Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Немам приметено дали на дожд вади звук.


Инаку за со колку кила да се стега се зависи од моторот 22 lbft e некој 30 Nm што за глава на мотор и не е така многу. Мора сепак да најдеш точен податок, критично важно е стегањето да биде точно како што треба за тој мотор.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Дали е изводливо ова системите на метан што ги рекламира Макпетрол да се адаптираат на дизел возило? Барем така викаат на рекламата, дека може...

Слична инсталација ваљда како за плин би била?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Блиц прашање зошто стварно не можам да сфатам што е работата со колава (Citroen Xsara)?

Има се јавува звук на кочење напред десно. Значи не многу гласен, тап како удар кој се јавува посилно кочење, на пример кога напред налегне колата и сеа застанува и нели се подкрева малку предницата и тогаш се слуша звукот. Нема никаков звук на забрзување ниту пак преку дупки, ниту пак кога во место го мотам воланот.

Денес отворив напред тркалата, зедов со хебла се проверив ништо нема луфта, ниту плочките, ниту шапата ниту дискот, сите штрафови ги проверив да не има некој лабав, сите се стегнати. Останува уште амортизерот или горе лагерот негов. Дали може амортизер ова да го прави?

Прашувам по мајстори или креваат раменици или пробуваат да ме одерат одма со некој некој дијагнози од ракав што вадат. Ме нервира ептен звуков и сакам да го средам. Колава нема други никакви симптоми и генерално предницата е супер, неодамна проверена на технички и сл. ама не сакам да ја возам вака да тропа оти не ми се лета во некоја нива покрај пат. :confused:
Горниот држач на моторот од десна страна го провери?[DOUBLEPOST=1497907898][/DOUBLEPOST]
може и најверојатно од тоа ти е зашто на појако кочење предницата се навалува напред и амортизерите се собираат.... примети дали ке ти го прави ова кога врне дожд - ако го нема дефинитивно од амортизерите ти е



него да си прашам ја за мојава мака....

ми смеша уље и вода колава и денес ја извадив главата да го сменам диктонот... е сеа - незнам колку кила да ги стегам штрафовите на глава.. најдов некој податок на интернет 22lb ft ако ова го претворам у килажа искача околу 30тина кила што е реално премногу.... некој да знае инфо да ми каже на колку кила да стегам?????
Ја однесе во екштејн на испитување и рамнење?
Провери си ги и блокот може и тој да треба да се рамни.
Инаку проверка е 500 денари а рамнење 1500 и тоа на лице место.
А не е лошо и гумици на вентили да си смениш,........................
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дали е изводливо ова системите на метан што ги рекламира Макпетрол да се адаптираат на дизел возило? Барем така викаат на рекламата, дека може...

Слична инсталација ваљда како за плин би била?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
toa e misleno za avtobusi i nema vrska so toa kako benzinecot se preprava na plin. fakticki od dizel motor se preprava vo benzinski, mu se vgraduvaat svekici, palenje i mu se namaluva kompresijata so stavanje pokratki klipnjaci. a ima i varijanta na sistemi kade so motorot raboti na nafta i plin-metan vo soodnos 1/3 plin 2/3 nafta, plinot se vbrizguva pod golem pritisok mislam odma posle turbinata, i za taa kolicina plin so ke se ubrizga se steluva da ubrizga pomalku nafta. Ova i ne e ekonomski mnogu isplatlivo, osven za kamioni so vrtat mnogu kilometri, ama ima i golema ekoloska prednost poso naftata na ovoj nacin so dodavaje plin-metan mnogu poubavo sogoruva i izduvnite gasovi se nekolkupati pocisti.[DOUBLEPOST=1497908526][/DOUBLEPOST]
Блиц прашање зошто стварно не можам да сфатам што е работата со колава (Citroen Xsara)?

Има се јавува звук на кочење напред десно. Значи не многу гласен, тап како удар кој се јавува посилно кочење, на пример кога напред налегне колата и сеа застанува и нели се подкрева малку предницата и тогаш се слуша звукот. Нема никаков звук на забрзување ниту пак преку дупки, ниту пак кога во место го мотам воланот.

Денес отворив напред тркалата, зедов со хебла се проверив ништо нема луфта, ниту плочките, ниту шапата ниту дискот, сите штрафови ги проверив да не има некој лабав, сите се стегнати. Останува уште амортизерот или горе лагерот негов. Дали може амортизер ова да го прави?

Прашувам по мајстори или креваат раменици или пробуваат да ме одерат одма со некој некој дијагнози од ракав што вадат. Ме нервира ептен звуков и сакам да го средам. Колава нема други никакви симптоми и генерално предницата е супер, неодамна проверена на технички и сл. ама не сакам да ја возам вака да тропа оти не ми се лета во некоја нива покрај пат. :confused:
jas bi tipuval na buferot-lagerot megu amortizerot i sasijata.[DOUBLEPOST=1497908994][/DOUBLEPOST]
може и најверојатно од тоа ти е зашто на појако кочење предницата се навалува напред и амортизерите се собираат.... примети дали ке ти го прави ова кога врне дожд - ако го нема дефинитивно од амортизерите ти е



него да си прашам ја за мојава мака....

ми смеша уље и вода колава и денес ја извадив главата да го сменам диктонот... е сеа - незнам колку кила да ги стегам штрафовите на глава.. најдов некој податок на интернет 22lb ft ако ова го претворам у килажа искача околу 30тина кила што е реално премногу.... некој да знае инфо да ми каже на колку кила да стегам?????
a da kazese so kola e? Za 13-14 srafovi steganje 8-9kg, za 15-17 max 10kg. Se oseka na raka vece koga im e mnogu, ke pocne klucot da se uvrtuva. nema zijan od ubavo steganje, samo treba da se pazi da ne se skinat srafovite. mnogu bitno e ubavo da se iscitat dupkite za srafovite od ulje i antifriz. mnogu vazno e isto posteprno i ednakomerno da se stegaat. pri kraj stegni gi site na 6-7 kila i pusti da legnat saat dva pa potoa produzi da stegas.
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.989
Поени од реакции
14.779
Glavata se stega na 10.5 do 11 kila...i toa se odi od centralniot šraf pa se vrti kako vo spirala.

Jas sum stegal i vo dva stepena.....prviot pat gi stegam na 5-6 site šrafovi....posle gi prestegnuvam na 11
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
toa e misleno za avtobusi i nema vrska so toa kako benzinecot se preprava na plin. fakticki od dizel motor se preprava vo benzinski, mu se vgraduvaat svekici, palenje i mu se namaluva kompresijata so stavanje pokratki klipnjaci. a ima i varijanta na sistemi kade so motorot raboti na nafta i plin-metan vo soodnos 1/3 plin 2/3 nafta, plinot se vbrizguva pod golem pritisok mislam odma posle turbinata, i za taa kolicina plin so ke se ubrizga se steluva da ubrizga pomalku nafta. Ova i ne e ekonomski mnogu isplatlivo, osven za kamioni so vrtat mnogu kilometri, ama ima i golema ekoloska prednost poso naftata na ovoj nacin so dodavaje plin-metan mnogu poubavo sogoruva i izduvnite gasovi se nekolkupati pocisti.[DOUBLEPOST=1497908526][/DOUBLEPOST]
jas bi tipuval na buferot-lagerot megu amortizerot i sasijata.[DOUBLEPOST=1497908994][/DOUBLEPOST]
a da kazese so kola e? Za 13-14 srafovi steganje 8-9kg, za 15-17 max 10kg. Se oseka na raka vece koga im e mnogu, ke pocne klucot da se uvrtuva. nema zijan od ubavo steganje, samo treba da se pazi da ne se skinat srafovite. mnogu bitno e ubavo da se iscitat dupkite za srafovite od ulje i antifriz. mnogu vazno e isto posteprno i ednakomerno da se stegaat. pri kraj stegni gi site na 6-7 kila i pusti da legnat saat dva pa potoa produzi da stegas.
Лагерот е на деснаата полуосовина и нема врска
Буферот е долу на менувачот и тој ако е отиден на тргнување ќе тресе како отидени федери на ламела[DOUBLEPOST=1497919286][/DOUBLEPOST]
Држачот го немам проверено ама вака ОК делува. Нема лупање, вибрации од моторот и сл.



Можно е и тоа, ќе проверам секако.
Тој држач е маслен по форма е како крушка и од старост и тежина истекува маслото и се сплескува.
За да го извадиш најпрво траба да го извадиш горниот алумински држач кој е заштравен со три мутери 17ки фо форма на тријаголник а од доле кај тркалото имаш исто мутер кој треба 17 или 19 кој треба да го отштрафиш
Откако ќе го извадиш алуминскиот држач има два помошни странични гумени држачи (може и тие да се истрошени) а маслениот држач се извлекува нагоре
blob.jpg blob.jpg [DOUBLEPOST=1497919853][/DOUBLEPOST]
Glavata se stega na 10.5 do 11 kila...i toa se odi od centralniot šraf pa se vrti kako vo spirala.

Jas sum stegal i vo dva stepena.....prviot pat gi stegam na 5-6 site šrafovi....posle gi prestegnuvam na 11
И пред да ги штрафи навоите да ги ичисти со челична четка
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.979
Дали е изводливо ова системите на метан што ги рекламира Макпетрол да се адаптираат на дизел возило? Барем така викаат на рекламата, дека може...

Слична инсталација ваљда како за плин би била?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Само да знаеш дека се многу тешки боците за системот.
Не знам дали може на дизел, али на бензинец добло 1.4 57kw, на метан со 450 денари вртиме 300-350км зависи дали отворена или градска.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Горниот држач на моторот од десна страна го провери?[DOUBLEPOST=1497907898][/DOUBLEPOST]
Ја однесе во екштејн на испитување и рамнење?
Провери си ги и блокот може и тој да треба да се рамни.
Инаку проверка е 500 денари а рамнење 1500 и тоа на лице место.
А не е лошо и гумици на вентили да си смениш,........................
Ke ja nosam posle na ispituvanje kaj zeleznicka a inaku se raboti za lancia y 1200 cc 44 kw. Ist motor od punto 1 I klipovite malku mi se sumlivi... cetvrtiot klip ko da ne rabotel voopsto... sveti ko nov. Eve slika
 

Attachments

Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ke ja nosam posle na ispituvanje kaj zeleznicka a inaku se raboti za lancia y 1200 cc 44 kw. Ist motor od punto 1 I klipovite malku mi se sumlivi... cetvrtiot klip ko da ne rabotel voopsto... sveti ko nov. Eve slika
работел бидејќи си ја возел со вода место антифриз затоа од бигорот е таков

И порано еднаш пишуваше дека ќе менуваш дихтон.
Со плин ли е колата?
Ако е со плин вентилите in & out обавезно полабаво да ти ги наштелуваат
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
работел бидејќи си ја возел со вода место антифриз затоа од бигорот е таков

И порано еднаш пишуваше дека ќе менуваш дихтон.
Со плин ли е колата?
Ако е со плин вентилите in & out обавезно полабаво да ти ги наштелуваат
Fringe voda vlagal u prviot klip I se poznava po nego I tamu diktonot e izgoren. Ovoj cetvrtiov mi deluva ko da ne rabotel ubavo... ko da vlagalo benzin ili plin samo I da go miel klipot... poglesni kakov e ko nov... a prethodno prasuvav za nissanot na tatko mi za glava ama si ja brkase on rabotata na kraj.

P.s preporacajte mi mjstor kaj da ja nosam glavata?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Fringe voda vlagal u prviot klip I se poznava po nego I tamu diktonot e izgoren. Ovoj cetvrtiov mi deluva ko da ne rabotel ubavo... ko da vlagalo benzin ili plin samo I da go miel klipot... poglesni kakov e ko nov... a prethodno prasuvav za nissanot na tatko mi za glava ama si ja brkase on rabotata na kraj.

P.s preporacajte mi mjstor kaj da ja nosam glavata?
ova e vo ponovo vreme veke otvaran motor. toj so e kako nov klip e smenet cel. a i prviot izgleda. drugite isto gi cistele radi reda.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Fringe voda vlagal u prviot klip I se poznava po nego I tamu diktonot e izgoren. Ovoj cetvrtiov mi deluva ko da ne rabotel ubavo... ko da vlagalo benzin ili plin samo I da go miel klipot... poglesni kakov e ko nov... a prethodno prasuvav za nissanot na tatko mi za glava ama si ja brkase on rabotata na kraj.

P.s preporacajte mi mjstor kaj da ja nosam glavata?
Екштејн карши Виргина хотелот,пред или после Вамаско
И уште еден знам кај спортската сала во Ѓорче
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
baraj si cel poloven motor. na ovoj kojznae so kombinacii mu pravele.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom