Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Освен НАТО и ЕУ нема друга иднина Македонија бе луѓе, па од што ке живеете, кој ке ви помага, Русија ли? Или браќата Срби?
Точно е дека нам ни е природно ЕУ, веројатно и НАТО. Ама, редно е да се каже и колку ќе не чини членство таму. Има и трошоци. Или, колку ќе не погодат бесцаринските увози на млеко, земјоделски артикли...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Точно е дека нам ни е природно ЕУ, веројатно и НАТО. Ама, редно е да се каже и колку ќе не чини членство таму. Има и трошоци. Или, колку ќе не погодат бесцаринските увози на млеко, земјоделски артикли...
Сигурно помалце ќе не коштаат од Скопје 2014
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Гледај Сител и дебатирај сам со себе
Зошто кога можам да дебатирам со тебе, и така исто ми се фаќа, никогаш немаш солиден аргумент понудено.

А Грујо а Куровми исто.
Имаш подобро објаснение зошто звучат скоро идентично? Од толку можности за уникатно или барем по-разликувачко име?
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Горги батка шо да збориме? Сите видоа во 21 век што може за 10 години преку провладини медиуми и сваровски судство. и се пак имаше и некакви слободни медиуми имаше некаков Заев и странска помош. Е сега си представи српската окупација 25 години и комунистичката тоталитарна власт кога немаше независни медиуми а во затвор се влегуваше со мракобесното судство на Мојсов. Така беше создадена новата крадена националност што по суштина се посрбени бугари што се сметаат за антички грци.
 
S

silmarillion

Гостин
Имаш подобро објаснение зошто звучат скоро идентично? Од толку можности за уникатно или барем по-разликувачко име?
Да те потсетам твоите дека измислуваа партии и листи на претеници да бидат слични на СДС за луѓе да се бунат при гласање?

Дали си ти нормален да мислиш дека 24 вести телевизија со капитал со све ќе прави фејкњуз wordpress 3dollar godaddy сајтови за да ти дава муниција на тебе и слични на тебе да се спрдачите по нетов?

Абе мислев памет ви дојде али не бе јок.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Зошто во ниедно знаме на чета на ВМРО нема ни помен од црвено жолт вентилатор пешкир?[DOUBLEPOST=1496662137][/DOUBLEPOST]Така да слобода во Западна Б'лгарија ке има кога таму б'лгарите станат мнозинство. а не некакви ебени србизирани бугари што се карат со грците за едно 100% грчко име на најголемиот хеленизатор во светската историја. И во ист момент се подложени на огромна србска пропаганда и србизација.[DOUBLEPOST=1496662232][/DOUBLEPOST]Агентот на БИА Миленко Неделковски отворено сака нова Србославија. ФИРОМ, Србија и република Српска.И ова предавничко гомно за србоманите од ДПМНЕ е најголем патриот.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Горги батка шо да збориме? Сите видоа во 21 век што може за 10 години преку провладини медиуми и сваровски судство. и се пак имаше и некакви слободни медиуми имаше некаков Заев и странска помош. Е сега си представи српската окупација 25 години и комунистичката тоталитарна власт кога немаше независни медиуми а во затвор се влегуваше со мракобесното судство на Мојсов. Така беше создадена новата крадена националност што по суштина се посрбени бугари што се сметаат за антички грци.
Види, реално, бугари не постојат на овие простори, на Балкан. Можеби има некои мали остатоци. Бугарското име е земено по одредени доаѓања од централна Азија на прабугарски племиња, но се очигледно асимилирани во словенското мнозинство. Само името им останало. Под бугарство јас повеќе го подразбирам словенското (со словенски карактер) население во јужниот дел на Балкан, па и погоре на север.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Да те потсетам твоите дека измислуваа партии и листи на претеници да бидат слични на СДС за луѓе да се бунат при гласање?

Дали си ти нормален да мислиш дека 24 вести телевизија со капитал со све ќе прави фејкњуз wordpress 3dollar godaddy сајтови за да ти дава муниција на тебе и слични на тебе да се спрдачите по нетов?

Абе мислев памет ви дојде али не бе јок.
Што блаботаш бе човек? Кои мои? Да беа мои ќе ја знаев таа информација. Друго, реков дека финтите со имињата се патетични, не дека се работи за поврзаност меѓу страниците. А јас не сум се спрдачел со тие портали, не знам што ме мешаш со тие кои ја повлекле таа паралела и што постирале нивни содржини овде. Друг погледни што сум пишал јас а што некој друг па суди ме.

Единствениот антички македонец тука е Шкорпион. Геј како и Александар. Но од друга страна и фреди меркјури беше геј па тоа не значи дека е антички. Така да Шкорпион може и да е просто забеган бугарски геј
Не, јас сум Антички Спартанец. Ако ме водиш накај југозападен дел од Црно Море, тогаш Антички Тракиец. Немој тука историско-хронолошки да ме дискриминираш, ќе наебеш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Зошто кога можам да дебатирам со тебе, и така исто ми се фаќа, никогаш немаш солиден аргумент понудено.
во потрага си по аргументи, те јадат сомнежи, несигурност незнаење
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Види, реално, бугари не постојат на овие простори, на Балкан. Можеби има некои мали остатоци. Бугарското име е земено по одредени доаѓања од централна Азија на прабугарски племиња, но се очигледно асимилирани во словенското мнозинство. Само името им останало. Под бугарство јас повеќе го подразбирам словенското (со словенски карактер) население во јужниот дел на Балкан, па и погоре на север.
Така ве учеле срботе нели? Бугарите се татари.А они циганите се словени.Бугарите се европејски народ со словенски јазик. а вие сте 100% ни бугари потомци на Кубер.Само дека сега сте србизирани преку медиуми и притисоци. И од 10 години и грцизирани.Шкорпион на денешната територија на бановината немало никакви антички македонци. само тракијци. Антички македонци имало во Егејска Македонија.Така ако си антички мора да си тракиец. но тракијците се грцизирани уште пред да дојдат бугарите овде.Така да си обичен бугарски педер.Барем ако не просбориш на тракиојски да ме разубедиш:)[DOUBLEPOST=1496663715][/DOUBLEPOST]Всушност реалната причина србите од 100 години да си го стават курчето во западна Б'лгарија е тоа што великите сили ги изебаа во Босна и Црна гора. Таму се срби кеф ти исламизирани кеф ти денационализирани. Што е ова црногорец? Но кога ги одебаа и тие во сојуз со Грција почнаа да се прошируват за сметка на бугарите.Егејските бугари ги грцизираа вас ве направија некаква манджа со грозје. Посебен народ што збори на бугаросрпски. Извините ама ја ништо посебно не видим тука.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Така ве учеле срботе нели? Бугарите се татари.А они циганите се словени.Бугарите се европејски народ со словенски јазик. а вие сте 100% ни бугари потомци на Кубер.Само дека сега сте србизирани преку медиуми и притисоци. И од 10 години и грцизирани.Шкорпион на денешната територија на бановината немало никакви антички македонци. само тракијци. Антички македонци имало во Егејска Македонија.Така ако си антички мора да си тракиец. но тракијците се грцизирани уште пред да дојдат бугарите овде.Така да си обичен бугарски педер.Барем ако не просбориш на тракиојски да ме разубедиш:)[DOUBLEPOST=1496663715][/DOUBLEPOST]Всушност реалната причина србите од 100 години да си го стават курчето во западна Б'лгарија е тоа што великите сили ги изебаа во Босна и Црна гора. Таму се срби кеф ти исламизирани кеф ти денационализирани. Што е ова црногорец? Но кога ги одебаа и тие во сојуз со Грција почнаа да се прошируват за сметка на бугарите.Егејските бугари ги грцизираа вас ве направија некаква манджа со грозје. Посебен народ што збори на бугаросрпски. Извините ама ја ништо посебно не видим тука.
Бугарската нација одумира со најбрза стапка во европа, за 50-70 години бугарин ќе може да се види само препариран во некој музеј
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Всушност еве црногорците и босанците треба да се ви пример.Очевидни географски поими за национално име. Оти не се наречете вардарци пошо македонци така или вака не сте никакви.Бивши б'лгари, власи и српски колонисти.А да заборавив и албанци живеат доста веке около 25%.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Она кога не пратиш политика, туку само наредби. Сликата :D

Screenshot_2017-06-05-13-56-00-563_com.android.chrome.png
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
33
Поени од реакции
1
Бугарската нација одумира со најбрза стапка во европа, за 50-70 години бугарин ќе може да се види само препариран во некој музеј
Еве го и овој по српски терк ве убедува како во реклама дека бугарите се нешто многу лошо:) 15 милиони тежко ке измреме:)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Така ве учеле срботе нели? Бугарите се татари.А они циганите се словени.Бугарите се европејски народ со словенски јазик. а вие сте 100% ни бугари потомци на Кубер.Само дека сега сте србизирани преку медиуми и притисоци. И од 10 години и грцизирани.Шкорпион на денешната територија на бановината немало никакви антички македонци. само тракијци. Антички македонци имало во Егејска Македонија.Така ако си антички мора да си тракиец. но тракијците се грцизирани уште пред да дојдат бугарите овде.Така да си обичен бугарски педер.Барем ако не просбориш на тракиојски да ме разубедиш:)[DOUBLEPOST=1496663715][/DOUBLEPOST]Всушност реалната причина србите од 100 години да си го стават курчето во западна Б'лгарија е тоа што великите сили ги изебаа во Босна и Црна гора. Таму се срби кеф ти исламизирани кеф ти денационализирани. Што е ова црногорец? Но кога ги одебаа и тие во сојуз со Грција почнаа да се прошируват за сметка на бугарите.Егејските бугари ги грцизираа вас ве направија некаква манджа со грозје. Посебен народ што збори на бугаросрпски. Извините ама ја ништо посебно не видим тука.
Прочитај убаво што напишав. Реалните бугари се азиски племиња кои доаѓале во Европа и стигнале на овие простори. Се стопиле во доминантното словенско население и денес еден дел се нарекуваат бугари, ама реално не се. Бугарите денес се европејски народ, ама порано не биле. И ние македонците сме европејски народ. Денешната состојба не била иста пред 2000 години. Или пред 1500. Бугарите се последни дојдени на Балканот, после словенските племиња. Кој знаел за бугари пред да дојдат?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom