Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Ако си пијан и друг те удри а ти си во право ќе платиш казна за возење под дејство на алкохол и нема да плаќаш оштета за другото возило туку тебе ќе ти надомести штета осигурителната компанија кај што е неговото возило осигурано. Очигледно не сте доволно упатени во законот и правилата.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ако си пијан и друг те удри а ти си во право ќе платиш казна за возење под дејство на алкохол и нема да плаќаш оштета за другото возило туку тебе ќе ти надомести штета осигурителната компанија кај што е неговото возило осигурано. Очигледно не сте доволно упатени во законот и правилата.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Ima i drugi zakoni kako na pr: Ako vozes brebrzo gubes go pravoto na predinstvo. Ako veke nekoj ulegnal na raskrsnica i ti sece pat ti si duzen da go pocekas, a ne namerno da g oudaras, pa go gubes pravoto na predinstvo. Tuku ti ocigledno si imal slicna situacija pa zatoa ja pravdas...
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Дечко јас сум сообраќаен вештак, твоите ситуации зачувај си ги за на кајгана јас ви дадов само одговори на некои прашања и тука завршувам за ова околу нерегистрирани возила и митовите дека се секогаш виновни.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дечко јас сум сообраќаен вештак, твоите ситуации зачувај си ги за на кајгана јас ви дадов само одговори на некои прашања и тука завршувам за ова околу нерегистрирани возила и митовите дека се секогаш виновни.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Ooo go'sn saobracajni vestace, izvini nismo te prepoznali :eek:
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Колку е казната да те фатат да не носиш возачка во тебе ? да имаш положено ама да не ја носиш.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Дали смеам да возам со потврдата од МВР дека се имам сликано за возачка дозвола? И дали ако ме застанат ќе добијам прекрошчна за управување без возачка дозвола или за не носење?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Дали смеам да возам со потврдата од МВР дека се имам сликано за возачка дозвола? И дали ако ме застанат ќе добијам прекрошчна за управување без возачка дозвола или за не носење?
Возачка дозвола поседуваш од датумот на издавање, а не од датумот на сликање
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Дали смеам да возам со потврдата од МВР дека се имам сликано за возачка дозвола? И дали ако ме застанат ќе добијам прекрошчна за управување без возачка дозвола или за не носење?
Со таа потврда смееш да возиш низ град само,на отворено не..За возење со потврда нема да добиеш никаква казна,може само да те опоменат да почекаш,а за неносење на возачката може да те казнат 30 евра..Се зависи на каков полицаец ќе налеташ.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Не го лажи човекот, ќе го фатат ќе го изгорат. Потврдата ти служи да одиш со неа и да ја подигнеш возачката кога ќе биде готова.

Sent from my Lenovo TB2-X30F using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Не го лажи човекот, ќе го фатат ќе го изгорат. Потврдата ти служи да одиш со неа и да ја подигнеш возачката кога ќе биде готова.

Sent from my Lenovo TB2-X30F using Tapatalk
Јас така возев никој проблем не ми направил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom