Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Денес завршува рокот за поднесување пријави за Оскар за најдобар странски филм за 2017. 84 држави до сега имаат поднесено кандидатура, т.е. еден филм помалце од прифатените 85 лани, но се уште не е завршен денот, па којзнае, ќе видиме, може и ќе има нов рекорд. Македонија годинава, знаете, не учествува, тие што ја следат темата за македонски филмови знаат за драмите кои ги правиме.

Листата на сите пријавени филмови ТУКА. Уште е рано да се зборува за фаворити, уште повеќе што ова е веројатно најнепредвидливата категорија, заради специфичните правила за гласање, но вака, од старт, на хартија прв фаворит е Камбоџа со First They Killed My Father, на Анџелина Џоли. Заради победите и освоените награди по светските фестивали, јас би ги сместил меѓу фаворитите и Унгарија, Шведска, Франција, Русија, Италија, Австрија и Германија. Па ќе видиме.
Го има First They Killed My Father, на Џоли на торент негде?
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Меконахи очаен во The Dark Tower, дефинитивно една од најлошите негови улоги...
 

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
Blade Runner2049 дефинитивно филм на годината.. реткост продолжение да биди подобро од оригиналот (според мене) од музика,фотографија,кадри итн...Рајан искина со глумата каков лик секоја чест.. 10/10
 
B

beaverknight

Гостин
Blade Runner 2k49 е одличен филм, не е ни блиску до перфекција или 10/10, но најверојатно е еден од најдобрите во 2017.
Ти создава преубава атмосфера во кино, кинематографија задоволителна, визуелните ефекти фантастично се улеваат еден во друг.
Каст, саундтрак, great.
Има некои празнини во приказната, ама ја, да не ситничарам.
Лето и Батистута имаат помалку screen time од што би сакал.
Најдобрата глума на Форд во последни неколку години?
Дефинитивно е must see филм во кино.
8.5/10
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Мислам дека постои можност за втор дел бидејки не ми се верува дека на Лето приказната ќе остане untold.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Blade Runner 2k49 е одличен филм, не е ни блиску до перфекција или 10/10, но најверојатно е еден од најдобрите во 2017.
Ти создава преубава атмосфера во кино, кинематографија задоволителна, визуелните ефекти фантастично се улеваат еден во друг.
Каст, саундтрак, great.
Има некои празнини во приказната, ама ја, да не ситничарам.
Лето и Батистута имаат помалку screen time од што би сакал.
Најдобрата глума на Форд во последни неколку години?
Дефинитивно е must see филм во кино.
8.5/10
ab22a13ef230cf87a9229744d5c1e3af--el-color-football-players.jpg
Се шалам се шалам :D
Овој final cut е најдобрата верзија на кецот??[\spoiler]
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
War for the Planet of the Apes - најдобар од новиве до сега! Само што се ми е толку испоизмешано со loop-овиве, што ќе почне главата да ми чади, кај да е. Нели во старите филмови Цезар беше син на Корнелиус. Тука Корелиус е син на Цезар. Сега ќе испадне дека Цезар на Корнелиус му е истовремено и син и татко, ако во идните филмови се повтори time-travel приказната од старите, или да не ги споредувам многу-многу?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Море препишување, сите 4ки му лепнале на Бејби драјвер.
Ја и гранде најкатиљи со 3 и полките. :D
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Окја (y)

Конечно некој филм да се разликува од шаблонот. Музиката во "акционите" сцени беше партали, Бени Хил на стероиди. :pos:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
War for the Planet of the Apes - најдобар од новиве до сега! Само што се ми е толку испоизмешано со loop-овиве, што ќе почне главата да ми чади, кај да е. Нели во старите филмови Цезар беше син на Корнелиус. Тука Корелиус е син на Цезар. Сега ќе испадне дека Цезар на Корнелиус му е истовремено и син и татко, ако во идните филмови се повтори time-travel приказната од старите, или да не ги споредувам многу-многу?
Ja ne se sekjavam tolku na starite, no mozda e samo homage. Kje treba Io da go prasame.

Inaku, ne se soglasuvam, dawn bese mnogu podobar. Bese revolucioneren, gi odnese tamu kade sto se. Dawn go imase toj changce of pace, change of scenery, oni preminaa na sivo i dozdlivo i seriozno, sto ne bese voopsto slucajot so James Franco filmot. Bese osvezuvanje. Dade nasoka. Vo noviov, nemase nisto novo i vozbudlivo, kolku i da bese ok filmot. Zadovolen sum, izgledase predobro pak... ama dawn u 2014ta mi bese vo top 5 filmovi na godinata. Ne mi se veruvase kolku bese podcenet. So ovoj malce ko da zaglavile, mislam deka bese i flop na box office-ot. Od mene sepak na kraj ima 4/5, mnogu sakam da ja prodolzat fransizava. Ovoj Mat Reevse mi stoi soliden reziser, mislam deka ke izvadi i soliden Batman.
Окја (y)

Конечно некој филм да се разликува од шаблонот. Музиката во "акционите" сцени беше партали, Бени Хил на стероиди. :pos:
Mislam deka Okja bese po site sabloni, samo razlikata e sto opasno dobro gi izvele.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.499
Поени од реакции
80.576
mnogu sakam da ja prodolzat fransizava
Треба да ја продолжат, и ќе ја продолжат барем за уште еден филм. Останаа многу неразјаснети прашања, кој го гледал првиот дел со Чарлтон Хестон знае што зборам. Ко недовршена е приказната, и мислам дека е намерно тоа направено за да се дообјасни во новиот филм што допрва ќе треба да се прави.

Добар е последниов дел, ми се свиѓаше, посебно тоа што почнаа полека да се откриваат имињата Корнелиус и Нова, потоа ИКСовите што ги имаше во ориналниот дел од 1968.

9/10 според мене :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Треба да ја продолжат, и ќе ја продолжат барем за уште еден филм. Останаа многу неразјаснети прашања, кој го гледал првиот дел со Чарлтон Хестон знае што зборам. Ко недовршена е приказната, и мислам дека е намерно тоа направено за да се дообјасни во новиот филм што допрва ќе треба да се прави.

Добар е последниов дел, ми се свиѓаше, посебно тоа што почнаа полека да се откриваат имињата Корнелиус и Нова, потоа ИКСовите што ги имаше во ориналниот дел од 1968.

9/10 според мене :)
Што и да направат, нема да го има mindfuck крајот од првиот дел со Статуата на слободата. Сега сите знаеме дека заебанцииве се случуваат на Земјата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom