Дежурна Ординација! #2

Член од
15 февруари 2010
Мислења
410
Поени од реакции
598
Дијабет или предиабет е најверојатната причина за проблемот кој го имаш. Фрли се на лимони и цитрони и многу зеленчук...

П.С. цитрони 2 до 3h пред или после медикаменти!
А да, тотално го занемарив податокот дека е направен ретест за гликемија после една недела од овој тест, кој покажа 3.7.
Испитав и инсулин и ми ептен покачен (16.9).
Следно, планирам да направам ОГТТ и HbA1c, па да видиме шо ке кажат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не си губи време, кој и да е резултатот мора да ја смениш на сличен начин диеатата, така да се тоа ти е непотребно - зависи од мотив и дисциплина не од резултатите што би ги добил. Ако можеш да смениш ок, ако не ќе мора суплементи и зачини да додадеш - секако мора али ај...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Некој да сподели искуство со лечење на брадавици со течен азот.

Или да каже друг начин
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Некој да сподели искуство со лечење на брадавици со течен азот.

Или да каже друг начин
Нема, тој е. Ќе ја испрскаат еднаш, ќе одиш после недела дена за уште еднаш ако е некоја поголема, ќе потече, ќе се исуши и ќе падне корката.

Не е ништо страшно, малце боли првиот ден поготово ако е на прст зошто има еден куп нервни завршетоци. После само чекаш.
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
веќе една недела не го чустувам палецот на десната нога. Што може да е?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
веќе една недела не го чустувам палецот на десната нога. Што може да е?
Неуропатија?

Печење имаш доле или болка во стапалата - нозете? отоци некакви? вени видливи?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
веќе една недела не го чустувам палецот на десната нога. Што може да е?
,,,vaka forumski odgovor na nevideno,,najvero se raboti za cirkulatorno poremetuvanje,a popat proveri i shto nosish kako obuvki i dali na toj del ima pritisok i da vrshi presija ili na krvnite sadovi ili na nervnite zavrshetoci,,
,,,a inakuuu oftopik,, ne se zaebavaj odmaaaa suplementicinkvitCmagneziumzelenaboranija i karfiol so krastavichki,,,:confused::facepalm:
,,,iPS,,,ako imash pechenje dole odma shpricerot gore,,:несвест:
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
,,,vaka forumski odgovor na nevideno,,najvero se raboti za cirkulatorno poremetuvanje,a popat proveri i shto nosish kako obuvki i dali na toj del ima pritisok i da vrshi presija ili na krvnite sadovi ili na nervnite zavrshetoci,,
Од што настанува тоа пореметување?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Неуропатија?

Печење имаш доле или болка во стапалата - нозете? отоци некакви? вени видливи?
вени видливи на стапалата да.Кога одмарам имам само тупа силна болка во палецот,кај зглобот а самиот палец не го чуствувам.Со игла го бодев ништо ко да не постои
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
вени видливи на стапалата да.Кога одмарам имам само тупа силна болка во палецот,кај зглобот а самиот палец не го чуствувам.Со игла го бодев ништо ко да не постои
Зеленкаста боја се, или? друга болка имаш во стапалата - нозете, отоци кога ќе стиснеш со прст останува бело?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Од што настанува тоа пореметување?
,,,e mnogu sakash se na gotovo,,,pa toa ne e ednostavno fer,,,ke ojme kaj shef kuk ke platish jadachka pijachka pa ke dobiesh odgovor,,,:aplauz:
,,,ti nemora da krkash,,,plati go cehot i gledaj od strana,,,
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Зеленкаста боја се, или? друга болка имаш во стапалата - нозете, отоци кога ќе стиснеш со прст останува бело?
нема никакви визуелни аномалии[DOUBLEPOST=1511440284][/DOUBLEPOST]
,,,vaka forumski odgovor na nevideno,,najvero se raboti za cirkulatorno poremetuvanje,a popat proveri i shto nosish kako obuvki i dali na toj del ima pritisok i da vrshi presija ili na krvnite sadovi ili na nervnite zavrshetoci,,
,,,a inakuuu oftopik,, ne se zaebavaj odmaaaa suplementicinkvitCmagneziumzelenaboranija i karfiol so krastavichki,,,:confused::facepalm:
,,,iPS,,,ako imash pechenje dole odma shpricerot gore,,:несвест:
на работа носам dr.Birkesrock правени за мене под мое стапало Birkenstock clog.jpg а секојдневно Converse Chuck Taylor
converse-shoes-converse-chuck-taylor-all-star-original-leather-ox-shoes-white.jpg
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
нема никакви визуелни аномалии
,,,ne ke bide losho da napravish dopler na krvnite sadovi na potkolenicata,,,[DOUBLEPOST=1511440414][/DOUBLEPOST]
нема никакви визуелни аномалии[DOUBLEPOST=1511440284][/DOUBLEPOST]
на работа носам dr.Birkesrock правени за мене под мое стапалоПрегледај го приврзокот 180644а секојдневно Converse Chuck Taylor
Прегледај го приврзокот 180645
(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom