ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Дали има некој тука што е или што бил на граѓанско право на мастер студии? И кога почнуваат мастер студиите?
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
Може ли да се полага Облигационо право колоквиум ако немаш положено Стварно право?
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
59
Поени од реакции
8
Прва година сум на правен. Од кај да земам прирачник бидејќи не ни дадоа?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
13 октомври 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали знае некој да ми каже какво е тоа влезно прашање и дали мора да го имаме одговорено за да поминеме колоквиум.. Полагам прв колоквиум по економика и ни дал влезно прашање.. Така да, ако знае некој, хелп:(
 
Член од
13 октомври 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Знае ли некој нешто за прашањето: Што ќе се случи и како ќе реагираат просечните фиксни трошоци ако се зголеми обемот на производството (бројот на произведени единици).. За колоквиум ми е и треба да се одговори и со пример..
 
Член од
25 ноември 2014
Мислења
71
Поени од реакции
10
Дечки, дали некој знае дали мастерот по меѓународно право е признаен и во странство?
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
59
Поени од реакции
8
На колоквиум кај шапкова (економика) и поповска (историја на право) може некој да ми каже како се поминаува?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Дечки, дали некој знае дали мастерот по меѓународно право е признаен и во странство?
Во кој смисол дали е признаен и во странство?

Јас сум на тој мастер и не дека го рекламирам или не знам што, али попросперитетен ти е за надвор, плус имаш доста области што можеш да ги специјализираш понатаму од меѓународното право.
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
Кај кој е најдобро да се полага облигаации?
Јадранка,Неда,Ненад?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Кај кој е најдобро да се полага облигаации?
Јадранка,Неда,Ненад?
Најбитно е колку си спремна па според тоа ќе си знаеш. Доколку доста слабо си учела тогаш ќе идеш кај Ненад, па после кај Јадранка а кај Неда не ни пробувај. Доколку си спремна можеш комотно да идеш и кај Неда. Доколку кај Неда ги имаш добро одговорени трите основни прашања после продолжува да ти поставува кратки прашања со кои одговараш за повисока оценка и јас така стигнав меѓу 8 и 9. Колешка со солидно знаење отиде кај Ненад, ги одговори добро трите прашања и доби 6ка без да продолжи да ја испрашува понатака. Кај Јадранка немам одговорано али од муабети со колеги знам дека е доста коректна и доста знае да попушти. Кај Неда нема баш попуштање, или знаеш или не знаеш, во казнени сесии знае да те извади малце али по секоја цена нема да те пушти, си има свои критериуми и по никоја цена нема да отстапи од нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom