Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ја дочита реченицата?

Бојлер за парно а не за топла вода. Пумпата да грее вода за радијатори и подно. А не за туширање.

Баш би сакал да ја искористам оваа што ја имам 24ка. Да се распрашам кој може да сработи нешто такво само. Тука ќе е најтешкиот дел. Инаку дизајнот е многу прост.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Па не е баш исто, исто изгледаат од надвор ама внатре не е баш се исто. Башка топлотните пумпи се со поголеми моќности, немаш пример 12ка топлотна, барем јас немам видено :). Дополнително колку поголем квантитет толку пониска цена, клими се произведуваат во милиони парчиња на месечно ниво, топлотните пумпи во илјадници, тоа прави драстична разлика во производната цена што потоа дирекно влијае на цена за транспорт, маржи на дистибутери и нормално на крај данок. Не е исто 18% ДДВ на пример на 500евра и на 1500евра влезна цена :) . 1$ повисока цена во Кина додека до дојде до МК може да стигне до 1.5$ па и повеќе.



Мене ми стојат слични како VIVAX климите, најверојатно се МИДЕА што автоматски ги прави непотребни на пазарот со оглед дека веќе го има VIVAX кој нормално нуди одличен квалитет со одлична цена.
zoso nemat eve vivax ili gree eftinki toplotni pumpi. ja ne gledam nekoja filozofija. zalepues npr dve 3.5kw zaedno, znaci 7kw, namesto vnatresni edinici so zagrevaat vozduh se potopuvaat u kotel za zagrevanje na voda i zavrsena rabota. logikata mi kazuva deka 6-8kw toplotna pumpa ne treba da e poskapa od 1000e. ima ovakvi primeri na jutub koga klimi gi modificiraat vo toplotni pumpi. stvarno ne mi e logicno zosto se tolku skapi i zosto ovie vivax i sl ne pravat tp.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
zoso nemat eve vivax ili gree eftinki toplotni pumpi. ja ne gledam nekoja filozofija. zalepues npr dve 3.5kw zaedno, znaci 7kw, namesto vnatresni edinici so zagrevaat vozduh se potopuvaat u kotel za zagrevanje na voda i zavrsena rabota. logikata mi kazuva deka 6-8kw toplotna pumpa ne treba da e poskapa od 1000e. ima ovakvi primeri na jutub koga klimi gi modificiraat vo toplotni pumpi. stvarno ne mi e logicno zosto se tolku skapi i zosto ovie vivax i sl ne pravat tp.
Vivax немаат. Gree имаат топлотни е сега не се ефтини ама како што кажав не е ова обична клима. Башка најголем проблем е квантитетот. 7kw клими ке произведете 1000 парчиња. Топлотни од 7kW ке произведат 50 парчиња. Како се повеќе ке се зголемува квантитет така и цената ке паѓа. Квантитетот зависи од побарувачката. Мислам ова веќе се има повторено илјадници пати низ историјата и со сите технолошки производи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.760
Поени од реакции
31.697
Вивакс немаат геотермални топлотни пумпи и нема ни да имаат, пошто не можат да ги набават по добри цени за препродавање (Вивакс немаат сопствено производство, препродавачи се).
Ниеден произведувач не се откажува од убавиот профит кој го прави на геотермални топлотни пумпи. Класични клими им даваат по добри цени за препродавање пошто земаат големи количини, нема шанси истото да го прават со десетици пати поскапите геотермални топлотни пумпи кои немаат голем пазар и не се продаваат бргу (а секој препродавач сака бргу да ги сврти парите).
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Не е точно дека топлотните пупми се нешто страшно скапи. Нормално е да бидат поскапи бидеќи може да имаат повеќе елементи. Плус од климата може да имаат и експанзионо котле, пумпи за вртење на водата низ системот и сл.
Проблемот е што кај нас цените се страшно високи во однос на Европа, и неколку пати поскапи. На сето тоа нема субвенции, а и платите се неколку пати пониски.

Пример: Panasonic Aquarea WH-MDF09C3E5 Air to Water Heat Pump Monobloc Systems
Цена во Англија 3500 фунти околку 4000 евра.
Цена во Холандија 4800 евра со можност за 2500 грант за енергетска ефикасност односно 2300 евра, односно едномесечна плата.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Не е точно дека топлотните пупми се нешто страшно скапи. Нормално е да бидат поскапи бидеќи може да имаат повеќе елементи. Плус од климата може да имаат и експанзионо котле, пумпи за вртење на водата низ системот и сл.
Проблемот е што кај нас цените се страшно високи во однос на Европа, и неколку пати поскапи. На сето тоа нема субвенции, а и платите се неколку пати пониски.

Пример: Panasonic Aquarea WH-MDF09C3E5 Air to Water Heat Pump Monobloc Systems
Цена во Англија 3500 фунти околку 4000 евра.
Цена во Холандија 4800 евра со можност за 2500 грант за енергетска ефикасност односно 2300 евра, односно едномесечна плата.
e kako ne e skapo 4-5000 evra? ko so rekov dve klimi zalepi gi, butni vnatresnite edinici vo kotel so voda i ete ti toplotna pumpa 7-8kw za pomalku od 1000evra. kade se drugite 4000e? ekspanzisko burence i pumpata zaedno kostat max 100tina evra
pusti gi subvenciite, ako drzavata imavke dava, ako nema nema. tamu parite posle nazad ke ti gi lapnat od strujata poso e najmalku 3x poskapa nego kaj nas so nacukani stotici danoci.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Зошто да лепиш две клими кога СЕКОЈА фирма нуди 7kw клима?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Зошто да лепиш две клими кога СЕКОЈА фирма нуди 7kw клима?
taka ide zborot de, najveke ima 3.5kw a i imaat pogolem cop vo odnos na golemite. isto tata poarno dve edinici, ako rikne edniot kompresor drugiot prodolzuva da raboti, mislam posigurno bi bilo ovaka.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Кај Топлинските Пумпи (ТП) воздух-вода најскапа компонента покрај самата пумпа(моторот) е изменувачот фреон-вода.
Шведските Alfa Laval и SWEP се едни од најквалитетните а ги има и на Еуровент. Колку поквалитетен изменувач толку подобра размена ке има а што повеќе плочи и повисок COP.
Треба да издржат високи притисоци, патат од корозија и бигор па им паѓа протокот со време, бараат систем на филтрација на водата чистење и одржување за да им се продолжи векот на траење и зачува ефикасноста....што поквалитетни материјали (инокс) е употребен толку подобро но и поскапо. Ако се направени од слаби материјали рѓата брзо ги стига па брзо ке треба да се заменат со нов.
Колку што е битен компресорот кај климите тука кај ТП воздух-вода е битен изменувачот од кој зависи и топлината на водата и ефикасноста/COP.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Naravno da nije tacno i potpuno je pogresno gledati na TP vazduh - voda , samo kao jedan deo -- komponentu, koja se ugradjuje u ceo uredjaj.Izmenjivac je vazan deo svake TP ali za kvalitetan rad je potrebno posmatrati uredjaj kao celinu.Svaki detalj je vazan i utice na ukupan rad TP.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Која фирма или човек може да сработи такво нешто? Да стави мало бојлерче или плочест изменувач фреон-вода за да се врзе надворешна единица од клима на постоечко парно.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali sekoja klima nezavisno dali obicna odnosno on-off ili inverter ima kopce za uklucuvanje vo vnatresnata edinica vo slucaj ako e rasipano dalecinskoto
 
Последно уредено:
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Која фирма или човек може да сработи такво нешто? Да стави мало бојлерче или плочест изменувач фреон-вода за да се врзе надворешна единица од клима на постоечко парно.
Било је приче о томе на једном другом форуму, и највећи је проблем измењивач у бојлеру, зато што је воду тешко натерати да струји брзо кроз измењивач као и ваздух. Ту је ефикаснија варијанта готов плочасти измењивач, као у подстаницама за грејање зграде, али то кошта. Плус мора да издржи притисак фреона.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Nikoj covek ne moze da improvizira i da napravi od klima ured, toplinska pumpa, a da taa toplinska pumpa bide poefikasna, poekonomicna i poeftina od najeftinata koja e na pazar.
Vo kratki crti, podobro kupi ja najeftinata otkolku da improviziras.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom