Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
до некаде е во право.
да не дозволиме со чао пријатно да избегаат со оваа пљачка.
точно ама тешко дека Жорж сакаше да го инсинуира тоа :)
 
W

wicked_1

Гостин
Ова беше чисто гласање против Груевски и ништо друго. Време е ВМРО да се прочисти,он и цела негова багра аут,испокрадовте што испокрадовте,доста е,ако сте вистински патриоти ќе дозволите реформи и комплетно ново ВМРО,а после народот сам ќе си ја брани државата на следни избори од продавачиве на ветер без магла.
Нема што да се прочистува или реформира, после срањата што ги направија да дојде државава на раб на цивилна војна, најдобро да отидат негде у историјата и архивите, со све реформаторите.

Нити се сукцесор на некое историско народно движење, нити некогаш биле дел од некои битни суштински процеси и одлуки. Патетика од проект.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Еј ќути стварно е доста. Ја незнам зашто имаме судови и закони, ете нека биде само да не ги гласаш криминалците па ќе продужиме даље.
Da de, do vcera bese zacapan u kanta gomna denes u kanta proliv, na poarno si nema so pomeko se gazi u prolivot... jaooo....
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Гласови за советници, кај албанските партии

Дуи : 87.468
Алијанса на албанците (Сеља): 48.404
Беса : 45.199
Дпа: 16.612
Алијанса (Мемеди) : 2.390
Коалиција (Чашка, Охрид, Битола, Гази Баба): 6.480

Вкупно: 206.553

Има и ПДП нешто гласови во некои општини, но не поминуваат 1000.
Испаѓа дека повторно околу 20.000 албанци гласале за советници од Сдсм ?

Дуи ги задржаа гласовите од парламентарните избори, и изгледа веќе немаат капацитет да ги поминат преку 100.000 гласови, а за рекордните 153.000 да не збориме.
Алијансата на албанците профитираше после настаните во собрание и нападот врз нивниот лидер, а нормално и со самото влегување во Влада им се отвара можност да ветуваат.
Беса со самото тоа што остана опозиција, изгуби еден дел од еуфоричните гласачи.
ДПА се преполови и ја чека судбината на ПДП.

Еве им прилика на албанските партии да се договорат и да го поразат Дуи, ваква шанса за прв пат имаат.
Во Гостивар , Таравари има само 400 гласа помалку од Бејта.
Во Чаир, Зекирија Ибрахими има само 1600 помалку од Ганиу.
Желино, Боговиње, Теарце, Врапчиште, Дебар ... многу лесно можат да му се одземат на ДУИ, само ако се договорат, пошто разликата е мала.

На кампања сите зборуваа против ДУИ, нека докажат сега и на дело.

Ако го остават ДУИ само со Тетово, Кичево, Сарај и Липково, тоа би било почеток на нивниот крај.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Da de, do vcera bese zacapan u kanta gomna denes u kanta proliv, na poarno si nema so pomeko se gazi u prolivot... jaooo....
Ја у што сум зацапан ти за ручек немаш пари да си го купиш да го јадеш али батали тој муабет не го почињај.

Кажи сеа што ќе ни се судови и закони чим криминалец доволно е да не го гласаш и као тоа му е доволна казна?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
A na zaev evro za m2 ne e pljacka taka?
Заев 6 месеци е премиер, допрва има.
Туку не врти муабет, што правиме со милијардите, милијардите евра украдени, цифри со 9 нули позади.
5 000 000 000 евра украдени мои и твои пари и иднина.
ќе дозволиме да избегаат со чао пријатно?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ја у што сум зацапан ти за ручек немаш пари да си го купиш да го јадеш али батали тој муабет не го почињај.

Кажи сеа што ќе ни се судови и закони чим криминалец доволно е да не го гласаш и као тоа му е доволна казна?
Pa ja 100 puti sum kazal deka najmalku 70 posto javen sektor i u sudstvoto isto se komunjari. VMRO nitu mozelo nitu imalo nacin kako da gi smeni. E zatoa el crpnatiot i mnogu negovi sopartijci veke ne uzivaat vo idrizovo kaj so im e mesto.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.534
Поени од реакции
22.591
Нема што да се прочистува или реформира, после срањата што ги направија да дојде државава на раб на цивилна војна, најдобро да отидат негде у историјата и архивите, со све реформаторите.

Нити се сукцесор на некое историско народно движење, нити некогаш биле дел на некои битни суштински процеси и одлуки. Патетика од проект.
Чисто само да ти доловам колку касниш со заклучоците. Ама после битка сите се јаки генерали, никаков исклучок не си ни ти очигледно.
А и баш ако те интересира мојот став за после 12 декември ич да не се мачиш да мислиш одма ке ти го кажам. Било која политичка опција да победи треба да расчисти со другите во најкраток можен рок, на ваков или таков начин и да ги сведи на статистичка грешка.
Можеме да се сложиме дека ова повеќе на ништо не личи.
Твојот став кој би бил после 12 декември ако не е тајна ?
Ај сега напиши ми колку си паметен а сите други глупи , посебно оние што не го делат твојот светоглед.
Патем речено ова е напишано пред скоро една година.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Заев 6 месеци е премиер, допрва има.
Туку не врти муабет, што правиме со милијардите, милијардите евра украдени, цифри со 9 нули позади.
5 000 000 000 евра украдени
Za mene milion i milijarda e isto koga prajme muabet za lopovluk. A crvenite kmeri so go lapnaa desetici milijardi vrednoto drzavno bogatstvo za bespari vo vreme na privatizacijata ne moze da se setime neli. Malku sme slabi so sivi kelii pa do tamu ne ni stiga crpkata....
 
S

silmarillion

Гостин
Pa ja 100 puti sum kazal deka najmalku 70 posto javen sektor i u sudstvoto isto se komunjari. VMRO nitu mozelo nitu imalo nacin kako da gi smeni. E zatoa el crpnatiot i mnogu negovi sopartijci veke ne uzivaat vo idrizovo kaj so im e mesto.
Значи дека сме имале неспособна власт 11 години? Дека Грујо бил неспособен 11 години? Дека сме изгубиле 11 години од нашите живот во протекторатов на Мијалков и Грујо?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Za mene milion i milijarda e isto koga prajme muabet za lopovluk. A crvenite kmeri so go lapnaa desetici milijardi vrednoto drzavno bogatstvo za bespari vo vreme na privatizacijata ne moze da se setime neli. Malku sme slabi so sivi kelii pa do tamu ne ni stiga crpkata....
ако де нека се докаже секој што крадел треба а лежи другарче.
Искрено не ме интересира многу многу ситната кражба, али и за тоа си има суд.
Ме интересира што е со 5 000 000 000 5 милијарди евра украдени од нашава земја од страна на фамилијата.
Али некој му испрале мозок до толку што и да го опљачкаат дома ќе оправдува и релативизира.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.358
Поени од реакции
86.572
Kratka tazna kancerogena prikazna raskazana vo petokot navecer


:pos::pos::pos::pos::pos::pos:

abe betmenco be, sto ti trebase ova, brej koj bi rekol deka ti ke ispadnes vakov beskicmenjak, pa i aj sto prejde na temnata strana, pa i bel den ne vidoa od koga te regrutiraa.
Кое ДНО од човек...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom