Анксиозност

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.864
dali ovoj simptom moze da bide od anksioznos ili na psihicka baza ako imal nekoj vakov simptom go molam da mi pise ili da znae sto moze da bide znaci me faka bolka vo gorniot del od abdomenot koja se siri i na nakaj grbot i me pusti od 5 do 10 minuti:(
Само Иван Исцелител, Милан Тарот и Баба Рада може преку монитор да те излечат, оди на лекар прво.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
dali ovoj simptom moze da bide od anksioznos ili na psihicka baza ako imal nekoj vakov simptom go molam da mi pise ili da znae sto moze da bide znaci me faka bolka vo gorniot del od abdomenot koja se siri i na nakaj grbot i me pusti od 5 do 10 minuti:(
Болка или морници се во прашање ?!
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
dali ovoj simptom moze da bide od anksioznos ili na psihicka baza ako imal nekoj vakov simptom go molam da mi pise ili da znae sto moze da bide znaci me faka bolka vo gorniot del od abdomenot koja se siri i na nakaj grbot i me pusti od 5 do 10 minuti:(
Јана, си била ли ти на психијатар или кај психолог? Ако не си, што чекаш? Ова сепак е форум, не е ординација. Разменуваме искуства, кому што му помага, медитации, искуства со лекари и лекови, но дијагноза никој не може да ти даде, ниту да ти го реши проблемот.[DOUBLEPOST=1504384006][/DOUBLEPOST]Погледнете го ова видео, кое зборува за врската меѓу храната и депресијата.

 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
:pos::pos:
НЕ трескајте глупости !
Физичка активност - депресијата и анксиозноста се поврзуваат обично со никаква активност, тоа не значи дека ако го правиш спротивното не си депресивен или анксиозен... лично јас кога имав анксиозност (велам имав, зошто сега мислам дека немам, сега може и полошо да сум :LOL: незнам) бев до толку многу активна дури хиперактивна,
Диета - и тоа не ви држи вода, и дебели и слаби и грди и убави (тука ке напоменам дека тоа е релативна работа и зависи од личниот вкус, па поради тоа и дали некој е грд или убав е релативна работа) сите у одреден момент можат да се најдат во состојба на анксиозност. Баш можам слободно да кажам ама кога не си го окупирав мозокот со тоа шо јадам, па кога си јадев шо ќе ми душа сака, си бев најсреќна.
И затоа ќе Ве молам сите без непотребни коментари и дискусии, оти овде читаат луѓе на кои им е потребна помош и на кои вашите коментари и тоа како можат да им влијаат на самодовербата, а анксиозноста е состојба поврзана баш со самодовербата. Илјада луге, илјада карактери илјада разлицни особини. Секој си е различен на свој начин и затоа работава со анксиозноста не треба да се генерализира, туку секој да си побара лична и стручна помош. Фала, пријатно.
p.s. Да ме видиш мене на газ ќе паднеш, па ете и ја имав анксиозност:P
во право си за нешто, ансиозноста е повеќе во мозокот отколку во здравите навики, ама ова што се фалиш демек многу лична си, па дај клај некоја слика, да оцениме колку си неАНКСИОЗНА:pos::pos:
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
dali znae nekoj dobar psiholog i koja terapija e najdobra za anksioznost
Нема добра или лоша терапија за анксиозност. Има само терапија што ти одговара или неодговара. Ако една терапија се покаже успешна во лекувањето на анксиозност кај тебе, не значи дека ќе го даде истиот резултат и кај мене. Тоа е пред се затоа што сите луѓе сме со различни темпераменти, карактери и причини за појава на анксиозност. Она што може да го направиш е да најдеш добар психијатар кој би проценил која терапија највеќе би ти одговарала

Кај нас и во светот праксата покажува дека најуспешни се гешталт и КБТ психотерапијата во лекувањето на овие состојби. Па така би ти препорачал во некои од тие центри да се обратиш за психолог.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
:pos::pos:
во право си за нешто, ансиозноста е повеќе во мозокот отколку во здравите навики, ама ова што се фалиш демек многу лична си, па дај клај некоја слика, да оцениме колку си неАНКСИОЗНА:pos::pos:
Абе остај сеа, жи ми тука можам да се фалам, не мешај сеа слики-млики :P
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
.
:pos::pos:
во право си за нешто, ансиозноста е повеќе во мозокот отколку во здравите навики, ама ова што се фалиш демек многу лична си, па дај клај некоја слика, да оцениме колку си неАНКСИОЗНА:pos::pos:


Како не ви здосади да си рационализирате до сега не ми е јасно, мозокот е дел од телото, не е засебен орган, и не е проблем тоа што не работи диетата кај сите, многу поголем проблем е одбивноста према методите што се сугерираат, е тоа е проблемот не што работи а што не.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Дали е точно дека единствениот терапевтски центар Еквилибриум кој држеше кбт психотерапија е затворен, сопственичката е замината како амбасадор во Србија?
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Луѓе ќе ве молам дали некој знае психолошки техники за одбивање на црни мисли ? Ако некој ги знае ќе го молам да го сподели, на сите ќе ни биде од помош.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.343
Луѓе ќе ве молам дали некој знае психолошки техники за одбивање на црни мисли ? Ако некој ги знае ќе го молам да го сподели, на сите ќе ни биде од помош.
Долг е процесот, во принцип го тренираш мозокот и ги заменуваш лошите мисли со добри, односно бараш решение за сѐ негативно што ќе ти помине во глава. Пример, излегуваш надвор и си мислиш „ќе добијам напад на паника“ и на тоа додаваш рационално решение за ситуацијата и се убедуваш дека дури и да се случи тоа, ќе има некој наоколу што ќе ти помогне што и да се случи. Овака некако фунционира и дел од когнитивната терапија. Имај на ум дека мозокот ти е истрениран да бара негативна во сѐ, ти ќе мораш да го одучиш од ова.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.521
Поени од реакции
34.655
...лошите мисли секогаш се раѓаат во личноста од некое доживеано лично лошо искуство или доживеано туѓо лошо како лично како би било во иднина негово одбранбено искуство на свое лошо мислење!
...колку да се труди личноста да ги тргне лошите мисли напротив тие се комплицираат во поширок размер, затоа единствен излез (според мое искуство) е да се „ублажат“ тие лоши мисли во смисол дека и ако се случи нешто непредвидливо негативно сепак имаме силен дух и аура и во моментот и ќе го смениме правецот во арно!
...вакво мислење ја активира нашата храброст која ќе ги истисне последиците од тие лоши мисли!
не знам колку бев јасна, ама концизно пишав! (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom