Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Ајде да видиме со што е подобро да си фиром а не бугарин. Фиромот е човек кој што збори при целата србомаснка пропаганда од 100 години, се пак збори бугарски. Без падежи.Другата разлика е дека за него србите се накакви богови па е сосема нормално вучич да се однесува со нив како некаква колонија и да си ги тера идиотските интереси. Загуби босна и Црна Гора што се си срби дошол преко копилинја како Миленко и Грујо да пропагандира некакви глупости кај фиромите. Да не биле во НАТО и ЕУ. А самиот он бара членство во ЕУ но сега за сега не бара во НАТО пошо НАТО му еба матер во Косово.И така со што е поубаво да си фиром одколку бугарин? со тоа да не знаеш што си и да почитуваш туга грчка историја и да веруваш во откровени глупости како своја историја. Да се колнеш во удбашот Конески што ја воведе србицата и пишеш г'з, к'смет и т.н. со заперки како идиот? Така да не видим никаква смисла да си фиром па да бараш бугарски пасош ако и така си бугарин и бугарскиот пасош ти се полага по право.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
..еј не ни кажа заборави изгледа .. ти си од тоа стоката која ја продавале или си некој потомок на продавачите.?????
ја сум од стоката која ви еба матер на вас србите во неколко наврати па потоја се изкаравте "победници" само за тоа оти капутите германци загубија војните:)[DOUBLEPOST=1496667869][/DOUBLEPOST]
Од кај излегуваат бе ова бугарчињава на форумов :pos:
Б'лгарија на 3 моринја србче:)
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.454
Поени од реакции
37.840
ја сум од стоката која ви еба матер на вас србите во неколко наврати па потоја се изкаравте "победници" само за тоа оти капутите германци загубија војните:)[DOUBLEPOST=1496667869][/DOUBLEPOST]
Б'лгарија на 3 моринја србче:)
Мајка ти на три кура, еден Вардарски друг Пирински и трет Егејски, монголче црно циганче. :)
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Инаку и ден денеска не можам да ги разберам глупите срби.Да направија некакви полуидиоти фироми но каков кјар имаат од тоа? Обезбедиле си преку сервилна колониjа пат кон солун? Епа ако ФИРОМ беше во Б'лгарија и сите бевме во ЕУ се едно немаше да имат пат кон солун? Не можам да го разберам овој национализам. Да прракјаш криминалци од белградските затвори да сеат србството, да трошиш потоа пари како земаш од словенците и хрватите за да не живеат ептем како животинја. Исто така не го разбирам и рускиот национализам. Кога бевме во варшавскиот договор русите живеа ко африканци само и само да се начело да командуват.[DOUBLEPOST=1496668812][/DOUBLEPOST]
Мајка ти на три кура, еден Вардарски друг Пирински и трет Егејски, монголче црно циганче. :)
Е за жал егејскиот дел го изгубивме засекогаш. Фиромскиот речиси исто е загубен пошо ке биде албански. А само пиринскиот дел има шанси ако се зголеми наталитетот да не стане цигански.Но има надеж сепак може да се изселат од украина окуло милион б'лгари.Проблемот е да останат тука а да не избегат во Германија или САД:)
 
S

silmarillion

Гостин
Зашто го цитирате бугаров не сте ми јасни? Стај тоа све на игнор ќе одјебе сам ко комарец од аутан. Вака треба да чекаме админ да дојде да му даде kick-ban.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Тоа што го наведе може да има доза вистина, само ако тенденциите се зачуват, а за тоа нема абсолутно никакви гаранции. И кога станува прашане за популациja треба да те изправам, Бугариja никога не дочека своja 9 милионен државjaнин, а запасот на бугари во странство е не мал.
За сега имаме надолен од на бугарскиот наталитет и тоа во последни 30 години. Значи е е тоа некој моментален тренд туку ситуација која се влошува од година во година.
Така да тоа тешко може да се забави, застане и почне по нагорна линија.
Бугари во странство, за 30 години ќе бидат германци, англичани и1 американци кои можеби ќе се сеќаваат на своите корени но се повеќе меѓу нив од генерација во генерација ќе има мешани бракови и деца Ханс, Исмаил, Џорџ, Абдула....[DOUBLEPOST=1496669160][/DOUBLEPOST]
Зашто го цитирате бугаров не сте ми јасни? Стај тоа све на игнор ќе одјебе сам ко комарец од аутан. Вака треба да чекаме админ да дојде да му даде kick-ban.
Не е бугарин, тоа е еден поранешен истакнат член на Кајгана кој после несреќен случај и убиство има проблеми со психичкото здравје. Само се обидуваме да го вратиме во нормала, ова е еден вид на терапија за него.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Сепак колку и да бегаме од тоа човекот си останува животно. Во смисла наталитетот решава се. Но разликата од животните е дека кога едно животно има храна оно рагја. а човекот кога има пари гледа да лежи и д јаде и да ебе но без да прави деца пошо ова е грижа да го увардиш да се не утепа и т.н. Така да изчезнуванјето на народи е нешто сосема нормално. Во смисла лошото качество и некадарното мора да умре. Егоизмот победил дури древните римјани. Кога дошол атила тие веке речиси немале војска. а само пред 300 години направиле СЕДУМ поредни армии по 100 000 луге докле на крај го уништиле Ханибал. Инаку ја како бугарин знам дека бугарите не се цвеке. И ич не ми е ни чудно зошто 500 години биле робови. секој тера на своја страна како кажал славејкков " Не сме народ, не сме народ, а м'рша туј ште да кажа и ште св'рша". Се надевам за прекрасно владеешти српски ова нема многу да ве затрудни да си го преведите:)[DOUBLEPOST=1496669865][/DOUBLEPOST]
Зашто го цитирате бугаров не сте ми јасни? Стај тоа све на игнор ќе одјебе сам ко комарец од аутан. Вака треба да чекаме админ да дојде да му даде kick-ban.
Пошо се бугари и им е интересно србоманско копиле. За тоа ме цитираат. Жалиш за КОС и УДБА кога не можевме бугарите од двете страни на границата да збориме слободно?
 
A

Avenger99

Гостин
ја сум од стоката која ви еба матер на вас србите во неколко наврати па потоја се изкаравте "победници" само за тоа оти капутите германци загубија војните:)[DOUBLEPOST=1496667869][/DOUBLEPOST]
Б'лгарија на 3 моринја србче:)
Оди бе има институции, болници, може ќе те примат некаде.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
За сега имаме надолен од на бугарскиот наталитет и тоа во последни 30 години. Значи е е тоа некој моментален тренд туку ситуација која се влошува од година во година.
Така да тоа тешко може да се забави, застане и почне по нагорна линија.
Бугари во странство, за 30 години ќе бидат германци, англичани и1 американци кои можеби ќе се сеќаваат на своите корени но се повеќе меѓу нив од генерација во генерација ќе има мешани бракови и деца Ханс, Исмаил, Џорџ, Абдула....
Абсолутно не можам да се согласам, заштото до преди кризава раждаемоста се беше покачила до нива от почетокот на 90-те години. Тоест проблемот е временен и е прашане на време, се разбира тоа е поврзано со икономското развитие на државава.
https://bg.wikipedia.org/wiki/Население_на_Б'лгарија#/media/File:Bulgarian_birth_rate.jpg
Не гледам например балтиските држави, каде преживеаха многу потежок упад на популациjaва да са ги отпишали.

Дали после 30 години бугарите ке бидат германци, англичани ... не знам, от преди 200 години бугарите во Украjна, Молдавиja, Романиja са си се уште бугари.

Дори да допуштам, дека тенденциите се запазат популациjaта на БГ во 2060 ке е около 5,3 милиони.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Не е бугарин, тоа е еден поранешен истакнат член на Кајгана кој после несреќен случај и убиство има проблеми со психичкото здравје. Само се обидуваме да го вратиме во нормала, ова е еден вид на терапија за него.
У тој случај мора да го пофалам дека има поработено на акцентот и склопувањето на реченици. Ме прелажа, my bad.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Оди бе има институции, болници, може ќе те примат некаде.
Што ти е, немаш нешто доволно зборови,а? Е така е србоманите немаат зборови. Како се избанја еден фиром и падне мрсната вода останува чис бугарин:)
 
S

silmarillion

Гостин
Пошо се бугари и им е интересно србоманско копиле. За тоа ме цитираат. Жалиш за КОС и УДБА кога не можевме бугарите од двете страни на границата да збориме слободно?
Лично Марко не го знаев али имавме многу заеднички пријатели. Ти посакувам кичма да искривиш од влагата кај што ќе те сместат.
 
S

silmarillion

Гостин
Пошо се бугари и им е интересно србоманско копиле. За тоа ме цитираат. Жалиш за КОС и УДБА кога не можевме бугарите од двете страни на границата да збориме слободно?
Лично Марко не го знаев али имавме многу заеднички пријатели. Ти посакувам кичма да искривиш од влагата кај што ќе те сместат.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
У тој случај мора да го пофалам дека има поработено на акцентот и склопувањето на реченици. Ме прелажа, my bad.
Велма ми е трудно. таман си мислам дека на фиромски е само чекор и опаа на Телма една ми збори "стапка". Но како гледаш се вежбам во фиромскиот србомански дијалект и се усавршенствам секој ден. Не дека не се чудим кога да употребим бугарски збор а кога српски.Но вие како бугари знаете перфектно бугарски барем разбирате. Но за жал има србска пропаганда 24/7 а книжевен бугарски не читате па затоа и не разбирате. Инаку со 10% од србските медиуми за нема и 2 месеци ке научите книжевен бугарски., Многу е лесно нема падежи:)[DOUBLEPOST=1496670470][/DOUBLEPOST]
Лично Марко не го знаев али имавме многу заеднички пријатели. Ти посакувам кичма да искривиш од влагата кај што ќе те сместат.
Марко се нарекуваше на дедо ми магарето. А заборавив БИА сега тера дека сум некаков скопски криминалец:))))))))) Ова е како фиромскиот идентитет глупо та дрнка ама ако нема друго и се тера доволно долго време- ке успее:)))
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Велма ми е трудно. таман си мислам дека на фиромски е само чекор и опаа на Телма една ми збори "стапка". Но како гледаш се вежбам во фиромскиот србомански дијалект и се усавршенствам секој ден. Не дека не се чудим кога да употребим бугарски збор а кога српски.Но вие како бугари знаете перфектно бугарски барем разбирате. Но за жал има србска пропаганда 24/7 а книжевен бугарски не читате па затоа и не разбирате. Инаку со 10% од србските медиуми за нема и 2 месеци ке научите книжевен бугарски., Многу е лесно нема падежи:)[DOUBLEPOST=1496670470][/DOUBLEPOST]
Марко се нарекуваше на дедо ми магарето. А заборавив БИА сега тера дека сум некаков скопски криминалец:))))))))) Ова е како фиромскиот идентитет глупо та дрнка ама ако нема друго и се тера доволно долго време- ке успее:)))
кур од магаре да пушиш
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom