Ножеви

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Другар глок ми треба бидејќи е скоро па неуништлив и кошта многу малку јас последниот го земав 1700 денари пред многу години,а за на терен негде не ми треба личен или скап нож бидејќи може да се оштети или изгуби и не ми е потребна дополнителна глабоволка.
Не сум заинтересиран за рачно израобтен нож ниту пак за кинезарии со глокот сум задоволен и уште би го користил да не го изгубив.
Епа земи си Мора, ефтини и квалитетни (за парите).
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Благодарам за предлозите но не сум заинтересиран за ништо друго.
Доколку некој има информации каде може да се земе ќе му бидам благодарен доколку нема да сме живи и здрави.
 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
58
Поени од реакции
3
Благодарам за предлозите но не сум заинтересиран за ништо друго.
Доколку некој има информации каде може да се земе ќе му бидам благодарен доколку нема да сме живи и здрави.
znam deka edno vreme gi imase vo onaa prodavnicata za lov vo gtc gore no bea okolu 3100 denari
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Здраво нов сум на форумов, од скоро почнав да појавувам интерес за EDC и Survival ножеви, па видов дека Morakniv се доста евтини и веродостојни ножеви за цената...Слушнав дека ги имало во Хубо, бев таму и најдов моракнив ножеви но за градинарска дејност..Па сакав да прашам дали некој од вас знае дали на друго место можат да се најдат моракнив или во државава ги има само во Хубо. И дали во Хубо има или ке има повторна пратка на моракнив. Фала однапред!
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Здраво нов сум на форумов, од скоро почнав да појавувам интерес за EDC и Survival ножеви, па видов дека Morakniv се доста евтини и веродостојни ножеви за цената...Слушнав дека ги имало во Хубо, бев таму и најдов моракнив ножеви но за градинарска дејност..Па сакав да прашам дали некој од вас знае дали на друго место можат да се најдат моракнив или во државава ги има само во Хубо. И дали во Хубо има или ке има повторна пратка на моракнив. Фала однапред!
Welcome to the club and prepare to spend your money... really quickly :D. Глвен застапник за Мора во цела држава мислам дрка беше една фирма од Охрид, незнам како се вика, знам што имам купено неколку Мори, имаат една декларација дека е мејд ин свидн, модел, број итн, а другата беше увозникот т.е. фирмата од Охрид. Е сега Хубо незнам од каде ги земаат, немам приметено што лепенки има на нивните Мори. Бај д уеј, имаше попуст таму, затоа секнаа со Мори, им останаа електрчарски, тие едни тенки и еластични, едни со ептен мали и тесни сечила и оние големите, како голем скалпер што изгледаат.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Здраво нов сум на форумов, од скоро почнав да појавувам интерес за EDC и Survival ножеви, па видов дека Morakniv се доста евтини и веродостојни ножеви за цената...Слушнав дека ги имало во Хубо, бев таму и најдов моракнив ножеви но за градинарска дејност..Па сакав да прашам дали некој од вас знае дали на друго место можат да се најдат моракнив или во државава ги има само во Хубо. И дали во Хубо има или ке има повторна пратка на моракнив. Фала однапред!
Добродојде!

Што подразбираш под Survival ножеви? Називот е од чисти Маркетинг причини измислен од компаниите. И самиот Survival ми е интересен, секој од нас има вроден инстинкт за преживување, мислам, сите ние живееме и преживуваме секојдневно секаде. Bushcraft, е веќе малку поинаква работа.


Како и да е, еве уште една минијатура:
IMG_5876.JPG
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Пред се фала ви за добредојдето!:) Е сега EDCеr доколку можеш да го дознаеш името на фирмата би бил преблагодарен, бидејќи често одам до Охрид, а во Хубо ќе пројдам и деновиве да видам пак, знам тогаш другарче ми кажа дека од аутдор ножеви го имале само бејсикот 511 мора, кој е добар но неможе да се спореди со робаст или компенион а цената меѓу нив не варира многу!
Инаку eMilanist во право си за поимот Survival(Влезен ми е во речникот од сите видеа и форуми изгледани на интернет...), и одсега ќе го користам Bushcraft како посоодветен термин, па сакав тебе да те прашам дали во Македонијава можат да се најдат Bushcraft ножеви и ако може каде. И ако може едно мислење од тебе за мора ножевите. :)
Btw ја видов и твојата страна на фејсбук и твоите изработки се навистина добри(а гледам и на некои ножеви користиш мора сечила).Поздрави!:):):)
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Еве нешто интересно и од мене

Железо AUS 8A SS
Должина на сечивото е 9.3 см
Целосната должина е 19.2 см
Широчина на сечивото 3.2 см
Дебелина на сечивото 4,7 мм

Футролат е од тврда пластика која воедно и го "заклучува" ножот и без човечка манипулација неможе ножот да излезе од футролата и додатно има molle ленти кои може да се наместат на лева или десна страна.
 

Attachments

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Инаку eMilanist во право си за поимот Survival(Влезен ми е во речникот од сите видеа и форуми изгледани на интернет...), и одсега ќе го користам Bushcraft како посоодветен термин, па сакав тебе да те прашам дали во Македонијава можат да се најдат Bushcraft ножеви и ако може каде. И ако може едно мислење од тебе за мора ножевите. :)
Btw ја видов и твојата страна на фејсбук и твоите изработки се навистина добри(а гледам и на некои ножеви користиш мора сечила).Поздрави!:):):)
Зависи што подразбираш под Bushcraft нож, секој нормален нож врши работа во природа, за работа со дрво предност има сканди брусењето, но и рамните и конвексните сечива имаат свои предности за работа со месо и храна.
Не сум од Скопје и појма немам што имаат по продавниците, но јас немам ни потреба да купувам ножеви од продавници од познати причини :) .
Мора се одлични ножеви, имам неколку што се лично мои, Мора 2000 со custom рачка
finished knife (2).jpg
, мора 511, мора 82, мора hook. За тие пари мора е непобедлива.
Мора за бушкрафт гледај да е барем 3мм , робуст про или робуст мислам дека се толку дебели, мора гарберг е веќе друга категорија, а колку за потсетување официјално првата мора гарберг со custom рачка ја направив јас пред нешто повеќе од една година.
14608187_1354303801261416_727548830_n.jpg
Морите што ги правам обично одат за странство, таму многу повеќе ги ценат одколку кај нас, посебно ова важи за карбонците.
Имаш на ebay дилери на мора што се по фер цени.
Од малку поскапите ножеви секогаш ги потенцирам Ензо ножевите, тие се според мене најдобрите европски ножеви, често ги правам. Имам едно ензо трапер 95 D2 сканди сечиво, само што тоа е поскап нож од мора, за детали на пп.
[DOUBLEPOST=1511098519][/DOUBLEPOST]@Волчко за што го користиш овој нож? Ова е чист фајтер и неговата употреба за тоа што е наменет е очигледно казнива со закон.
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Зависи што подразбираш под Bushcraft нож, секој нормален нож врши работа во природа, за работа со дрво предност има сканди брусењето, но и рамните и конвексните сечива имаат свои предности за работа со месо и храна.
Не сум од Скопје и појма немам што имаат по продавниците, но јас немам ни потреба да купувам ножеви од продавници од познати причини :) .
Мора се одлични ножеви, имам неколку што се лично мои, Мора 2000 со custom рачка
Прегледај го приврзокот 180477
, мора 511, мора 82, мора hook. За тие пари мора е непобедлива.
Мора за бушкрафт гледај да е барем 3мм , робуст про или робуст мислам дека се толку дебели, мора гарберг е веќе друга категорија, а колку за потсетување официјално првата мора гарберг со custom рачка ја направив јас пред нешто повеќе од една година.
Прегледај го приврзокот 180476
Морите што ги правам обично одат за странство, таму многу повеќе ги ценат одколку кај нас, посебно ова важи за карбонците.
Имаш на ebay дилери на мора што се по фер цени.
Од малку поскапите ножеви секогаш ги потенцирам Ензо ножевите, тие се според мене најдобрите европски ножеви, често ги правам. Имам едно ензо трапер 95 D2 сканди сечиво, само што тоа е поскап нож од мора, за детали на пп.
[DOUBLEPOST=1511098519][/DOUBLEPOST]@Волчко за што го користиш овој нож? Ова е чист фајтер и неговата употреба за тоа што е наменет е очигледно казнива со закон.
Преубави ножеви правиш... Инаку едно од прашањата (бидејќи сум нов во ова...) кое веќе ми го одговори ми беше дебелината на сечилото.И да робуст има 3мм сечило. Сакав само уште да прашам што е подобро според тебе карбон или стеинлес за скаутинг и планинарење, и која би била идеалната должина за едно bushcraft сечило(мене не ми претставува приоритет должината, напротив сакам пократки сечила). Инаку би сакал во иднина да поседувам handmade нож па затоа ке те имам во предвид, а за почеток мислам дека повеќе од доволно ми е да стартувам со мора!:)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Mora obavezno da ti bide prv noz, jas bi odbral karbon. 90-100 mm e spored mene idealna dolzina na secivoto.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Фала ти многу за препораките и мислењата. Ми помогнаа да изградам сосема нови ставови околу темава. :)
Штета што photobucket направи да не се гледаат сликите, многу време потрошив во објаснување што со зборови, што со слики за геометријата и брусењето на ножевите....сега останаа само зборовите, ако имаш време почни да ја читаш темава од почеток.
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
2
Штета што photobucket направи да не се гледаат сликите, многу време потрошив во објаснување што со зборови, што со слики за геометријата и брусењето на ножевите....сега останаа само зборовите, ако имаш време почни да ја читаш темава од почеток.
Да, можев да приметам... Имам прочитано голем дел но има уште доста, ќе jа прочитам цела! :)
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
moze nekoj da mi gi kaze pravilata za nozevi vo makedonija
Vi blagodaram odnapred.
Не :). Никој не ги знае точно, заради тоа што не се прецизно дефинирани, според мене, гледај да не го вадиш во јавност освен во итни случаи, бидејќи не знаеш офците како ќе изреагираат околу тебе, а со подпросечна интелегенција и балкански простил'к, не очекувај нешто добро, и гледај да не се гледа од џебот, не се знае кој џандар како е расположен :).
Бај д веј, носам фолфер со некои си 9-10цм сечило, и имало случаи кога сум приметил дека се гледа од џебот, го имам и користено во јавност, ама ништо, многу зависи и каде си, со кој си и сл. Едно е да го користиш малку настрана од гужва каде што сепак има луѓе, друго е на сред трговски на пр. не е иста ситуацијата, нема ист број на луѓе, а што повеќе луѓе, толку поголема е шансата да се погоди некоја будала да се расцика или да те пријави или пак да те види некој чичко во цивилка со Глок на колкот. Извини на бескорисно предолгиот пост. Генерално, носи си што имаш ќејф, ама криј го.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom