Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
62
Поени од реакции
27
jas sum od april 2014 so brojce 47**/2014 so odneseni tri pati dopolnitelni dokumenti ...dva pati poteklo preku tetka i ednska preku prv bratuced i uste sum si so status:

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
p.s znaci 2014 uste e negde do februar mart...koga ke ima ptomeni ke objavam :(
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Ova sega koj del od procedurata za zakonot e? Komisija, vtoro citanje???? Ova ne e seuste glasanje na zakanot taka, ili?
Ne glasano a vo prav.komisija uste ne go ni razgledale i koga i od dvete komisii ke ima pozitiven odgovor togas ide na 1glasanje vo parlam pa vtoro pa otpis od presedatel pa vo sluz.vesnika pa da stai vo sila
 
D

Drexel

Гостин
jas sum od april 2014 so brojce 47**/2014 so odneseni tri pati dopolnitelni dokumenti ...dva pati poteklo preku tetka i ednska preku prv bratuced i uste sum si so status:

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
p.s znaci 2014 uste e negde do februar mart...koga ke ima ptomeni ke objavam :(
Неможеш преку тетка или братучед, Тражи потекло од твоите директни предци од (пра) баби и дедовци
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Sega proveriv i jas.Do 4 Oktomvri napraviv godina dena od intervjuto.Brojot mi e 14xxx/2015 i se uste sum na zadolzitelna proverka.Proishod so stari dokumenti vencanica od Bugarska ekzarhija.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
jas sum od april 2014 so brojce 47**/2014 so odneseni tri pati dopolnitelni dokumenti ...dva pati poteklo preku tetka i ednska preku prv bratuced i uste sum si so status:

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
p.s znaci 2014 uste e negde do februar mart...koga ke ima ptomeni ke objavam :(
А Христинa штo викa? Ке биде ли рaбoтaтa?
 
Член од
23 мај 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
Druze ne sakam pogresno da me razberes no dali ti si kriminalno cist, dali imas nekoi krivicni, prekrsocni prijavi od minatoto, zatoa sto so ist dokument eden e odbien drug dobiva drzavjanstvo. Navistina ne mi e jasno...
Не те сфаќам погрешно. Немам никаков прекршок. Никаква прекшочна никаква кривична. Камо да беше поврзано со тоа.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
94
jas sum od april 2014 so brojce 47**/2014 so odneseni tri pati dopolnitelni dokumenti ...dva pati poteklo preku tetka i ednska preku prv bratuced i uste sum si so status:

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
p.s znaci 2014 uste e negde do februar mart...koga ke ima ptomeni ke objavam :(
Se e random mi se chini, jas sum januar 2014 i se ushte bez promen, se ushte na finalna

Sent from my Lenovo S850 using Tapatalk
 
Член од
23 мај 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
Navistina steta za tebe,jas sum samo so kniska od JNA ista kako tvojata i nisto drugo osven izvodi povrzani kako sto treba.
Оригинал достави? Мене посредникот ми е од Бугарија. Ми правеше превод на воената книшка и ми ја врати оригиналната и поднесе со потврдата оригинал и фотокопија од пасош бугарски од вујко заверена на нотар.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom