Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Здраво на сите..
Денеска се сменија статусите на меме и мојата сопруга, во положително становиште, броевите 18хх/2014.
Сопругата имаше два стари документа (крштеница и венчаница од бугарска егзархија)
Јас имав ученичка книшка од баба на која не пишуваше националност, ама целата беше на бугаски јазик напишана и е од 1942 година.
На финална бевме од Март/Април оваа година..
Посакувам на сите да си дочекаат..
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ne glasano a vo prav.komisija uste ne go ni razgledale i koga i od dvete komisii ke ima pozitiven odgovor togas ide na 1glasanje vo parlam pa vtoro pa otpis od presedatel pa vo sluz.vesnika pa da stai vo sila
Парламентот може да одлучи двете гласања да се на едно заседание само ако за време на расправата нема предлози за измени и дополнувања на законопроектот. На прво гласање законопроектот се разгледува и се читаат докладите од водечката комисија, ставот на поднесителот и доклади од други комисии, во случајов комисијата за правни прашања и се даваат предлози за измени и дополнувања. Рокот за тоа е најмногу 3 недели. (Ако го одбијат законопроектот на прво гласање, може пак да се поднесе ама со значителни промени, не по рано од 3 месеци после одбивањето).
Потоа оди на второ гласање. Се дискутираат предлози на пратеници. бла бла. Се гласа.
Е сега, претседателот може го врати пак во парламент со Указ...бла бла...итн. итн. :)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
jas sum od april 2014 so brojce 47**/2014 so odneseni tri pati dopolnitelni dokumenti ...dva pati poteklo preku tetka i ednska preku prv bratuced i uste sum si so status:

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
p.s znaci 2014 uste e negde do februar mart...koga ke ima ptomeni ke objavam :(
вас што ви го пишуа ова,,дали имате оригинал документи от 3 голена уназад дадено и плус потврда нормално БККС,,зашто мислам дека тоа го БАРААТ от вас...[DOUBLEPOST=1507344708][/DOUBLEPOST]
Be ne precis niso nego prasuvam od prilika kolku se ceka da se smeni statusot veke edna godina stoi prepiskata se namira vo procedura po zadolzitelno soglasenie kolku se ceka od prilika
јас влегувам во 5 ти месец со овој статус[DOUBLEPOST=1507345017][/DOUBLEPOST]
Dobiv informacija i sakam da ja spodelam so vas. Jotova do krajov na mesecov "kje go otvori ventilot". Ostanuva da vidime ...
БИТНО е от кого доага инфото от ЧИСТАЧКАТА што и го чисти бирото на Јотова или от ВРАТАРОТ/ГРАДИНАРОТ,,кој е поблиско до неа?!?!?!?
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Прв братучед + БККС, ваљда е ОК, м?

Башка тоа и цело стебло преку тие две линии од Струмица.

Мислење другите за документиве? Не сум уште поминат на интервју, додека дојде истото ваљда и законот нов ќе биде изгласан. Ахаха
Јa рaситнивме гoдинaтa,уште 10 месеци имaме,дo тoгaш ке се придвижaт у пoзитивнo рaбoтите
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Suma sumaru ima promena na statusi no nikoj ne se pofali so potpisan Ukaz. Ako ima nekoj neka pise.
Me interesira dali nekogas nekoj so status Proverka od Viceprezidenta imal promena na status i dali bilo loso ili dobro?
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Zdravo od vcera imam promena pozitivno mislenje od sovet na grazdanstvo i se ceka za ukaz kaj viceprezidenta. Brojce 52**/2016.Kolku vreme se ceka i sto e sledno kemoze li nekoj da mi objasni?
Со какви документи докажа потекло?

А да направоме онлајн петиција и од овие 50.000 барем 10.000 илјади да се потпишеме белки ќе ги натераме да ја придвижат работата на позитивно.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Со какви документи докажа потекло?

А да направоме онлајн петиција и од овие 50.000 барем 10.000 илјади да се потпишеме белки ќе ги натераме да ја придвижат работата на позитивно.
nemet potreba od to.... eve go zakonot go vnesvat vo procedura za glasanje kaj i da e i to ce bidet i citajte gi izjavite na tie so se odgovorni za nasava rabota.... malku zboret ama mnogu kazvet..... eden slucaj akoet odbien ne gi praet site 50000. i ta-toj ako sakat utre ce si podaet pak i za 6 meseci ce dobiet po nov zak.
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2017
Мислења
21
Поени од реакции
16
Jas sum so broj 83**/2015 eve 6 meseci sum na dopolnitelna proverka a plus me ima na spisokot vo noviot protokol..dali nekoj mozi da mi objasni sto treba da prevzemam i dali e moralno pak da se dokazi potekloto? help
 
D

Drexel

Гостин
Jas sum so broj 83**/2015 eve 6 meseci sum na dopolnitelna proverka a plus me ima na spisokot vo noviot protokol..dali nekoj mozi da mi objasni sto treba da prevzemam i dali e moralno pak da se dokazi potekloto? help
Прво и основно со што документи си? Ако те има на списокот Тоа значи дека сите наведени мора да достават документи кои го исполнуваат горе наведениот закон, Ако си со стари документи од баба дедо а не си ги доставил мора да ги доставиш, ако си преку тетка вујко братучед тогаш мораш да доставиш друг доказ за потекло по директна линија на некој твој предок, Ако си преку некој далечен роднина немаш многу опции освен да доставиш потврда од клуб од кај лазар за некои од твоите баби и дедовци дека биле родени во мнозинско бугарско село
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom