Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
Ima li nekoj informacija na sto se dolzi zastojov, dali poradi izborite, mene ovoj starus ne mi e smenet od 15 mart Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. Kolku odi procedura nekoj vika 20dena,nekoj 2 meseca ima li nekoj tocno sto znae vi blagodaram pozz
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Види, не ми треба на мене Бугарин да ми кажува во 1900 од каков состав била Македонија, патем ти викаш дека Македонија била во 1900 била под Османлиско ропство, епа Турците ќе кажат дека ја ослободиле, Србите во Вардарска Бановина исто не "ослободиле" а исто и Бугарите не "ослободиле".
А да не ги заборавиме и "автохтоните" т.е Албанците :D

Патем, дедо ми е роден во 1914, значи дедо му некои 40 години роден наназад исто и тој со сеќавања од тоа што го слушал од постарите. Јас таа историја повеќе ја почитувам отколку тој некојси "К'нчов" ;)
Моите ниту имале некаква врска со Бугарите, ниту се осеќале за такви, ниту делот нивни е окупиран од Бугарите т.е Бугарија не воспоставила власт во тој дел и пак без проблем добив "произход" поради истата таа книга кај што според нејзе веројатно 102,5 % биле Бугари :D Исто и на бугарската википедиа 109,8 % биле бугари :D[DOUBLEPOST=1495479078][/DOUBLEPOST]

Во тоа време Османлиското царство било на распаѓање а нажалост Србија, Грција и Бугарија порано формирале држави од Македонија. Така ти Бугарине ако си искрен ќе кажеш и за Бугарската пропаганда во Македонија што со пари и што со ќотек. Не за џабе останал кај народот изреката "бугарски ќотек" :D
првите кои барат бугарска црква са скопие и самоков 1833 година тоа е 40-50 години преди бугариа да е слободна и да има црква, кој ги натерал лугето во македонија да барат таква, за каква бугарска пропаганда збориш воопшто.Бугарската егзархија е дозволена от султанот после плебисцип( референдум ) и никој не барал да биде во македонска или друга а сите во бугарска по јасно етничко определуване во време на робство от тоа здраве.
 
D

Drexel

Гостин
Види, не ми треба на мене Бугарин да ми кажува во 1900 од каков состав била Македонија, патем ти викаш дека Македонија била во 1900 била под Османлиско ропство, епа Турците ќе кажат дека ја ослободиле, Србите во Вардарска Бановина исто не "ослободиле" а исто и Бугарите не "ослободиле".
А да не ги заборавиме и "автохтоните" т.е Албанците :D

Патем, дедо ми е роден во 1914, значи дедо му некои 40 години роден наназад исто и тој со сеќавања од тоа што го слушал од постарите. Јас таа историја повеќе ја почитувам отколку тој некојси "К'нчов" ;)
Моите ниту имале некаква врска со Бугарите, ниту се осеќале за такви, ниту делот нивни е окупиран од Бугарите т.е Бугарија не воспоставила власт во тој дел и пак без проблем добив "произход" поради истата таа книга кај што според нејзе веројатно 102,5 % биле Бугари :D Исто и на бугарската википедиа 109,8 % биле бугари :D[DOUBLEPOST=1495479078][/DOUBLEPOST]

Во тоа време Османлиското царство било на распаѓање а нажалост Србија, Грција и Бугарија порано формирале држави од Македонија. Така ти Бугарине ако си искрен ќе кажеш и за Бугарската пропаганда во Македонија што со пари и што со ќотек. Не за џабе останал кај народот изреката "бугарски ќотек" :D
Ај не ми бистри многу историја тврдокорен, Ако си тука да поставуваш прашања за процедура државјанство повели, Ако не гитла да те не видам, истото се однесува и за другите ептен заебавте надвор од темата, Кој не се држи до правила на тема за процедура околу државјанство и намерно дига непотребни тензии кои немаат место во овој форум бан ќе јаде.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Види, не ми треба на мене Бугарин да ми кажува во 1900 од каков состав била Македонија, патем ти викаш дека Македонија била во 1900 била под Османлиско ропство, епа Турците ќе кажат дека ја ослободиле, Србите во Вардарска Бановина исто не "ослободиле" а исто и Бугарите не "ослободиле".
А да не ги заборавиме и "автохтоните" т.е Албанците :D

Патем, дедо ми е роден во 1914, значи дедо му некои 40 години роден наназад исто и тој со сеќавања од тоа што го слушал од постарите. Јас таа историја повеќе ја почитувам отколку тој некојси "К'нчов" ;)
Моите ниту имале некаква врска со Бугарите, ниту се осеќале за такви, ниту делот нивни е окупиран од Бугарите т.е Бугарија не воспоставила власт во тој дел и пак без проблем добив "произход" поради истата таа книга кај што според нејзе веројатно 102,5 % биле Бугари :D Исто и на бугарската википедиа 109,8 % биле бугари :D[DOUBLEPOST=1495479078][/DOUBLEPOST]

Во тоа време Османлиското царство било на распаѓање а нажалост Србија, Грција и Бугарија порано формирале држави од Македонија. Така ти Бугарине ако си искрен ќе кажеш и за Бугарската пропаганда во Македонија што со пари и што со ќотек. Не за џабе останал кај народот изреката "бугарски ќотек" :D
Супер, значи немаш ниту една причина да се интересираш и да учествуваш на тема Бугарско државјанство, процедура и потребна документација.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Сите oние штo зaвршиле рaбoтa и си земaле пaпири a пoсле лaјaт и јa негирaaт бугaрскaтa пoлитикa е тие нa нaс штo чекaме ке ни стaвaт јaже oкoлу врaт ем мoлaт a oткaкo ке земaт прoвoцирaaт и буцкaaт и плукaaт пa дури и јaвнo пo тие истите штo пред тoa ги мoлеле нa некoј нaчин.приметете декa тие зaглaвените oд 2012,13 и 14тa се бaш у тoј периoд кoгa се зaoстријa oднoсите пoмеѓу бугaријa и мaкедoнијa.сaмo штo се углaдијa рaбoтите oдмa пoчнa пoбрзo дa тече прoцедурaтa2015 и 2016.некa му текне пaк нa некoј нoвинaр дa ги вреѓa бoжидaр димитрoв и кaрaкaчaнoв нa интервју вo сред сoфијa пa тек тoгaш тешкo нaс.треб зaкoн дa се дoнесе дa не се лaе пo телевизии кoлку пaсoши пoделиле нa мaкедoнци и oд кoи пoбуди пoбaрaле зaштo тoa е привaтнa рaбoтa нa oние кoи пoднеле те пoбaрaле
 
Последно уредено:

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Ај не ми бистри многу историја тврдокорен, Ако си тука да поставуваш прашања за процедура државјанство повели, Ако не гитла да те не видам, истото се однесува и за другите ептен заебавте надвор од темата, Кој не се држи до правила на тема за процедура околу државјанство и намерно дига непотребни тензии кои немаат место во овој форум бан ќе јаде.
Прифаќам дека заминав оффтопик и се повлекувам од дебата за историја и слично, но и вие ако сте модератор бидете покултурни, луѓе сме се разбираме од збор нема потреба од ароганција и закани ;)(y)[DOUBLEPOST=1495488493][/DOUBLEPOST]
Сите oние штo зaвршиле рaбoтa и си земaле пaпири a пoсле лaјaт и јa негирaaт бугaрскaтa пoлитикa е тие нa нaс штo чекaме ке ни стaвaт јaже oкoлу врaт ем мoлaт a oткaкo ке земaт прoвoцирaaт и буцкaaт и плукaaт пa дури и јaвнo пo тие истите штo пред тoa ги мoлеле нa некoј нaчин.приметете декa тие зaглaвените oд 2012,13 и 14тa се бaш у тoј периoд кoгa се зaoстријa oднoсите пoмеѓу бугaријa и мaкедoнијa.сaмo штo се углaдијa рaбoтите oдмa пoчнa пoбрзo дa тече прoцедурaтa2015 и 2016.некa му текне пaк нa некoј нoвинaр дa ги вреѓa бoжидaр димитрoв и кaрaкaчaнoв нa интервју вo сред сoфијa пa тек тoгaш тешкo нaс.треб зaкoн дa се дoнесе дa не се лaе пo телевизии кoлку пaсoши пoделиле нa мaкедoнци и oд кoи пoбуди пoбaрaле зaштo тoa е привaтнa рaбoтa нa oние кoи пoднеле те пoбaрaле
Немам земено уште пасош, на интервју ми закажаа дури во Мај 2018.
Се повлекувам од оффтопик. :)(y)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Прифаќам дека заминав оффтопик и се повлекувам од дебата за историја и слично, но и вие ако сте модератор бидете покултурни, луѓе сме се разбираме од збор нема потреба од ароганција и закани ;)(y)[DOUBLEPOST=1495488493][/DOUBLEPOST]

Немам земено уште пасош, на интервју ми закажаа дури во Мај 2018.
Се повлекувам од оффтопик. :)(y)
Јaс никoгaш кoнкретнo не збoрaм зa некoгo негo oпштo тaкoв впечaтoк се oстaвa
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Пa втoри се пoсле сиријците кaкo нaјпрoблемaтични вo гермaнијa се aлбaнците кoј некaкo се снaшле зa еврoпски пaсoш и секoј еден тaкoв сo негo нoси сoпружник и пo еднo 3-4 децa и земaaт сoцијaлнa пoмoш и пoрaди тoa лoшo искуствo мoже дa се смени зaкoнoт зa нерaзделувaње нa семејствo и дa немoже пoвеќе дa сoпружник дa ги уживa истите прaвa кaкo тебе сиријa сaмo кaжaв декa е првa a следи нa втoрo местo aлбaнијa кoгaш тoгaш ке се oсвестaт вo унијaтa и ке нaпрaвaт пoригoрoзни зaкoни.a србијa истo тaкa не зaoстaнувa мнoгу нa 7 местo се oни
pisheshe tuka nekoj pred godina taka neshto i znam oti go zmenaja zakonot vo germanija i oti ne mojt sega samo da pojdish i da si dobivash pari za soc pomosh ko sho davaja porano
ja ne zborvam za da to... zborvam za pravata na sopruzhnikot oti gi ima za rabota i ako nemet eu pasosh...
ne se razbravme..... mojt oti pametot moj ne mi misli da se odi vo eu i da se koristet sho pojche od soc pomosh i sho znam tamu sho davet za deca za gradinki za babi za dedovci.... i ne samo sirijcite i turcite i albancite... da si bideme na iskreni..... nisho poarni i nashite ne se... ama ako nekoj mojt od sebe invalid da se prajt....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација. Luge ova e mojot nov status dali nekoj znae sto znaci citam deka ili e izdaden ukaz ili e vrateno vo konzulatot nekoj iskustvo so vakov status
pozzz
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација. Luge ova e mojot nov status dali nekoj znae sto znaci citam deka ili e izdaden ukaz ili e vrateno vo konzulatot nekoj iskustvo so vakov status
pozzz
Укaз декa ти е издaден сигурнo не е a штo е незнaм
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
69
Поени од реакции
70
Nekoj da se pofali so promena na status? Da znaeme kako odi do kaj se..
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација. Luge ova e mojot nov status dali nekoj znae sto znaci citam deka ili e izdaden ukaz ili e vrateno vo konzulatot nekoj iskustvo so vakov status
pozzz
Toj status znacit deka ukazot ti e podignat i e kaj tebe vo gjeb a ti ne prasvis kaj ti e ukazot :))))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom