Кладилница (Генерална дискусија)

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Муабетов е добар фудбал vs тенис. :)

Кога некој член ќе пише валуе бет он сака да каже шансата да победи и парите добиени се поголеми од шансата да изгуби и парите загубени. Ќе се обидам на кратко да образложам зашто сметам дека овој елемент фали во дискусијава за можеби да се разбере што е Валуе бет и колку е едноставно не е Теорија на Релативност како што мислат луѓево.

Да земеме дека се кладиме на Надал vs Федерер (Класика :) ) Нашиот бет нека биде 1000 денари.
Значи сите што ќе речат Надал е топ форма сега и 100% ќе победи нека не чита понатака. Прво и основно правило во обложување нема 100% ќе искочи, нема сигурно и нема чуство дека ќе искочи освен ако не е наместен мечот , сериозна повреда итн. Без разлика колку и да е коефициентот секогаш постои шанса да не искочи запамтетего ова затоа кога викаат 1.3 квота нема валуе е зошто во 1.3 квота треба да ја фатиш утакмицата три пати од четири. Така да ќе искочи еднаш,два пати, три пати и четвртиот нема да искочи и на нула си за да биде валуе бет треба да најдеш информации кои ти даваат основани факти дека во таа утакмица тој ќе победи од 4 утакмици повеќе од 3. Да се вратам на Надал вс Федерер.

Ако кладилницата. нуди квота 1.9.квота за Надал и 2.0 квота за Федерер. Доколку одбереме да се кладиме на Надал за да биде валуе бет треба да пресметаме колкави се шансите да победи. Да речеме следам форма, статистика, моментум, мотивација итн и носам одлука дека Надал во овој меч има шанса да победи 53%.

1000 денари * 53% (Нашиот влог помножено со Шансата Надал да победи) - (минус) 1000денари * 47%(Нашиот влог помножено со Шансата Надал да изгуби или Федерер да победи) = 530-470 = 50 денари, што значи со секој мој влог јас добивам по 50 денари. Не добивам 900 денари ако победам и не губам 1000денари ако изгубам зошто на долг рок ќе имам и победи и порази и кога ќе го соберам резултатот да речеме од 20 мечеви * 50 денари тоа е 1000 денари.

Обложувањето е Маратон не спринт!
Сериозно мислиш дека повеќето овде ќе сфатат како е можно кога ќе изгубиш 1000 денари ти всушност да си добил 60 денари?

После сета дискусија за местени утакмици и за тоа дека Гаскет изгубил од Маер а Фоњини од не знам кој, ти сериозно мислиш дека некој ќе го разбере овој пост?

Гадно си се заебал. Браво за трудот на цепеници да им објасниш елементарни работи, но скроз е џабе. Фудбалите излегуваат повеќе од тенисите, тука им застанува цело разбирање на кладењето.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Сериозно мислиш дека повеќето овде ќе сфатат како е можно кога ќе изгубиш 1000 денари ти всушност да си добил 60 денари?

После сета дискусија за местени утакмици и за тоа дека Гаскет изгубил од Маер а Фоњини од не знам кој, ти сериозно мислиш дека некој ќе го разбере овој пост?

Гадно си се заебал. Браво за трудот на цепеници да им објасниш елементарни работи, но скроз е џабе. Фудбалите излегуваат повеќе од тенисите, тука им застанува цело разбирање на кладењето.
Не е едноставен концепт за разбирање можеби но ако е во прашање рекреативно обложување можеби и не треба да се замараат, али ако не сакаат да губат цел живот и да го сватат посериозно можеби ќе им помогне.
На крајот од денот јас имам научено многу од луѓе што биле отворени и спремни да го споделат своето знаење без услови и цени и сакам да вратам малку.

П.С Добра ми е математиката 530-470 = 50 :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не е едноставен концепт за разбирање можеби но ако е во прашање рекреативно обложување можеби и не треба да се замараат, али ако не сакаат да губат цел живот и да го сватат посериозно можеби ќе им помогне.
На крајот од денот јас имам научено многу од луѓе што биле отворени и спремни да го споделат своето знаење без услови и цени и сакам да вратам малку.

П.С Добра ми е математиката 530-470 = 50 :D
Не е проблем кога се работи за рекреативно кладење, се разбира дека тогаш не мораат да се замараат со математиката. На крајот на краиштата кладењето е дел од фолклорот на Балканот.

Работата е во тоа кога е некој неписмен па ти продава памет, како овој @Charlie_1 .
Јас овде неколку години се обидувам да му помогнам на оној кој сака да се клади професионално, но за ретарди навистина немма стрпливост.
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.560
Поени од реакции
999
@Ставрогин ај покажи што имаш изиграно на УС опен до сега и јас ќе покажам, јас си признав дека сметам дека има доста изненадувања и неочекувани резултати и сум во минус, ти велиш дека резултативе ти се очекувани, штом е така веројатно си во добар плус, или како и секогаш продаваш памет на завршени мечеви,
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
@Ставрогин ај покажи што имаш изиграно на УС опен до сега и јас ќе покажам, јас си признав дека сметам дека има доста изненадувања и неочекувани резултати и сум во минус, ти велиш дека резултативе ти се очекувани, штом е така веројатно си во добар плус, или како и секогаш продаваш памет на завршени мечеви,
Нема проблем, сега почнувам да правам принт скринови, специјално за тебе. Трупец, ти и не разбираш за што се дискутира.
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.560
Поени од реакции
999
Нема проблем, сега почнувам да правам принт скринови, специјално за тебе. Трупец, ти и не разбираш за што се дискутира.
абе океј, остави ги валуе бетовите на страна, еве јас велам не се реални резултативе на УС опен, ти велиш дека се, штом велиш така сигурно си направил добар профит, еве постирај да видиме што си изиграл, продаваш овде памет откако ќе завршат мечевите, кога некој ќе каже што изиграл ти веднаш влетуваш со анализи како тоа не бил добар бет, немал вредност, ајде да видиме ти што имаш изиграно до сега, ти помина бетот на Плискова на 1.05 што се плашиш
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
абе океј, остави ги валуе бетовите на страна, еве јас велам не се реални резултативе на УС опен, ти велиш дека се, штом велиш така сигурно си направил добар профит, еве постирај да видиме што си изиграл, продаваш овде памет откако ќе завршат мечевите, кога некој ќе каже што изиграл ти веднаш влетуваш со анализи како тоа не бил добар бет, немал вредност, ајде да видиме ти што имаш изиграно до сега, ти помина бетот на Плискова на 1.05 што се плашиш
Ретард, последен пат сум ставил пари на коефициент 1.05 во седмо одделение второ полугодие.

kp.jpg
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.560
Поени од реакции
999
Ретард, последен пат сум ставил пари на коефициент 1.05 во седмо одделение второ полугодие.

Прегледај го приврзокот 176530
браво, супер бет, па ти на 50-50 ситуација си успеал да извадиш дури 1.67 коефициент, е ова ти се вика стварно препознавање валуе бет
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
браво, супер бет, па ти на 50-50 ситуација си успеал да извадиш дури 1.67 коефициент, е ова ти се вика стварно препознавање валуе бет
Не знам како процени дека ситуацијата била 50-50. Не е чудно што паѓаш на Гаске и на Фоњини.

Многу мизерно и завидливо човече си ти, жал да му падне на човек.
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.560
Поени од реакции
999
Не знам како процени дека ситуацијата била 50-50. Не е чудно што паѓаш на Гаске и на Фоњини.

Многу мизерно и завидливо човече си ти, жал да му падне на човек.
моментално не постои тенисерка која заслужува 1.70 или помал коефициент на убедливо изгубен прв сет, и Плискова не е исклучок од тоа, овој коефициент беше по завршување на прв сет и беше смешен во најмала рака, и вториот и третиот сет беа тесни, трет сет прва до брејк топка стигна Гибс,на прв сервис Плискова имаше 78% а Гибс 71%, на втор Плискова 43% а Гибс дури 55% што значи Гибс дури и подобра севкупно гледано во овој сегмент, коефициентите во живо премногу се базираат на почетниот коефициент, затоа и Плискова имаше 1.60-1.65 по губењето на првиот сет, затоа што коефициентот на неа пред мечот беше смешни 1.06, што ја направија, дека е Серена Вилијамс, дека има освоено 10 гренд слем титули, уште недокажан потенцијал, плус стави го во предвид тоа што знае да се изгаси тотално, има порази од тенисерки како Џорџи и Сигмунд годинава, објасни ми ти сега на што се базираше кога уплаќаше на неа на 1-0 негатива на смешен коеф 1.67
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
моментално не постои тенисерка која заслужува 1.70 или помал коефициент на убедливо изгубен прв сет, и Плискова не е исклучок од тоа, овој коефициент беше по завршување на прв сет и беше смешен во најмала рака, и вториот и третиот сет беа тесни, трет сет прва до брејк топка стигна Гибс,на прв сервис Плискова имаше 78% а Гибс 71%, на втор Плискова 43% а Гибс дури 55% што значи Гибс дури и подобра севкупно гледано во овој сегмент, коефициентите во живо премногу се базираат на почетниот коефициент, затоа и Плискова имаше 1.60-1.65 по губењето на првиот сет, затоа што коефициентот на неа пред мечот беше смешни 1.06, што ја направија, дека е Серена Вилијамс, дека има освоено 10 гренд слем титули, уште недокажан потенцијал, плус стави го во предвид тоа што знае да се изгаси тотално, има порази од тенисерки како Џорџи и Сигмунд годинава, објасни ми ти сега на што се базираше кога уплаќаше на неа на 1-0 негатива на смешен коеф 1.67
Затоа јас живеам удобно од кладење а ти кукаш за Гаске и Фоњини, ти текнува?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom