Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
W

wicked_1

Гостин
А нелегално, без судски налог, да се прислушкува е сосема ок? Лабаво, онака, од радозналост...ај престани со овие инфантилни аргументи. "нелегално" стекнати?! Ај објасни како "легално се стекнуваат", ако можеш!
Корумпираното судство ќе ги отфрли снимките, нормално и очекувано е.

Ама судовите надвор и меѓународната заедница си имаат усвоено став и пракса по ова, ако докази во случајов снимки по својата содржина се од јавен или државен интерес да бидат изнесени како докази, мора да бидат опфатени низ постапка.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Јас ниско?

Признај дека е надреална ситуацијава.
Еве се согласувам дека Теута беше тапа градоначалник на Тетово. Така викаат, не знам многу точно. Проаѓам низ Тетово накај Шапка и стално ми е исто - градење без усул, мада тоа мислам дека а била Теута, а не била - му доаѓа исто. За воздухот и реагираа, па и за водата, ама диво племе се - сите се криви.

Него овој што те лајкува уште верува во квалитетите на диме спасов, спире, нино, брколинда, миле - тој фамозен dream team, за кој не би менувал ни коњ на умирање - коњот е попаметен, поелоквентен и постручен за било која област што ја урнисаа тие што ги набројав...ама фатете заеднички потепајте го сдс уште без формирана влада.

Убаво вака што се враќа слогата во државава - левичари и груевисти братски прегрнати (со пасоши од туѓи земји во џебовите).[DOUBLEPOST=1495178117][/DOUBLEPOST]
А нелегално, без судски налог, да се прислушкува е сосема ок? Лабаво, онака, од радозналост...ај престани со овие инфантилни аргументи. "нелегално" стекнати?! Ај објасни како "легално се стекнуваат", ако можеш!
nadrealno e kako licnost sto e del od kriminalnata vlast sega e borec protiv kriminalot
a muz i stanal vrhiven sudija 'na dugme' za vreme na svarovski sudstvoto.
ne zaboravaj deka i chercil i stalin nekad imale isti stavovi za konkretna rabota.
drugari bile chercil i stalin?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Бугарија (која е демократска по „дифолт“ како член на ЕУ) треба да го овозможи тоа, тоа е недемократски. Зошто луѓето да не може да прават партија на етничка основа?
Мислам дека ОМО Илинден има проблем со бројот на членови за да биде регистрирана. Не сум баш сигурен.
Заштото партиите са национално, а не етнички и тоа граничи со дискриминациja и обид да се раздели нациjaта.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Бугариjа очекува НОРМАЛНИ односи. тоа значи почитуванjе во двете посоки. Ако РМ не сака ова тогаш ке тераме како и до сега.
Можеш ли да кажеш што треба РМ да промени, каде греши во однос на РБ?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Инаку сосема скоро Бугариjа ке биде претседател на ЕУ. Златна шанса за влегуванjе на РМ. Ама треба да пребприте гjубринjата како Миленко, мирка и т.н. Од друга страна и во СДСМ има зомбинjа кои плукат против Бугариjа. Тие исто треба вие да си ги средите.
Уште вчера Борисов изjaви дека чета состав на влада во РМ и ке направат заедничка владина средба за да се нацрта пат на РМ за влез во ЕУ и да се дискутират прашаниjaта по време на бугарското председателство на ЕУ.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Заштото партиите са национално, а не етнички и тоа граничи со дискриминациja и обид да се раздели нациjaта.
Јас не велам дека треба да работат против уставниот поредок на Бугарија. Само, не ми е логично да немаат право на етничка основа да прават партија, секако, работејќи за интересите на државата.[DOUBLEPOST=1495179407][/DOUBLEPOST]
Уште вчера Борисов изjaви дека чета состав на влада во РМ и ке направат заедничка владина средба за да се нацрта пат на РМ за влез во ЕУ и да се дискутират прашаниjaта по време на бугарското председателство на ЕУ.
ОК е тоа, ама прво името да го смениме, „ерга омнес“. Мислам дека се работи на тоа, еве, ќе имаме влада формирана од поразена партија на изборите, на различен принцип од изминатите 20 и кусур години. Не е тоа случајно.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Па и Бугарија треба да си ги прибере нејзините ѓубриња, почнувајќи од издавањето бугарски пасоши за Македонци само бидејќи се декларирале како Бугари по националност, па потоа со регистрирање на ОМО Илинден Пирин како македонска политичка партија во Бугарија, и се разбира, со зомбињата и изродите бугарски кои плукаат по Македонија и по Македонците нарекувајќи ги Бугари.
Прво даването на граганство е процес, коjто нема да запре поради можноста дадена от уставот, може да се утежни за да докажат дека се декларират како бугари и имат корени, но да се запре - нема да стане.
ОМО Илинден Пирин не може да биде регистрирана како македонска политичка партиja и тоа прашане е затворено. Мислам многу пати сум ви цртал,зашто етнички партии не се допускат во Бугариja и тоа е аксиома за тукашниот политички живот.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
http://www.brif.mk/sakam-da-kazham-za-zoran-zaev/

Ова ми изгледа како да читам реферат за „ликот и делото на другарот Тито“ од времето на социјализмот. Или е некаква сатира текстов, или Горан „забегал“... што би рекле во Охрид.. „сјојден е“.[DOUBLEPOST=1495179720][/DOUBLEPOST]
А Грујо треба ли да си остане на зборот што го даде, дека ќе му ги даде пратениците на Заев ако се откаже од платформата?
Заев влада и потписи со „платформаџиите“ ќе „прави“. Колку што разбрав, понудата беше дека ако шќиптарите не го гласаат, вмро дпмне ќе го гласа.
Неважно е сега гласањето, башка ВМРО ДПМНЕ сака нови избори.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Јас не велам дека треба да работат против уставниот поредок на Бугарија. Само, не ми е логично да немаат право на етничка основа да прават партија, секако, работејќи за интересите на државата.
Самиот акт да организираш етничка партиja e против единството на бугарската нациjа. Бугарската дефинициja e истата како френската и тоа е една нациja со множество етноси. Етничка партиja се разглежда како прек удар врз единството на нациjaта и не е дозволено, без значение за што работи.
Во обиди да биде разделена нациjaта беше избркани последната година 4-5 турски дипломати например.

ОК е тоа, ама прво името да го смениме, „ерга омнес“. Мислам дека се работи на тоа, еве, ќе имаме влада формирана од поразена партија на изборите, на различен принцип од изминатите 20 и кусур години. Не е тоа случајно.
Тоа никога не е дискутирано со Бугариja и името на РМ не е било предмет на дискусии. Един единствен пат Борисов изjaви став, дека Горна Македониja,не е приемливо име за БГ и дека БГ ке продолжува да користи уставното име на државава.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И што ти дава тоа на знаење, дека со давање на мандатот по втор пат се крши уставот?
Не знам кој сега толкува погрешно!
Пишува: во рок од 10 дена од конституирањето на Собранието, претседателот го дава мандатот... итн. Тоа е сé. Нема понатаму.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Неважно е сега гласањето, башка ВМРО ДПМНЕ сака нови избори.
ВМРО е сега опозиција и тоа ќе потрае.
Има владата многу побитни работи да прави од колку да се игра со избори на секои 6 месеци.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А нелегално, без судски налог, да се прислушкува е сосема ок? Лабаво, онака, од радозналост...ај престани со овие инфантилни аргументи. "нелегално" стекнати?! Ај објасни како "легално се стекнуваат", ако можеш!
По 100-ти пат, да те прашам нешто. Ти на улица ли си растен? В планина ли? Мораш ли во секое твое пишување да си простак и да пишуваш простотилоци и навреди?
Јас „ако можам“? Јас сум 10 нивоа над тебе. Што имам јас да објаснувам како се стекнуваат „легални снимки“, пишува во законите. Легални се со дозвола од надлежен „орган“.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
По 100-ти пат, да те прашам нешто. Ти на улица ли си растен? В планина ли? Мораш ли во секое твое пишување да си простак и да пишуваш простотилоци и навреди?
Јас „ако можам“? Јас сум 10 нивоа над тебе. Што имам јас да објаснувам како се стекнуваат „легални снимки“, пишува во законите. Легални се со дозвола од надлежен „орган“.
Значи, некој ќе одговара за снимање без дозвола на надлежен орган
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
http://www.brif.mk/sakam-da-kazham-za-zoran-zaev/

Ова ми изгледа како да читам реферат за „ликот и делото на другарот Тито“ од времето на социјализмот. Или е некаква сатира текстов, или Горан „забегал“... што би рекле во Охрид.. „сјојден е“.[DOUBLEPOST=1495179720][/DOUBLEPOST]
Заев влада и потписи со „платформаџиите“ ќе „прави“. Колку што разбрав, понудата беше дека ако шќиптарите не го гласаат, вмро дпмне ќе го гласа.
Неважно е сега гласањето, башка ВМРО ДПМНЕ сака нови избори.
Грујо рече нека ја отфрли платформата, не рече ако не го гласаат албанските партии туку да ја ОТФРЛИ платформата. Сега гледаме вика дека добро е Заев ја отфрлил платформата, дали треба да си стои на зборот и да му ги даде пратениците?
Избори ќе има ама локални.
nadrealno e kako licnost sto e del od kriminalnata vlast sega e borec protiv kriminalot
a muz i stanal vrhiven sudija 'na dugme' za vreme na svarovski sudstvoto.
ne zaboravaj deka i chercil i stalin nekad imale isti stavovi za konkretna rabota.
drugari bile chercil i stalin?
Дај бе некој криминал од Теута, што вртиш за маж и судија. Прво почна едно и тоа го заборави намерно па почна друго. Дајда видиме каков криминал има за да не смее да биде министерка.
Надреално било хахах па таа и тие двајцата други се против криминалот во Дуи, не за џабе беа против вмро. Левичару бугарски.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom