Најекономично греење и ладење

Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Се работи за мал стан односно две соби за затоплување со вкупна површина од 25м2 и висина на собите од 2.75м, меѓу кои вратата е отворена цел ден. Станот гледа кон југ, од изгрејсонце до 14 часот сонцето директно удира во собите. Сакам да земам некаква греалка/панел за затоплување во зима. И мора да е од Нептун за да искористам ваучери што ги имам од претходно. Инаку зградата е градена пред 30тина години.
Кое од овие грејни тела би било најдобро?
BOSCH TRONIC 1000 EC 2500-1 WI
VAILLANT 2 KW
TESY CN 03 300 MIS IP 24

TESY CN 03 250 EIS IP 24
BOSCH TRONIC 1000 EC 2000-1 WI

TESY CN 03 250 MIS IP 24




 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Се работи за мал стан односно две соби за затоплување со вкупна површина од 25м2 и висина на собите од 2.75м, меѓу кои вратата е отворена цел ден. Станот гледа кон југ, од изгрејсонце до 14 часот сонцето директно удира во собите. Сакам да земам некаква греалка/панел за затоплување во зима. И мора да е од Нептун за да искористам ваучери што ги имам од претходно.
Кое од овие грејни тела би било најдобро?
BOSCH TRONIC 1000 EC 2500-1 WI
VAILLANT 2 KW
TESY CN 03 300 MIS IP 24

TESY CN 03 250 EIS IP 24
BOSCH TRONIC 1000 EC 2000-1 WI

TESY CN 03 250 MIS IP 24



BOSCH TRONIC 1000 EC 2500-1 WI
TESY некако лоша изработка се.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Здраво на сите.Ке ве молам за совет.Во дневна соба од 52 м2,што би било поекономично две 3.5kw или една 7kw клима.
Конкретно Две lg p12 en...Или една lg p24en....
Ви благодарам.
во 55м2 просторија подобро решение е една 5kW подобра одкоку 7kw послаба или две 3.5kW исто полаби модели
Но ако мора да се моделите на LG 2 се подобро решение, имаш два извори на топлина, поголем проток на водух и флексибилност да манипулираш одделно со двете. Во случај а дефект имаш бекап.
Но пак ке напоменам подобро решение е една 5kW подобар модел.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
во 55м2 просторија подобро решение е една 5kW подобра одкоку 7kw послаба или две 3.5kW исто полаби модели
Но ако мора да се моделите на LG 2 се подобро решение, имаш два извори на топлина, поголем проток на водух и флексибилност да манипулираш одделно со двете. Во случај а дефект имаш бекап.
Но пак ке напоменам подобро решение е една 5kW подобар модел.
Ke ve molam da mi preporachate nekolku modeli na 5kw klimi
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Се работи за мал стан односно две соби за затоплување со вкупна површина од 25м2 и висина на собите од 2.75м, меѓу кои вратата е отворена цел ден. Станот гледа кон југ, од изгрејсонце до 14 часот сонцето директно удира во собите. Сакам да земам некаква греалка/панел за затоплување во зима. И мора да е од Нептун за да искористам ваучери што ги имам од претходно. Инаку зградата е градена пред 30тина години.
Кое од овие грејни тела би било најдобро?
BOSCH TRONIC 1000 EC 2500-1 WI
VAILLANT 2 KW
TESY CN 03 300 MIS IP 24

TESY CN 03 250 EIS IP 24
BOSCH TRONIC 1000 EC 2000-1 WI

TESY CN 03 250 MIS IP 24



Со едно од овие грејни тела нема да успееш да загрееш две простории со вкупна површина од 25м2, макар и што се споени со врата која како велиш е отворена! Прво оние конвектори до 2kW наменети се за затоплување на една добро изолирана просторија од 15-20 квадрати (не слушај трговците што велат), а ти велиш стара зграда 30тина год (веројатно без изолација и стара столарија!?).... Плус висината не ти е баш мала, така да имаш и волумен доста! Според мене подобри опции ти се клима инвертер 12 ка, или ТА печка од 4 kW, со кои ќе поминеш многу поевтино отколку со конвекторски панел, макар и Бош да е.... Печката сега би можел да ја полниш и преку ден (два часа евтина), на нова не и се потребни повеќе од 4-5 часа полнење и тоа во најладното Зависи сега колку време во текот на денот се грее, ама отприлика со ТА печка (5часа полнење Х 4кв=20кв дневно Х 30 Дена = 600kW кои по евтина тарифа (3,5 Денари) толку сметката за греење околу 2,000 Денари.... исто и со инвертер би трошел од 10-12Kw/h дневно...(300-350 мес Х 5 ден глупав просек) пак околу 2 000 сметка.... а додека со конвектор би одела потрошувачката и над 20kW дневно! Не се економични воопшто, а и да не се повторувам според мене не би можел со еден да грееш две простории (вкупно 25квадрати)... Но доколку инсистираш на конвектори и сметката за струја не ти е толку битна, тогаш подобро е два конвектора по 1,5кв (или 2кв) во секоја од собите по еден, отколку 3kW во една за да ги грееш двете! Дури и поекономично е така.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
На сликава само најважната информација недостига :D
50 карти! Колу Hansol.... или колку еден добар Mitsubishi Fujitsu или Daikin.... многу ми е интересно како го рекламираат дека од 4,200W просечна достига 7,000 W максимална со 0,9kW просечна потрошувачка!? .... Mitsu Fuji Daikin.... ајде деца у школо да учите од кинезите, или затварајте! :tapp: Трето нема! ;)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Nemoze kineski brend na klima uredi da e podobar od japonski brend
Normalno i kinezite imaat kvalitetna tehnika no japonec e japonec
Koj ima finansii treba da si zeme japonski brend a koj ne kineski
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.434
Има и опција да не останеш дома зимно време, да досадуваш по комши, роднини или да те
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Nemoze kineski brend na klima uredi da e podobar od japonski brend
Normalno i kinezite imaat kvalitetna tehnika no japonec e japonec
Koj ima finansii treba da si zeme japonski brend a koj ne kineski
Japonec sto e deklariran da raboti na temperatura -20 ili ponisko e 1500evra ili povekje od toa.
Samo greacot kaj niv kosta 500evra da ne zborime za nadvoresna so DVA-IPOLOVINA reda bakar izmenuvac i tezina od 45,5kg pa R32 pa twin kompresor i izvedba so interkuler kolku toa bi kostalo vo japanska izvedba 500evra?....eve kje ti kazam 2000eu najmalce ...educiraj se sebe a ne drugite poso si nepismen od Kajgana do Zimbabve
Baska se grees na Vivax 5,5ka za da zgrees 30m2....arno Neo ne si zemal
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Japonec sto e deklariran da raboti na temperatura -20 ili ponisko e 1500evra ili povekje od toa.
Samo greacot kaj niv kosta 500evra da ne zborime za nadvoresna so DVA-IPOLOVINA reda bakar izmenuvac i tezina od 45,5kg pa R32 pa twin kompresor i izvedba so interkuler kolku toa bi kostalo vo japanska izvedba 500evra?....eve kje ti kazam 2000eu najmalce ...educiraj se sebe a ne drugite poso si nepismen od Kajgana do Zimbabve
Baska se grees na Vivax 5,5ka za da zgrees 30m2....arno Neo ne si zemal
Kako prvo od vivax-ot jas sum prezadovolen
Kako vtoro ne gream 30 m2 tuku 55m2 perfektno izoliran prostor so pvc stolarija
Kako treto ne treba da vregas sekoj sto ima razlicno mislenje od tvoeto jas ne poniziv nieden brent koj ima pogolemi finasii ke se gree na DAIKIN MITSHUBISI PANASONIC I DR. A koj e so pomal budzek ke zeme kineski soliden brend kako VIVAX HAIER i dr
Stvarno ne mi e jasno zosto sekoj koj ima razlicno mislenje od tvoeto go ponizuvas forum e za spodeluvanje na mislenja a ne za favoriziranje brendovi i ponizuvanje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom