Живот во Словенија

Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Колку е границата за пензионирање во Словенија? И дали со 7 години работен стаж во нивна фирма се добива пензија/некаков приход до крајот на животот/еднократно?
 

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.503
Колку е границата за пензионирање во Словенија? И дали со 7 години работен стаж во нивна фирма се добива пензија/некаков приход до крајот на животот/еднократно?
60 и кусур е, слично како кај нас. Може нешто минимално да ти се познава на пензијата во Македонија, а да лапнеш пари одеднаш тешко тоа.
 
Член од
21 декември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
Нека ми пише некој што е таму или бил. Се мислам меѓу љубљана и марибор
 
Член од
21 декември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ako Maribor onda baraj rabota u Austria - dupla plata.
Ali maribor e tapa.

Ljubljana ti e mnogu podobar grad ali treba poveke pari. Imaš rabota tamo i stan?
Odam da ucam t.e studiram zatoa se mislam megju ljubljana i maribor. Parite ne se problem, ne znam vo koj grad ke e potesko. Site mi vikat vo ljubljana e tesko za stan zatoa sto ima dosta pomalku makedonci za razlika od maribor. I imam poveke poznanici vo maribor i maski i zenski, a vo ljubljana edno masko i toj e so negovite drugari. Pa zensko so 4 maski vo stan glupavo e nekako.
 

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
78
Поени од реакции
56
Mislim deka ke najdes primeren stan i vo eden i vo drug grad.
Vo toj slucaj Maribor ke bide dobar. Ima mnogu studenti i po primerno e za studentskiot dzep.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Ako Maribor onda baraj rabota u Austria - dupla plata.
Ali maribor e tapa.

Ljubljana ti e mnogu podobar grad ali treba poveke pari. Imaš rabota tamo i stan?
Da i imas dokumenti da rabotis Avstrija? Zaneš deka plakjas i danok vo Avstrija i Slovenija?
Platata e povisoka da, samo treba da si izracunas dali ti se isplakja i se..inaku da Graz e blisku 50km i dosta odat da rabotat gore.

Mislim deka ke najdes primeren stan i vo eden i vo drug grad.
Vo toj slucaj Maribor ke bide dobar. Ima mnogu studenti i po primerno e za studentskiot dzep.
Stanevi poeftini sigurno vo Maribor ke najdes..samo cimeri najdi si ako mislis da studiras.
 
Член од
15 мај 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
А дали може да студираш или да се вработиш таму без БГ пасош?
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Здраво, дали може да се патува низ ЕУ само со студентската виза, без македонскиот пасош?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.493
Поени од реакции
6.119
Дечки бил некој во спа центарот терме Олимиа во Подчетртек да пише збор два за местото? :)
 
Член од
20 август 2023
Мислења
5
Поени од реакции
2
Здраво на сите,

Барам цимер/цимерка во Љубљана почнувајќи од октомври па натаму. (Вработен сум)
Доколку знаете некои страни или групи по социјални мрежи во врска со барање цимери, би ми помогнало многу.

Фала!
:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom