Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.861
Поени од реакции
15.807


некој мислат дека изборите во многу општини го реши ставот кон рудниците на смртта.. Ај да видиме колку ќе истрајат новите градоначалници во тоа или ќе биде само лажен предизборен балон... Прво веќе пропадна еден Референдум, а друго општините колку знам немаат ингеренција околу ова ??
А оваму се ветува пуштање на Југохром ( всушност добро е ако е само предизборно)...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.143
Да не беше Џонсон во Штип работничките по конфекциите уште ќе зимаа по 10 илјади плата, "газдите" кои за време на транзицијата во времето на СДСМ од големите фабрики украдоа што може и се расцепкаа на 200+ конфекции каде работниците не беа ни пријавувани за стаж со прекувремени сатови не платени, К15 беше спомнуван само во контекст на Миле, Тошо и Цацко, хранарина исто.
Колку и да имате негативни мислења кон овие странски инвестиции ја подигнаа економијата во овие помали текстилни места а тоа го осеќаат и работниците во конфекциите каде газдите мора да бркнат во медот и да поделат малку и на работниците оти ќе останат и без нив.
Конкурентноста на пазарот го овозможува тоа.
Исто ко мобилните оператори колку повеќе ги има толку подобри опции за корисниците.
Ајде да ги видиме сите карти веќе кога збориме за економија.

http://telma.com.mk/vesti/edno-vrabotuvanje-vo-zonite-ja-chini-drzhavata-21000-iljada-evra

Едно вработување во зоните ја чини државата 21.000 илјада евра

Ова е тој економски раст за кој што збориме?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.658
Поени од реакции
28.041
Од кај знаеш, може во немачка зимаат 200 евра ама немаат оброк или пак добиваат оброк али платата им е 175 евра.
Ме интересирa нaвистинa зaштo нaшинциве тaму у Немaчкa истите рaбoти ги збoрaт зa тaму.Е сегa сигурнo тaму е пoдoбрo.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.072
Поени од реакции
18.167
Од каде српоски интереси во вардарска Македониjа кога тука живеат 80% бугари и 20% албанци? Може би србоманите во ДПМНЕ како тебе?
Да те поправам само малку ние викаме дека албанците биле 17% така да слободно може да си додадеш 3% у овие 80%.:zver:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493



МВР бара помош од граѓаните за пронаоѓање на тројца насилници од 27 април


Министерството за внатрешни работи, по претходно одобрение на јавен обвинител, на својата интернет-страница јавно објави фотографии од три лица кои се бараат во врска со насилствата во Собранието од 27 април годинава.

Од МВР наведуваат дека станува збор за лица кои се важни за постапката.

„Ги повикуваме сите граѓани што имаат какви било сознанија за лицата, за тоа веднаш да ја известат најблиската полициска станица, да пријават на телефонскиот број 192, да ја употребат апликацијата „Пријави сомнително лице“ на официјалната веб-страница на МВР или да пријават во Јавно обвинителство“, стои во соопштението на МВР.

Инаку, вчеравечер, по наредба на јавен обвинител, извршени се претреси и уапсени се пет лица, осомничени за учество во насилствата во Собранието на 27 април.

http://meta.mk/mvr-bara-pomosh-od-graganite-za-pronaogane-na-trojtsa-nasilnitsi-od-27-april/
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Немој оваа гнида да ми се прави СДСМ сега сончоглед.
Овој козар треба да биде заборавен што поскоро.
Прочита писанието, или само насловот и авторот и удри штембил?
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Незнaм зaтoa те прaшaв.Гoлем дел oд нaшинците штo рaбoтaт вo Гермaнијa истиве рaбoти ми ги кaжувaле,се жaлaт oд плaтите кaкo зa тaмoшен стaндaрд и oд услoвите
Pa germanija ne e vekje sto bese imas previse narod naseleno (bugari,rumuni,poljaci,izbeglici) ima konkurencija i za pomalku pari se raboti
Poradi enormno naseluvanje tesko se naodja i stan pod kirija vo mnogu gradovi
od 2009 do sega kirite na stanovite duplo se zgolemile
trosocite za hrana 15 % se kaceni za istiot period
Mesecna karta za prevoz 20 % e kacena za 8 godini
Platite prosek 1600 evra e plus minus
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.587
некој мислат дека изборите во многу општини го реши ставот кон рудниците на смртта.. Ај да видиме колку ќе истрајат новите градоначалници во тоа или ќе биде само лажен предизборен балон... Прво веќе пропадна еден Референдум, а друго општините колку знам немаат ингеренција околу ова ??
А оваму се ветува пуштање на Југохром ( всушност добро е ако е само предизборно)...
Силното лобирање на општинските комитети на ВМРО ДПМНЕ, кои со помош на закани, уцени и поткуп, влијаеа врз кампањите за референдуми, во сите општини каде што ги имаше, направија два, а не еден референдум да пропадне.
Се прашувам, дали и на тоа ниско ниво, функционерите беа нафатирани од компаниите или само ја следеа врховната команда на Груевски?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.233
Поени од реакции
18.054
На кој нив?
Ако мислиш да ми даваш политички етикети си се заебал.
Мојата логика ти ја пишав погоре, по едноставно не можам да ти ја здробам.
Секаде во светот така функционира, вишок и недостаток на работна сила...иди да те видам фати некоја работа за дизајн на интернет (индијците за центи работат)
Ај уште еднаш да те прашам кога вака ти оди економскава логика, зошто сега кога странскиве инвестиции немаат доволно работници не ги зголемуваат платите?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom