Планинарење

Член од
14 април 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
дечки која андроид апликација офлајн е најдобра за планинарење?
 
Член од
17 март 2014
Мислења
321
Поени од реакции
478
Додека не го набавив Гарминот, користев или Спортс Тракер или Мап мај хајк, ама и двете знаат да забегаат.
Гледам другите користат некои други апликации, а горе долу се тука некаде, така да било која да одбереш, ќе ти врши работа. :)
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Абе научете се да следите терен, да се ориентирате по релјефот, земете си некој подобар компас и мапа, не тие, запнале со телефоните во раката и ,,планинарат'', каде е планинарскиот дух во тоа? :cautious:
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
14
Поени од реакции
1
Планинарам и пешачам на долги патеки сам, Ме интересира дали некој досега има налетано на волци или некој друг опасен дивеч па дури и овчарски кучиња или чуварски кучиња особено оние пуштени на слобода околу вили на пониските ридови, и како би се справиле во таква ситуација?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Планинарам и пешачам на долги патеки сам, Ме интересира дали некој досега има налетано на волци или некој друг опасен дивеч па дури и овчарски кучиња или чуварски кучиња особено оние пуштени на слобода околу вили на пониските ридови, и како би се справиле во таква ситуација?
Сам на долги стази не е баш најдобра варијанта.
Немој да мислиш дека ќе налеташ на волци, паметни животни се тие, навреме си бегаат.
Поверојатно дека ќе видиш мечка, но ништо страшно, терај си го патот и без долги поздрави со неа :) .
Овчарските кучиња се друга приказна, истренирани се да немаат страв, ако не е овчарот тука да ги смири и ако си сам многу веројатно тоа ќе ти биде последен пат да одиш без друштво :) .
 
Член од
17 март 2014
Мислења
321
Поени од реакции
478
Абе научете се да следите терен, да се ориентирате по релјефот, земете си некој подобар компас и мапа, не тие, запнале со телефоните во раката и ,,планинарат'', каде е планинарскиот дух во тоа? :cautious:
Планинарскиот дух е во планинарењето, а Гарминот ми служи за да ги запишувам стазите на дигитална мапа и да водам статистика.

Компас и мапа се носи при секое планинарење во секој случај, не дека некогаш до сега ми потребало, ама сепак си стојат во ранец. Мобилниот телефон е секогаш во џеб.

Што се однесува до планинарење сам на подолги патеки, не го препорачувам, не заради опасни животни, туку заради можни повреди или можеби и губење. А и секогаш е добро да се има друштво, барем за два реда муабет.

Дивите животни воглавном бегаат од луѓе, како неопасните, така и опасните. Од дивите имам сретнато диви свињи, диви кози, лисици, зајаци, и доста, доста кучиња. Мечка имам слушнато во близина, а можно е да ми бил и некој волк исто во близина.

Кај кучињата, било овчарски или не, најглавно е да не те фати паника и да не почнеш да бегаш, зошто тогаш им проработува ловечкиот инстинкт и почнуваат да те гонат. Се додека им стоиш со лице према нив, ќе те лаат, ама нема да те нападнат. Нарочно ако си во група.
Лично повеќекратно искуство. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Порано петарди се носеа на планинарење, заради овчарскиве.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Кај кучињата, било овчарски или не, најглавно е да не те фати паника и да не почнеш да бегаш, зошто тогаш им проработува ловечкиот инстинкт и почнуваат да те гонат. Се додека им стоиш со лице према нив, ќе те лаат, ама нема да те нападнат. Нарочно ако си во група.
Лично повеќекратно искуство. :)
Да потврдам за кучињата, во никој случај бегање, само застанување храбро пред нив, па и накај нив да тргнете не е лошо, да осетат дека не им се плашиш и дека си похрабар од нив, и јас од искуство кажувам.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Косава ми обеле пред многу години од страв кога буквално на 20 см.од моето тело ржеа 10 разјарени овчарски кучиња :vozbud:

Сакам да ви кажам на сите дека не помага ниту храбро стоење, ниту клекнување(ние сите 6мина души бевме посрани во гаќи)...убаво е да се има стап или нож.
Паметам како сега да се случува, шетавме на Бистра и наидовме на стадо овци...одденаш ни се стрчаа кучињата кои така се истренирани да го чуваат стадото.
Имавме среќа што овчарот беше во близина и им свирна со на нив позната свирка и убаво паметам дека буквално се закопаа во место до нас и не се мрднаа додека овчарот не ги разбрка.
Наравоучение
На планина кога се оди, обавезно со себе да се носи нешто за одбрана, изборот е ваш.:)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Косава ми обеле пред многу години од страв кога буквално на 20 см.од моето тело ржеа 10 разјарени овчарски кучиња :vozbud:

Сакам да ви кажам на сите дека не помага ниту храбро стоење, ниту клекнување(ние сите 6мина души бевме посрани во гаќи)...убаво е да се има стап или нож.
Паметам како сега да се случува, шетавме на Бистра и наидовме на стадо овци...одденаш ни се стрчаа кучињата кои така се истренирани да го чуваат стадото.
Имавме среќа што овчарот беше во близина и им свирна со на нив позната свирка и убаво паметам дека буквално се закопаа во место до нас и не се мрднаа додека овчарот не ги разбрка.
Наравоучение
На планина кога се оди, обавезно со себе да се носи нешто за одбрана, изборот е ваш.:)
Ти нема зошто да се плашиш од овчарски кучиња. Тие не напаѓаат овци, напротив ги чуваат и бранат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Фрлаш пиратка и бегаат.
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
Од турата овој викенд, Црн врв - Салакови езера - пл. дом Караџица


Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom