Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Да не ти е назад сатот ;)
Се извинувам за трагичното каснење од 13 минути, тањири миев, традиционални сме ние комуњарките, нема кај нас машини за перење ;)

ајде пауза
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
кај мене во основно ставиле жена да седи пред кутиите да ги пази ова старциве кај планираат да ставаат :D
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
кај мене во основно ставиле жена да седи пред кутиите да ги пази ова старциве кај планираат да ставаат :D
Да да, и јас кај што гласав имаше една за тоа, али гледав да не утнам. :D
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.087
Поени од реакции
11.487
Очекувано, излезноста до 13 часот е 27%, и е доста послаба во споредба со излезноста на ланските избори од 34% . Во Центар сега има околу 33%, а претходните избори имаше 41%, што е разбирливо, катастрофа се кандидатите. А помала излезност одговара на партијата со најмногу членови (не знам дали смеам да именувам која е, гласањето сеуште трае).
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
Очекувано, излезноста до 13 часот е 27%, и е доста послаба во споредба со излезноста на ланските избори од 34% . Во Центар сега има околу 33%, а претходните избори имаше 41%, што е разбирливо, катастрофа се кандидатите. А помала излезност одговара на партијата со најмногу членови (не знам дали смеам да именувам која е, гласањето сеуште трае).
Не мора нужно да е така.

Плус факт е дека за претходните избори се дигаше еден вид на хајп повеќе од една година. А на локални избори традиционално има помала излезност од парламентарни. Очекувам да е околу 55% на крај на национално ниво. Рачунај дека во општините со мнозинство Албанци, помала излезност има.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.014
Поени од реакции
3.757
Очекувано, излезноста до 13 часот е 27%, и е доста послаба во споредба со излезноста на ланските избори од 34% . Во Центар сега има околу 33%, а претходните избори имаше 41%, што е разбирливо, катастрофа се кандидатите. А помала излезност одговара на партијата со најмногу членови (не знам дали смеам да именувам која е, гласањето сеуште трае).
Излезноста до 13 часот немора ништо да значи. Но колку што знам од претходните избори а и на овие избори ДПМНЕ агитираа кај нивните гласачи сите да излезат на гласање до 10 часот. Мене оваа помала излезност ми влечи накај тоа да ДПМНЕ имаат помалку гласови отколку на претходните избори. Но како што реков, излезноста немора да значи ништо во однос на тоа кој колку гласови ке добие.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
Излезноста до 13 часот немора ништо да значи. Но колку што знам од претходните избори а и на овие избори ДПМНЕ агитираа кај нивните гласачи сите да излезат на гласање до 10 часот. Мене оваа помала излезност ми влечи накај тоа да ДПМНЕ имаат помалку гласови отколку на претходните избори. Но како што реков, излезноста немора да значи ништо во однос на тоа кој колку гласови ке добие.
Да го почитуваме изборниот молк до 19 часот. Мислам дека не е тешко тоа уште нешто повеќе од 4 саати.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.014
Поени од реакции
3.757
Многу често за било каква нерегуларност при гласањето го употребуваме терминот Бугарски воз, односно многумина и незнаат што всушност значи тој израз па еве ке се обидам да го појаснам (ако и мене ми е јасен:D). Имено Бугарски воз е кога некоја од партиите ке набави гласачко ливче (испечатено плус, украдено...) и на тоа ливче ке заокружи за нив и како такво пред избирачкото место го дава на гласачот кој им рекол дека ке гласа за нив а тој има обврска тоа ливче да го стави во кутијата а празното кое ке му го дадат од одборот да го земе и врати на луѓето кои го чекаат надвор кои повторно ке го заокружат ливчето и ке го дадат на друг.....[DOUBLEPOST=1508071947][/DOUBLEPOST]
Да го почитуваме изборниот молк до 19 часот. Мислам дека не е тешко тоа уште нешто повеќе од 4 саати.
ОК. Се извинувам.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
@lazar31 Знам што е бугарски воз, ова ќе беше класичен пример за тоа, ама ете станувало збор за недоразбирање.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom