Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2016
Мислења
184
Поени од реакции
106
Doznav deka mojata baba( od majka mi ) ima brat koj sto ima buharski dokumenti dali se smeta ova za poteklo budejki razlicni ni se preziminjata i bidejki e od majka mi potekloto ITNO E VE MOLAM za nekakva informacija
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Koj datum bese na intervju, posto jas bev na 17.02.2016 i ne ni stignav do proverka, odma na dopolnitelna.

Pozdrav
Јас бев на интервју на 15.02.2016, во Јануари годинава бев ставен во финална, а од крај на Април на дополнителна. Така направија со сите што имаа оригинал документи, не преку родители.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Doznav deka mojata baba( od majka mi ) ima brat koj sto ima buharski dokumenti dali se smeta ova za poteklo budejki razlicni ni se preziminjata i bidejki e od majka mi potekloto ITNO E VE MOLAM za nekakva informacija
Ако успееш да ја докажеш роднинската врска поврзувајќи ги изводите коишто ќе ги извадиш, тогаш секако дека ќе го докажеш потеклото.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
pologiccno e oti cce se najt so Petar K. vo skopje

i se si velam oti sigurno nekoj cce ni kazzit sso praele muabet....
Pa neznam zosto ne bi ni kazale, koga odis vo klub po potvrda brda i dolini vetuvaat i zborat, pa moze i nekoi info relevantno da spodelat bez lazenje. Sepak Karakacanov sigurno poveke znae od nas koja e namerata na Bg. Pa koga tolku se sakame, neka kaze sto ke pravat so nas, ke pustaat, ke stopiraat, ke dozvolat so potvrda, ke se izglasa zakonot, nema da se izglasa.... Toj sigurno znae koga edna od glavite agendi mu e deka sme eden narod.
 
Член од
13 април 2017
Мислења
45
Поени од реакции
72
Јас конечно земав происход, т.е. посредникот ми го земал,ама јас сум во друга држава,овде работам и одмор од работа ќе имам дури во февруари, дури тогаш ќе можам да одам за да ми дадат датум за интервју. Ќе имам ли некаков проблем, дали е можно да ми ја стопираат постапката, затоа што ќе поминат 5 месеци од подигањето на происходот, до одење за закажување интервју, па да не можам да закажам интервју и да ми ја прекратат цела постапка (може глупости прашувам, ама не сум баш упатена, страв ми е да не го изгубам правото да закажам интервју и да не ме прекратат). Поздрав
Airlija, a koga podnese dokumenti ? I kade ?
 
A

andrea85

Гостин
Дечки после долго време изгледа Јотова ке си легне на брашното...
Работата ни прод'лжава. Искам да благодарја на вицепрезидент'т Илијана јотова, којато заема активна позиција по темата за получаването на б'лгарско гражданство. Целта ни е да намалим срока за получаване на гражданство. Сега това може да отнеме години. Идејата е, при изрјадни документи, б'лгарско гражданство да се получава за 6 месеца. Проблемите с гражданството са много. К'м момента имаме 52 000 зајавленија за получаване на б'лгарско гражданство", разкри Симеонов. "Три са основните направленија за преборване с демографската криза. П'рвото е повишаване на раждаемостта. Второто е вр'штане на б'лгарите, работешти зад граница. Третото е привличане на етнически б'лгари от диаспорите по целија свјат. Работим и по трите направленија.

Прочети повече на: https://www.novini.bg/news/444448-валери-симеонов-разкри-какви-мерки-взима-правителството-за-справјане-с-демографската-криза.html
https://www.novini.bg/news/444448-валери-симеонов-разкри-какви-мерки-взима-правителството-за-справјане-с-демографската-криза.html
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
94
Дечки после долго време изгледа Јотова ке си легне на брашното...
Работата ни прод'лжава. Искам да благодарја на вицепрезидент'т Илијана јотова, којато заема активна позиција по темата за получаването на б'лгарско гражданство. Целта ни е да намалим срока за получаване на гражданство. Сега това може да отнеме години. Идејата е, при изрјадни документи, б'лгарско гражданство да се получава за 6 месеца. Проблемите с гражданството са много. К'м момента имаме 52 000 зајавленија за получаване на б'лгарско гражданство", разкри Симеонов. "Три са основните направленија за преборване с демографската криза. П'рвото е повишаване на раждаемостта. Второто е вр'штане на б'лгарите, работешти зад граница. Третото е привличане на етнически б'лгари от диаспорите по целија свјат. Работим и по трите направленија.

Прочети повече на: https://www.novini.bg/news/444448-валери-симеонов-разкри-какви-мерки-взима-правителството-за-справјане-с-демографската-криза.html
https://www.novini.bg/news/444448-валери-симеонов-разкри-какви-мерки-взима-правителството-за-справјане-с-демографската-криза.html
Mislam deka ova e dosta pozitivna vest, da se nadevame deka za dosta brzo vreme ke se implementiraat ovie planovi

Sent from my Lenovo S850 using Tapatalk
 
A

andrea85

Гостин
https://www.actualno.com/politics/bylgarija-shte-bori-demografskata-kriza-kato-privlicha-bylgari-ot-bivshite-syvetski-republiki-news_634011.html

При нап'лно изправни документи, целта ни е срок'т за получаване на б'лгарско гражданство да е 6 месеца т.е. да има "ускорена писта", зајави оште Симеонов. Тој посочи, че 53 000 македонци не могат да получат б'лгарско гражданство заради бјурократични проблеми.

:oleee:
Life ooo life ooooouu lifeeee.. ce ima nadez :)

ој благодари на вицепрезидент'т Илијана јотова, којато се ангажирала прјако с обс'ждане на темата, както и за процедурите за получаване на б'лгарско гражданство. "Целта ни от 2,3 или 5 години да свалим до 6 месеца срока за получаване на б'лгарско гражданство. Усилено работим с г-жа јотова по тези текстове и имаме нјаколко варианта на предложение. Тежкијат проблем е, че имаме 53 хилјади зајавленија с'с с'ответните документи на граждани от Македонија, които не могат досега да получат б'лгарско гражданство заради определени нормативни неуредици", с'обшти оште вицепремиер'т Валери Симеонов.[DOUBLEPOST=1505822224][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено од модератор:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Колку време се чека на финална? Таков ми е статусот од мај 2016
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Дечки имам опција преку посредник со изводи од една линија и интервју за месец дена од плаќање унапред на 1400 еур. Превара или?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom