Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Еве гледајте агентите на БИА се префрлија во СДСМ. Ставрогин и овој ненормалниот со грчкиот ник веруват дека сум од Скопие:)))))))))) Заев нема да ти биде лесно со вакви гјуубринја:)
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
кур од магаре да пушиш
Тебе така ли те учеа по древногрчка педерска традиција? Доколку сум запознат Аце го пушел на Хефестион:)[DOUBLEPOST=1496670784][/DOUBLEPOST]
Можда, не викам не. Али авансно си се обезбедив и за двете опции.
Агентите на БИА така дејствуват. ДПМНЕ веке не се интересни не се на власт. За тоа СДСМ се икако интересни.:)[DOUBLEPOST=1496671272][/DOUBLEPOST]Воопшто забележувам дека со изперените мозоци тешко се комуницира. Они се како да сретнале баг во програмското осигуруванје и почнуват да бегат и да не одговарат конкретно. или да пробуиват да наврегјат. Примерно тој пишлемон. Него му кажале дека е фиром и дека треба да мрази бугарите и се што е надвор од ова идиотска концепција го става во ситуација да вришти како да го ебат црнци во сите дупки. Кажи бе пишлемон ти веруваш дека си грк демек македонец демек имаш нешто општо со аце педерот? ако е така зошто збориш на бугарски? :) Дури и по конската норма ова е бугарски:)[DOUBLEPOST=1496671929][/DOUBLEPOST]А па овај Кајганеро утепа се што е можно. Првин ме убедуваше дека воинот на магаре не бил аце Педерот. Потоа измисли дека сум тврдел дека аце Педерот бил бугарин.А ја просто му кажав дека може и да мине без рушенје ако воинот на магаре се означи како Кубер или Крум еден од вистинските негови предци што го зборел истиот јазик и ебел грците и србите како што и на него му се сака но не смее да си признае;)
 
Последно уредено:
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
да не беа Кирил и Методиј, вие бугарите денес на турски ќе зборевте

Untitled.png
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Хе хе Заев ке направел обид за двотретинско мнозинство за CJO. Ова ако се случи нема да коментирам ништо поеке. Заев ке го признам за новиот Исус . Мислам дека полесно човек може да се научи да оди по вода одколку ДПМНЕ да прифати СJО :)[DOUBLEPOST=1496672723][/DOUBLEPOST]
да не беа Кирил и Методиј, вие бугарите денес на турски ќе зборевте
ја мислам дека Киро и Мето се грци и направиле глаголицата како црквено писмо за чесите и словаците што и така не успе, пишуваат на латиница. Но и хрватите не пишуват на кирилица па не зборат на латински. Како и да е нивните ученици ги прима бугарскиот цар Борис I.Што ве учи србоманската идиотија дека тие дошле во Бугарија и таму во Западна Бугарија сретнали некакви антички македонци па им дале писмо? Ништо од тоа. Борис основал 2 школи да учи прости попове на бугарски за да избрка грчките попове од Бугарија.
П.с. Да ми збори некој за Киро и Мето и да пишува г'з со заперка на србица- заеби премногу ми иде на глупомерот:)
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2010
Мислења
165
Поени од реакции
39
  • Бре Спиро, дете пачаризно. Бре затвори jа таа уста бре! Ти шчо сакаш? Свете тие тука да рече "Верно, големи гомна насрааме. Сега ке си ги набутаме ресто во газишчата." Па ти знаеш, колку годин, шчо лаjна се насрале? Во 2014 требаше Вордарот да чинат попис и во последниот момент го бутуросае. Зашчо думаш станало така? Во Вардарот, тие свите се jугоносталгици. Има такви србомани, има патриотари, има глобалисти има све. Ама свите се jуго-звездаши. Уште во 1992 имаше едно интервjу со проф. Методиев во Калифорниjа, кога беше првата посета на Кирето Глигорче во Америка. Тогаш, кога некоj рекол, дека Србиjа мора да го загуби и Косово, тоj рекол, дека тоа апсолутно не треба да се стори, зашчо тоа ке ознакува, дека Србиjа ке оди во состоjба преди воjните. Го болело курот за Македониjа него, тоj мислил теку, шчо ке се стори со србете. Така стана таа независтност, а Желев се набута во гомната, jа призна Македониjа преди тоа македонциве да го посаке, JУНА се потера, а местните србе се снишие и писае македонци. Тогаш Глигоров изобрети парадигмата за еднаква оддалеченост, кое означуваше изолациjа. Све, целата политика, целиот живот, антиквизациjата, Ацето, споменниците, врбишчата, абре све шчо сакаш се построи на таа парадигма. А во основата, во темелите на таа парадигма стои теку антибугаризм и нема друго. Сега, кога процесот, коj се запушчи тогаш ги стори веке свите парадоксални резултати и дечките разбрае, дека е нефела, сега доjде Заев. Наjнапред тоа, шчо тоj направи е утрово да рече дека "Бугари и македонци се бракjа и ист народ!" а надвечер "Србе и македонциве се бракjа и ист народ, само Вучето лаjно". Тоа е абсолутно нова парадигма, коjа ке речи нова Jугославиjа во малок формат. Исто пак со србете. И со европската социалистичка фракциjа. Зашчо во таа 2014, србете решиле пак да се пишуве срби - 18%. И сега, многу скоро ке го гледаме филмот, как србете во Македониjа ке почне да си ги баре правата. Те тое е све. Нема да се получи, зашчо србете веке не jа саке Jугославиjа, саке Голема Србиjа, арбанасите Природна Албаниjа, а новата генерациjа бугари и грци, ке ти рече направо, дека работа се чини со пари, или со дупе. Македонциве да ги чекаат нови избори наесен. И па наново по грамофонот.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Ајде некој ке ми објаснили за "темниот вокал"? Ако беше примен кумановскиот дијалект како би изгледало на србица? Доб'р д'н.Ебаго и писмото;)[DOUBLEPOST=1496673595][/DOUBLEPOST]Заев кажав и погоре. Ке му биде ужасно тежко. За тоа што агентите на БИА и Русија се веке во неговиот штаб. А тие гомна не сакаат ни НАТО ни ЕУ.Од другата страна има само како сојузници албанците. Што значи ист народ? Демек ја сум фиром србоман со грчко име и гледам РТС и ЦЕЦА 24/7? Не не сум. Кажав и погоре. Треба да се примора Грција да ве примат во НАТ како ФИРОМ. Тоа ке доведе до избркванје на српската и сруска агентура барем од армијата и безбедносните сили. Не виде како седеа и пуштаа српски специјалци во парламент да тепаат? Ова во НАТО е невозможно.А за ЕУ го кажав и порано. Првин со грците што се си во право од каде и да го погледнеш. Но има и друг проблем. ЕУ се соочи со много предизвици. Англија напушта. Тешко ке ги убедиш во богатите држави да примат некакви цигани од балканот. Доста бедни при тоа.
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ја сум од стоката која ви еба матер на вас србите во неколко наврати па потоја се изкаравте "победници" само за тоа оти капутите германци загубија војните:)[DOUBLEPOST=1496667869][/DOUBLEPOST]
Б'лгарија на 3 моринја србче:)
Стоко,иди јади трње
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Кажано накратко не е проблемот што агент на БИА конкрете не сака ЕУ. Проблемот е што ЕУ не сака бедни држави. При тоа и глупи дека си замислуват дека ЕУ има некаков интерес од нив. Каков интерес има ЕУ од вас? За каков кур сте му беднотор со беднотор кои ке разтвори уста до газот широка да лапа, а нема да дава? Ако ве примат ке биде некакво чудо. Ние затворивме 4 атомски реактори.Вие немате ништо од тоа ама имате претензии.Како да го кажам помеко незнам има една бугарскла поговорка "ем с'рби ем боли ем мама не дава".
 
V

viktora

Гостин
И?

Као демек Грујо и фамилијата не испокрадоа се, не ги продадоа сите државни интереси, пола членство и високи лица не им се фашизоидни бугарофили итн поради тоа што Груки бил на X напревар кадешто се вееле X знамиња а не Y?

Вашето не само што е глупа споредба туку ова се веќе знаци за блага ретардираност.
Што не кажеш и што испокраделе СДС кога биле на власт?200.000 на улица,милјарди од државни фирми префрлено на приватни сметки,крчмарење на фабрики од репроматеријали па до машини кои кои вределе и до 5 милјони марки....
А бе дали си нормален?Збориме и ти кажувам кој е разликата од еден македонски тим до друг.
Ама грујо ама ВМРО...ајде беее дообјасни се за една тема па продолжи за друга.Веќе болест ви стана на секоја тема АМА ВМРО....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Кажано накратко не е проблемот што агент на БИА конкрете не сака ЕУ. Проблемот е што ЕУ не сака бедни држави. При тоа и глупи дека си замислуват дека ЕУ има некаков интерес од нив. Каков интерес има ЕУ од вас? За каков кур сте му беднотор со беднотор кои ке разтвори уста до газот широка да лапа, а нема да дава? Ако ве примат ке биде некакво чудо. Ние затворивме 4 атомски реактори.Вие немате ништо од тоа ама имате претензии.Како да го кажам помеко незнам има една бугарскла поговорка "ем с'рби ем боли ем мама не дава".
Гледаме и слабо ебеш.курот од уста не го вадиш....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Што не кажеш и што испокраделе СДС кога биле на власт?200.000 на улица,милјарди од државни фирми префрлено на приватни сметки,крчмарење на фабрики од репроматеријали па до машини кои кои вределе и до 5 милјони марки....
А бе дали си нормален?Збориме и ти кажувам кој е разликата од еден македонски тим до друг.
Ама грујо ама ВМРО...ајде беее дообјасни се за една тема па продолжи за друга.Веќе болест ви стана на секоја тема АМА ВМРО....
Kамо обвинеија камо пресуди камо конфискации?
Правдаш криминална власт која не можела да се справи со криминал?
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
За тоа и сум ја тука да следим собитијата. ако некој си мисли дека ми е цел на животот да направим од малоумен фиром бугарин- во грешка е.Просто ми е интересно што се случува во резерватот нешто како северна кореја на Балканот. Овие што првин чекат КОС да банира секој бугарин па потоа да си зборат "слободно" под будното око на агенти од БИа како конкрете:)
 
V

viktora

Гостин





Гниди, нема друг соодветен збор мислам дека.
Ама Грујо...ама ВМРО...
-Абе Реал и Манчестер доаѓаат во Скопје.
-А бе остај тоа што правиме со Грујо?

-Еј Стинг доаѓа во Скопје
-Каде?У Борис што криминалците крадеа?Шо правиме со грујо ќе си лежи ли?Батали Стинг Цеца...

Мозокот им се обои на овие.Отидоа до даска.
Барем еден ебен настан да поминеше како што треба.Памтиш балеринана Најдоска што гомна изеде за кошаркариве?[DOUBLEPOST=1496675048][/DOUBLEPOST]Ам
Kамо обвинеија камо пресуди камо конфискации?
Правдаш криминална власт која не можела да се справи со криминал?
Ама ВМРО....
Вториот пат кога беа СДС што не ги решија нивните криминалци?
Малце ли се обвиненија од избркани 200.000 работници со не платени 5-6 години стаж?Каде завршиле тие пари?Зошто сдс тогаш не покрена обвиненија?Сега ќе ја оправаат?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Мегју другото има и некои мали разлики со другата бугарска држава. Тука политичката класа се договорила. Кради кога си на власт после како дојдеме ние нема да те гониме.И ти нема да не гониш кога дојдеш на власт. А кај вас Грујо претера се он така ги понижи СДСМ однасаше се со нив како со нелуге. За тоа и сега има некаква најава за гонјене криминал. Ама како си сте бугари не верувам во никакви пресуди.А не сакам да е така но не верувам например дека Грујо или мијалков ке одат во Идризово. Не верувам.[DOUBLEPOST=1496675503][/DOUBLEPOST]
-Еј Стинг доаѓа во Скопје
Големи јајца. Во Софија доагја се што е можно но мене ме боли кур за тоа пошо немам пари да одам да ги слушам па и нее ми тоа цел на животот да одам на концерт да се бутам како теле со разни пијаници и нашмркани. Како и да е. а да заборавив да ве честитам за победата на Вардар во ракомет. Иако сопственикот е некаков русин а во тимот се претежно странци но се пак името е бугарско:)
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom