Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Тoгaш штoм цвикaaт никaкo некa не сoстaвувaaт влaдa
Не цвикаат само пред нив се исправени предизвици поголеми можеби и од оние на Александар Македонски или Гоце Делчев.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
....не значи ништо, значи само материјал завидливци да џвакаат. Денес мноооогу тешко , скоро е невозможно да се џапнат толку пари за у џеб. Барај ги на друго место. Најверојатно тоа е правата цена , заради оптимистичката проценка на почеток. На големите гуруи на бизнисот и демократијата американците тоа редовно им се случува. На Локид, Боеинг и таквите ( тоа е област која од технички аспект ме интересира па сум запознаен, во другите сфери исто е тарапаана ама не следам) секогаш почнуваат со некој предлог кој се усвојува и кој на крај чини 100 пати повеќе, од куршум, џип до авион.
Башка види историски кај сите такви "филхармониски" проекти во Европа, па не оди подалеку ..: предвидени трошоци-крајни трошоци.., Ќе заклучиш дека овде сме ко Кир Јањи, само сакаме многубурек да јадеме и газоза муабети да праиме.И имаме многи петеновци и квислинзи и везири кои би сакале да бидат калифи прекутрупа. Шипатарите да не ги спомињам. Тие се архетип веќе...
..патем гледам дека народов не ти чини, време е да го смениш за некој кој повеќе ти е по ќејф..., пробај со финци.. :) :)
Џабе коа сме различна бранова должина, прво не знам како можеш во иста реченица да ги ставиш филхармонијата со Локхид & Maртин и Боинг и нивните револуционерни развојно истражувачки проекти, да не испадне дека сум пристрасен тука е да речеме и Микојан и Гуревич ;) шо тоа има револуционерно од научен аспект во филхармонијата со трикратно зголемена цена од проектната и едно пет години задоцнета? Не моеш бе финтаџиски да се разбериме, па уште си напишал те интересира, ако е така мнооогу добро знаеш што зборувам, знаеш точно што е R&D кај овие компании и што тоа значи за светската наука.
Е сеа да се вратиме на нашата наука, не знам шо подразбираш под завидливци, ама на разбојници да им завидуваш не ми фаќа умот, првичната цена може да одстапи во одредена рамка, ама трикратно да се зголеми и да кажеш дека некој џвака поради завидливост...комитрагедија. Знаеш шо е потрагично, цел муабет почна од видеото кое го постирав со интервју од текстилна работничка, Текстилна работничка: Уште и за леб да трпиме! збор не кажа за тоа, за инспекциски служби сведени на рекетари, синдикат чисто фигуративен, па уште и релативизираш за условите во Кина какви биле колку било полошо, пошто ги спомнуваш еве во дхот на Еден Појас Еден Пат, да ја примениме казнената регулатива за корупција од таму? Пошто не ти смета работничкиот третман нема и ова да ти смета гарант :)
Одиме уште надолу, ми напиша дека мене не ми чинел народот, а грешиш, не ми чинат оние кои се идентификуваат со него а му се најголеми крвници, ама тоа е кога мариовска политика врви кај нас, умен е овој народ знае за кој да гласа.
Клетите странци за по дома, пушење и цимолење кај нив на гости, лидерско визионерски.
Кој ги донесе на власт 2006 овие?

Ахмети: Декларацијата на албанските партии нема цела да биде дел од владината програма

Сеа шу праиме? Како те бендиса беџот на командант форина? Истиот тој шо го бранеше на еден друг форум коа патриотите го правеа министер?

znaci ne gledaj pristrasno, i ne me gledaj pristrasno. Jas ne sum zasegnat od bilo kakva promena, nitu pak me interesira vlasta od ekonomski aspekt. Dovolno pridonesuvam za drzava za da utre i zaev me gleda so pocit, so samoto toa sto sum vo drzavata. taka da za sekoj so iskreni nameri ne sum trn vo oko, a za stranata sekako ja izbiram vo dadeniot moment, no sekako ruka vo ogin ne vredi da se stavi za niedna strana tuka.... kako sto i samiot si kaza....

a za madinjata na ovenot i patlakot na magareto prikaznata e druga... taa vazi samo za zasegnatite i za onie sto cekaat od boga rosica ili sto ne ja docekale pa sega se ljuti na rezimot.... voglavnom nepotizam se vika dijagnozata....

Не гледам пристрасно, немоеш да бидеш економски независен а да битисуваш тука, од рамни давачки ќе имаш прогресивни утре и? А за економска независност само за работа во странство, и толку. Јас ниту сум имал врска, ниту ќе имам со вработувања во јавен сектор, уште помалку со јавни набавки. Не само јас и потесното семејство и?
Трн в`око нема врска со искрени или не намери.
Е сеа за тестикуларно фалусниот муабет, прво никогаш не сум го употребил терминот режим, не соодветсвува, властодршци може, а за бога росица не знам што е, уште помалку како велиш ти режимска.




 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ние сме сега на ниво на Србија во 2000 година кога се обидуваа да го симнат од власт Слободан Милошевиќ и воспостават слободна и демократска држава. Допрва нас не чекаат децении на српски превирања во политика додека не добиеме ние некој наш Вучиќ па да ни е проблем дали во рок ќе направиме некоја битна делница или да правиме планови за стратешки партнери и големи инвестиции и да отвараме поглавија за влез во ЕУ.
Памтам днови кога во београд не смееше да се излези со златно ланче или скапи патики за да не бидиш претепан и опљачкан на улица, наградни емисии на радио каде главна награда беше кило леб или литар млеко, просечна плата од 5 евра и инфлација со 10 нули. Тогаш ние бевме оаза на мирот, единствена земја о бивша СФРЈ која излезе без војни и разурнувања, имавме подршка и можност да одиме понапред од останатите.
Сега ќе почнат делегати од Косово и Санџак да идат кај нас да ни даваат совети и насоки како да работиме.
Под водството на паторот пола трет свет не пројде на сите светски листи.
Ако нешто се успее да се конфискува и осуди за корупција во наредниов период, има државава и некаква шанса, а ако не, тогаш џабе се пењавиме со муабетиве. Провлекување и неосудување на апаши од овој калибар ќе бидат вечно алиби за некои наредни. Не за џабе лајтмотивот на целиов период под режимот беше "црната транзиција", "матната приватизација", "времето на бранко" исл.
Мора СЈО да работи и над своите капацитети во годиниве што следат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Под водството на паторот пола трет свет не пројде на сите светски листи.
Ако нешто се успее да се конфискува и осуди за корупција во наредниов период, има државава и некаква шанса, а ако не, тогаш џабе се пењавиме со муабетиве. Провлекување и неосудување на апаши од овој калибар ќе бидат вечно алиби за некои наредни. Не за џабе лајтмотивот на целиов период под режимот беше "црната транзиција", "матната приватизација", "времето на бранко" исл.
Мора СЈО да работи и над своите капацитети во годиниве што следат.
сјо треба да се ликвидира час поскоро, а институциите на Македонија да си продожат со работа. Се друго е преврат помешан со странска окупација...Но ти си странецот па тебе не ти е јасно што зборам... :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
сјо треба да се ликвидира час поскоро, а институциите на Македонија да си продожат со работа. Се друго е преврат помешан со странска окупација...Но ти си странецот па тебе не ти е јасно што зборам... :)
Тебе треба да те ликвидира некој час поскоро. Ти си внатрешен окупатор...тумор, чир.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.310
Поени од реакции
81.516
сјо треба да се ликвидира час поскоро, а институциите на Македонија да си продожат со работа. Се друго е преврат помешан со странска окупација...Но ти си странецот па тебе не ти е јасно што зборам... :)
:pos::lolzz:
 
D

DLM

Гостин
Нашите медиуми се чудо на вистината - извонредно програмираат!
Па така и Али Амети стана политичар со високи етички принципи кои секогаш ја зборува вистината! Еве само неколку негови изјави во последно време, а за порано да не збориме тие се историјата и оние кои ја сакат.
Али Ахмети -
Не може на избори во јуни поради Фитр Бајрам
Дијалогот на високо ниво е всушност почнување на преговорите
Наскоро во Косово само со лична карта
Али Ахмети изјави дека ја почитува унитарноста на Македонија (
! да не верува човек што се може да прочита)
Уредувањето на албанскиот јазик како втор официјален ќе биде еден од првите приоритети на новата влада
Србите и Македонците правеле геноцид врз Албанците, Заев тоа го прифаќа
Преговорите за употребата на албанскиот јазик се заокружени

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вчера преку шефот на кабинетот на лидерот Али Ахмети, Артан Груби порача дека СДСМ ќе ја добие нивната поддршка откако ќе се согласи за реализирање на сеалбанската платформа од Тирана потпишана од албанските партии. (веројатно подметнување тој сигурно не мисли така)
И Ахмети сака да биде мандатар
Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира
СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација
Прислушувани разговори повторно на Фејсбук, партијата на Ахмети бара апсење
500.000 евра се барани од функционер на ДУИ, Ахмети политички уценуван
Ахмети: ДУИ ќе учествува на изборите на 5 јуни

Еве само мал избор на наслови и изјави за тоа што еден врвен политичар изјавува, се разбира ова е само летимичен избор ако сакате повеќе барајте си сами. Ако пак не ви се бара одберете си една ид овие илси имате своја омилена е неважно за секого има по една!






 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.201
Поени од реакции
21.922
Ете ги пак. Најинтересно е што мртви глупаци, интелектуално толку хендикепирани што било во кое општество освен овдешното би им било доделено старателство, исмеваат луѓе кои работат за 9000.
Море супериорен интелекту ко не си во тек со муабетот шо се пикаш кај шо не те бери?
Ај оди :pusigo:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Џабе коа сме различна бранова должина, прво не знам како можеш во иста реченица да ги ставиш филхармонијата со Локхид & Maртин и Боинг и нивните револуционерни развојно истражувачки проекти, да не испадне дека сум пристрасен тука е да речеме и Микојан и Гуревич ;) шо тоа има револуционерно од научен аспект во филхармонијата со трикратно зголемена цена од проектната и едно пет години задоцнета? Не моеш бе финтаџиски да се разбериме, па уште си напишал те интересира, ако е така мнооогу добро знаеш што зборувам, знаеш точно што е R&D кај овие компании и што тоа значи за светската наука.
Е сеа да се вратиме на нашата наука, не знам шо подразбираш под завидливци, ама на разбојници да им завидуваш не ми фаќа умот, првичната цена може да одстапи во одредена рамка, ама трикратно да се зголеми и да кажеш дека некој џвака поради завидливост...комитрагедија. Знаеш шо е потрагично, цел муабет почна од видеото кое го постирав со интервју од текстилна работничка, Текстилна работничка: Уште и за леб да трпиме! збор не кажа за тоа, за инспекциски служби сведени на рекетари, синдикат чисто фигуративен, па уште и релативизираш за условите во Кина какви биле колку било полошо, пошто ги спомнуваш еве во дхот на Еден Појас Еден Пат, да ја примениме казнената регулатива за корупција од таму? Пошто не ти смета работничкиот третман нема и ова да ти смета гарант :)
Одиме уште надолу, ми напиша дека мене не ми чинел народот, а грешиш, не ми чинат оние кои се идентификуваат со него а му се најголеми крвници, ама тоа е кога мариовска политика врви кај нас, умен е овој народ знае за кој да гласа.
Клетите странци за по дома, пушење и цимолење кај нив на гости, лидерско визионерски.
Кој ги донесе на власт 2006 овие?

Ахмети: Декларацијата на албанските партии нема цела да биде дел од владината програма

Сеа шу праиме? Како те бендиса беџот на командант форина? Истиот тој шо го бранеше на еден друг форум коа патриотите го правеа министер?




Не гледам пристрасно, немоеш да бидеш економски независен а да битисуваш тука, од рамни давачки ќе имаш прогресивни утре и? А за економска независност само за работа во странство, и толку. Јас ниту сум имал врска, ниту ќе имам со вработувања во јавен сектор, уште помалку со јавни набавки. Не само јас и потесното семејство и?
Трн в`око нема врска со искрени или не намери.
Е сеа за тестикуларно фалусниот муабет, прво никогаш не сум го употребил терминот режим, не соодветсвува, властодршци може, а за бога росица не знам што е, уште помалку како велиш ти режимска.

хммм , како да не ги спомнам скунк-работилниците , кога целата приказна на исто му доаѓа. Нормално за Македонија една онаква филхармонија е спејс шатл.... :) Дали ни требаше тој скок кон Месечината , тоа е друго многу порационално прашање..., ама никој не го поставува , бар гласно.Не сака да биде некултурен. Одма преку се праи една апсолутно непотребна и смешна пирамида , сам Алах знае за колку пари , ама никој не ја ни забележува. Причината е позната ..шипатарес се во прашање , а нивно спомнување не е во трендот еу-нато...
За тој форина сега нелегитимен претседател на собрание мојот став бил секогаш ист ..наредбодавец на крвожедни злочини , дезертер и умислен читач на поезија..со еден збор #*$„“’%&!! Незнам каде и какво мое бранење на него си прочитал и што и како си протумачил. Мојот став кон тој наш шипатарски проблем е историски чврст и непромент, сега е можеби малку погласно кажан , бидејќи веќе невкусно ја претеруваат.
Текстилната работничка е сентиментален излив, нешто ко Чичо Томовата Колиба или Малата Козета.Тенденциозна приказна со цел стануење калиф наместо калифот на нелегален узирпаторски начин. Тоа ниту го решило , нити ќе го реши проблемот кој е многи голем и станува се поголем во нашите очи. Заштитени во стакленото ѕвоно на ЈУ социјализмот веројатно сетилата за стварноста ни затапеле, сеа само треба да се привикнеме на ледената вода и да почнеме да пливаме . Инаку никогаш нема да стигнеме.., далеку е Австралија каде сите се среќни и весели.. :) :) :)
И каде нема гусари, криминалци и крадци на народниот имот и светлата иднина...
 
S

silmarillion

Гостин
сјо треба да се ликвидира час поскоро, а институциите на Македонија да си продожат со работа. Се друго е преврат помешан со странска окупација...Но ти си странецот па тебе не ти е јасно што зборам... :)
За да продужи да работи нешто требало претходно работи. Се друго е лоповлук помешан со фејк патриотизам.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
За да продужи да работи нешто требало претходно работи. Се друго е лоповлук помешан со фејк патриотизам.
...само џукела без педигре може такво нешто да каже и ова не го сваќај лично , за мене си само ник и некоја моја проекција на лик, но се однесува за секого наоколу со таков мајнсет....:(
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DLM

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.180
Поени од реакции
2.138
И уште тажно смајли ставил, легенда е чика Превара, зборете што сакате.
Иронијата е што никот му е Конкрит а за ништо конкретно не му се коментарите... лупета без поврзаност цело време.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Џабе коа сме различна бранова должина, прво не знам како можеш во иста реченица да ги ставиш филхармонијата со Локхид & Maртин и Боинг и нивните револуционерни развојно истражувачки проекти, да не испадне дека сум пристрасен тука е да речеме и Микојан и Гуревич ;) шо тоа има револуционерно од научен аспект во филхармонијата со трикратно зголемена цена од проектната и едно пет години задоцнета? Не моеш бе финтаџиски да се разбериме, па уште си напишал те интересира, ако е така мнооогу добро знаеш што зборувам, знаеш точно што е R&D кај овие компании и што тоа значи за светската наука.
Кај тебе е грешката друже. Ти од токмак многу очекуеш да те разбере. Сите добро знаеме дека прво и основно објектот на филхармонијата не е ни прв ни последен почнат со една проектирана цена, а завршен со по 20, 30 пати поголема. Па театарот заврши со сума од 40 000 000 евра. Тактиката им беше кога почнаа, да не личи тоа на расфрлување со пари за непотребни луксузи, а после шибај, викни го рики превара да ти угради плочки по 2000 евра квадрат, кити ја првичната цена на тендерот со анекси и кради до бескрај. Затоа ти контрира кутриот, затоа што тоа му е лајфстајл, он така живее, не знае за чесност човечето.

Тие други аспекти дека била задоцнета, не знам дали е тоа најважно. Државава и економијата доживуваат тешки моменти и по мене неразумно е приоритет да е култура - да не бидам погрешно разбран, апсолутно ја поддржувам и таа треба да се одржува, ако нема болници, училишта, а парите во буџетот (без задолжувања) не се баш големи, тогаш театарот ќе си причека, филхармонијата исто. За жал, културните настани кај нас се недоходовни и државата мора да ги поддржува и токму во таа смисла овие два објекти требаше да се градат еден по друг, а не истовремено
Цмиздреле нешто музичарите - се исполитизирал настанот, сме морале да ја изградиме баш сега зградата - жити мајка!? Ако фатат сите да се жалат во државава, кај ни е крајот. Кога ти кампираат пред собрание родители на деца со посебни потреби заради негрижа од државата, болницине знаеме какви се, просечна плата знаеме каква е, а ти организираш отварање на објект со 20000 евра за кетеринг и притоа е партиска збирштина без ниту еден претставник од други партии освен од фамилијата - тоа е тотално немање осет и музичарине можеле малку покоректно да се понашаат. Тоа што светски лик како Трпчески ја чекал шатката пола саат е за осуда, ама повеќе збори за сељаклукот на затвореникот у најава, отколку за Симон.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom