Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@nikola2004mkd kako sto te razbrav capkunot mozi da mi naraca,togas ce prasam I kaj nego fala za ovaa inf.
чапкун (тур.), латиницом: čapkun
коњ са ситним и брзим ходом, раван коњ (који истовремено диже обе десне па обе леве ноге); код нас: лола, обешењак, окачењак.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Друже најпрво да ти кажам со здравје да си ја служиш и се надевам дека нема да имаш никакви проблеми и дека ќе ти ги исполни очекувањата. Дали ќе можеш да споделиш кој точно модел го имаш?

Друже дали може да поделиш кој точно модел го имаш и некакви мерења за потрошувачката?


Климата треба да е правилно димензионирана.


Друже жал ми е да те разочарам но изгледа дека ќе бидеш разочаран од греењето на минусни температури. Не можам да тврдам со сигурност, не знам колкава површина грееш и со каква изолација (не е лошо да ги споделиш информациите, површина на надворешни ѕидови, внатрешни ѕидови и сл.) но или климата ти е преслаба или изгледа дека е дефектен модел.
Потрошувачката од 0,5KW не е одлична, туку е катастрофална за твојата ситуација. Повторно да кажам дека појма немам колкава површина загреваш и колку сакаш да загреваш па мојот коментар земај го со резерва. Ако грееш над 40тина квадрати и сакаш да грееш до кај 2-3 степени, тогаш е ОК. Но бидеќи спомена соба предпоставувам дека се работи за просторија од околку 25м2, а оваа потрошувачка на овие температури е катастрофална.

Зошто?

Бидеќи сподели дека потрошувачката е 8KW за 15часа излегува дека просечната потрошувачка ти е 0,53KW.
Бидеќи времето како што кажа и самиот е сеуште топло од 7-15, да земеме дека просечната температура би била 11 степени.
Ако земеме дека COP на Hansol-от е 4, излегува дека ти на 11 степени надворешна температура имаш 2,2 KW загуба на топлина за 1 час, односно Hanso-от испорачалувал просечно 2,2KW за да ја одржува топлината во собата.
Проблемот е што во овој случај потребата на топлинина кога надвод е 0 е 4,4KW, а да не зборуваме за на -7. Овие се вредности кои Hansol-от дури и да ги земеме најоптимистичните, не може да ги исполни.
Е сега може да се прашуваш како е добиена вредноста на од 4,4KW на 0степени.
Пресметката на топлотните загуби е по следнава формула:
површина од каде се губи топлината (ѕидови, под, таван) х U вредноста на секоја површина х разликата помеѓу внатрешната (бараната топлина) и надворешната топлина.
Бидеќи кај тебе сите елементи остануваат исти освен разликата помеѓу внатрешна и надворешна температура.
Разликата на 0степени е 22 (22внатрешна - 0 надворешна = 22) односно дупло повеќе во однос на овие 11 (22 внатрепшна - 11 надворешна = 11степени).
Друг проблем е нискиот COP кај Hansol-от, еве ако COP е 3 на 0 тогаш климата ќе ти троши во просек, 1,46KW. (4.4KW/3=1.46).
Е сега ако се побуниш дека слабо грее а многу троше тогаш еден момак ќе ти каже дека уствари живееш во хотел промаја и дека треба да ја оставиш да грее цело време:

Е сега ти сметај колку ќе потроши ако ја оставаш да грее 24/7 со таа потрошувачка 1,46*24*30*5=5,256ден сметка само за климата, многу економично нема што.....

Е сега дали овааа потрошувачка е нормална?


Еве GT1 лани има пријавено моментална потрошувачка од скоро 0,6KW но на -1, додека во периодот во ноември има потрошувачка од просечно 0,7KW, скоро колку твојата но на значително поладно време и за напоменеа грее 30тина квадрати БЕЗ ИЗОЛАЦИЈА, и ова е според моето мислење и пресметки нормална потрошувачка. Не сакам да верувам дека GT1 нешто мател во ситуацијата.
Е сега зошто кај тебе е потрошувачката поголема....дали е климата дефектна...не сакам да шпекулирам, само од некаде овој филм ми е гледан....и не е лошо да спремиш некој кубик дрва за зло време.
PS Се надевам дека си во Скопје односно дека климата не ја порачуваше по карго и дека фискалната и фактурата ти се од продавач во местото каде живееш, во спротивно за пријавата во ДПИ ќе треба да одиш во Скопје.
Тука сме да споделуваме информации и да учиме. Aко не ме задоволи Хансолот, мојот следен уред кој планирам да го земам за 2 години ќе биде ..нема да биде Хансол.

Греам соба од куќа со површина од 16м2, пола од зидовите се надворешни. Полна цигла два реда, 30цм ѕид (тврда градба)со стандардна фасада, нема изолација. Квалитетно ПВЦ. Горе нема плоча. Долу има плоча и подрум. Стаклени површини во ПВЦ вкупно 6.3м2. Висина на ѕид 2.6м. Гледа на западна страна.
Сметам дека Хансол -20 е дури предимензиониран за овај простор? Затоа што иако е официјално 3.5ка, би требало да се вика 4.5ка затоа што има хардвер од 5.5ка. (43кг надворешна, 2.5 реда изменувачи, 1.3кг фреон, греачи, -20 работна, голем COP..)

Setpoint 23 степени без IFeel. Внатре е 21-27 степени, зависно кој дел од просторијата е, дали е изложен на директно дување на климата.
Досега мерено, 13.9 kw, za 32 часа, значи, 435W/h. Се гаси само 5 часа во текот на ноќта.

Но сега времето е топло, правиот тест ќе биде за некој месец. Го имам истиот Energenie уред како и сите вие, ќе споделувам овде информации. Не сум навивач, критики и совети се добредојдени. Дали климата е предимензионирана, поддимензионирана или таман?

Добар момент е што во standby троши многу малце (<1w), па мерачот(Energenie) не го детектира тоа и имам вистински работни часови и потрошена струја (KW) па можам да пресметам просек. Другата клима 5.5 троши повеќе во standby, немам инфо за работни саати затоа што и standby го смета како работен саат, па не можам да пресметувам просеци.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
@nikola2004mkd
Имам пишуавано и објавено колку троши климата и кој модел е,што греам и каква изолазија имам,можеш да провериш..Незнам што е работата со климата на твојот пријател,и јас би се жалел да имам сличен проблем.. Но да не ги генерализираме работите, и јас купив климата благодарение на овој форум и оваа тема, а факт е дека јас сум задоволен од истата како и многу други членови кои го имаат истиот модел..
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Тука сме да споделуваме информации и да учиме. Aко не ме задоволи Хансолот, мојот следен уред кој планирам да го земам за 2 години ќе биде ..нема да биде Хансол.

Греам соба од куќа со површина од 16м2, пола од зидовите се надворешни. Полна цигла два реда, 30цм ѕид (тврда градба)со стандардна фасада, нема изолација. Квалитетно ПВЦ. Горе нема плоча. Долу има плоча и подрум. Стаклени површини во ПВЦ вкупно 6.3м2. Висина на ѕид 2.6м. Гледа на западна страна.
Сметам дека Хансол -20 е дури предимензиониран за овај простор? Затоа што иако е официјално 3.5ка, би требало да се вика 4.5ка затоа што има хардвер од 5.5ка. (43кг надворешна, 2.5 реда изменувачи, 1.3кг фреон, греачи, -20 работна, голем COP..)

Setpoint 23 степени без IFeel. Внатре е 21-27 степени, зависно кој дел од просторијата е, дали е изложен на директно дување на климата.
Досега мерено, 13.9 kw, za 32 часа, значи, 435W/h. Се гаси само 5 часа во текот на ноќта.

Но сега времето е топло, правиот тест ќе биде за некој месец. Го имам истиот Energenie уред како и сите вие, ќе споделувам овде информации. Не сум навивач, критики и совети се добредојдени. Дали климата е предимензионирана, поддимензионирана или таман?

Добар момент е што во standby троши многу малце (<1w), па мерачот(Energenie) не го детектира тоа и имам вистински работни часови и потрошена струја (KW) па можам да пресметам просек. Другата клима 5.5 троши повеќе во standby, немам инфо за работни саати затоа што и standby го смета како работен саат, па не можам да пресметувам просеци.
Vo vrska so aparatceto za.merenje na potrosuvacka toa ne regustrira potroauvacka pod 5w(znaci sekoja potrosuvacka pod 5w ja registrira kako nula)
Prosekot izgleda golem na izgled ama ne e zatoa sto klimata tie 5casa sto ti e isklucena mora da nadoknadi koga ke ja pustis na sabajle. Dali ke ja rabotis 24casa na den ili 15casa na den isto kw ke potrosi . koj ne veruva neka proba. Jas samo ja namaluvam temperaturata preku nokta.
Hansolot silovito gree i ne kalkulira .
A najekonomicno ama i naj neudobno e koga ja vozis klimata na pogolema brzina na fan 4_ta _5ta brzina.ama ima i najgolem provev.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Prosekot izgleda golem na izgled ama ne e zatoa sto klimata tie 5casa sto ti e isklucena mora da nadoknadi koga ke ja pustis na sabajle
Абе се ОК освен што не ја земаш во предвид неговата површина која е дупло помала од твојата. Тој грее 16м2 ти 32м2. Дури и да не ја гасне климата потрошувалката кај него треба да биде помала само врз основ на дупло помалата површина и можеби за нијанса подобра изолација.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Абе се ОК освен што не ја земаш во предвид неговата површина која е дупло помала од твојата. Тој грее 16м2 ти 32м2. Дури и да не ја гасне климата потрошувалката кај него треба да биде помала само врз основ на дупло помалата површина и можеби за нијанса подобра изолација.
Neka kazi prethodno so sto go greese toj prostor i kolku trosese za greenje na istiot.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Штом залади нема да се гаси навечер, сега е топло и нема потреба. На ауто е ставен фенот.
Претходно собата се грееше на термо печка/електрични радијатори/кварцни, во зависност од потребите и не е можно да се се каже колку точно струја се користело само за таа соба, затоа што не користев мерач за овие грејни тела.
@GT1, колку според тебе треба да троши на саат при овие временски услови? Карактеристиките на собата се наведени.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Штом залади нема да се гаси навечер, сега е топло и нема потреба. На ауто е ставен фенот.
Претходно собата се грееше на термо печка/електрични радијатори/кварцни, во зависност од потребите и не е можно да се се каже колку точно струја се користело само за таа соба, затоа што не користев мерач за овие грејни тела.
@GT1, колку според тебе треба да троши на саат при овие временски услови? Карактеристиките на собата се наведени.
Pa prasj gi kolku trosi Mitsubishi FH, Suzumi16 ili Haier18 ili Vivax18 site sto si go merat so Hansolot12 a se deklarirani KAKO BOZEM 16ki ili 18ki..... na ovie temperaturi i kolku pati vo denot im gasi isto nema da ti kazat.....toa ti kaza li nekoj od ovie sto gi imaaat? ili gledas deka ne pokazuvaat....zasto togas GT1 bi ti pokazal?
Prasaj go Vlavot kolku potrosila negovata ili @klima Nered cij merac kje stigne vo April mozam da se kladam za toa deka ke bide taka ;)
Pedercici kontra GREE se najglasni u Prolet i Esen....na sred zima nigde gi nema
Bitno ti e kolku trosi....meris kolku gree na izduv....te mava ladno u vrat ili gree kako termo ?
COP=Toplina/Potrosuvacka.....pa ti smetaj kolku e toplo ako trosi kako edna sijalica
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Форумов го сваќам како место за делење информаци. Не за лажен натпревар.
Од ГТ1 побарав мислење колку треба да троши во просек Хансолов на сегашниве температури. @Strelec може и ти да одговориш на прашањето. Исто така колку би трошел во студениот период кога температурите ќе се движат -10 до 2 степени. Онака, твоја калкулација.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Форумов го сваќам како место за делење информаци. Не за лажен натпревар.
Од ГТ1 побарав мислење колку треба да троши во просек Хансолов на сегашниве температури. @Strelec може и ти да одговориш на прашањето. Исто така колку би трошел во студениот период кога температурите ќе се движат -10 до 2 степени. Онака, твоја калкулација.
Trosi znaci deka popolnuva toplinski zagubi....kolku sto ti se zagubite tolku i ke trosi....ako ja drzis na pojak FAN pomalku ke trosi, ova cisto kako informacija da probas
Ako Mitsu FH25 opicena na najak FAN so 4ta brzina od 792m3/h moze da trosi 450W na +2....tuka negde si ti na Auto Fan....samo sto Mitsuto ako go stavis na AUTO Fan ke duva cel den vo prva/vtora bez ogled na zadadena/vnatresnaT i ke trosi i mnogu nad 450W a tvojata dosta pomalce ke potrosi na 24/h posto ke regulira Fan pa na golema razlika vo temperatura zadadena/vnatresna ke si pojaca Fan i brzo ke postigne zadadena temperatura :)
https://www.youtube.com/watch?v=WVPGrOqGkRk
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Штом залади нема да се гаси навечер, сега е топло и нема потреба. На ауто е ставен фенот.
Претходно собата се грееше на термо печка/електрични радијатори/кварцни, во зависност од потребите и не е можно да се се каже колку точно струја се користело само за таа соба, затоа што не користев мерач за овие грејни тела.
@GT1, колку според тебе треба да троши на саат при овие временски услови? Карактеристиките на собата се наведени.
Iskreno zatoa sto hansolot e kaj moite nemam videno do sega kolku ima potroseno samo go resetirav.aparatceto na 15ti minatiot mesec.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Сакам да ставам ел подно греење на нов стан во изградба,па да прашам неколку прашања,пошто ептен сум тапа со тоа,досега на дрва се греев

Валјда не се грее само подот како што вели членот погоре,освен подното не сакам др да се користи накнадно

Ке биде ли доволно,станот гледа на јужна страна,од др три, горе и доле се соседи?

Колку време треба да достигне собна темп 22/23 степени откако ке се вклучи?

Цена по кв.метар вкупно со материјали и работна рака,?

Потрошувачка? На едно место прочитав 150w*квадратура*0.4 (некојси коеф.)


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Bump
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Trosi znaci deka popolnuva toplinski zagubi....kolku sto ti se zagubite tolku i ke trosi....ako ja drzis na pojak FAN pomalku ke trosi, ova cisto kako informacija da probas
Ako Mitsu FH25 opicena na najak FAN so 4ta brzina od 792m3/h moze da trosi 450W na +2....tuka negde si ti na Auto Fan....samo sto Mitsuto ako go stavis na AUTO Fan ke duva cel den vo prva/vtora bez ogled na zadadena/vnatresnaT i ke trosi i mnogu nad 450W a tvojata dosta pomalce ke potrosi na 24/h posto ke regulira Fan pa na golema razlika vo temperatura zadadena/vnatresna ke si pojaca Fan i brzo ke postigne zadadena temperatura :)
https://www.youtube.com/watch?v=WVPGrOqGkRk
Зошто на поголема брзина на фанот помалку би трошела? Нели воздухот е потопол на помала брзина? Како и да е, го оставам на ауто засега, тивок е и најчесто работи ниски брзини..13.5кг внатрешнава на митсуто 2.5, браво.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Mislev deka treba so normalni da se kontaktira na forumov, ama ovoj epten zabega. dali e shizofrenicar, epilepticar, so li ke e ne znam, ama zdrav nikako ne e.
Mitsuto ako go stavis na AUTO Fan ke duva cel den vo prva/vtora bez ogled na zadadena/vnatresnaT i ke trosi i mnogu nad 450W
Zakljucok, i da i zadades 20c ona stalno ke duva u prva i ke kaci 30c vo sobata, cel den nema da gasi, go najde covekot laik i go vozi so biciklo.
Trosi znaci deka popolnuva toplinski zagubi....kolku sto ti se zagubite tolku i ke trosi..
Covekot go prasuva za brojki, on taa narodnata ne umiri magare zelena treva ke nikne !!!
Pa prasj gi kolku trosi Mitsubishi FH, Suzumi16 ili Haier18 ili Vivax18 site sto si go merat so Hansolot12 a se deklarirani KAKO BOZEM 16ki ili 18ki..
Prasuva covekot pak drug clen, GREEOVEC kolku treba da trosi vo ovie uslovi, ovoj pak muabetot go nosi u sviripicino, ko da prasas nekoj poznanik na ulica DOBAR SI, a on ti odgovara so SO NE GO PRASAS TATKO TI< MAJKA TI< VUJKO TI KAKO SE, ONI NEKA TI KAZAT PRVO. Najnormalno ke si pomislis OVOJ E LUD!!!
Pedercici kontra GREE se najglasni u Prolet i Esen....na sred zima nigde gi nema
LUD 100% imase edna pesna od CORBA.
Bitno ti e kolku trosi....meris kolku gree na izduv....te mava ladno u vrat ili gree kako termo ?
LUD 200% so e bitno kolku trosi, bitno toplo duva ???
COP=Toplina/Potrosuvacka.....pa ti smetaj kolku e toplo ako trosi kako edna sijalica
LUD 300% za ovaa ravenka i zakljucokot na kraj mu davam 300 iako subjektivno e i za 400% lud.
Drugite ne davale argumenti, on daval argumenti, ne ovoj stvarno ne e so site!!!
Тука сме да споделуваме информации и да учиме. Aко не ме задоволи Хансолот, мојот следен уред кој планирам да го земам за 2 години ќе биде ..нема да биде Хансол.

Греам соба од куќа со површина од 16м2, пола од зидовите се надворешни. Полна цигла два реда, 30цм ѕид (тврда градба)со стандардна фасада, нема изолација. Квалитетно ПВЦ. Горе нема плоча. Долу има плоча и подрум. Стаклени површини во ПВЦ вкупно 6.3м2. Висина на ѕид 2.6м. Гледа на западна страна.
Сметам дека Хансол -20 е дури предимензиониран за овај простор? Затоа што иако е официјално 3.5ка, би требало да се вика 4.5ка затоа што има хардвер од 5.5ка. (43кг надворешна, 2.5 реда изменувачи, 1.3кг фреон, греачи, -20 работна, голем COP..)

Setpoint 23 степени без IFeel. Внатре е 21-27 степени, зависно кој дел од просторијата е, дали е изложен на директно дување на климата.
Досега мерено, 13.9 kw, za 32 часа, значи, 435W/h. Се гаси само 5 часа во текот на ноќта.

Но сега времето е топло, правиот тест ќе биде за некој месец. Го имам истиот Energenie уред како и сите вие, ќе споделувам овде информации. Не сум навивач, критики и совети се добредојдени. Дали климата е предимензионирана, поддимензионирана или таман?

Добар момент е што во standby троши многу малце (<1w), па мерачот(Energenie) не го детектира тоа и имам вистински работни часови и потрошена струја (KW) па можам да пресметам просек. Другата клима 5.5 троши повеќе во standby, немам инфо за работни саати затоа што и standby го смета како работен саат, па не можам да пресметувам просеци.
Druze, mnogu e ova za 16kv so PVC prozori. Radijator, panelka da stavis vo taa kvadratura na ovie temperaturi tolku ke potrosi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom