Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.118
Поени од реакции
3.877
,,..на 3-ти август владата го овластила Драган Рашковски да присуствува и да биде владин претставник на Собранието на акционери на Телеком, а ваквиот документ си го потпишал токму самиот Рашковски. Што значи Рашковски си се предлага, Рашковски си потпишува. Рашковски сам си се назначува...Владата на РМ потврдува дека Рашковски е определен како владин претставник во акционерскиот дел кој РМ го има во Македонски Телеком..,,
ами еве Телма кажва и прикажва !... а тој си ќути мува не го лази :pos: му се можи ! (y)
Ајде прочитај го уште еднаш документот кој го објавија курирци. И сега тие е јасно ама треба уште еднаш и пополека да го прочиташ. И самиот убаво си кажа а и во документот убаво пушува дека ,,владата,, го ополномоштува Рашковски да ја застапува на собранието на акционери. Значи ,,владата,, а не самиот Рашковски да се ополномоштил. Тоа на што Рашковски е потпишан е известувањето кое владата го испраќа до телеком и на истото е потпишан како секретар на владата. Кој треба да потпиши такво известување? Мешаш, т.е сендвичите од курир те наведуваат да не разликуваш одлука на владата некого да ополномошти и известување за таа одлука. Тоа ти е исто како кога ке му дадеш полномошно на адвокатот да те застапува на судот а адвокатот со допис до судот ке го достави тоа полномошно при што во дописот ке непише за кој предмет е тоа полномошно и самиот ке го потпише тој допис. Остајте тоа пропагандните лајна и малку читајте и анализирајте што е како е....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
...бре, бре, СЈо работи според снимките добиени од кој знае кого и дадени се знае на кого, и за тебе тоа се воодушевувачки работи на новата власт т.е. забележани црно бело? ха ха ха :pos:
а бе Лет се за_летува, бај де веј беше на митинго на Оној од Зајац ? :facepalm:
Снимките само беа показатели каде да се бара криминалот, па се најдоа незаконски тендери од десетици милијарди евра па се најдоа трошоци за хотели, бутици златари ресторани... без покритие од неколку милиони евра па се најдо стотина милијарди евра давани по ТВ куќи за реклами, па се најдоа милијарди евра дупки во здавствен и пензиски фонд.....
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.118
Поени од реакции
3.877
патокази!!! но не црно на бело, ТЕБЕ не ти е јасно дека јас можам да јадам :гомце:, а ниеден од судските експерти а најмалку „трио фантастико“ , нема да рече, ај да видиме чупето што јаде това :гомце:, па да видиме ал да покренеме обвиниение, па после истрага :yid:... таков им е редоследо :facepalm: ....прво обвинуваат, па истражуваат и на крај никому ништо ...месечно само 3 000 еврича во џеб ! а бе еден доказ не видов и барем еден да го нацртат во Идризово! а бе и лаик да се зафатеше со ова „ специјално обвинување“ доколку имаше НОРМАЛНИ ПРАВНИ ДОКАЗИ досега цела тајфа ќе ги затвореше :misticen: али мафија не може да затвори мафија, а многу боранија измеѓу нив, разбира се:kruna:
Ако до обвинителот допри глас, дали од снимка, дали од весник, дали од кодош.... дека имаш сторено кривично дело тогаш тој е должен да превземе соодветни дејствија и да истражи дали има вистина во таа снимнка, глас, вест.... А за работата на СЈО мораш да имаш во предвид дека истите работеа и сеуште работат во ненормални услови. Сваросвски судии, институции кои се дожни да им пружат информации, бркалијата од врховен...... се е тоа багра која мора да иде раштимана за да може СЈО да постапува нормално. На пример виде како сваровски судиите ја сјебаа работата со притворот на Грујовски и тој другиот? Виде како Кочан си беше на долго службено патување? Како во ДБК не дозволуваа увид од СЈО? Виде како АКМИС системот 3 од 4 предмети ги подели на една иста сваросвски судијка? Виде како за многу тешки обвиненија не се определени притвори? и ред други сопки?......... СЈО ке работи под полна пареа кога за тоа ке се создадат соодветните услови а тоа ке биде многу скоро.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.358
Поени од реакции
37.150
Ајде прочитај го уште еднаш документот кој го објавија курирци. И сега тие е јасно ама треба уште еднаш и пополека да го прочиташ. И самиот убаво си кажа а и во документот убаво пушува дека ,,владата,, го ополномоштува Рашковски да ја застапува на собранието на акционери. Значи ,,владата,, а не самиот Рашковски да се ополномоштил. Тоа на што Рашковски е потпишан е известувањето кое владата го испраќа до телеком и на истото е потпишан како секретар на владата. Кој треба да потпиши такво известување? Мешаш, т.е сендвичите од курир те наведуваат да не разликуваш одлука на владата некого да ополномошти и известување за таа одлука. Тоа ти е исто како кога ке му дадеш полномошно на адвокатот да те застапува на судот а адвокатот со допис до судот ке го достави тоа полномошно при што во дописот ке непише за кој предмет е тоа полномошно и самиот ке го потпише тој допис. Остајте тоа пропагандните лајна и малку читајте и анализирајте што е како е....
... јас дадов линк од Телма ( не знам на кого е , ама изгледа не ти се чита :свиркам: ) и прекини веќе со тоа курир, седвичи, ако имаш ти толку боја во подрум скриено не сум ти јас крива, дај некому хуманитарно нека вароса дома :facepalm: ( нема да платвиш данок оти ќе донираш)
ццц ццц , само како ме понижува тоа со сендвичите, а бе вмрато глупи ама есес бетер, да бев јас таму немаше да има вакви тралалајки ни од едната ни од другата страна....:yid: ама нешто што е даден од господ од раѓање никој не можи да го смени, никакоооо , само ми е жал за Македонија ! :oeoeoe:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.118
Поени од реакции
3.877
имаше документ со негов потпис, а еве ти пренесува и од АЛСАТ
пренесе и ТВ Нова а ако не е вистина нив ги контролираат, не се интернет портали
штом нема ниту еден демант 100% е тоа, исто беше и за Таравери кој се назначи сам на себе за советник а излезе во јавност да се правда дека не ги подигнал парите од сметка :cool:
Ај види го документот уште еднаш. Убаво ти пишува во него дека ,,владата,, го ополномоштува Рашковски да ја застапува во собранието на акционери. Значи владата а не тој самиот да се назначил. Тоа што е потпишано е во својство на секретар на владата а не во својство на тој кој решил Рашковски да биде полномошник во собранието на акционери. Абе, аман од неписмени новинари и луѓе кои си читаат како на нив им одговара.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.118
Поени од реакции
3.877
... јас дадов линк од Телма ( не знам на кого е , ама изгледа не ти се чита :свиркам: ) и прекини веќе со тоа курир, седвичи, ако имаш ти толку боја во подрум скриено не сум ти јас крива, дај некому хуманитарно нека вароса дома :facepalm: ( нема да платвиш данок оти ќе донираш)
ццц ццц , само како ме понижува тоа со сендвичите, а бе вмрато глупи ама есес бетер, да бев јас таму немаше да има вакви тралалајки ни од едната ни од другата страна....:yid: ама нешто што е даден од господ од раѓање никој не можи да го смени, никакоооо , само ми е жал за Македонија ! :oeoeoe:
http://kurir.mk/makedonija/vesti/skandal-rashkovski-se-samonaznachil-za-vladin-prestavnik-na-sobranieto-na-aktsioneri-na-telekom-za-honorar-500-evra-od-sednitsa/
Еве то го документот и тоа од курир, па читај убаво и види што пишува, не наседнувај на глупости од тенденциозни новинари
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.358
Поени од реакции
37.150
Снимките само беа показатели каде да се бара криминалот, па се најдоа незаконски тендери од десетици милијарди евра па се најдоа трошоци за хотели, бутици златари ресторани... без покритие од неколку милиони евра па се најдо стотина милијарди евра давани по ТВ куќи за реклами, па се најдоа милијарди евра дупки во здавствен и пензиски фонд.....
ако е најдено сето тоа? кој каде и колку лежи за тоа? како велеше ТИ ? има ли осуда? ДАЈ БЕ КАЖИ КОЈ ЛЕЖИ ВО ЗАТВОР КОНКРЕТНО! ти и јас ако украдеме табла јајца од продавница 5 години не ни бега, не ми кажувај кој што зел ако таа страна јаделе коњски бифтек , другата страна јадела морски плодови, ако таа страна јадела чоколади , другава зела бадеми и лешници, ако другата страна има дупки милијарди и твојата страна има уште толку дупки од пред 20 години.... ете затоа никој не е во затвор !! :kezec:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.582
Поени од реакции
31.195
,,,majko mila,,,stavrog dogura da diskutura za pravosudstvo,,,krajsvet,,armagedon,,,:facepalm:,,,tuka zavrshuva prikaskata za vistinska diskusija i realni komentari,,,,
,,,,abe moleri tolku ste svitkani vo kichmite da prosto ste napupeni pa strancive ve rabotat kako ke im se kefne,,,
 
S

silmarillion

Гостин
Коце ќе организирал барем еднаш месечно да му доаѓа некој на кафе муабет за да дискутирале што може да се подобри :) Замисли стануваш сабајле переш зуби јадеш доручек и викаш денес ќе идам кај Коце да си напраам муабет да предложам идеи. У ист момент ти текнува на СК2014, палмите и врбите и се почнуваш да бараш утеха во цијанидот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.226
Поени од реакции
15.287
Еве ти клaсичен пример.Теткa ми живее 40 гoд вo Итaлијa.Ми се јaвувa ми вели имa еден пaр сaкaaт дa дoјдaт вo Мaкедoнијa oд х причини,дoбрo стoјaт финaнсиски дури и зa Итaлјaнски услoви aкo сaкaш вoзи ги,прoшетaј ги и нaјди им смештaј aмa нејкеле хoтел,сaкaле привaтен стaн.Нaoѓaм луксузен стaн у Пoртa Буњaкoвец, ги зимaм oд aерoдрoм и директнo стaнoв дa гo видaт.Гaздaвa гoрд им пoкaжувa кaкoв рaскoш и луксуз нудел стaнoт a кoгa влaгaвме у влезoт плoчки oдлепени,искршени сaндaчињa зa пoштa шaрaнo грaфити некoи.Лифтoт едниoт не рaбoти другиoт дoдекa се вoзевме крцкa трoпa нoзе им се пресекoa,бaшкa мирисaше кo некoј дa уринирaл нoќтa вo негo штo и нaјверoјaтнo се имaше слученo.Кoгa му рекoa декa не им се дoпaѓa влезoт и лифтoт светoт му се сруши.И пoсле двa денa ме прaшувaa кaкo мoже некoј дa имa тaкoв стaн,a дa гo бoли к.р зa oдржувaњетo нa влезoт,скaлите лифтoвите.Индивидуaлнo сме сите зaсегнaти зa нештo штo е личнo нaше,a oнa штo е нa сите зaедничкo нити се oдржaвa нити нa некoгo му е гaјле.Пa уште врaтaтa oд влезoт јa стaвиле нa шифрa дa немoжел секoј дa влезе.:( Тoa е нaшиoт ментaлитет.
Да зи жив и здрав за мислењето....ова е вистинскиот проблем кај нас, а не Грујо или Зајко
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.086
Поени од реакции
16.199
Ај види го документот уште еднаш. Убаво ти пишува во него дека ,,владата,, го ополномоштува Рашковски да ја застапува во собранието на акционери. Значи владата а не тој самиот да се назначил. Тоа што е потпишано е во својство на секретар на владата а не во својство на тој кој решил Рашковски да биде полномошник во собранието на акционери. Абе, аман од неписмени новинари и луѓе кои си читаат како на нив им одговара.
не е битно кој е потпишан на решението.. ја застапува владата за безпари ??... двојна функција а во исто работно време во 2 државни места, противзаконско е за државни службеници... мањак на луѓе ли имат ??
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom