Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.876
Поени од реакции
4.387
А има некој шо не го мрзеше да пресмета колку имаат партиите гласови вкупно на републичко ниво?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Абе нека лежат сите, и валво е за тоа секако ама кога ќе им го чепнеш Грујче, тогаш се врти како киша око Крагујевца.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Значи дека сме имале неспособна власт 11 години? Дека Грујо бил неспособен 11 години? Дека сме изгубиле 11 години од нашите живот во протекторатов на Мијалков и Грујо?
Rasipanite korenja se zasluga na kmerite. Sistemot fakticki go postavija oni, i uste odamna si gi zacimentiraa foteljite na partiskite gomna.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Никад нема да се реформира ВМРО туку може само да се распадне и никогаш пак да не постои и да се изроди некоја популистичка народна партија за едно 4-5 години. Ама тешко. Превише сиромаштија има во државава на која не и остана ништо у животот освен да колне во тие "свети" 4 букви. А и башка батињата тешко да дадат така власт во партија. Ќе си имаат полтрони они се додека постои ВМРО ДПМНЕ. И Мицковски и кој сака нека е. Се знае таму кој е газда и кој ги има парите.
Попрво со промени во историјата,Бугарија ќе полага право на тие четири букви.Така да секое користење на името ВМРО како партија во Македонија ќе биде злоупотреба во политички цели.ВМРО е дел од историјата и треба таму да остане.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.106
Поени од реакции
3.863
100000 ofci cekaat drzavno vrabotuvanje, toa e i edna od pricinite so izgubi vmro, poso javniot sektor e prenatpan prestanaa so vrabotuvanjata. I sega so praime so tie 100k+ ofci? A vo drzavno ne smee da se otpusta? Ke stigneme li do 500k administracija?
Кај пишува дека во државно не смее да се отпушта? Ке има отпуштење и тоа на големо. Не дека Заев сака да отпушта и да си губи рејтинг туку тоа е една од задачите кои му се зададени и мора да ги заврши оти не го поставија за да си игра кур ташак туку да ја оправи работата.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ако де нека се докаже секој што крадел треба а лежи другарче.
Искрено не ме интересира многу многу ситната кражба, али и за тоа си има суд.
Ме интересира што е со 5 000 000 000 5 милијарди евра украдени од нашава земја од страна на фамилијата.
Али некој му испрале мозок до толку што и да го опљачкаат дома ќе оправдува и релативизира.
Ako veke vrtime okolu toa, mislam deka mnogu polesno e da se dokaze lopovlukot na crpnatiot nego na bilo koj drug.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Кај пишува дека во државно не смее да се отпушта? Ке има отпуштење и тоа на големо. Не дека Заев сака да отпушта и да си губи рејтинг туку тоа е една од задачите кои му се зададени и мора да ги заврши оти не го поставија за да си игра кур ташак туку да ја оправи работата.
Nema da ima, zastiteni se so zakon. Isto kako so vmro nemase nacin kako da gi sutne komunjarite. Enivej ke bite interesno koga najmalku 100000 vlecugi ke sfatat deka ke ostanat so prazni race.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Ako veke vrtime okolu toa, mislam deka mnogu polesno e da se dokaze lopovlukot na crpnatiot nego na bilo koj drug.
Аххаах државна пљачка што те ограбиле последни 11 години, што ти е пред нос и на снимки, тоа не ти се слуша ни гледа.
Мозокот испран на 90°

некој да те краде и да го оправдуваш, за тоа треба посебен талент.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Nema da ima, zastiteni se so zakon. Isto kako so vmro nemase nacin kako da gi sutne komunjarite.
:pos:

Закон имале, каков црни закон бе? Кажи си, си имале дил, bro code, како сакаш речи го, „не те чепкам, немој да ме чепкаш“. Висок владин функционер од претходната влада карши мене живее, го знам уште од времето кога само еден зелен кауч и фасонки имаше во дневна, објаснет ми е дилов одамна, не дека треба да си Тесла и сам да го сфатиш.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.493
Поени од реакции
8.128
и шо праиме сеа ?
На повидок нов режим ?

Излезе некој кандидат да каже како до подобро и независно финансирање на општините без помош од централната власт ? Има некој план како да ги напраи општините понезависни од централната власт ? Апсолутно не. Спроведување на децентрализација, anyone?
И овие и оние си ставија полтрончиња кандидати, баш такви кои директно ќе зависат од премиерот и владата за секој ебан проект кој е ветен.
Чист воздух? Само празни ветувања... небаре од утре сите ќе возат електрични автомобили и ќе живееме во најчиста средина ever witnessed by mankind. немој да ме јебеш бре.
Стоп за урбаната мафија ? Шо, ќе одбијат градоначалнициве гага станови и илјадници евра(може и милиони) од истите тие мафијаши ? Истите тие мафијаши што ќе ја полнат партиската каса за наредни и наредни избори?

Еве, видовме како новите демократизирани носачи на живот во нашава држава водат изборна кампања, наводно фер и демократска? Убиства, закани, инциденти, тепачки, ножеви вадење, уцени, кривични за вмровски градоначалници... и мал милион скандалчиња кои беа маргинализирани од веќе сдсм-изираните медиуми ?

И тука ме правеа ненормален, недораснат, дете што не сум сакал да гласам ?
Демек со кој памет ја не искачам да ги казнам ВМРО за сите злодела напраени?
Па добро бе, до кога ја ќе искачам на избори само да казнувам некого ?
Коа ќе излезам за да стварно со мојот глас допринесам да се подобрат нештата во мојата општина, град, држава?

Секако, постои гнев за убиените соништа и судбини од вмро-вскиот режим, кај многу луѓе. Тоа го разбирам, и сочувствувам со тие луѓе.
Ама овие новиве лицемери "носачи на живот" , само покажуваат и докажуваат дека се поусовршени во занаетот од нивните претходници. Јер нивното лицемерие очигледно нема крај.

Честитам нов, поусовршен и "посуптилен" режим, ви дојде и вам редот да јадете мед додека другите ќе голтаат леб стар 3/4 дена.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Kratka tazna kancerogena prikazna raskazana vo petokot navecer


:pos::pos::pos::pos::pos::pos:

abe betmenco be, sto ti trebase ova, brej koj bi rekol deka ti ke ispadnes vakov beskicmenjak, pa i aj sto prejde na temnata strana, pa i bel den ne vidoa od koga te regrutiraa.
Тоа е таа класична Кајгана експертиза, не е само тој.

Кој потоп, еве песничка да се расположите;

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.706
Поени од реакции
36.673
Левица да имаше бар еден поискусен човек и барем два грама чувство за реалполитик, денес ќе имаше советници во секој поголем град во Македонија.

Голема стратешка грешка направија уште со парламентарните.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom