Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Да така е,Ѓорѓија Пулевски е војвода на бугарска чета,затоа и заминал да живее во новоослободена Бугарија и умира во Софија.И он бил македонист но има голема разлика од македонистите кои се школувале во Белград,и работеле за таа агенда.
Читај што пишува.
Македонски народ, Македонски јазик, Македонска држава.
1850.
Не се глупирај со ефтина пропаганда како "коминтерна".
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
КПД Идризово да се крсти по Никола Груевски,бидејќи го реновира и најдолго ќе претстојува од сите политичари.
Грешка си, Заев ќе го реновира Идризово... а што па предмети има СЈО против пасторот, кршење стакла...па ги скршиле дечките стаклата зошто се од старите стакла што трошат многу енергија , по тоа си стаиле Општина Центар нови термопан стакла.
.. има предмет Тенк демек непотребно бил купен блиндираниот мерцедес... а ваму зајо не испаѓа од мерцедесот, а викаше ќе го трампа за 10 возила брза помош ... може ќе ја ослободат за тоа брколинда само ќе го гонат пастирот бидејќи ненаменски ги земал темните Мајбах наочари на Мртво море , ги носел и ги амортизирал 30% од тоа јако сонце таму
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
Сеуште не ми е јасно како може шарените да бидат платеници, не земаа ниту денар, туку своеволно си протестираа, а ГДОМ кој што ги плаќаше државата, на некои дебело, на некои само сендвичи, зависи до партиските заслуги, да бидат патриоти?
Сеуште не ми е јасно тоа, дај објаснете ми подетално?
Пола и повеќе од нив веќе се вработени во администрација. Јасно сега?[DOUBLEPOST=1510393143][/DOUBLEPOST]
A како ќе си ги знаеш националните чувства ако не возиш по автопат Александар Велики? Да бе Вардарски автопат, аеродром Петровец, па да се заборави дека тука живее потомството на Александар Велики.
Ја мислам и името Александар и Филип да се забрани за новороденчиња, и исто така за девојчиња Македонка да се забрани, казни за бебињата и нивните родители што крадат грчка историја.
 
P

psychostasia

Гостин
Ја мислам и името Александар и Филип да се забрани за новороденчиња, и исто така за девојчиња Македонка да се забрани, казни за бебињата и нивните родители што крадат грчка историја.
Точно, сите бебиња треба Никола да се викаат. Македонија се сака со дела!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
Точно, сите бебиња треба Никола да се викаат. Македонија се сака со дела!
не бива и тоа е грчко... ама ај може барем да се извадат дека иде од св Никола.
 
P

psychostasia

Гостин
не бива и тоа е грчко... ама ај може барем да се извадат дека иде од св Никола.
По Никола Груевски, најголемиот патриот и Македонец на кој цела нација сме горди и сите со гордост би го ставале тоа име на децата. Да се знае чија крв тече тука, античко Македонска преку Александар Македонски, Самуил, Марко, Гоце Делчев па преку Никола одржана е таа чиста античка крв.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
По Никола Груевски, најголемиот патриот и Македонец на кој цела нација сме горди и сите со гордост би го ставале тоа име на децата. Да се знае чија крв тече тука, античко Македонска преку Александар Македонски, Самуил, Марко, Гоце Делчев па преку Никола одржана е таа чиста античка крв.
може, егејско потекло има.
 
B

Bafra

Гостин
Да така е,Ѓорѓија Пулевски е војвода на бугарска чета,затоа и заминал да живее во новоослободена Бугарија и умира во Софија.И он бил македонист но има голема разлика од македонистите кои се школувале во Белград,и работеле за таа агенда.[DOUBLEPOST=1510386978][/DOUBLEPOST]
Еј без навреди,Цигани можеш да ги нарекуваш мајка ти и татко ти.А ако те интересира сестра ми замини кај нејзе,ама нема враќање од таму,цела вечност.Никој никого не притискал 2000 години.Заблудата постои 150 години,антиквизација,античко минато.Сите револуционери и преродбеници биле свесни за своето потекло.[DOUBLEPOST=1510387201][/DOUBLEPOST]
Ти стварно си за лечење,на границата на лудилото и маничната опседнатост.Нешто си заборавил,КПД Идризово да се крсти по Никола Груевски,бидејќи го реновира и најдолго ќе претстојува од сите политичари.
Ти прв почна со навреди:
1. Не знаеш историски факти за Глобализацијата на Филип и Александар признати од цел свет
2. Лажеш дека се мит

3. Вреѓаш дека сме неписмени и незнаеме што сме. Ти ќе си не освестел, а на сите им го :pusigo:

Гревовите што ги имате фамилијарно земја ги покрива ама памет не ти доаѓа.
Во право си не си циган туку :гомце: .

Доста се грижите за Македониа оди грижи се Блгарија и ЕУ сојузот нешто се распаѓате ко колера да имате.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
- Американската амбасада упатува сочувство кон семејствата на СИТЕ згинати во Куманово.
- Терористите по пресудата извикуваа: "Да живее Америка!"
- Американски пиун им исплаќа по 10000 евра на секој терорист.

Јас би рекол дека Куманово е по нарачка на Американците за да се убрза работата. Грујо, затоа што му здосади да владее.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Сеуште не ми е јасно како може шарените да бидат платеници, не земаа ниту денар, туку своеволно си протестираа, а ГДОМ кој што ги плаќаше државата, на некои дебело, на некои само сендвичи, зависи до партиските заслуги, да бидат патриоти?
Сеуште не ми е јасно тоа, дај објаснете ми подетално?
Шарените си направија инвестиција за во иднина и ете им се исплатеше сето тоа, си пијат кафе по администрација сега. Види, не дека немаше на протестите обични изреволтирани граџани ама во глобала беа комуњар до комуњар. Јас лично знам 5-6 души што одеа на протестите, a дечките спијат во штаб на СДСМ. Немој вакви гачки да ми кажуваш. Тие што беа во први редови на протестите, каде се сега? Сите си добија функции.

Сум идел и на студентските и на средношколските протести неколку пати бидејќи лично ме засегаа, но престанав да одам при крајот пошто имаше куртони од СДС во први редови и ни ги hijack-наа протестите. Е сега, дали ги узурпираа протестите при крајот или од самиот старт беа почнати од нив, не знам. Исти курац и со шарената "револуција".
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Јас би рекол дека Куманово е по нарачка на Грујо Американците за да се убрза работата, затоа што му здосади да владее.
Несакајќи ти се шкртнало погрешно... :свиркам:
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387

Моронов не е автономна индивидуа, туку го контролираат со даљинско од Кале.
Секоја самостојна изразена мисла од негова страна е однапред осудена на пропаст.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.294
Поени од реакции
45.838
Јака иронија е аеродром да е Киро Глигоров наместо Александар Македонски ако се знае дека Кири Глигоров ја скина врската со Александар Македонски.
Не е прблем Киро Глигоров, проблем е пристапот на строење и понужувачки воспитни заушки на кое сдсм не подложува како нација.

Реакција од МНР и Владата за субвенциите за тероризам, на Рамуш не очекувам, пошто нели, секој знаае дека Мијалков ги нарача тие терористи како свадбен бенд, да настапат и да умрат за пари, така да таа тема е затворена за секоја интелигентна особа со здрав резон и логика и нема што се замараме со овие понижувања додека доаѓа животот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Јака иронија е аеродром да е Киро Глигоров наместо Александар Македонски ако се знае дека Кири Глигоров ја скина врската со Александар Македонски.
Не е прблем Киро Глигоров, проблем е пристапот на строење и понужувачки воспитни заушки на кое сдсм не подложува како нација.
Од амнестијата на воени злосторници што ја апрани твојот сопственик, поголемо понижување не може да имаме никогаш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom