Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 мај 2017
Мислења
32
Поени од реакции
53
ДАБЧ од 27.01.2017 од Обработва се ! денес се промени во

Статус'т на зајавлението е : Одобрено зајавление. В процес на издаване
 
Член од
1 март 2017
Мислења
62
Поени од реакции
79
I meni taj status stoji od februara. Sad ces da cekas par meseci da ga potpisu. Stigli su negde do pocetak novembar sa potpisi.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
23 мај 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ќе може ли некој упатен да објасни кај треба да се закаже термин електронски за вадење на бг пасош? Иначе сакам да идам директно во Софија не во бг амбасада во Македонија.
Овде ли треба??? http://www.aba.government.bg/?legal=9
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација. Luge ova e mojot nov status dali nekoj znae sto znaci citam deka ili e izdaden ukaz ili e vrateno vo konzulatot nekoj iskustvo so vakov status
pozzz
Taka pisuvase na bratuced mi posle zemanjeto na drzavjanstvoto.Proveri si za sekoj slucaj moze ti go imaat potpisano.
 
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Taka pisuvase na bratuced mi posle zemanjeto na drzavjanstvoto.Proveri si za sekoj slucaj moze ti go imaat potpisano.
Daj boze jas celo vreme sum proveruval gresen broj zamisli od 2005imam podneseno vnajverovatno e izlezen pa sega brkam da vidam so ke napravam na internet drug status ne mi kazuva treba da se odi direkno daj boze da mozam samo da si podignam da ne receat mi zastarelo vrska nemam
 
Член од
2 мај 2017
Мислења
49
Поени од реакции
49
Se slusnav so posrednikot i za na intervju (27 07 17 sum a poddadov vo dabc 21 10 16) znaci kako ubrzana postapkata mi e treba da nosam istite izvodi so bea za vo dabc za proishod prevedeni i legalizirani a ako odis redovna postapka i da ti zakazat inter. vo 2019g ne mora da nosis izvodi i rece deka ne se znaj nisto kako ke raboti novata vlada bi trebalo da e dobro.
Btw ako mu treba na nekoj prevoz do sofija od bitola i popatnite gradovi so kola 4ca po 2000den odenje cekanje i vrakanje 0038970274403 viber
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Ќе може ли некој упатен да објасни кај треба да се закаже термин електронски за вадење на бг пасош? Иначе сакам да идам директно во Софија не во бг амбасада во Македонија.
Овде ли треба??? http://www.aba.government.bg/?legal=9
Za inrwevju ili za proishod sakas da zakazes.Za proishod ne se zakazuva direktno dis.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Za inrwevju ili za proishod sakas da zakazes.Za proishod ne se zakazuva direktno dis.
Мoжеш и дa зaкaжеш зa прoизхoд.пoштo не ми се брзa имaше гужви дa не дремaм цел ден си зaкaжaв нa 9ти сaбaјле прв.у меѓувреме имaше гужви некaкo
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Daj boze jas celo vreme sum proveruval gresen broj zamisli od 2005imam podneseno vnajverovatno e izlezen pa sega brkam da vidam so ke napravam na internet drug status ne mi kazuva treba da se odi direkno daj boze da mozam samo da si podignam da ne receat mi zastarelo vrska nemam
To nemet rok na traenje :) ko che ti se dajt ili odobrit drzavjanstvo te objavile i vo drz vesnik. Posle to koga sakash si go zemvash ukazot
 
Член од
1 март 2017
Мислења
62
Поени од реакции
79
Ne gledam nigde, pozovem na ovaj broj u DABC i pitam dokad su potpisani : 02/9350660 i ispred broj dodaj koji ti je izlaz za makedonija i pozivni za bugarsku.

EDIT: Da za proishod je ovo ne za ukaz
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Хм и мене на 7 февруари ми се смена... но не се преправи до ден денес Во проверка од вицепрезидентот... ако си од порано може да го проверуваат твоето крими досие...
Na intervju bev Dekemvri 2015, ne e bas porano.[DOUBLEPOST=1495557158][/DOUBLEPOST]
Se slusnav so posrednikot i za na intervju (27 07 17 sum a poddadov vo dabc 21 10 16) znaci kako ubrzana postapkata mi e treba da nosam istite izvodi so bea za vo dabc za proishod prevedeni i legalizirani a ako odis redovna postapka i da ti zakazat inter. vo 2019g ne mora da nosis izvodi i rece deka ne se znaj nisto kako ke raboti novata vlada bi trebalo da e dobro.
Btw ako mu treba na nekoj prevoz do sofija od bitola i popatnite gradovi so kola 4ca po 2000den odenje cekanje i vrakanje 0038970274403 viber
Stom odis nakaj Sofija prasaj do kade se so potpis na ukaz i spodeli so nas :);)[DOUBLEPOST=1495557291][/DOUBLEPOST]
Ima li nekoj informacija na sto se dolzi zastojov, dali poradi izborite, mene ovoj starus ne mi e smenet od 15 mart Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. Kolku odi procedura nekoj vika 20dena,nekoj 2 meseca ima li nekoj tocno sto znae vi blagodaram pozz
Nema pravilo koj za kolkav period zema. Majka mi za eden mesec od ovoj status dobi potpisan ukaz, Drugarka mi za sest meseci go zema. Mene mi se smeni statusot vo "Proverka od Viceprezidenta", neznam dali e dobro toa ili ne. Inaku i jas cekam potpis na ukaz od Februari 2017/. Mojot posrednik veli deka seuste ne e pocnato da se potpisuva Viceprezidentot.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Se slusnav so posrednikot i za na intervju (27 07 17 sum a poddadov vo dabc 21 10 16) znaci kako ubrzana postapkata mi e treba da nosam istite izvodi so bea za vo dabc za proishod prevedeni i legalizirani a ako odis redovna postapka i da ti zakazat inter. vo 2019g ne mora da nosis izvodi i rece deka ne se znaj nisto kako ke raboti novata vlada bi trebalo da e dobro.
Btw ako mu treba na nekoj prevoz do sofija od bitola i popatnite gradovi so kola 4ca po 2000den odenje cekanje i vrakanje 0038970274403 viber
И јас имав на 21 10 поддадено за происход, го добив , и на 11 мај поднесов документи во министерство. Ама мене интервјути ми е крај на јули 2018 ! Каква е таа убрзана постапка, прв пат слушам, никој не ми кажа дека е можна
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom