Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.920
Поентата на мојот пост е дека имаш недостаток од некои најосновни познавања за историјата на македонскиот народ од изминативе 100 години.
Ич не е тоа темата. Слободно вметни си кој сакаш, кој мислиш ти дека е најголем предавник наместо бате Ване.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.708
Поени од реакции
11.969
Ич не е тоа темата. Слободно вметни си кој сакаш, кој мислиш ти дека е најголем предавник наместо бате Ване.
Ич не ни мора да биде темата, но ти ја направи да биде темата со твоето споредување на докажан историски убиец на македонски револуционери, ставајќи го на ист пиедестал со некои - но не сите - македонски криминалци на денешницата, и тоа ставајќи го пониско од тие некои македонски криминалци на денешницата.

Тоа докажува дека немаш доволно познавање на историјата.
 
S

silmarillion

Гостин
Стартап Гуру, Винг Чунг маестре, што уште имаме да се пофалиме? : ))

Стартап гуру...

СТАРТАП ГУРУ!

Децана што програмираат по цели денови да те читаат шестар у око ќе си збрцаат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.920
Тоа докажува дека немаш доволно познавање на историјата.
Имам поголемо познавање на историјата од многумина, вклучувајќи те и тебе, а помалку од некои други, не вклучувајќи те и тебе.

Верувај дека папгалско декламирање на фразата - Ти немаш поима од историја, нема да ме направи навистина таков.

Работата е што тоа нема врска ни со темава, ни со поентата на мојот пост.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.708
Поени од реакции
11.969
Имам поголемо познавање на историјата од многумина, вклучувајќи те и тебе, а помалку од некои други, не вклучувајќи те и тебе.

Верувај дека папгалско декламирање на фразата - Ти немаш поима од историја, нема да ме направи навистина таков.

Работата е што тоа нема врска ни со темава, ни со поентата на мојот пост.
Ееех, да беше така лесно опаметување на некој со толку еднонасочен ум - да го опаметиш со само една критика од типот "мислам дека појма немаш од историја" - ќе бевме најдоброто општество за живеење во светот.

Точно, тоа нема никаква поврзаност со темава, но ти го поврза со темава кога почна да споредуваш убијци со криминалци кои - барем засега - се осомничени за многу криминални дела, но не и убиство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.920
Ееех, да беше така лесно опаметување на некој со толку еднонасочен ум - да го опаметиш со само една критика од типот "мислам дека појма немаш од историја" - ќе бевме најдоброто општество за живеење во светот.

Точно, тоа нема никаква поврзаност со темава, но ти го поврза со темава кога почна да споредуваш убијци со криминалци кои - барем засега - се осомничени за многу криминални дела, но не и убиство.
Ја не ги споредив Грујо и компанија со Ванчо Михајлов, туку куртон/сендвич армијата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.920
А дали имаш некакви докази дека куртон/сендвич армијата има извршено убиства ?
Не мораш директно со свои раце да убиеш некого за да бидеш одговорен за неговата смрт.
Мада, некои од вас, на овој или оној начин, имаат и директно окрвавено раце, да не се лажеме.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.075
Tендерот беше неколку стотини милиони евра, а и да е тендер за 1000 евра се додека не се објави со проект и ревизија на проектот е опасно да се работи така на диво и без дозвола
нема таква работа, најкрупен е тендерот за панорамско тркало па не е ни прибвлижно... СЈО поднесе против министерката и Бетон за ситна работа, затоа што додатниот тендер е објавен подоцна, т.е. Бетон ги направил работите на вересија бидејќи машините му биле таму а друг голем трошок немало..Но ако на тендерот се јавел ДРУГ со помала понуда од Бетон, Бетон ќе морал да ги врати машините на свој трошок и да го сруши тоа што го направил ... но никој друг не се јавил на тендер, имаат некаква колегијалност за овакви работи...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.708
Поени од реакции
11.969
Не мораш директно со свои раце да убиеш некого за да бидеш одговорен за неговата смрт.
Мада, некои од вас, на овој или оној начин, имаат и директно окрвавено раце, да не се лажеме.
Значи сега и мене ме ставаш во ист кош со убијци ?

И очекуваш некој да те сфати сериозно ?

Времево олади вчера, мислев дека ти се смириле хормоните, ама очигледно сум згрешил.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.708
Поени од реакции
11.969
Ти сфати ме како милуваш.
Јас те сфаќам како неинформиран човек или свесен игнорант на блиската историја од 1990 година па наваму и на далечната историја од 1900 година па наваму.

Па сега очекувај другите да те сфатат сериозно кога споредуваш историски убијци со луѓе кои - барем засега - не се ни осомничени за убиство.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.075
Значи сега и мене ме ставаш во ист кош со убијци ?

И очекуваш некој да те сфати сериозно ?

Времево олади вчера, мислев дека ти се смириле хормоните, ама очигледно сум згрешил.

јави се кај Дудуш, земи си членска карта од сдсм и ќе си ги измиеш рацете од томатото, салца и ајвар што си праел .. ама сепак пази на пешачки, може да те згази некој исто со членска карта од сдсм, ама повисоко рангиран во кастата :confused:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ванчо Михајлов предавник или не?
- прашање е сега!

Воопшто не е поентата на мојот пост предавничкиот или не карактер на Ванчо Михајлов, туку вашиот.
..кој се предава во случајов и што предава...Кој е предавник , а кој е предаден..., кои се тие наши и во кое нивно однесување или делување гледаш предавство..Или само така си лупеташ да ти пројде време..:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom