Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.339
Поени од реакции
18.216
Не би рекол ама секој си гледа на тоа како што си гледа. Нема некоја посебна филозофија околу правење на држава и нејзино внатрешно уредување, посебно ако се земе во предвид дека во рамките на федерацијата ние и бевме како посебна држава така да не дека првпат ни беше. Со толку мешање од надвор добри сме и што уште сме во еден дел. Зошто и како се дозволи толку мешање од надвор е сосем друга приказна. Ти ете сметаш дека е тоа супер, јас не но како сакаш земи со сите изминати избори од 91 па наваму и со се поотвореното надворешно мешање посебно во 2001 ние само си играме држава а во реалноста имаме некоја карикатура од демократија. Е сега зошто е тоа поарно сами ти си знаеш.
Калимеро политика :)
На Германија никој не и се меша, а?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Абе ве разбирам, си имате вие лични интереси. Што ве боли кур тамо што некого резбале со ножеви па го силувале. Ако господинот Груевски рекол ОК е да се амнестира, нема што тука сега некои си меѓународни правни норми и човекови права да кажуваат што се амнестира а што не.
Нема што тука сега некоја си ЕК да ни доаѓа и да ни вика дека ова е преседан невиден или пак кој ја шиша американската амбасада за истата реакција, кој ги шиша ОН што рекоа дека не смее така. Све дур Груевски дава зелено светло, дали се работи за амнестија на воени злосторници или се работи за тоа да ти ја ебат жена ти, не е уопште битно. Он ваљда најдобро знае како треба, нема што ти, Ѓорѓи или Ireal да размислувате за тоа. Чим Грујо покажал со прстето, ваше е да летате натаму. Не е битно дали ве пратил во јама со гомна, како сега кога се брукате и браните амнестија на воени злосторници.

Нема некоја сврха во регуларен, разумен третман, при дијалог на со вас, нели?
Ни разбираш ни ништо туку ај нека ти биди. Не правам муабет за кој што оправдувал, туку самото оправдување како чин. Тие оправдуваат едно, ти друго. Битното е дека и ти оправдуваш и бараш изговори што по автоматизам те прави исто толкава пичка како и другите ако не и поголема пошто покрај што оправдуваш јадеш и гомна за другите што го прават истото како и ти.
И ајде чим се запна за амнестијата да ја свртиме работата малце на твој терен па да видиме од шо си направен. Ете тогашната владеачка коалиција спротивно на незнам што и како ги амнестира борците на ОНА. Пошто како што тврдиш а и јас немам ништо против да е така како што тврдиш еве му прилика на оваа владеачка коалиција да ја исправи грешката и да ги испоапси и осуди сите оние кои ги фати амнестијата. Што велиш ти на тоа. Како ти изгледа работата Заев тоа да го направи и зошто досега не го има направено. Нели делата не застаруваат за вакви работи. Ајде да видиме како стоиш со барање изговори и оправдување.
 
Последно уредено:

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
epa aj da ne ni se mesaat kakvi shupaci sme pa da ne ostavaat sami

nemame kapacitet uste sami nesto da napravime

Za sitni pari cel zivot se prodavame
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
epa aj da ne ni se mesaat kakvi shupaci sme pa da ne ostavaat sami

nemame kapacitet uste sami nesto da napravime

Za sitni pari cel zivot se prodavame
Добро е што си признаваш тука јавно и недвосмислено колкав шупак си и дека цел живот се продаваш за ситни пари.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Uste 10 vika mu trebale da ne dosredi :D
Средени бевме. Од пред 4 месеци сме во категорија со Мозамбик. Претходно 11 години бевме први во Европа а во светот со Јапонија го делевме третото место, така нешто.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Добро е што си признаваш тука јавно и недвосмислено колкав шупак си и дека цел живот се продаваш за ситни пари.
hahha da sum se prodal ke si bev po stabovi mitinzi senvici ke si jadev kolku dusa mi saka
Realnosta na situacijata e taa vo nasata drzava
ili mislis deka sme na Ace veliki falanga i deka nemoze nam niko nista jaci sme od sudbine fazon
Nikoj faktor ne sme 25 godini se mucime bez razlika vmro sdsm na vlast
Toa e nasata situacija za zal
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.446
Поени од реакции
36.381
Ова што се случува со АКМИС системов за местењата и тоа што фалат стотина предмети од системот е за греота, за срам и катастрофа за судството и за цела држава.

Ниту едни имигранти, или што и да се други гомна што ве ранат нема да го исперат ова лајно што ДПМНЕ го залепи на судството.

Години и години ќе поминат дури се зачисти.

Во уста да ви ркнам стоки вмровски.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.364
Поени од реакции
81.675
Пак со тоа погинал син му 2001-ва?!

Овие два грама рацио немаат у шупливите лејки.

:pos:какви кретени сте, за жалење, а не за кудење[DOUBLEPOST=1507904023][/DOUBLEPOST]Груевски ќе организирал народни стражи кои ќе биле гарант на демократијата?!

:facepalm:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Види вака. Ако имаш плата од 12,000 денари, а месецот има 30 дена. Колку денари во просек имаш за трошење.. дневно? Ако ти е тешка задачава, ќе одиме со полесни.
А,види пак вака.Ако имаш плата од 10.080 денари,а месецот има 30 дена.Колку денари во просек имаш за трошење...дневно???
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
@Beric Dondarrion шо бидна со муабетот, Заев ке ја исправи грешката и ке ги реши тие амнестираните или и тој ќе го сместиме во иста група со овие другите ?
Шо велиш ти вака по твое?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.364
Поени од реакции
81.675
@Beric Dondarrion шо бидна со муабетот, Заев ке ја исправи грешката и ке ги реши тие амнестираните или и тој ќе го сместиме во иста група со овие другите ?
Шо велиш ти вака по твое?
Некој некогаш ќе ја исправи таа работа и не ми е битно кој. Тие работи не застаруваат. Јас се надевам дека тоа ќе биде некоја идна власт на ВМРО ДПМНЕ ослободена од вашите предавнички багажи, со нова структура која ќе може кон вас со чисто лице да покаже со прст и да ве означи како предавници, дистанцирајќи се од се што направивте. Не само од амнестијата.



Прво Ireal почна: - не бил грујо, туку судиите тоа го напраиле, они биле од СДСМ и биле криви за амнестијата (ова е толку глупо, што не вреди да го коментира човек чак и при најдобра воља)

па коа видовте дека не иде така, ајде сеа другачие - Ѓорѓи Н.: - законот бил таков, Грујо нема тукa што (можда поглуп обид од прошлиот на Ireal)

Ок не иде, што не иде, па се убацува Владе (кој веројатно си мисли дека е мастермајнд у однос на прошливе два сендвича) : - Сеа нема везе ова Груевски што го напраи, дај да видиме дали следната власт ќе го осуди него за тоа и ќе ја врати амнестијата. Значи, да баталиме кој амнестирал воени злосторства врз својот народ. Не треба он сеа да ни е у фокус, него следната власт. Следната власт да глеаме што и дали ќе напраи, а не Грујо.

Мајко мила, колку сте утепани.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom