Најекономично греење и ладење

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.815
Поени од реакции
32.906
Зошто толку непријателски? :coffee:
И откаде сега упадна Гри во овој муабет - јас само прашав во која фабрика на Вивакс се произведуваат тие Кјато. Пошто нели, си слушнал дека Вивакс ги произведувал...
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
Зошто толку непријателски? :coffee:
И откаде сега упадна Гри во овој муабет - јас само прашав во која фабрика на Вивакс се произведуваат тие Кјато. Пошто нели, си слушнал дека Вивакс ги произведувал...
Mnogu ubavo prasav i sega cekam odgovor.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.815
Поени од реакции
32.906
Се разбира, но бонтонот бара прво да се одговори на прашањето - пред да се праша сопственото.
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
Може ли да ве замолам за една мини анкета ?
Кој сака пишете го вашиот пример ,кратко во следниот формат :
3.5 kw / 30 м2 / 4.000 ден./месечно.

Ова само како пример.
Разбрав дека има разлика во цени на климите , разлика во квалитет и моќ ба загревање , па и разкика во потрошувачка , но не можам да се ориентирам во кој распон се движи сметката за струја. Можеби ова ќе помогне.
Фала ви

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Дали има некој овде што има Daiseikai 8, или дали познава некој таков.
Да сподели искуства како работи како оддржува температура, и дали се '' успива ''


Daiseikai 9, најверојатно кај нас нема никогаш да ја видиме, 7700w max од 35ката.

https://www.toshibavarmepumper.no/produkter/varmepumper-luft-luft/toshiba-daiseikai-9/

https://youtu.be/PdcHcEhzXKU

Вака се справува со ладното
5500 W ved -7 °C
4500 W ved -15 °C
2900 W ved -25 °C

Не сум видел вакво нешто.
Ми течат лиги.





Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Toa e toa sto go govorev odamna. Nikoj nema muda (osven gree) da donese kaj nas nordic klima. Energija kako zastapnik na Toshiba ne se angazira za toa, pa makar i po naracka so prethodno uplaten avans. Na moe prasanje zosto ne mozeme da kupime nordic Toshiba, od Energija mi odgovorija deka nemame potreba tuka za takvo nesto. Koj im dava dozvola da komentiraat za moite potrebi. Mozebi mi treba za vo Mavrovo. Kako firma so takvo renome i zastapnistvo na eden od vrvnite brendovi, odgovorot sto mi go dadoa e neseriozen i ja kazuva realnata slika za toa kade ziveeme.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Се исплати за 30м2?
сепак не! Овој модел на Toshiba е само 09ка предвиден за греење на 20-25 квадрати... Pdesign 2.4kW со SCOP 4, на -7 би дал 2,12kW со COP 2.4, а на -15 само 1,6kW со COP 2.05, ako добро читам од Еуровентот!? A со 2kW. ќе се сложиш. не би можел да загреваш 30 квадрати уште помалку со 1,6, па колкава и да е изолацијата и мали термичките загуби...
За 30квадрати, ти си барем по Daikinot и знаеш што треба, на попуст беше моделот FTXB-35C во ICS ... од 37 на 32,700 карти, е сега дали уште трае попустот незнам! Иако ентер модел, сепак одличен уред даикинот, произведен во Чешка.... барем прочитав многу задоволни на форумите.
Останатите опции за 30 квадрати се секако класика Ломо регулар АЕРИ и Хаер-Тундра сите 3,5ки...
Редно беше Toshiba да почне со попусти..Во хрватска овој модел е околу 400-450 Евра (3000-3300Кн).... вака Mirai му доаѓа како најдобра понуда на нашиов пазар за клима 09ка! Јапонец склопен во Таиланд.... Браос за Енергија!
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
da pomognete vo izbor na klima poveketo bi ja koristel za greenje 3.5kw za 32-5kvadrata
Do koja suma da e klimata ?
Eve nekoj predlozi:
1.https://klimi.mk/product.php?id=122
2.https://klimi.mk/product.php?id=183
3.https://klimi.mk/product.php?id=118
4.https://klimi.mk/product.php?id=142
5.https://klimi.mk/product.php?id=220
Jas bibiral
Eden zatoa sto koristam vivax i sum prezadovolen
Aeri bidejki e podobro pokazana od aezito
Daikin e dokazan kvalitet
Taka da prema budzetot odluci si ti[DOUBLEPOST=1510079172][/DOUBLEPOST]
сепак не! Овој модел на Toshiba е само 09ка предвиден за греење на 20-25 квадрати... Pdesign 2.4kW со SCOP 4, на -7 би дал 2,12kW со COP 2.4, а на -15 само 1,6kW со COP 2.05, ako добро читам од Еуровентот!? A со 2kW. ќе се сложиш. не би можел да загреваш 30 квадрати уште помалку со 1,6, па колкава и да е изолацијата и мали термичките загуби...
За 30квадрати, ти си барем по Daikinot и знаеш што треба, на попуст беше моделот FTXB-35C во ICS ... од 37 на 32,700 карти, е сега дали уште трае попустот незнам! Иако ентер модел, сепак одличен уред дајкинот, произведен во Чешка.... барем прочитав многу задоволни на форумите.
Останатите опции за 30 квадрати се секако класика Ломо регулар АЕРИ и Хаер-Тундра сите 3,5ки...
Редно беше Toshiba да почне со попусти..Во хрватска овој модел е околу 400-450 Евра (3000-3300Кн).... вака Mirai му доаѓа како најдобра понуда на нашиов пазат за 09ка! Јапонец склопен во Таиланд.... Браос за Енергија!
Mislam deka seuste e na popust daikinot sepak prasaj vo ( ICS GROUP )
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
14
gleav vo klimi.mk mislev pomegu Daikin J3 Gree hansol -30 mitcibusi MSZ-SF35 VE Tosiba suzumi plus za da bi traele podolgo[DOUBLEPOST=1510080508][/DOUBLEPOST]sega imam VIVAX 5.5 aeci montirana pred 3g rabotese dobro 2.5 meseci se rasipa t.e ne greese a trosese struja vetilator nadvor stalno najbrzo vrtese ja prijaviv kaj monterot ja pravese no pak isto pa potoa vo kontakt 2000 itamu nisto pa bev direktno kaj zastapnicite itamu nisto samo mi rekoa mozebi e elektronika ta pa pak monterot pravese i mi kaza deka smenil elektronika pa sega e nesto mn podobra i za toa sakam klima sto nekoj bi ja servisiral odma bez tamu vamu
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Toa e toa sto go govorev odamna. Nikoj nema muda (osven gree) da donese kaj nas nordic klima. Energija kako zastapnik na Toshiba ne se angazira za toa, pa makar i po naracka so prethodno uplaten avans. Na moe prasanje zosto ne mozeme da kupime nordic Toshiba, od Energija mi odgovorija deka nemame potreba tuka za takvo nesto. Koj im dava dozvola da komentiraat za moite potrebi. Mozebi mi treba za vo Mavrovo. Kako firma so takvo renome i zastapnistvo na eden od vrvnite brendovi, odgovorot sto mi go dadoa e neseriozen i ja kazuva realnata slika za toa kade ziveeme.
Друже, всушност и стварно не сме пазар за nordic-arctic моделите. Цената на daiseikai 8 10-ка кај нас е 73.000 денари. Најверојатно daiseikai 8 10 arctic би била 100.000 денари. Нашиов пазар се утепа продавајќи кинески, машини, само и само поради тоа што се евтини.
Никој не го интересира што, и како купува, туку да е евтино.
Читаме секојдневно постови од луѓе кои пишуваат, постови од типот сакам да греам 35m2 со клима, буџет 25.000 денари.
Но овде не можеш ни луѓето да ги обвинуваш, едноставно немаат пари.
Во куќа, која има 25cm блок со мачканица однадвор и одвнатре.
Топлотни загуби кој никој не ги рачуна а се една најбитна работа, а на -15 ќе имаат и 5kw топлотни загуби.


И ти сакаш да донесе енергија Тошиба daiseikai 9 nordic 13 ka која најверојатно ќе кошта преку 150.000 денари до 3000eur.

А овде имаш GREE кој носи нордиски модели кај нас кои коштаат од 550eu-до 850eu за 35.

Го знаеш оној изговор ("If it's too good to be true, it probably is)

Финците греат, со обични модели (не мора да се нордиски) по 160 квадрата пасивни куќи со една high end топлотна пумпа од реномиран производител, но пасивни куќи.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom