Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Значи Груевски и Мијалков наредиле да бидат самите прислушкувани?И кога би знаеле дека се прислушкувани дали би воделе вакви разговори преку телефон?
Дај бе биди сериозен,мочконо Заев за се се предомислува.Прво јадеше говна дека не зборел ништо пред албанската диаспора во Швајцарија.Кога испаднаа снимките се правдаше дека на друго мислел.Жив мрсул.
Му ги дале странските служби па после испадна други биле.Ве шупчи како сака а вас не ви текнува.За греота.

А за жолтото комбе чека некаде на јјавно место,да може народот убаво да го разгледа.
Еве и србите ја повлекоа цела амбасада зошто биле прислушкувани.
Во бомбите нема ниеден ама ниеден директен разговор помеѓу мијалков и груевски.
Нормално ако груевски и се јави на јанкуловска дека тој разговор ќе снимен.
Затоа има директни таргети и индиректно.
A што праиме со она гоца коа кажува абе ќе не фатат дека се прислушува, сите ќе викаат се прислушува ние само ќе кажеме не се прислушува и толку коа збори со чавков...

Додека сме на начинот на зборење. Баш поради тоа. Абе оној со ибицата, Абе тоа на М... итн итн самото по себе си кажува...

Иначе русите ги повлекле србите а не они сами себе хехе.

Ај имате уште фурни леб да јадете...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
По твоја филозофија има и доволно лекари и опрема и лекови за пациенти а то шо умираат болни по болници и операциони сали од недостиг на лекови и опрема и стручен кадар е шо во моментот немаало инаку има доволно
Глеаш сега, уште еден очаен обид за дефокусирање, не сум напишал ваквко нешто, ниту сум спомнал, напротив,
само кажи ова како има врска со тоа шо дискутиравме, а тоа беше да те потсетам недостаток на полицајци во МКД?

Ти рече дека тоа шо се случило на 27ми во Собрание било поради тоа шо немало доволен број, ставив КОД Лупевска, викаш не знае таа, лаже, јас велам партизацијата си го направи своето.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Глеаш сега, уште еден очаен обид за дефокусирање, не сум напишал ваквко нешто, ниту сум спомнал, напротив,
само кажи ова како има врска со тоа шо дискутиравме, а тоа беше да те потсетам недостаток на полицајци во МКД?

Ти рече дека тоа шо се случило на 27ми во Собрание било поради тоа шо немало доволен број, ставив КОД Лупевска, викаш не знае таа, лаже, јас велам партизацијата си го направи своето.
Имаше полиција во најкритичните моменти за слободата на македонија во одредено време на одредено место?
немаше.
тоа е реалност, се друго е филозофија од штабот од стилот “Имаме најмногу инвестиции, имаме најмногу вработени, лидери сме во светот по здравство, имаме најголем пораст на БДП во европа...“ е то шо реално немаме и не сме, не значи дека не е така.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Уште еден бисер.Груевски и Мијалков да знаеле дека ќе бидат снимени со други мислиш глупави се па сами ќе се издаваат?Знаеш дека има и снимки од нив двајца?
Зајакот си кажа кој му ги дал на видеото.
Ја не чув разговор меѓу нив двајца, а ако имаш и ти некои снимки дај барем сподели ги да чуеме и ние.
А дали се толку улави не знам, али очигледно не можеле сегде да стигнат очи у очи да зборат па морале по телефон.
Само не ми одговори кои од снимките беа вистина, кои делумно вистина кои невистина.
И дали ги донеле тајни служби, се снимале со комбиња или биле сечени, лепени и монтирани?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Имаше полиција во најкритичните моменти за слободата на македонија во одредено време на одредено место?
немаше.
тоа е реалност, се друго е филозофија од штабот од стилот “Имаме најмногу инвестиции, имаме најмногу вработени, лидери сме во светот по здравство, имаме најголем пораст на БДП во европа...“ е то шо реално немаме и не сме, не значи дека не е така.
Не правам јас штабски штакор муабети за разлика од тебе, нема врска никаква тоа по го пишуваш со недостаток на полицајци, барем според КОД и Лупевска, е сеа некој лажи тука,

А за логика, еве ти статистички податок:




Сигурен сум дека после 2014г се примени минимум 500 полицајци, кај е оправданоста во ова не знам, сем дека треба да се вдомат партиски подлизурковци.

Тек и да има потреба, се знае како се „реализраат“ конкурси во МВР кај нас, ама пак затоа честит 27ми во Собрание.

Нејсе, ќе си се погодите вие, си знаете како треба.[DOUBLEPOST=1503328650][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Не правам јас штабски штакор муабети за разлика од тебе, нема врска никаква тоа по го пишуваш со недостаток на полицајци, барем според КОД и Лупевска, е сеа некој лажи тука,

А за логика, еве ти статистички податок:




Сигурен сум дека после 2014г се примени минимум 500 полицајци, кај е оправданоста во ова не знам, сем дека треба да се вдомат партиски подлизурковци.

Тек и да има потреба, се знае како се „реализраат“ конкурси во МВР кај нас, ама пак затоа честит 27ми во Собрание.

Нејсе, ќе си се погодите вие, си знаете како треба.[DOUBLEPOST=1503328650][/DOUBLEPOST]
душичка малечка, вкупен број на вработени во министерство за внатрешни работи е 11.688
голем дел од тие се вработени по шалтери и канцеларии каде се обработуваат и издаваат документи за граѓани, во МВР имаш служби и отсеци за лични карти, сообраќајни дозволи, возачки дозволи, државјанства, престоји на странци, во МВР се и гранична полиција и специјални единици и сообраќајна полиција, инспектори аналитичари дактилографки кафекуварки чистачки.... сите тие се вработени во МВР
Вие гревови зедовте вкупен број на вработени во МВР и поделивте со број на граѓани и одма ете ударна вест бројна ПОЛИЦАЈЦИ по жител во Македонија.
Не се сите полицајци дете, можеби околу половина од нив се полицајци во униформа кои патролираат по градот.
Зато ти велам премногу верувате на набрзинка фабрикувани вести од штабовите кои се прозирни и лесно соборливи.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
душичка малечка, вкупен број на вработени во министерство за внатрешни работи е 11.688
голем дел од тие се вработени по шалтери и канцеларии каде се обработуваат и издаваат документи за граѓани, во МВР имаш служби и отсеци за лични карти, сообраќајни дозволи, возачки дозволи, државјанства, престоји на странци, во МВР се и гранична полиција и специјални единици и сообраќајна полиција, инспектори аналитичари дактилографки кафекуварки чистачки.... сите тие се вработени во МВР
Вие гревови зедовте вкупен број на вработени во МВР и поделивте со број на граѓани и одма ете ударна вест бројна ПОЛИЦАЈЦИ по жител во Македонија.
Не се сите полицајци дете, можеби околу половина од нив се полицајци во униформа кои патролираат по градот.
Зато ти велам премногу верувате на набрзинка фабрикувани вести од штабовите кои се прозирни и лесно соборливи.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Па еве ти го инфото.
https://www.krik.rs/wp-content/uploads/2017/05/Makedonija_Izveštaj_Transkript-razgovora-2.pdf
Има потреба да зборуваме уште? На некого да не му е jaсно што се дешава сега? Ке се правиме мали деца?
Mene nishto ne mi e jasno, davash transkript od snimeni razgovori i objaveni od nevladina organizacija finansirana od Rokefeler, Open society i drugi levi borci za chovekovi prava, chitaj bullshit...eve link koj gi finansira https://www.krik.rs/o-nama/
I toa shto go davash ovde e luk i voda, ne znam shto treba da mi e jasno za toa zoshto Srbija gi povleche diplomatite.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: sap
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.381
Заев е најлуд премиер во историјата на Македонија. Со Србија се искаравме ради него. Албанците ги аздиса. Суверенитетот на државата ќе се прокоцка. Секој приватнак што не е со него одма врши рекет со инспекциите. На пензионерите нема повеќе да им растат пензиите. Струјата уште поскапа ќе биде. И тоа пазете само за два месеци што напра ? А што остана ако владее 4 години.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
душичка малечка, вкупен број на вработени во министерство за внатрешни работи е 11.688
голем дел од тие се вработени по шалтери и канцеларии каде се обработуваат и издаваат документи за граѓани, во МВР имаш служби и отсеци за лични карти, сообраќајни дозволи, возачки дозволи, државјанства, престоји на странци, во МВР се и гранична полиција и специјални единици и сообраќајна полиција, инспектори аналитичари дактилографки кафекуварки чистачки.... сите тие се вработени во МВР
Вие гревови зедовте вкупен број на вработени во МВР и поделивте со број на граѓани и одма ете ударна вест бројна ПОЛИЦАЈЦИ по жител во Македонија.
Не се сите полицајци дете, можеби околу половина од нив се полицајци во униформа кои патролираат по градот.
Зато ти велам премногу верувате на набрзинка фабрикувани вести од штабовите кои се прозирни и лесно соборливи.

Уф леле душичка пропагандна, гордос си уф партијата бе :) уф деминутифче. Сеа уше поглавен ќе бидиш дека вака ми напиша,

Не знам, тие фејсбук затворени групи дали ги има уште, кај шо се коваат тактитки, ти пиши уа, јас тебе така е, третио јуриш, сеедно...

Него не знам дали се работи за намалена перцептивност или намален вид, меѓутоа тука јасно пишува дека овие податоци се однесуваат на БРОЈ НА ПОЛИЦАЈЦИ НА 100000 ЖИТЕЛИ, така да тоа шо си пишал врска нема, вкупниот број на вработени во МВР и сите тие шо си ги навел вработени кои немааат полициски овластувања.

Мене ми е многу јасно дека не секој вработен во МВР има полициски овластувања, воедно и во овој графикон е земена во предвид соодветна бројка.

Така да гревче или кловн што и да си, незаменлив си, раритет, да се надеваме така и ќе остане,



 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Заев е најлуд премиер во историјата на Македонија. Со Србија се искаравме ради него. Албанците ги аздиса. Суверенитетот на државата ќе се прокоцка. Секој приватнак што не е со него одма врши рекет со инспекциите. На пензионерите нема повеќе да им растат пензиите. Струјата уште поскапа ќе биде. И тоа пазете само за два месеци што напра ? А што остана ако владее 4 години.
Ќе остане четири години од инат према тебе и сличните „неутрални“ геополитички стратези.

Иначе имам доста симаптии према бившата ни држава иако нити ја памтам ниту имам нешто од неа, и сите народи што припаѓале на истата ми се особено драги освен искомпелсираното јадно и бедно државчите, најголемиот губитник во 20 век на Балканот (заедно со братучедите им бугари). Од сите тие порази имаат комплекси кои уште 2-3 века нема да си ги излечат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Уф леле душичка пропагандна, гордос си уф партијата бе :) уф деминутифче. Сеа уше поглавен ќе бидиш дека вака ми напиша,

Не знам, тие фејсбук затворени групи дали ги има уште, кај шо се коваат тактитки, ти пиши уа, јас тебе така е, третио јуриш, сеедно...

Него не знам дали се работи за намалена перцептивност или намален вид, меѓутоа тука јасно пишува дека овие податоци се однесуваат на БРОЈ НА ПОЛИЦАЈЦИ НА 100000 ЖИТЕЛИ, така да тоа шо си пишал врска нема, вкупниот број на вработени во МВР и сите тие шо си ги навел вработени кои немааат полициски овластувања.

Мене ми е многу јасно дека не секој вработен во МВР има полициски овластувања, воедно и во овој графикон е земена во предвид соодветна бројка.

Така да гревче или кловн што и да си, незаменлив си, раритет, да се надеваме така и ќе остане,


Во ноември 2013 г. Хелсиншкиот комитет до МВР испрати барање на информации за вкупниот број на вработени лица во Министерството. Според одговорот, тој број изнесува 10.755 од кои 6.579 се униформирани полициски службеници, а останатите вработени се неуниформирани, овластени лица, државни службеници и технички персонал.

Од тогаш се вработени околу 1000 полицајци не се знае колку напуштиле работа или се пензионирале, али ете 7500 униформирани полицајци.
Е сега математика која не е по ВМРО формула вели дека на 2.023.000 жители по последен попис идат 375 ПОЛИЦАЈЦИ на 100.000 жители
Така да можете Македонија на тој графикон да ја мрднете за едно десетина места надолу.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Во ноември 2013 г. Хелсиншкиот комитет до МВР испрати барање на информации за вкупниот број на вработени лица во Министерството. Според одговорот, тој број изнесува 10.755 од кои 6.579 се униформирани полициски службеници, а останатите вработени се неуниформирани, овластени лица, државни службеници и технички персонал.

Од тогаш се вработени околу 1000 полицајци не се знае колку напуштиле работа или се пензионирале, али ете 7500 униформирани полицајци.
Е сега математика која не е по ВМРО формула вели дека на 2.023.000 жители по последен попис идат 375 ПОЛИЦАЈЦИ на 100.000 жители
Така да можете Македонија на тој графикон да ја мрднете за едно десетина места надолу.
Спортски поздрав до суфлерите уф партијата, бројка на жители од кај имаш точна?

Попис да не напрај некој реков во меѓувреме?

Под услов да е таа точна, МВР мора да има точна моментална бројка полицајци, така да приказни и спинувања не ти врват, под услов некој да соопшти официјална бројка на лица со полициски овластувања во моментот, и тоа да го направи под полна материјална и кривична одговорност, да видиме дали толку е напнато за да се вработат 500 партиски војници.

П.С Нели 2.023.000 минус куп одселени?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom