Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Добро е хуморот е пак на ниво.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.519
Затоа што народите од нашиот простор се изложени на таа пропаганда:

Абе вие сте измешани со Турците, и не вредите ништо, немате причина за да барате независност и слобода,
единственото ние ќе ве прифатиме, ние преферираме измешаност, затоа немате друга алтернатива освен ЕУ и НАТО.

Кај некој и делува.
Nema tuka nikakva propaganda be prijatel.
Eve ti vikam sam odi i uvidi, kupi si eden bilet do novi sad i prosetaj malce nagore, Ungarija, Slovacka, Ceska, Polska, Litvanija, Estonija sam ke ja uvidis razlikata pomegju narodot sto zivee tamu i narodot sto zivee tuka. Ke vidis kolku si zatucan i samo-zalazen.
Za zapadna evropa ni muabet ne pravime :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Koзјак со 80 мегавати кошташе околу 150 милиони евра
А денес со 700 милиони барок и споменици Македонија има помалце туристи од 1986 со старата добра комунистичка архитектура
Абе на кого му објаснуваш бе Лет?? Не гледаш задоени се со пропагандата. Фиерот еве веќе 3 дена е паднат, а тие уште слепо го следат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
...700 милиона завртеа фирмите кои тоа се го направија , а мноооогумина однесоа дома плата која сигурно беше поголема од онаа која ја немаа, плус многумина се обогатија...
Ваков таков Грујо за сега е најспектакуларниот македонски премиер кој сме го имале, подолго време бил тоа и од Гај Јулие. Останува наредните да пробаат да го надминат за да бидат подобри од него... :)
700 милиони на стиропор и ламарини дадени, плус околу 200 милиони евра годишно увоз на струја (2 милијарди за 10 години) плус по некој тендер чии пари завршија во партиски донации и приватни сметки, околу 3 милијарди евра сме далесамо на увоз на струја и стиропор наместо производство на струја која очигледно ни требаат.

Појќе на калигула личи од колку на цезар....[DOUBLEPOST=1496607081][/DOUBLEPOST]
Абе на кого му објаснуваш бе Лет?? Не гледаш задоени се со пропагандата. Фиерот еве веќе 3 дена е паднат, а тие уште слепо го следат.
знат и тие али шо да прат.
мораат вака
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Nema tuka nikakva propaganda be prijatel.
Eve ti vikam sam odi i uvidi, kupi si eden bilet do novi sad i prosetaj malce nagore, Ungarija, Slovacka, Ceska, Polska, Litvanija, Estonija sam ke ja uvidis razlikata pomegju narodot sto zivee tamu i narodot sto zivee tuka. Ke vidis kolku si zatucan i samo-zalazen.
Za zapadna evropa ni muabet ne pravime :)
А за Скандинавските земји па ич.
Не ми е јасно што сакаш да кажеш уствари, што не чини кај нашиов народ?
Ете нели викаат дека многу биле интелегентни Швеѓаните, но не гледам дека тоа им е нешто од помош во моментов.
Што ти е поентата?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
да видиме колку дарежлива ќе биде новата влада
минатата на спортистите им даваше вива сокчиња
да видиме оваа што ќе им дади сега на ракометарите
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
да видиме колку дарежлива ќе биде новата влада
минатата на спортистите им даваше вива сокчиња
да видиме оваа што ќе им дади сега на ракометарите
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Бидејќи не ти е јасно што сум напишал еве да повторам.
Тој твој генерал има капацитет само да клима со глава и е производ на принципот „гледај тупо однесувај се глупо и ќе станеш генерал“.

Стратфор, те молам немој тоа е исто како да аргументираш со, зар не си го гледал Рамбо, мамето им ..., тој стратфор служи единствено за да промовира нечии планови, погоди чии, преку всадување на идеи во главите на редикулите кои потоа се држат до тоа како слеп за...! Так. Опер. Стратег. сите содржат и се темелат на сл. елементи простор, време, и ресурси - само што оваа последната опфаќа и географија па економска географија и политика а се игра со помош на шах, туку зошто ме наведе да пишвам за ова ќе ме казнуваат.

Според твоите тези, инаку ништо повеќе и не може да се очекува кога се темелат на либертас и слични опскурни тнр медиуми, има два колосека НЕ, не е точно, има ТРИ тоа е оној што ти не го знаеш не го сакаш и не го прифаќаш а се вика Македонски колосек. Другата работа околу која никогаш нема да се сложиме е тоа што ти пропагираш да им се приклучиме на насилниците (еден тепа друг ти му се приклучуваш па убиете бога во него а тоа го правиш само заради тоа да ти самиот не бидеш тепан и затоа што немаш достоинство), па сега со тие исти низ светот им утеруваме демонкратија на Ирачаните и каде веќе има потреба да се чистат клозети.

Со Русија имаме и сме имале културни врски дали ќе се развиваат и во други свери не зависи само од нас, па тоа е држава која има 12 часовни зони, ресурси како ниту една друга држава, интереси темелени на 800 годишно постоење. Зарем очекуваш Русија сега одеднаш да ги прекине сите поранешни врски и релации со другите само затоа што тебе или мене во моментив ни се допаѓа? Јас би сакал тие врски да се и подлабоки и поразгранети, ама кога кај нас постојат корисни идиоти кои се повеќе подготвени да го плаќаат плинот кој оди преку Дојчландија на место да минува плиновод преку Македонија па тие нам да ни плаќат такси ама тоа никако не се вклопува во слугански менталитет, и сега нормално Русија ни е крива.

Инаку аватарот е Големиот и семоќниот Император Владимир Путин а е ставен само за да ги тртам овие кои ги полнат гаќите само од неговата слика.:lolzz:
Прво вака сериозен, објективен и информиран дебатер како што си ти, употребата на човеиња што се тркалаат, прави ерозија на вистинската вредност на напишаното ;)

Натаму, јас знам што си напишал, а ти си реплицирал на те нане, како по обичај, тоа што ти сега го пишуваш, во некоја по реалистична верзија, од временска дистанца кога било издржано, сум го пишувал јас. Не знам дали виде дека Црна Гаро е членка на НАТО покрај Руските милијарди. Треба да знаеш што тоа значи. Балканската 4ка е мртва. Со тоа може да се каже и Руските интереси на Балканот. Pinzer movement.

Не само прочитано, апсолвирано и сублимирано, со чекор понапред, како државен систем базиран на партиски кронизам може да изведе геополитички маневар и да преживее? Еве пример ако имаме ние такво нешто, како гледаш ти да се реалзира тоа дај озбилно? Е сеа, трет пат нема, има два, Евроатлански и таа фамозна Б4 која е сега мртва, неутралност некој геостратешки еквилибриум кој сега е неиздржан, трет пат нема, немој Мирка биди сериозен.И таа го плука Џорџ Фридман кога го фали НАТО, а пак она го фали него кога вели дека доаѓа до ерозија на ЕУ, не оди тоа така.Јас читам анализи на Стратфор и на Спутник...ок?

Веста која ја постирав од Либертас е автентична и лесно може да се потврди, кај е бегалскиот камп?

Е сеа, ако евентуално МКД државен апарат се обиде да направи некое геостратешко менување колосек (се срамам што го пишувам ова ама ајде, sake of argument) како Јужен тек или Еден појас, Еден пат ќе ги помести за почеток Руските ставови по однос на МКД-СРБ односи и отворени прашања?
Исто се однесува на МКД-ГР и МКД-БГ отворени прашања.
На таа маса единствено победуваат аргументите, а поголем аргумент од сопствените интереси нема, каде сме ние во поглед на соседите по однос на ова прашање? Нормално во очите на големите играчи.
Водењето купи ден помини политика?
Државен систем резултат на кронизам?
Ти напишав, ако сме имале таков сситем немаше да се соочуваме со најгорливите проблеми моментално, а кога една СФРЈ со таков систем, режим беше размонтирана, ептен ми си оптимист, алал вера.

Како Македонци и не сме имале некои односи со Русија, нажалост, е сега како т.н антиквизација ги помогна тие пансловенски однсои не знам, освен ако беше целта продлабочување на проблемите со елените, а со тоа некој обид за геостратешко поместување...може, ама пак после Црна Гора во НАТО, не глеам можност. И не случајно беше брзопотезно решена.
И сега каде стигнавме, дај кажи кој е тој Македонски пат, исцртај ги контурите, накратко, како едно мултиетничко опшество ќе се хармонизира не антагонизира по тој пат? Каде е тука развојот, економијата и сл, формиран беше Руско-Турски инвестициски фонд, еве објасни и милијарда долари, евра сеедно инвестиција како тоа ќе влијае во коруптивен систем? Велат дупната вреќа...така?

И стигнавме до Русија, и Мајорот, е сеа јас го поштовам ептен пошто ја воскресна, ама наметнато е прашањето што ќе се случи после идолопоклонството кон него, а него го нема? Звучи познато? САД имаат естаблишмент, еве Трамп дојде па фрчеа томахавки накај Сирија, ќе дојде друг, драстично поместување на национални интереси нема да има пак, поентата ја фаќаш така?
Инаку и кај се создавање таков мит на идолопоклонство, сличен модус операнди, соодветно на поднебјето во поефтина бајаги верзија. Ама пак, тертипот ист.

И сеа шу праиме?

П.С Авторот на Големата шаховска табла замина ред некоја недела, макар шо Балканот никогаш не му бил во фокусот, близок до Демократите, е сеа тука тура направи Џон МекКејн, она што Нимиц го практикува во преговорите со грчињата е т.н Шатл дипломатија, концепт на Кисинџер применет на Блискиот Исток во тамошни преговори, близок на Републиканците, кои пак не се баш така остри кон Русија како демократите...чисто онака.
Б4ка е мртва без излез на отворено море, како го гледаш најтешкиот пат во 2017г?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Мене ми се чини онака како што е, тука е пиздаријата, не дискутирам ништо настрана кој каква кампања водел и се дискредитирал и како било во Шведска, ако си како велиш ти вадеа очи досега ќе бевме далеку стигнати, одамна ќе имаше одговорност и завршени судски процеси со што мн ликови ќе завршеа ептен поинаку, од тука може да се надоврзам на муабетот за тоа како не освои мандат Столе, а тоа е конзистентата и синхронизирана одбрана на бипартизмот во МКД. Знаеш што е тоа? Тоа е кога за пи*кино влакно нема да се освои мандат, ќе се изгубат листите или печатите и сл, а оние кои ќе направат грешки на еден или др начин, со некоја булумента околу нив ќе се офајдат.
Е сеа, критеримуот твој, глуп за политика, тоа шо е?
Столе требаше одамна да биде на висока позиција во МВР како дел од коалицијата на сега веќе поранешната (бар делумно) власт, и нормално ако не тој лично некој мандат пратенички за негови блиски луѓе, а тоа не се случи, и тука се кршат копјата, карикирано ти велиш не се офајди глуп е, а јас велам човекот одолеа барем јавно и лично не ги продаде Достоинство, ете тоа е разлика на перцепција за една иста работа. Многу едноставно. Дали и каква политичка тежина има, тоа е веќе друго сега во моментот, но кога ја имаше одолеа и не се продаде, кај мене тоа се брои, кај тебе не.
Кажав, ако не вреди и не влијае, е безначаен, нема на секоја негова медиумска активност да има контра реакција и сл, поголема индикација од ова нема за тоа како го перцпеираат неговите политички опоненти. То е то шо го мислам јас.
Сега правиме муабет што би било кога би било. Да беше вака ,да беше така. Да беше ама не е. Конкретно за Стојанче по незнам кој пат ќе повторам имаше доволно време да постигни нешто. За изговори ке се најдат секогаш но тоа не го менува фактот дека и по толку години пак е никој и ништо во политика колку и да сакаш да не биди така. Та тој зборал та тропала ламарина како и многу други како него што пробале да си играат политика. Да бил паметен ќе ја сфател играта наместо да оди со главата низ ѕид и ке стигнел до позиција каде може да биде некој фактор во политичката сцена и зборот да му вреди нешто а не како сега прдеж во ветер и затоа според мене е глуп за политика. Дали бил наивен, дали го изиграле или не си ја продал достоинственоста во моментот и не е толку битно затоа што граѓаните со право на глас не гледаат во него личност или опција на кого би му ја дале довербата да ги води а тоа можеме да се сложиме е она што се рачуна во политиката и она што на крај одлучува дали некој е добар или лош политичар.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.218
ЕТЕ ЖИВОТ ДОЈДЕ

Одма спортски успех лига на шампиони, ајде белки сега и во фудбалов ќе мрдниме.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
фудбал, ракомет, кошарка, тоа се игра кај нас
а не тенис. тениски игралишта еден куп, а некои градови немаат ниту спортска сала, ниту стадион
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom