализација на посурови теми за да создава параноја, примери еден куп само од деновиве: менување идентитет, продавање национални интереси, стравотен пад на економија, насилен криминал, мигранти итн.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Не знам прашај ги луѓето од власт или оние кои се во сдсм, мене ми пречи лицемерието на некои подржувачи на власта кои во време на оние кои ги споменав имаа превез на очите за многу работи не само за рекетарските :)[DOUBLEPOST=1511807265][/DOUBLEPOST]

Со такви работи тешко ке влеземе во ЕУ, треба да им се стави на знаење на овие од власта, инаку да навредување е да постира некој кој времето на мијалков го смета за "златен период" на Македонија
Види го само Иреал што прави на пример, се логира сабајле, отвора тајм мк и се што е црна хроника, копи пасте мава. Пред две години се пењаваше за Тамара, бараше резултати од обукции, па COD (cause of death) бил проблем со белите дробови а не искривениот рбетен столб (ноу шит шрлок), паралели влечеше со некое дете таму во Хрватска, абе да си брцнеш бормашина во слепоочница.

Има право @Bobi FCB можат на скотовиве да им се налепат 300 работи и критики кои му носат бодови на вмро ама тие се фаќаат за глупости како грабеж на менувачница во кој жртвите се криминалците.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
И ти сега многу бараш. :D
Абе, има еден куп работи за кои може и треба да се критикува Сдсм, и од кои може да профитира Вмро, ама овие се фаќаат за работи што немаат благе везе и поврзаност со која било партија.
Ќе дигнат сега џева безпотребно а на пример си ќутеа пред 4 години кога еден вработен во агенцијата на Урко уби две сестри во Аеродром.
една од убиените имаше дуќаан во комшии..Но тој случај НЕМА НИКАКВА врска со оружен грабеж, едноставно психички лабилна особа изврши најтешко семејно насилие.. Тој случај беше индикаативен за оцена на одговорноста на надлежните кој дозволуваат работа со оружје...
а не е безботребно да се дига џева, нека се најдеш во ситуација да бидеш загрозен ќе видиме како ќе реагираш... во Чаир убиството е извршено со 11 куршуми ... прашај ги луѓето што живеат таму. како се чувствуваат
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom