Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не треба велење - треба докажување, Кој порано можеше да поверува дека Грујо стварно украл милијарди евра народни пари заедно со брачедите кумовите и сопартијците?
И ти мафкаше со знаменце на нивни митинзи и зарипнат идеше дома од скандирање, не верувајќи им на снимките на странските служби. али еве полека ко шо викаше визионерски Груевски, “вистината е како шило, боде ббоде и на крај ќе излезе“ Додуше клаваше кутричкиот слоеви и слоеви над шилото, али пак си прободе тоа.
Али на крај и вучиќ кој крадел али ја изградил србија и однел во ЕУ е подобар од грујо кој само крадел.
...јеботе благи бог кој комедијант си станал.. :) :) немогуќе да си тоа ти... само мало дете или глупа или пијана или дрогирана овца може и да помисли дека некој може да биде толку бидала па да проба да украде милијарда, ачик ашкере .
До сега освен некои недоветни ломотења и мафтања со аудио снимки од непознато потекло..на некои кретени и гракави гуски не слушнав ниедна прецизна информација со банкарски сметки , свифтови , дознаки и слично. Милијарда не може да исчезне у виду ластиног репа , остава голема прашина зад себе.
Занимливо е да се констатира само дека истиот момент кога некој не игра соодветно на музиката која ја свират твоите возљубени господари на вселената, тој некој станува лопов, битанга, народен непријател и криминалец со скорни.
А ова Грујо само крадел , без да носи во ЕУ ти е бисер... Што им праел на парите?? Ги закопуел у пустињата на Криволак??? Или ги чува у кинески и руски банки , а не во ЕУ па се недостапни за гледање... :) :) :)[DOUBLEPOST=1495619388][/DOUBLEPOST]
Nie, gradjanite na Republika Makedonija so novoizbraniot Pretsedatel na Vladata na Republika Makedonija, G-din Zoran Zaev. Na nas nikoj ni se nema zakanuvano so gradjanska vojna. Ustvari ni se zakanuvase DPMNE i Ivanov za sto ke odgovaraat.
..хмм зошто тој твојот лажовен претседател ми личи многу на некој зајак кој бргу ќе биде одран за паприкаш...???
..а да дигнете тоа двапрста да преброиме кои тоа граѓани на Република Македонија сте тоа Вие???? :) :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
...јеботе благи бог кој комедијант си станал.. :) :) немогуќе да си тоа ти... само мало дете или глупа или пијана или дрогирана овца може и да помисли дека некој може да биде толку бидала па да проба да украде милијарда, ачик ашкере .
До сега освен некои недоветни ломотења и мафтања со аудио снимки од непознато потекло..на некои кретени и гракави гуски не слушнав ниедна прецизна информација со банкарски сметки , свифтови , дознаки и слично. Милијарда не може да исчезне у виду ластиног репа , остава голема прашина зад себе.
Занимливо е да се констатира само дека истиот момент кога некој не игра соодветно на музиката која ја свират твоите возљубени господари на вселената, тој некој станува лопов, битанга, народен непријател и криминалец со скорни.
А ова Грујо само крадел , без да носи во ЕУ ти е бисер... Што им праел на парите?? Ги закопуел у пустињата на Криволак??? Или ги чува у кинески и руски банки , а не во ЕУ па се недостапни за гледање... :) :) :)
Ко шо рече визионерски груевски, “Вистината е како шило, шилото боде боде и на крај ќе излезе на виделина“ не знам дали имаш ТВ и пратиш вести али ние сме лидери во светот по најскапи патишта, ако пример негде километар пат кошта милион евра кај нас кошта 4 милиони, небаре градиме преку мочуриштата на амазонија или ги врежуваме по планинските литици на непал. И зато имаш зделка од 200 милиони евра која реално е ислатена 50 милиони.
Така е со стотици тендери и државни работи, каде 100.000 евра каде 100 милиони.
Значи пари книговодствено и законски фалат, сега треба да се утврди кој е одговорен за фалењето.
 
D

DLM

Гостин
Koga ke odraboti Zajko cel mandat ili dva, ke go sporeduvame so prethodnicite. Dotogas da mu dozvolime i da mu dademe sansa. Federalizacii, kantonizacii, rasturanje, raznebituvanja i sl. kako izgovor za obstrukcijata sto ja trpese do sega, nema da ima i toa deneska go potvrdi Ahmeti.
Нема што некој да му дозволува или не на Заев да владее, нека си излезе на избори нека добие доверба па нека тера 2,3 или 4 мандати ако сака.
линк за ова „потврди“ има!
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.200
Поени од реакции
8.438
Ахмети: Најважни се ЕУ и НАТО, а не декларацијата

Декларацијата на трите албански партии од Македонија нема целосно да биде вклучена во програмата на новата влада од повеќе причини, кои се многу реални и искрени, изјави синоќа претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

-Во програмата ќе влезат само најважните аспекти за големите реформски приоритети. За Македонија сега најважно е да просперира во ЕУ и НАТО со што поскоро членство, да остане стабилна и позитивно да влијае на регионот, рече Ахмети.

Тој додаде дека сите аспекти од декларацијата ќе бидат отворени за дебата и нема да се држат во тајност, бидејќи не претставуваат никаква закана за Македонија.
 
D

DLM

Гостин
...
До сега освен некои недоветни ломотења и мафтања со аудио снимки од непознато потекло..на некои кретени и гракави гуски не слушнав ниедна прецизна информација со банкарски сметки , свифтови , дознаки и слично. Милијарда не може да исчезне у виду ластиног репа , остава голема прашина зад себе.
Занимливо е да се констатира само дека истиот момент кога некој не игра соодветно на музиката која ја свират твоите возљубени господари на вселената, тој некој станува
Може, може само ти гледаш Сител и Канал5 па затоа мислиш дека не може - оди на демократскиве независни медиуми па ќе видиш дека може! :cuc:
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
..хмм зошто тој твојот лажовен претседател ми личи многу на некој зајак кој бргу ќе биде одран за паприкаш...???
..а да дигнете тоа двапрста да преброиме кои тоа граѓани на Република Македонија сте тоа Вие???? :) :)
I tvoj e. Na site gradjani na R. Makedonija. Osven ako ne si gradjanin, u toj slucaj na tebe ne ti e.
Koj ke go dere be ? Onie li tvrdokorni patrioti ? Pa imaa sansa, vidovme kako derat. So derenje, vikanje, psuenje, pretenje ne se dere be drugarce. Treba da imas muda za da deres. :))) A, Zajko pokaza 3 para muda stoejki napred pred site.
 
S

silmarillion

Гостин
"Тешко е да се најде рационална - а камоли принципиелна причина за олкавиот, и олку „драматичен“ ангажман на официјална Србија во Македонија, кој резултираше со формирање токсична атмосфера во односите со идната администрација на јужните соседи; администрација што, патем кажано, има јасна поддршка од Брисел и Вашингтон, а Брисел е онаа политичка адреса кон која се стреми не само Македонија, туку и Србија."

Не е тешко, туку е неверојатно.
Најлогична претпоставка е дека паторот му има исплатено сува пара на саша четникот за да ја добие оваа „солидарност“ од него. Еве зошто. За возврат, реално, македонските медиуми од ниту една "страна" не заземаат страна во политичката состојба во Србија. Да не речам дека таа дури и многу, многу оскудно се третира што за нас како луѓе е жално, затоа што сакале-неќеле прашањето на Србија со Косово и Босна и тоа како не допира на политички план. Колку и да ја доживуваме Србија како жртва со откинувањето на историски и „стратешки важното“ Косово, таа е отворен поддржувач на распад на БиХ, поточно на етнички чистата Република Српска што е по многу нешта еквивалент на мешањето на Албанија во Косово, а и во Македонија и Црна Гора. Постои разлика единствено во тоа што Србите тој дел од Босна постојано го населувале, за разлика од поствоената (по 1945) инвазија која ја по еврејски принцип ја спроведоа ш иптарите на Косово, каде што никогаш претходно не живееле. Исто како и во западна Македонија. Поентата со Босна ми е дека веќе на Србија во прилог и одат менувања на граници, откако Косово е дефинитивно отпишано, ама затоа во игра е Република Српска. Нормално, нашиов веќе опозиционер, не го интересира дека тоа може да се преслика и овде, туку идејата му е да спаси жива глава, па влегува во коалиција со својот националистички побратим (што е надреално и апсурдно само по себе, како двајца националисти од различни земји може воопшто да се поднесат - ако се искрени?). Вучич ем добива кеш, ем уште материјал да го храни своето националистички наелектризирано гласачко тело. Во очите на западот си прави лош маркетинг со тоа што отворено поддржува криминалец како паторот. Ама баш му е гајле и на него. Исто како и нашиов популист и тој нема идеја ниту да иде у некој сојуз, ниту да се обиде да ја опраи испозадолжената, исселена Србија, туку да владее во лер додека е жив, со сиромаштија и национализам како морфиум за истата. Има и таму разумен народ кој знае дека „кога ќе треба да си оди овој (Вучич) ќе биде крв до колена“ заради истите тие небањати, заради кои и овде патиме. Поларизираноста во Србија и меѓусебната омраза меѓу населението е скоро иста како овде. Патетично е кога ќе отидеш таму и ќе видиш дека допрва кај нив се спроведува наградна игра за фискални сметки, купи куќа - купи стан, мој термин, пензионери у бањи, „Београд (2014) на води“ и се прашуваш како на веќе видена приказна на само 400-500км од тебе не ја научиле нашава трагедија. Ќе им се тресне од глава еден ден, како на нас.
Па у Србија сеа главни се чобаните ко што беа кај нас задњиве 10 години. Милан од Смедерево ја крои политиката и паѓа на фоловите дека странски мрачни сили се против нив. Тоа им е храната и нашиве морлоци сиромашни кои корка леб немаат па уште и во затвор ќе заглаат за газдите нивни. Тоа не се ни десничари, него сиромашни луѓе. Финансиски сиромашни.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Нема што некој да му дозволува или не на Заев да владее, нека си излезе на избори нека добие доверба па нека тера 2,3 или 4 мандати ако сака.
линк за ова „потврди“ има!
Ima link...idi nekolku strani ponazad, ja go postirav.

Da mu se dozvoli od vas sto ne go podrzuvate momentalno. Ne deka ke go sprecite da bide premier, nego da si dozvolite sami na sebe da go gledate u taa funkcija i kako ke se obide da sredi nesto.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Ima link...idi nekolku strani ponazad, ja go postirav.

Da mu se dozvoli od vas sto ne go podrzuvate momentalno. Ne deka ke go sprecite da bide premier, nego da si dozvolite sami na sebe da go gledate u taa funkcija i kako ke se obide da sredi nesto.
Пaмтиш у еднa oд бoмбите oливерa трaјкoвскa(сдсм) кaкo и викa нa шеќеринскa зaрем ке дoзвoлиме тoј сељaк oд струмицa дa ни биде иден премиер.ти кaжувa тoa нештo?и пoстрaшнo збoреa зa негo неспoсoбен недoветен aмa aј
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.225
Поени од реакции
16.748
Пaмтиш у еднa oд бoмбите oливерa трaјкoвскa(сдсм) кaкo и викa нa шеќеринскa зaрем ке дoзвoлиме тoј сељaк oд струмицa дa ни биде иден премиер.ти кaжувa тoa нештo?и пoстрaшнo збoреa зa негo неспoсoбен недoветен aмa aј
Тој сељак од Струмица ја демонтираше цела партиска криминогена врхушка на ДПМНЕ, и ги прати у пензија ( моја прогноза наредните 8 години ), а многу веројатно и во затвор и покажа повеќе мадиња од цело ДПМНЕ заедно, од богови до тафтабити и пушачи.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Тој сељак од Струмица ја демонтираше цела партиска криминогена врхушка на ДПМНЕ, и ги прати у пензија ( моја прогноза наредните 8 години ), а многу веројатно и во затвор и покажа повеќе мадиња од цело ДПМНЕ заедно, од богови до тафтабити и пушачи.
Не oн туку тие штo му ги дaле снимките и штo гo врбувaле дa ги oбјaви.штo не ги oбјaви шеќеринскa шилегoв илу некoј друг oд умните? Пaк ке пoвтoрaм зa дa убедиш некoј требa е сo нискa свест и интелегенцијa.тoa штo нaшле тaкoв чoвек зa тaa рбoтa е истo кaкo нa лoтo дa дoбиле 7цa
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.310
Поени од реакции
81.516
Нема што некој да му дозволува или не на Заев да владее, нека си излезе на избори нека добие доверба па нека тера 2,3 или 4 мандати ако сака.
линк за ова „потврди“ има!
Нека си излезе на избори?:pos:
Тоа ве лажат сеа? Дека избори не ни имало?
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Пaмтиш у еднa oд бoмбите oливерa трaјкoвскa(сдсм) кaкo и викa нa шеќеринскa зaрем ке дoзвoлиме тoј сељaк oд струмицa дa ни биде иден премиер.ти кaжувa тoa нештo?и пoстрaшнo збoреa зa негo неспoсoбен недoветен aмa aј
Pa najiskreno, ne. Seljak moze e, i nema kapacitet za premier, i ima niza negativnosti ali sepak ima podrska od site nasi partneri i sojuznici. Taa Olivera Nikolovska ( pojma nemam koja e ) moze sakala da i lize gz na Radmila pa u toj kontekst iskomentirala za seljakot od Strumica.
 
D

DLM

Гостин
Ima link...idi nekolku strani ponazad, ja go postirav.

Da mu se dozvoli od vas sto ne go podrzuvate momentalno. Ne deka ke go sprecite da bide premier, nego da si dozvolite sami na sebe da go gledate u taa funkcija i kako ke se obide da sredi nesto.
благодарим за линк
Не мора да ми персираш јас пишувам и зборувам само во СВОЕ ЛИЧНО ИМЕ!
А зошто јас да го подржувам Заев ако не се согласувам со политиката која сака да ја спроведе, добро таа политика не е негово дело ама тој е експонент на истата.
Не најдов на линкот инфо за тоа дали ќе мора да се учи втор службен јазик, знаеш нешто за тоа?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.225
Поени од реакции
16.748
Не oн туку тие штo му ги дaле снимките и штo гo врбувaле дa ги oбјaви.штo не ги oбјaви шеќеринскa шилегoв илу некoј друг oд умните? Пaк ке пoвтoрaм зa дa убедиш некoј требa е сo нискa свест и интелегенцијa
Сеедно, он ја стави главата во торба со одлуката да биде тој што ќе пука со бомбите. Веројатно и на неговите најблиски. За тебе можеби е човек е со ниска свест и интелигенција, за добар дел од луѓето е херој.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom