Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
http://www.24vesti.mk/han-zakonot-za-jazici-ne-e-del-od-itnite-evropski-prioriteti

Битно помина законот за јазици со европски знаменца.Ебате животот во Македонија.[DOUBLEPOST=1511220334][/DOUBLEPOST]
Moi bliski drugari koi se relativno jaki vo segašnava vlast kažuvaat deka krajniot epilog ke bidi ništenje na makedonizmot...kako i toa da se tolkuva...po dobro ili po lošo.

Verovatno taka im e kažano...i sekoj si go tumači po svoe...[DOUBLEPOST=1511220137][/DOUBLEPOST]
Нема тумачење по свое.Како ќе им се каже така ќе биде.Да имаа мозок немаше црепнати да ги викаме.
 
D

deli

Гостин
Пуу бе јазк косата му ја побелија на Груевски:(,не знам дали имаат барем малку чуство за осет овие од сјо со сфе странски мрачни демонски сили што вака сега правдата ке треба да важи и за него:(.
Тоа е:( ....мислам дека името ке ни го менјаат,ние сите заедно свесно или несвесно до сега веке 20 и кусур години се мачевме и го чувавме името фиром но ова комуњарава планираа да го менја исконското фиром у нешо друго:(,ехееее а Мирка и Миленко убао ни викаа веке одамна ни предвидоа дека исконското историско име фиром ке се смени.:(
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Moi bliski drugari koi se relativno jaki vo segašnava vlast kažuvaat deka krajniot epilog ke bidi ništenje na makedonizmot...kako i toa da se tolkuva...po dobro ili po lošo.

Verovatno taka im e kažano...i sekoj si go tumači po svoe...[DOUBLEPOST=1511220137][/DOUBLEPOST]
Wauuuuuuu... Леле што ќе правиме Македонизмот се уништува леле леле ...
Нормален процес, 600.000 иселени со бг паспорт од држава која што има 2 М народ е загрозување за уништување на една нација.
Со пензионери повеќе од млади продудиктивни луѓе се иде кон пропаст, тоа е тоа, јебига.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.212
Поени од реакции
41.595
Wauuuuuuu... Леле што ќе правиме Македонизмот се уништува леле леле ...
Нормален процес, 600.000 иселени со бг паспорт од држава која што има 2 М народ е загрозување за уништување на една нација.
Со пензионери повеќе од млади продудиктивни луѓе се иде кон пропаст, тоа е тоа, јебига.
Нема врска тоа што го збориш Зоки, демек економската состојба е крива што не раѓа деца на народот? Ја би рекол више народот дека не сака да се замара да му трчаат дечишта низ куќа и жените не сакаат да раѓаат. Имаш фамилии по 1000 евра приходи што имаат па едно до две деца преку сила имаат. Земи ги циганиве ко пример, се котат како глувци, имаат ли они пари? или пак било кои земји од блискиот исток. И албанциве беа такви но и они го фатија веќе западњачкото две три деца максимум. Тоа со економската состојба е само изговор и ништо друго. Порано парите се чувале за деца гледање, а сеа се користат за идење по кафани, кладилници, шопинзи, одмори и слични луксузи, сратено речено станавме расипикуќи затоа нацијата изумира.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Нема врска тоа што го збориш Зоки, демек економската состојба е крива што не раѓа деца на народот? Ја би рекол више народот дека не сака да се замара да му трчаат дечишта низ куќа и жените не сакаат да раѓаат. Имаш фамилии по 1000 евра приходи што имаат па едно до две деца преку сила имаат. Земи ги циганиве ко пример, се котат како глувци, имаат ли они пари? или пак било кои земји од блискиот исток. И албанциве беа такви но и они го фатија веќе западњачкото две три деца максимум. Тоа со економската состојба е само изговор и ништо друго. Порано парите се чувале за деца гледање, а сеа се користат за идење по кафани, кладилници, шопинзи, одмори и слични луксузи, сратено речено станавме расипикуќи затоа нацијата изумира.
Како бе нема врска?
Па тие 600 к иселени ти се најголем дел заради економски причини, неможе бе некој шо одгледува фамилија да зима 200 евра а старциве да лапаат по 30 илјади , па и се бунат што не им ги покачиле пензиите.
Мора да се скрати од таму кај што нема продуктивност за државата.
Никој пензионер не ја напушта државата, во овие 600 к 80% ти се младо продуктивно население, а останатите 20% ти се од 48+ за да го фатат последниот воз во животот да се зајакнат економски, кои се исто така продуктивен народ за нашата економија.
За тоа си во право, не се множиме премногу, во просек фамилија има 2 деца, тука може да се каже дека не е економскиот фактор толку влијателен, но не во одредени случаи.

Кафана,шопинг,одмор не треба да претставува некој луксуз, тоа е нормална процедура во животот.
Ако овде просечен работник неможе да си го постигне ова, нормално ќе фати магла од овде.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.212
Поени од реакции
41.595
Како бе нема врска?
Па тие 600 к иселени ти се најголем дел заради економски причини, неможе бе некој шо одгледува фамилија да зима 200 евра а старциве да лапаат по 30 илјади , па и се бунат што не им ги покачиле пензиите.
Мора да се скрати од таму кај што нема продуктивност за државата.
Никој пензионер не ја напушта државата, во овие 600 к 80% ти се младо продуктивно население, а останатите 20% ти се од 48+ за да го фатат последниот воз во животот да се зајакнат економски, кои се исто така продуктивен народ за нашата економија.
За тоа си во право, не се множиме премногу, во просек фамилија има 2 деца, тука може да се каже дека не е економскиот фактор толку влијателен, но не во одредени случаи.

Кафана,шопинг,одмор не треба да претставува некој луксуз, тоа е нормална процедура во животот.
Ако овде просечен работник неможе да си го постигне ова, нормално ќе фати магла од овде.
Фаќаат магла гледам и имаат по 5-6 деца во Германија, or maybe not ,и таму треба пари за кирија и за трошкови. Ццц значи никаде не бива македонецот да прави деца ни у Македонија ни у Германија:icon_lol: и таа плата малце им е.

Околу старците, они земаат 30к и децата им ги јадат парите кој друг, и со тие 30к плус нивни примања и смештај бесплатен и пак 5 деца не можат да направат, што би рекол Трамп, тажно:(

А тие 600к се многу дискутабилни рекла казала муабети.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Фаќаат магла гледам и имаат по 5-6 деца во Германија, or maybe not ,и таму треба пари за кирија и за трошкови. Ццц значи никаде не бива македонецот да прави деца ни у Македонија ни у Германија:icon_lol: и таа плата малце им е.

Околу старците, они земаат 30к и децата им ги јадат парите кој друг, и со тие 30к плус нивни примања и смештај бесплатен и пак 5 деца не можат да направат, што би рекол Трамп, тажно:(

А тие 600к се многу дискутабилни рекла казала муабети.
Кај виде да напишав дека фаќаат магла за деца да прават у странство?
Ти зборувам за стандардот, дека со 200 евра неможеш да задржиш некој да ти работи овде пошто неможе да си ги подмири потребите за една личност која заработува.
Добра храна, шопинг, одмор и барем викенд во кафана.
И нормално фаќа магла кај што можи тоа да си го дозволи со платата.

Многу бегаш од темата.
Како прво, не е нормално децава да се надеваат од старциве, не е нормално да очекуваат старциве да им ги подмируваат фамилијарните трошоци.
Треба да постојат услови за децата сами да го прават тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.212
Поени од реакции
41.595
Кај виде да напишав дека фаќаат магла за деца да прават у странство?
Ти зборувам за стандардот, дека со 200 евра неможеш да задржиш некој да ти работи овде пошто неможе да си ги подмири потребите за една личност која заработува.
Добра храна, шопинг, одмор и барем викенд во кафана.
И нормално фаќа магла кај што можи тоа да си го дозволи со платата.

Многу бегаш од темата.
Како прво, не е нормално децава да се надеваат од старциве, не е нормално да очекуваат старциве да им ги подмируваат фамилијарните трошоци.
Треба да постојат услови за децата сами да го прават тоа.
На македонецот и 1000 евра плата тука да му дадеш ќе ги испие и измоча. Не не бива ко луѓе бе Зоки тоа ти го кажувам. Ти ги даде платите како пример за тоа што народот не раѓа деца и се иселува и ја ти ги кажав причините не бегам од темата. Народот порано не се расфрлал и имал, модерниот македонец едвај чека први да дојде да му стигне плата да го врати кредитот од форца што го зел за да фрли на коцка. Тоа е реалноста.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
На македонецот и 1000 евра плата тука да му дадеш ќе ги испие и измоча. Не не бива ко луѓе бе Зоки тоа ти го кажувам. Ти ги даде платите како пример за тоа што народот не раѓа деца и се иселува и ја ти ги кажав причините не бегам од темата. Народот порано не се расфрлал и имал, модерниот македонец едвај чека први да дојде да му стигне плата да го врати кредитот од форца што го зел за да фрли на коцка. Тоа е реалноста.
За ова последното ме насмеа , браво. :D
Но ја ти кажувам дека ете 1000 евра да зимаат, барем овде ќе остануваат и нема да ја напуштаат државата, е сега на кој начин ќе ги трошат тоа е друго.
Сигурно има и по паметни кои не го практикуваат македонскиот синдром, зимај кредит да ставам на коцка :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.109
Поени од реакции
24.155
За ова последното ме насмеа , браво. :D
Но ја ти кажувам дека ете 1000 евра да зимаат, барем овде ќе остануваат и нема да ја напуштаат државата, е сега на кој начин ќе ги трошат тоа е друго.
Сигурно има и по паметни кои не го практикуваат македонскиот синдром, зимај кредит да ставам на коцка :D

mnogu smesno ova so bar 1000e da zimaat... grcive 1000e zimaat pa 50% odnosno 10M se nadvor. avstralci po 5000e ima sto zimaat pa skoro 600 000 se samo vo london. kakvi gluposti tresis toa e cudo lol... svetot se globalizira sekoj ako ima prilika ke gleda da zaraboti poveke toj sto ima mozok sekade ke pravi pari
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
mnogu smesno ova so bar 1000e da zimaat... grcive 1000e zimaat pa 50% odnosno 10M se nadvor. avstralci po 5000e ima sto zimaat pa skoro 600 000 se samo vo london. kakvi gluposti tresis toa e cudo lol... svetot se globalizira sekoj ako ima prilika ke gleda da zaraboti poveke toj sto ima mozok sekade ke pravi pari
Затоа ти вака како многу способен за пари правење си замина во аустралија
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
mnogu smesno ova so bar 1000e da zimaat... grcive 1000e zimaat pa 50% odnosno 10M se nadvor. avstralci po 5000e ima sto zimaat pa skoro 600 000 se samo vo london. kakvi gluposti tresis toa e cudo lol... svetot se globalizira sekoj ako ima prilika ke gleda da zaraboti poveke toj sto ima mozok sekade ke pravi pari
Тогаш зошто не отидеш во Суринам или Етиопија да правиш пари, туку си ја одбрал Аустралија?
Или ете зошто не си останал во Македонија?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.109
Поени од реакции
24.155
Затоа ти вака како многу способен за пари правење си замина во аустралија
Тогаш зошто не отидеш во Суринам или Етиопија да правиш пари, туку си ја одбрал Аустралија?
Или ете зошто не си останал во Македонија?

jas ziveam uglavno vo aus a pari pravam vo azija vo thailand, indonezija i filipini zemji so standard ko mk pa i beter.

mojve se vrateni vo mkd skoro 10 god, tatko mi uste raboti od skopje a zima aus plata...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.935
Поени од реакции
29.765
Како бе нема врска?
Па тие 600 к иселени ти се најголем дел заради економски причини, неможе бе некој шо одгледува фамилија да зима 200 евра а старциве да лапаат по 30 илјади , па и се бунат што не им ги покачиле пензиите.
Мора да се скрати од таму кај што нема продуктивност за државата.
Никој пензионер не ја напушта државата, во овие 600 к 80% ти се младо продуктивно население, а останатите 20% ти се од 48+ за да го фатат последниот воз во животот да се зајакнат економски, кои се исто така продуктивен народ за нашата економија.
За тоа си во право, не се множиме премногу, во просек фамилија има 2 деца, тука може да се каже дека не е економскиот фактор толку влијателен, но не во одредени случаи.

Кафана,шопинг,одмор не треба да претставува некој луксуз, тоа е нормална процедура во животот.
Ако овде просечен работник неможе да си го постигне ова, нормално ќе фати магла од овде.
Е баш на запад не е така. Сите ресторани се скапи, за да отидеш таму на вечера треба да имаш добра причина.

Само балканец глеа да ги фрли последните пари у кафана. Немаат пари, срамота е да работиш во продажба или земјоделие или во хигиена. Ама на запад со мила душа би работеле. На крај ќе испадне македонецот има проблем со пенисот.

Ти да бидеш среќен ако дедо ти зима 30к. Ја немам такви баба и дедо :(

Сакате стандардот да рипне? Треба што повеќе фабрики да се отворат и што повеќе луѓе да работат. Кога повеќе фабрики ќе си имаат конкуренција една со друга ќе почнат и платите да ги покачуваат.
А тоа нема врска со името и јазикот. Досеа можеше заев да договори некој бизнис план за државава, или министерот не го бива. И да влеземе у ЕУ, сигурно адидас не ја интересира дали сме у еу, туку што ни е капацитет за работа.
И за крај, стандардот кај нас реално може да се покачи за 10 години, ние сме забавена снимка. Така да, жал ми е што паѓате на ефтин трик 500еур плата.
 
Последно уредено:
V

viktora

Гостин
За ова последното ме насмеа , браво. :D
Но ја ти кажувам дека ете 1000 евра да зимаат, барем овде ќе остануваат и нема да ја напуштаат државата, е сега на кој начин ќе ги трошат тоа е друго.
Сигурно има и по паметни кои не го практикуваат македонскиот синдром, зимај кредит да ставам на коцка :D
И да земаат плата од 1000€ што ќар и да останат тука кога ни се мажат/женат ни деца раѓаат?За 40г ќе ги нема потомство не оставиле исто како да се одселиле.Не е до парите до менталитетот е.Албанциве исти примања имаат со нас но склучуваат брак на 25-26г и прават по 4-5 деца.Они не гледаат шопинзи по Солун они гледаат леб дома да донесат.
Македончето и 5.000€ плата да зема пак ќе чека од татко му и мајка му,ќе шета издепилиран и исчупан и повторно Грујо ќе му биде крив.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom