Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.446
Поени од реакции
36.381
8% помала излезност во споредба сп парламентарните избори во декември.

Вмровците се надеваат на победа оти сметаат дека помалата излезност е поради немотивираноста на граѓани да гласаат а што инаку би гласале за Сдсм.

Моја процена е дека Сдсм ќе добие 15 - 20 илјади гласа повеќе од Дпмне на советнички листи.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.230
Поени од реакции
16.766
Оваа баш ми е чудно, дали за БЕСА или за ВМРО е небитно во првиот круг ако да речеме оној на ДУИ има доволно гласови за победа во прв кругo_O[DOUBLEPOST=1508082478][/DOUBLEPOST]
Не е ништо лошо туку чудно.
БЕСА има реални шанси да победат во Чаир. И ќе победат.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Замисли пак да претпоставиме дека сите кои излегоа гласаа за ДПМНЕ. Сериозно, зошто би претпоставиле дека ДПМНЕ ги има истите гласачи, а сите овие кои не излегоа беа гласачи на СДСМ?
Многу едноставно, единственото нешто што го доближи СДСМ беа албанците и поголемата излезност,
незнам како ти претпоставуваш дека редовните гласачи сега не би излегле да гласаат, а оние што излегуваат понекогаш, пак ќе излезат и ќе го дадат гласот за СДСМ,
а зошто не би излегле говори животот што дојде во Македонија,
запомни, тие не гласаа за да дојде СДСМ на власт, туку да дојдат промени, одкако не дојдоа промените, тие немаат причина зошто да гласаат за СДСМ.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Многу едноставно, единственото нешто што го доближи СДСМ беа албанците и поголемата излезност,
незнам како ти претпоставуваш дека редовните гласачи сега не би излегле да гласаат, а оние што излегуваат понекогаш, пак ќе излезат и ќе го дадат гласот за СДСМ,
а зошто не би излегле говори животот што дојде во Македонија,
запомни, тие не гласаа за да дојде СДСМ на власт, туку да дојдат промени, одкако не дојдоа промените, тие немаат причина зошто да гласаат за СДСМ.
Или во превод, како мали Џокица замишља изборе.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.194
Поени од реакции
85.807
Вчера им стигнало по порака на членовите на ДПММЕ од Чаир, сите да гласаат за БЕСА. Ќе биде неизвесно во Чаир, не им е сигурна победата на ДУИ овде.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.125
Поени од реакции
37.180
Во Струмица цели 18 % помала излезеност од 2013 до 17:00 часот. :pos:
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Да го губи ДИУ Дебар, ќе ја частам кајгана 1.000 евра донација од мене. Еве ако не си го одржам зборот банирајтеме.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Или во превод, како мали Џокица замишља изборе.
Подобро кажано како Зајко ги замислува изборите, си мисли дека ќе победи, но дури и неговите експерти спомнуваа некоја пата-пата ситуација како најдоброто нешто што може да се случи!
Пак ќе кажам ВМРО ќе има 20к+ гласови во Битола, а колку ќе има СДСМ тешко е да се предвиди оти има огромни осцилации помеѓу изборните циклуси.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Пак ќе кажам ВМРО ќе има 20к+ гласови во Битола, а колку ќе има СДСМ тешко е да се предвиди оти има огромни осцилации помеѓу изборните циклуси.
Ќе видиш за два саати колку ќе има гласови ДПМНЕ во Битола.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.014
Поени од реакции
3.757
Незнам како мислите дека помалата излезност е во корист на ВМРО.
2013 режимот беше во најголемата сила. До 10 часот мораше сите членови на ВМРО да имаат гласано.
Тоа и јас го пишав прегеска, ДПМНЕ и на овие избори агитираше неговите гласачи да излезат на гласање најдоцна до 10 ч
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Да го губи ДИУ Дебар, ќе ја частам кајгана 1.000 евра донација од мене. Еве ако не си го одржам зборот банирајтеме.
Веројатно втор круг, има премногу кандидати, ако втор одат било која албанска-ВМРО, се знае кој победува.
Донацијата се знае, кај мене:P[DOUBLEPOST=1508090096][/DOUBLEPOST]
Ќе видиш за два саати колку ќе има гласови ДПМНЕ во Битола.
Не само во Битола туку секаде.
Тоа и јас го пишав прегеска, ДПМНЕ и на овие избори агитираше неговите гласачи да излезат на гласање најдоцна до 10 ч
Како и секогаш јас задоцнив, ама комшиите СДСМ-овци не задоцнија да гласаат пред 10ч за ВМРО:icon_mrgr:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom