Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Утре Каракачанов доаѓа во Скопје.
Се надевам дека некој ќе се сретне со него од БККС или од било кој друг релевантен фактор.[DOUBLEPOST=1505678213][/DOUBLEPOST]
Ako ste preku posrednik I ako plakate pari kazete mu da vi zakazi. Nie beme preku posrednik ne ni znaev toj ni zakazal intervju a od konzulat mi se javija da mi prezakazat za porano posto toj den sto ni zakazal posrednikot nemalo da rabotat. Taka da ne ni znaev a covekot si ja zavrsil rabotata isto I brojcinjata ni gi podignal taka da mislam deka posrednikot mozebi nesto te vrti.. od iskustvo od prethodniot posrednik Martin Mitrikeski od Prilep -neviden lazgo.
Би требало да разграничите некои работи - во Софија е лично закажувањето, во конзулати/амбасади се оди директ на интервју заедно со документите со кои што потврдувате дека сте Бугари.

И преку амбасада/конзулат одат побргу интервјуата/термините.

Ми е јасно сега зошто многумина на форумов се откажуваат од одговарање на поставените прашања. Ај што ги има низ странициве сите одговори, ај па и на здрав памет глупави се правите. Или стварно сте, што знам.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
nemozam da razberam zosto vi se posrednici,abre lugje odes vo ambasada i vi davat list hartija so dokumenti sto treba da gi podgitvute dokolku imate proishod.Gi nabavuvate, preveduvate i zakazuvate za intervju odete na intervju i cekate ponatamu.oa tolku li ima nepismenu lugje pa da nemozat toa da gi sredat.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Утре Каракачанов доаѓа во Скопје.
Се надевам дека некој ќе се сретне со него од БККС или од било кој друг релевантен фактор.


се надевам ЗНААТ и ке се сретнат!!веројатно некој им кажал барем на ФБ.
 
Член од
3 април 2017
Мислења
44
Поени од реакции
19
Денес најдов свидетелства од училиште на брат му на мојот дедо, едното 42/43 другото 43/44 дали ќе ми заврши мене работа ? И има проблем во свидетелството има едно презиме кое подоцна му е променето и во посмртницата му е другото презиме. Ајде ако сака некој поупатен да ми помогне и да ме советува што да правам. На проверка од вицепрезидента сум
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Темата е затворена.

/админ

едит: Очигледно одредени членови ги игнорираат моите опомени и предупредувања да се дискутира во рамки на насловот од темата. Џабе користам "софт пауер", за жал ќе мора да бидам поригорозен.

Темата ќе биде отворена до крајот на денов.

едит:

@Candy - банот е тргнат (-20% од времетраењето)

@krilca - бан од тема 3 дена. (политички оф-топик)
@HammerOfThor - бан од тема 1 ден. (иницирање оф-топик дискусии)
@kredit - бан од тема 1 ден. (политички оф-топик)


ЗАДОЛЖИТЕЛНО: ПОЛИТИКА И ОПШЕСТВЕНО-ПОЛИТИЧКИ ДИСКУСИИ СЕ ЗАБРАНЕТИ. ТЕМАВА Е ОД ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕР И ТУКА СЕ РАЗМЕНУВААТ МИСЛЕЊА И ПОДАТОЦИ СЕ СО ЦЕЛ ДА ИМ СЕ ОЛЕСНИ ПРОЦЕДУРАТА НА НОВИТЕ АПЛИКАНТИ. Are we clear? :)

1) ДИСКУСИИ ОД ТИПОТ: ВМРО/СДСМ/ЗАЕВ/БОЈКО - НЕ СЕ ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.
2) ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.
3) ДВОЈАЗИЧНОСТА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.
4) ГЕНЕРАЛНО ЦЕЛАТА ПОЛИТИЧКАТА СИТУАЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.

За горенаведениве "тагови" постојат други теми/форуми/подфоруми каде може да се дискутира. Дајте да не ја труеме темава со глупости, луѓево си имаат мака, чекаат со години за тој проклет пасош.. а работите се пролонгираа и никој со сигурност не знае што точно ќе се случува.

Тоа што следи во иднина зависи од мал милион работи и никој, значи АПСОЛУТНО никој неможе да тврди дека знае што тоа се вистински податоци / а што шпекулации. Стемнато ми е од тие "сигурни извори": Еден братучед на една другарка со потекло од истиот град кај шо беше роден дедоми ми кажа дека КАРАКАЧАНОВ со калашников ќе оди во министерството за правда и ќе ја убрза работата. ОКПОЗЗ!!!

Значи залудно се губи време кога јасно ни е на сите дека побрзо ќе се падни 7мица на лото одколку некој да излезе и да кажи ШТО ТОА ТОЧНО ТРЕБА ДА СЕ ДОСТАВИ - ЗА СИГУРНО ДА СЕ ДОБИЕ ПАСОШОТ.

Пример, познавам 3 дечки кои во исти ден аплицираа, во исти ден имаа интервју... а само 1 од нив го доби државјанството. Другите двајца заглавија во дополнителна проверка, а замислете сите тројца имаа ЦЕЛОСНО ИСТА ДОКУМЕНТАЦИЈА. Со мој очи го видов тоа.

Така да... дајте малку да имаме разбирање помеѓу себе.


Не можам повеќе да толерирам оф-топик (посебно политички), ќе ме приморате да доделам ПЕРМАНЕНТНИ банови од темава, кои можат да прераснат во банови од цел форум, па дури и IP-class банови.

Благодарам на разбирање, темата е отворена.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
nekoja informacija tie sto se na proverka od viceprezident?ili promena na statusot[DOUBLEPOST=1505755959][/DOUBLEPOST]nekoja informacija tie sto se na proverka od viceprezident?ili promena na statusot
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Темата е затворена.

/админ

едит: Очигледно одредени членови ги игнорираат моите опомени и предупредувања да се дискутира во рамки на насловот од темата. Џабе користам "софт пауер", за жал ќе мора да бидам поригорозен.

Темата ќе биде отворена до крајот на денов.

едит:

@Candy - банот е тргнат (-20% од времетраењето)

@krilca - бан од тема 3 дена. (политички оф-топик)
@HammerOfThor - бан од тема 1 ден. (иницирање оф-топик дискусии)
@kredit - бан од тема 1 ден. (политички оф-топик)


ЗАДОЛЖИТЕЛНО: ПОЛИТИКА И ОПШЕСТВЕНО-ПОЛИТИЧКИ ДИСКУСИИ СЕ ЗАБРАНЕТИ НА ОВАА - (СТРОГО) ТЕХНИЧКА ТЕМА!

1) ДИСКУСИИ ОД ТИПОТ: ВМРО/СДСМ/ЗАЕВ/БОЈКО - НЕ СЕ ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.
2) ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАТА.
3) ДВОЈАЗИЧНОСТА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.
4) ГЕНЕРАЛНО ЦЕЛАТА ПОЛИТИЧКАТА СИТУАЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.

За горенаведениве "тагови" постојат други теми/форуми/подфоруми каде може да се дискутира. Дајте да не ја труеме темава со глупости, луѓево си имаат мака, чекаат со години за тој проклет пасош.. а работите се пролонгираа и никој со сигурност не знае што точно ќе се случува.

Тоа што следи во иднина зависи од мал милион работи и никој, значи АПСОЛУТНО никој неможе да тврди дека знае што тоа се вистински податоци / а што шпекулации. Стемнато ми е од тие "сигурни извори": брачед на другарка ми со потекло од истиот град кај шо беше роден дедоми ми кажа дека КАРАКАЧАНОВ со калашников ќе оди во министерството за правда и ќе ја убрза работата. ОКПОЗЗ!!!

Значи залудно се губи време кога јасно ни е на сите дека побрзо ќе се падни 7мица на лото одколку некој да излезе и да кажи ШТО ТОА ТОЧНО ТРЕБА ДА СЕ ДОСТАВИ - ЗА СИГУРНО ДА СЕ ДОБИЕ ПАСОШОТ.

Пример, познавам 3 дечки кои во исти ден аплицираа, во исти ден имаа интервју... а само 1 од нив го доби државјанството. Другите двајца заглавија во дополнителна проверка, а замислете сите тројца имаа ЦЕЛОСНО ИСТА ДОКУМЕНТАЦИЈА. Со мој очи го видов тоа.

Така да... дајте малку да имаме разбирање помеѓу себе.


Не можам повеќе да толерирам оф-топик (посебно политички), ќе ме приморате да доделам ПЕРМАНЕНТНИ банови од темава, кои можат да прераснат во банови од цел форум, па дури и IP-class банови.

Благодарам на разбирање, темата е отворена.
Јеби га. Беше жустро. Ама ок во тебе е каменот и оревот.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
94
Темата е затворена.

/админ

едит: Очигледно одредени членови ги игнорираат моите опомени и предупредувања да се дискутира во рамки на насловот од темата. Џабе користам "софт пауер", за жал ќе мора да бидам поригорозен.

Темата ќе биде отворена до крајот на денов.

едит:

@Candy - банот е тргнат (-20% од времетраењето)

@krilca - бан од тема 3 дена. (политички оф-топик)
@HammerOfThor - бан од тема 1 ден. (иницирање оф-топик дискусии)
@kredit - бан од тема 1 ден. (политички оф-топик)


ЗАДОЛЖИТЕЛНО: ПОЛИТИКА И ОПШЕСТВЕНО-ПОЛИТИЧКИ ДИСКУСИИ СЕ ЗАБРАНЕТИ НА ОВАА - (СТРОГО) ТЕХНИЧКА ТЕМА!

1) ДИСКУСИИ ОД ТИПОТ: ВМРО/СДСМ/ЗАЕВ/БОЈКО - НЕ СЕ ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.
2) ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАТА.
3) ДВОЈАЗИЧНОСТА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.
4) ГЕНЕРАЛНО ЦЕЛАТА ПОЛИТИЧКАТА СИТУАЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.

За горенаведениве "тагови" постојат други теми/форуми/подфоруми каде може да се дискутира. Дајте да не ја труеме темава со глупости, луѓево си имаат мака, чекаат со години за тој проклет пасош.. а работите се пролонгираа и никој со сигурност не знае што точно ќе се случува.

Тоа што следи во иднина зависи од мал милион работи и никој, значи АПСОЛУТНО никој неможе да тврди дека знае што тоа се вистински податоци / а што шпекулации. Стемнато ми е од тие "сигурни извори": брачед на другарка ми со потекло од истиот град кај шо беше роден дедоми ми кажа дека КАРАКАЧАНОВ со калашников ќе оди во министерството за правда и ќе ја убрза работата. ОКПОЗЗ!!!

Значи залудно се губи време кога јасно ни е на сите дека побрзо ќе се падни 7мица на лото одколку некој да излезе и да кажи ШТО ТОА ТОЧНО ТРЕБА ДА СЕ ДОСТАВИ - ЗА СИГУРНО ДА СЕ ДОБИЕ ПАСОШОТ.

Пример, познавам 3 дечки кои во исти ден аплицираа, во исти ден имаа интервју... а само 1 од нив го доби државјанството. Другите двајца заглавија во дополнителна проверка, а замислете сите тројца имаа ЦЕЛОСНО ИСТА ДОКУМЕНТАЦИЈА. Со мој очи го видов тоа.

Така да... дајте малку да имаме разбирање помеѓу себе.


Не можам повеќе да толерирам оф-топик (посебно политички), ќе ме приморате да доделам ПЕРМАНЕНТНИ банови од темава, кои можат да прераснат во банови од цел форум, па дури и IP-class банови.

Благодарам на разбирање, темата е отворена.
Bravo, sekoja chest.....Redno beshe, se nadevam deka sega ke se prikluchat vo diskusiite i postarite chlenovi na temava.....

Sent from my Lenovo S850 using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Znam deka adminot bara temava treba da bide bez politika, no nemozeme bas skroz da se izolirame od politika bidejki vsusnost od nea zavisime. Da se dozvoli barem razgovor za porelevantnite lica vrzani za resavanje na nasava sudbina kako na primer sega doaganjeto na Karakacanov i dali ima nekoja sredba so Lazar Mladenov pa da dal nekoe info?
Sepak globalno nemozame da tretirame deka e se "na sreka". Ako taka razmisluvame ne treba temava da postoi, zosto da diskutirame i razmenuvame informacii ako na kraj se se sveduva "na sreka". Dzabe nie ovde trosime muabet ako cekame "na sreka" da bideme dobitnici na graganstvo. Togas i so zlatni dokumenti da si, daj ke si sedime i ke si kutime i ke si cekame da ne izvlecat kako srekni dobitnici.
Znaci baram barem muabet za Karakacanov, Lazar, viceprezident i sl da se dozvoi. Zaev/Grujo i ostanato neka bide zabraneto
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Znam deka adminot bara temava treba da bide bez politika, no nemozeme bas skroz da se izolirame od politika bidejki vsusnost od nea zavisime. Da se dozvoli barem razgovor za porelevantnite lica vrzani za resavanje na nasava sudbina kako na primer sega doaganjeto na Karakacanov i dali ima nekoja sredba so Lazar Mladenov pa da dal nekoe info?
Sepak globalno nemozame da tretirame deka e se "na sreka". Ako taka razmisluvame ne treba temava da postoi, zosto da diskutirame i razmenuvame informacii ako na kraj se se sveduva "na sreka". Dzabe nie ovde trosime muabet ako cekame "na sreka" da bideme dobitnici na graganstvo. Togas i so zlatni dokumenti da si, daj ke si sedime i ke si kutime i ke si cekame da ne izvlecat kako srekni dobitnici.
Znaci baram barem muabet za Karakacanov, Lazar, viceprezident i sl da se dozvoi. Zaev/Grujo i ostanato neka bide zabraneto
Drugarke odamna te nema jas i ban dobiv i go trgnaa pak :D do kade si si postapkata ti se smeni li statusot konecno?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Znam deka adminot bara temava treba da bide bez politika, no nemozeme bas skroz da se izolirame od politika bidejki vsusnost od nea zavisime. Da se dozvoli barem razgovor za porelevantnite lica vrzani za resavanje na nasava sudbina kako na primer sega doaganjeto na Karakacanov i dali ima nekoja sredba so Lazar Mladenov pa da dal nekoe info?
Sepak globalno nemozame da tretirame deka e se "na sreka". Ako taka razmisluvame ne treba temava da postoi, zosto da diskutirame i razmenuvame informacii ako na kraj se se sveduva "na sreka". Dzabe nie ovde trosime muabet ako cekame "na sreka" da bideme dobitnici na graganstvo. Togas i so zlatni dokumenti da si, daj ke si sedime i ke si kutime i ke si cekame da ne izvlecat kako srekni dobitnici.
Znaci baram barem muabet za Karakacanov, Lazar, viceprezident i sl da se dozvoi. Zaev/Grujo i ostanato neka bide zabraneto
pologiccno e oti cce se najt so Petar K. vo skopje
Znam deka adminot bara temava treba da bide bez politika, no nemozeme bas skroz da se izolirame od politika bidejki vsusnost od nea zavisime. Da se dozvoli barem razgovor za porelevantnite lica vrzani za resavanje na nasava sudbina kako na primer sega doaganjeto na Karakacanov i dali ima nekoja sredba so Lazar Mladenov pa da dal nekoe info?
Sepak globalno nemozame da tretirame deka e se "na sreka". Ako taka razmisluvame ne treba temava da postoi, zosto da diskutirame i razmenuvame informacii ako na kraj se se sveduva "na sreka". Dzabe nie ovde trosime muabet ako cekame "na sreka" da bideme dobitnici na graganstvo. Togas i so zlatni dokumenti da si, daj ke si sedime i ke si kutime i ke si cekame da ne izvlecat kako srekni dobitnici.
Znaci baram barem muabet za Karakacanov, Lazar, viceprezident i sl da se dozvoi. Zaev/Grujo i ostanato neka bide zabraneto
i se si velam oti sigurno nekoj cce ni kazzit sso praele muabet....
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
Znam deka adminot bara temava treba da bide bez politika, no nemozeme bas skroz da se izolirame od politika bidejki vsusnost od nea zavisime. Da se dozvoli barem razgovor za porelevantnite lica vrzani za resavanje na nasava sudbina kako na primer sega doaganjeto na Karakacanov i dali ima nekoja sredba so Lazar Mladenov pa da dal nekoe info?
Sepak globalno nemozame da tretirame deka e se "na sreka". Ako taka razmisluvame ne treba temava da postoi, zosto da diskutirame i razmenuvame informacii ako na kraj se se sveduva "na sreka". Dzabe nie ovde trosime muabet ako cekame "na sreka" da bideme dobitnici na graganstvo. Togas i so zlatni dokumenti da si, daj ke si sedime i ke si kutime i ke si cekame da ne izvlecat kako srekni dobitnici.
Znaci baram barem muabet za Karakacanov, Lazar, viceprezident i sl da se dozvoi. Zaev/Grujo i ostanato neka bide zabraneto
ova mu doagja kako kje mi dojdes na gosti ama vnimavaj politika nesakam da pravis muabet i odredeni politicari nesakam da gi spomnuvas a ako si od mojata partija moze!!
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
94
ova mu doagja kako kje mi dojdes na gosti ama vnimavaj politika nesakam da pravis muabet i odredeni politicari nesakam da gi spomnuvas a ako si od mojata partija moze!!
Ne be bratche, ova shto ti go zboruvash mu doagja kako.....odish vo MVR da vadish pasosh, lichna karta, vozachka ili bilo shto i sluzbenikot te prashuva, abe brat ti od vmro si ili od sdsm. Mislam ova shto go napravivte so temava stvarno ne lichi na nishto posho site meshate dve raboti vo edna, politikata nema nishto opshto so procedurata, edno e zoshto se davaat a drugo e kako se davaat ako ne mozesh da gi razgranichish tie dve raboti ke te zamolam tebe i site drugi koi ne mozat da gi razlikuvaat tie dve raboti da ne pishuvaat povekje zatoa shto se gubi smislata i celta na ovaa tema....pozdrav i sekoe dobro

Sent from my Lenovo S850 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom