Заби и сѐ во врска со забите

Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
Ништо страшно.
Ти испадна или само се откачи? Пази да не голтнеш нешто само, можеш и да ја почекаш.
Се откачи 1-2 брикети,али не може некој да забележи,само така жицата ми се мафта по малку хаха
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Лелеееее злочка една, па не болат 100 стапа на друг грб...абе не е толку едноставна таа синус пластика операција..Каде ми е @bijons да ми каже поубаво....гледаш дека од Анон крв ми се заледи :(:(


еве еден пример,
гледај на ртг снимка како коренот на забот е во синусот т.е. синусот се спушта до коренот на забот, велат тоа не е случај баш така туку само една илузија на преклопување на дводимензионална слика на тридимензионален објект, но често пати болките на последните заби, катници што преку цел ден можеме да ги имаме, да речеме дека се пломбирани или може има некој почетен кариес, при одење на стоматолог доколку не е искусен и не направи ртг снимка и тој „реши“ да го извади забот, а всушност забот не боли од самиот себе туку боли од некоја синусна инфекција која ние не ја чувствуваме на тоа место, туку како забоболка ! и затоа треба да се направат дополнителни тестови со сигурност да се знае дека болката е од забот кој е „расипан“ а не од синузитис (инфекција на синусите) така да се прска ладна вода или се поминува со мраз, со удар на самиот заб да со сигурност се утврди дека болката е од забот ...има повеќе синуси, но тие што делуваат на горните заби се т.н. максиларни синуси така да доколу имаме инфекција на овие максиларни синуси доаѓа до болка не само на горните заби или заб туку таа се засилува со вртење на главата или се смирува болката ако се лежи или стои (различно кај луѓето) и затоа при сомневање дека болката на забот е од природа на инфекција на максиларни синуси со бактерии се оди со антибиотик amoxicillin, azithromycin, cefuroxime:)

друг пример,



треба да се извади последниот заб кој всушност е целосно во коска( вилица)и нема простор околу себе за ерупција и можност за извлекување, тука доаѓа до искуството на стоматолошкиот орален хирург со разни инструменти да го извлече без да оштетува некои витални структури, извлекувањето на забот во горната вилица (максила) има ризик од спојката со синусните шуплини, максиларните синуси се мембрански наредени воздушни простори во коските на образот,
ВНИМАВАЈ !!! ако не можеш да гледаш крв не го гледај видеото :


додека извлекувањето на забот во долната вилица (мандибула) има ризик да ги прекине нервите кои ја инервираат долната усна, делови од брадата /образот, забите и делови од јазикот, тоа би било вака визуелно,

ВНИМАВАЈ !!! ако не можеш да гледаш крв не го гледај видеото :

 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ама зашто тапацирате бе? Носиш снимка, тој што ќе ти го вади забот гледа со што си има работа, по вадењето на забот ќе ти го затне носот, ако се отворило ќе го зашие, ако не тера на шиење на местото и си одиш дома. Аман еј, дај најдете си асални доктори а не од улица прибрани.
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
Блиска иднина треба да ги извадам протезите,порано пред да ги носам забите ми беа прилично бели,но со протезиве малку потешко ги избелувам и влијаат и други фактори за пожолтување,така да,некој да ми препорача добра паста или продукт за да ги избелам брзо?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Блиска иднина треба да ги извадам протезите,порано пред да ги носам забите ми беа прилично бели,но со протезиве малку потешко ги избелувам и влијаат и други фактори за пожолтување,така да,некој да ми препорача добра паста или продукт за да ги избелам брзо?
Кокосово масло 1 голема лажица и во неа 2 капки есенцијално масла од диво оригано и 2 капки карамфилче - ги има во Биокулт.

Мучкај силно едно 15 минути, и плукни. Никако голтање. Повтори го ова едно 4-5 пати во тек од 1 недела.

Друго, ти треба Лакалут паста, не ѓубрињата од брашно што се продаваат за 30 денари. И можеби најбитното - ова
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
Кокосово масло 1 голема лажица и во неа 2 капки есенцијално масла од диво оригано и 2 капки карамфилче - ги има во Биокулт.

Мучкај силно едно 15 минути, и плукни. Никако голтање. Повтори го ова едно 4-5 пати во тек од 1 недела.

Друго, ти треба Лакалут паста, не ѓубрињата од брашно што се продаваат за 30 денари. И можеби најбитното - ова
Од Прилеп сум,нешто по аптекиве мислам..
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Од Прилеп сум,нешто по аптекиве мислам..
Обидете се со Лакалут (паста за заби). Јас забележав промени во избелувањето и превенцијата од проширување кариес и зголемување на чувствителноста на забите. Има повеќе видови од оваа паста. Прашајте во аптека и таму ќе Ве посоветуваат која да одберете.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
13
Поени од реакции
2
Овие беа тие ултра меките, со 5000+ влакненца?
Од мое лично искуство, тие со ~1500 влакна се неспоредливо помеки и попријатни од класичните „супермаркетски“ четки за заби. Жена ми има осетливи непца, и ги користи истите.

Како и да е Curaprox секако се одлични четки за заби, а за градацијата најдобро е да се проба. :)
So ~1500 ili 5000?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Друго, ти треба Лакалут паста, не ѓубрињата од брашно што се продаваат за 30 денари. И можеби најбитното - ова
Која е најдобра универзална Лакалут паста?
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Колку дена смеам макс да се трујам со Кетонал?
Забаров е на одмор уште 2 недели...пишал на вратата некој друг како замена, му се јавувам на тој, ми вика "ама и јас сум на одмор" :facepalm:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Колку дена смеам макс да се трујам со Кетонал?
Забаров е на одмор уште 2 недели...пишал на вратата некој друг како замена, му се јавувам на тој, ми вика "ама и јас сум на одмор" :facepalm:
Не многу.
Оди кај трет.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
19 април 2014
Мислења
31
Поени од реакции
2
znaci 9kata napred mi e pukna i bev kaj so si idam kaj zabolekarot se me napravi top i 3-4 pati mi pagjase toa sto mi go stavase i sega pak malce epten se poznava deka e na krivo , ali mi rece deka mora taka zatoa sto inace pak kje pagja ... dali nekoj ima iskustvo so ova da mi pomogne za da si go napravam zabot ramen zatoa sto iako e malku iskriven sepak mi bode vo oci koga kje se vidam vo ogledalo
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
znaci 9kata napred mi e pukna i bev kaj so si idam kaj zabolekarot se me napravi top i 3-4 pati mi pagjase toa sto mi go stavase i sega pak malce epten se poznava deka e na krivo , ali mi rece deka mora taka zatoa sto inace pak kje pagja ... dali nekoj ima iskustvo so ova da mi pomogne za da si go napravam zabot ramen zatoa sto iako e malku iskriven sepak mi bode vo oci koga kje se vidam vo ogledalo
Јас сум немал искуство со 9ка до сега. А верувам немал никој.
Ти си феномен

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom