Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Абе историски многу работи се случиле кои денес се незамисливи за тој временски период, денес Германија и Франција се најголеми сојузници на пример а додека во минатото биле големи ривали. Тоа што се случило нешто во далечното минато не значи дека не е предмет на промена, историјата/животот се менува константно.

Па дечко ти колку години имаше во 2001? Дали беше во државава, дали имаш меморија од тоа време? Дали те интересираа работите кои се случуваа тогаш? Еве јас сум ти прва рака извор како и верувам поголем дел од членовите на форумов, прашај ги родителите и постарите членови на твојата фамилија за тој период. Исто така ти препорачувам да ја прочиташ Сведоштва од Генерал Панде Петровски, началник на генералштабот на АРМ во тоа време.

Еве ти линк до неговата книга ако си навистина сериозен

http://www.macedonianhistory.ca/Stefov_Risto/Svedoshtva - 2001 - e-book Macedonian.pdf

Инаку забележав дека не ми одговори на моите прашања до тебе, те молам одговори ми ги за да имаме плодна и интересна понатамошна дискусија.
Вистина дека многу работи се смениле за 100 години. Сепак историјата е важна. Повторувам за да знаеме на дело колку браќа Руси биле за нас.
Рече сме биле под закана за бомбардирање ако може некој линк, ме интересира од каде е оваа информација.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.836
Поени од реакции
21.967
Вистина дека многу работи се смениле за 100 години. Сепак историјата е важна. Повторувам за да знаеме на дело колку браќа Руси биле за нас.
Рече сме биле под закана за бомбардирање ако може некој линк, ме интересира од каде е оваа информација.
Ова е втор пат да ми поставиш прашање без да одговориш на ниту едно од моите прашања (кои јас прв ги поставив). Одговори ми па јас ќе ти одговорам на ова.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
, мнозинство всушност, од луѓе кои не се дојдени да дискутираат и да дебатираат.

Не одговараат на прашања, не водат дијалог, единствено

си го повторуваат нивното - најверојатно и без вистински да ги читаат репликите кон нив.
Хахахаха леле од тебе ова? Ти ке речеш не одговараат луѓе!?[DOUBLEPOST=1500798839][/DOUBLEPOST]
Ова е втор пат да ми поставиш прашање без да одговориш на ниту едно од моите прашања (кои јас прв ги поставив). Одговори ми па јас ќе ти одговорам на ова.
Другар едно прашање поставувам цело време. За твои тврдења. Ако имаш поткрепа. Ако немаш, значи си измислуваш од мал мозок работи, ништо да си здрав и жив.
Не можам да се впуштам во дискусии базирани на ветер муабети.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.836
Поени од реакции
21.967
Хахахаха леле од тебе ова? Ти ке речеш не одговараат луѓе!?[DOUBLEPOST=1500798839][/DOUBLEPOST]
Другар едно прашање поставувам цело време. За твои тврдења. Ако имаш поткрепа. Ако немаш, значи си измислуваш од мал мозок работи, ништо да си здрав и жив.
Не ми е гајле ти што си прашувал други членови, јас ти поставив две прашања на почеток кои ти континуирано одбиваш да ги одговориш, се плашиш дека твоето лицемерие ќе излезе на виделина?

Еве јас не се плашам, се што зборам е поткрепено, извадок од Сведоштва, пишувано од перспектива на Генерал Панде Петровски, началник на генералштабот на АРМ во тоа време. Претпоставувам ќе почнеш да го оцрнуаваш и него и да бараш од мене да ти најдам снимки?

Во хотел “Белви” пристигнав околу 14 часот, а пред хотелот
премногу новинари, ТВ екипи, разни дипломатски возила итн.
Влегов во ресторант-салата, а таму целиот дипломатски кор,
акредитиран во РМ, а од наша страна: Владо Бучковски, Љубе
Бошковски, Никола Димитров, Тодор Пендаровски и др.
Веднаш по влегувањето го прашав Владо Бучковски: “Што е
работата, што се случува?” - Toј ми рече: “Ќе слушниш сега, ќе
имате состанок, а во 16 часот треба да пристигне и Хавиер
Солана. Бригадниот генерал Звонко Стоjановски, командант на
ВВ и ПВО, ме извести дека на радар се фатени 6 авиони ловци
бомбардери кои имаат курс од Италиjа преку Албаниjа кон Р.
Македониjа. -“Следете ги каде одат, а подгответе ги
хеликоптерите за пребазирање во с. Лозово - на резервен
аеродром!” - му реков.
Во себе си мислам: - нема шега, НАТО е спремен и сила да
употреби доколку продолжиме со деjствата. Претседателот на
РМ вeрoјaтнo знаел за oвoј состанок утрината кога бев кaј него,
но ништо не ми кажа, незнам зошто. Го прашав Љубе
Бошковски што е работата, тoј ми рече: “Брат, ќe чуеме и јac
ништо незнам кoјa им е целта на овие Натовци!?”
Твоите избегнувања и ментални гимнастики кои знаев дека ќе ги користиш посочуваат дека си заслепен со идеологија и не си способен за дебата.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Срамота е да ти објаснувам како ги поврзав,доволно е само да уклучиш мозок и ќе ти стани јасно дека и новите административци треба со некакви пари да се плаќаат ,а дел од тие пари доаѓаат од данокот на добивка од кладилниците каде голем дел од народот кај нас се кладат па евентуално укинување на тој арамиски закон кај простата маса ќе влијае позитивно..

Всушност Фиром е единствената земја во светот со таков закон 10% на добивка на индивидуално ливче!?!... поарамиско неможеа да измислат..во секоја друга држава има данок на добивка на годишно ниво кај нас индивидуално..генијално од страна на Груевски и Ставревски
Јас 50% би ставил данок на коцкарски добивки.
А зошто Фиром ја нарекуваш државата?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.290
Поени од реакции
22.053
Коа ќе го објават фоговорот со БГ, јавно да се изјаснат пратениците од нашето Собрание кои имаат БГ пасоши по истиот.
Ич не се штосни новинарите.
Зошто би се изјаснувале околу тоа. Не е противзаконито да имаш две државјанства така да не гледам никаква потреба нити причина морална или било каква за такво нешто.
И што кога ќе го објават договорт? Каква корист имаме од тоа кога секој ке си го толкува како што сака( мислам тука на форумот а богами и надвор). Кога сме кај тоа што толку може да има лошо во тој договор за нас како република. Единаесет години на власт беа бугарофили барем според тврдењето на овие сега што се на власт. Истите овие кои брзаат да го потпишат. Не би требало да има некој поголеми проблеми за да се изгласа во парламентот и тоа со двотретинско мнозинство. Впрочем тоа е и желбата на мнозинството граѓани на републиката кои се согласија со тезата на Заев дека проблемот е во нас а не во соседите. Ова е само логичен след на настаните така да искрено незнам што толку се крева прашина околу тоа.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Не ми е гајле ти што си прашувал други членови, јас ти поставив две прашања на почеток кои ти континуирано одбиваш да ги одговориш, се плашиш дека твоето лицемерие ќе излезе на виделина?

Еве јас не се плашам, се што зборам е поткрепено, извадок од Сведоштва, пишувано од перспектива на Генерал Панде Петровски, началник на генералштабот на АРМ во тоа време. Претпоставувам ќе почнеш да го оцрнуаваш и него и да бараш од мене да ти најдам снимки?



Твоите избегнувања и ментални гимнастики кои знаев дека ќе ги користиш посочуваат дека си заслепен со идеологија и не си способен за дебата.
Овој извадок е од книгата пдф што ја линкуваше? Интересно дефинитивно не ја знаев оваа информација ако е вистина.

Кои прашања? Што прашуваш?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.836
Поени од реакции
21.967
Овој извадок е од книгата пдф што ја линкуваше? Интересно дефинитивно не ја знаев оваа информација ако е вистина.

Кои прашања? Што прашуваш?
Русите и Европејците се против независна Македонија, според извадокот кој ти го цитираше. Твоето мислење на Русија го дознав, ме интересира

- Дали ти мислиш дека ние треба да ги прекинеме преговорите за членство во ЕУ?
- Дали сметаш дека истата политика која треба да ја водиме кон Русија треба да ја водиме кон ЕУ?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Русите и Европејците се против независна Македонија, според извадокот кој ти го цитираше. Твоето мислење на Русија го дознав, ме интересира

- Дали ти мислиш дека ние треба да ги прекинеме преговорите за членство во ЕУ?
- Дали сметаш дека истата политика која треба да ја водиме кон Русија треба да ја водиме кон ЕУ?
1. Апсолутно не. Би било штетно за МК.
2. Не разбирам што сакаш да кажеш под "истата политика"

И текстот е пред 100 години значи биле против, не се против независна. Додека се подразбира за ЕУ земјите дека во историјата (па и денес) имале различни ставови за Македонија соодветно нивниот интерес, некои заљубени во Русија ја немаат истата перцепција за Русите. За тоа е важно да се знае дека Русија не била за независна Македонија од секогаш. (Тоа словенски браќа не држи вода)


За заканата за бомбардирање ја гледам како превентивна. Да не стане поголем конфликт. Етничко чистење и поголема регионална војна. И факт е дека не станала ниту не бомбардирале. Барем како јас ја читам таа работа.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.290
Поени од реакции
22.053
Срамота е да ти објаснувам како ги поврзав,доволно е само да уклучиш мозок и ќе ти стани јасно дека и новите административци треба со некакви пари да се плаќаат ,а дел од тие пари доаѓаат од данокот на добивка од кладилниците каде голем дел од народот кај нас се кладат па евентуално укинување на тој арамиски закон кај простата маса ќе влијае позитивно..

Всушност Фиром е единствената земја во светот со таков закон 10% на добивка на индивидуално ливче!?!... поарамиско неможеа да измислат..во секоја друга држава има данок на добивка на годишно ниво кај нас индивидуално..генијално од страна на Груевски и Ставревски
А тоа ли било? Од данокот твој што го плаќаш кога некогаш одвреме на време ке бидиш добитен на спортска се плаќала админситрацијата новата и старата. Па уклучи мозок малце. Не оди во кладилница месец два и автоматски нема да бидеш добитен, нема на што да ти земат данок на добивка, ќе нема со што да се плати администрацијата и системот ке колабрира.Со нивни камења по нивна глава.
Додуша самиот си кажа проста маса. Ваљда не очекуваш од некој кој со цел ум мисли дека ќе живее од спортска да смисли нешто паметно и да го ставиш во некоја друга категорија освен во проста маса.
П.с колку ти зедоја овој викенд данок? Колку ливчиња фати:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom