Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Дечки, дали ви е познат цитатот :"I can see a sadnes in your eyes" или било која негова варијација?

Никако не можам да најдам од кој филм е, а толку јасно го имам во мислите. Го изговара женски глас, сличен на Галадриел.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Аман бе, пак ли се надминал, јас некако за оваа тематика скептик бев али ај, во Вторник планирам да го ѕирнам. Ајде пишете остали импресии како излезе филмов. Damn, не сум пишал во темава од Interstellar кога излезе :popce:
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
„Dunkirk" гази. Се надминал Ноланчо.
Ова е директна навреда за Интерстелар, Мементо, Престиж, Инсепшн....

Да не се лажеме, Данкирк е ок филм, правен по шаблон меѓутоа ништо не понуди, немаше некои јаки моменти сем кадрите, го немаше тој филинг на драма момент, не се осети ништо херојско...
Класичен шаблонски филм... ко америчките филмови за нивните херојски подвизи за време на војните.

Немаше спектакл, ок беше приказната но сепак далеку од стилот на Нолан.[DOUBLEPOST=1500646563][/DOUBLEPOST]
Ханс Зимер се надминал себеси, страшна атмосфера има филмот со неговата музика.
Музиката беше врв, тука признавам.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Ова е директна навреда за Интерстелар, Мементо, Престиж, Инсепшн....

Да не се лажеме, Данкирк е ок филм, правен по шаблон меѓутоа ништо не понуди, немаше некои јаки моменти сем кадрите, го немаше тој филинг на драма момент, не се осети ништо херојско...
Класичен шаблонски филм... ко америчките филмови за нивните херојски подвизи за време на војните.

Немаше спектакл, ок беше приказната но сепак далеку од стилот на Нолан.[DOUBLEPOST=1500646563][/DOUBLEPOST]
Музиката беше врв, тука признавам.
А Omaha Beach сцената? Како? На ниво со Спилберг, или? Не очекувам да е подобра во никој случај, без разлика дали е Нолан или било кој...
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
А Omaha Beach сцената? Како? На ниво со Спилберг, или? Не очекувам да е подобра во никој случај, без разлика дали е Нолан или било кој...
Не знам. Ја не можам да издвојам некој епски момент од филмот... како почна така и ми заврши, спор, едноставен и на моменти досаден. На страна музиката на Зимер.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Не знам. Ја не можам да издвојам некој епски момент од филмот... како почна така и ми заврши, спор, едноставен и на моменти досаден. На страна музиката на Зимер.
Од старт мое мислење беше дека оваа тематика е толку исцрпена и нема што да бара Нолан тука, ама да не кењам, не сум го гледал. Ќе го гледам па ќе дадам суд.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.502
Поени од реакции
6.129
Не сум во тек, има торенти за dunkirk или во кино го гледате? Ако има ставете.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Го добив тоа што очекував, добар али не некој епски филм. Вајда едноставно е зашто не може нешто спектакуларно да биде филмов, едноставно тематикава е премногу давана на филмското платно, не дека нема материјал и што се' не се случувало за време на војната од борби и разноразни случувања, ама мислам дека во денешно време и не може којзнае каков филм да се направи за Втората Светска војна.
Филмот е океј, солидено остварување, успева да го долови сивилото на војната. Хајлајт на филмот се секако кадрите и напнатоста која мислам дека е целовреме присутна. Јас лично немав досадни делови од филмот, но мислам дека Нолан не се надминал со овој филм и се сложувам со Џонтра за насловите кои ги наброил погоре, сите тие филмови сметам дека се некое скалило погоре од ова. Интерстелар пример пред да го гледам очекував многу, добив повеќе од тоа што го очекував.
Инаку тоа за Омаха што прашував, било вајда old news, зашто имаше некои муабети по нет дека Нолан ќе снимал негова варијанта од искрцувањето во Нормандија, мило ми е што беше само шпекулација.
Ми сметаше што немаше доволно крв и потешки сцени од овој тип, претежно на експлозии беше базирано се'. Не дека многу обожавам крвави сцени и летање глави и слично, али тоа е доловување во најреална форма. Па како да ги заборавиме сцените од Saving Private Ryan, кога се искрцуваат на плажа ги отвараат вратите и почнува покољот, разнесени глави, војници лежат по земја со пола црева излезени надвор, влечкаат повредени војници со пола тело разнесено, може да изгине било кој у било кој момент... Некако Нолан внимавал, не загина некој од поприсутните ликови, немаше некои многу крвави и експлицитни сцени, немаше некоја шокантна сцена што ќе ти остане во глава, часови после филмот да ја мислиш...

Мислам 7/10 негде, моја оцена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom