Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А ти пошто до сега имаше лош живот,се бореше за нешто подобро,сега не би сакал поголема плата?
Ти бе од ВМРО да не си кога само парите ти се најбитни?
А камо ти социјална сигурност добро и приступачно здравство, школство, ниска стапка на криминал, поголема вработеност...
Гледаш ли шо алчноста по пари направи од грујо и неговите приатели и роднини во последни 10 години?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
ne znam so te buni, po 70km sekoj den toa ti e 6-7e dnevno za benzin x25 dena kolku e toa za prevoz?
fabrikata kaj so rabotesr sestrami ja zatvorija pred god i povece i ja preselile vo bosna. sega raboti poblisku do doma ima pomala plata i ne dobiva nisto za prevoz.
haha sega vidov za koja tema, patem tamu pisue za edna familija od slo se preselila ovde od pregolemata ubavina doma
Со што кола иде на работа сестра ти бе валво, со БМВ 5ка? Голфот мој троши 5 литри на 100 км на отворено, дизелот во Словенија е некаде евро литар, ќе му дојде помалце од 5 евра на ден. Плус таму нема гужви, патиштата се писти, потрошувачката е каде каде помала. А и 20 работни дена има во месецот, еве да иде и сабота, сигурно не ја работи секоја сабота.

Јас работам во Автокоманда а живеам во Ѓорче, знаеш јас колку трошам на гориво месечно со оглед на тоа дека ги фаќам најголемите гужви на Пластичарска и Мавровка? Ама си имам пресметано дека платата ми го издржува превозот и ми се исплати. Што е ова 70 километри, како во Велес да работиш, па Словенија уште помала е, што не го смени местото на живеење? Барем словенечките градови се горе доле сите исти по инфраструктура и квалитет на живот.

Што се однесува до работодавецов, во оној момент кога ќе видам дека нешто не оди кај што сум, ќе си дадам оставка, нема да седам и да кукам по форуми дека ми е тешко, исто како што си дадов оставка во минатата фирма кај што бев.

Истото би и го препорачала и на сестра ти чим и е мака таму како што пишуваш ама пустата или те лаже тебе или има штуро образование/способности како работник па нема многу избор. Исто и се фаќа и во било која земја да отиде, за тука да не збориме. Уствари убаво ти пишале гледам, нека дојде тука во Ван Хол или Маркард, од дома ги земаат, исти Гугл :icon_lol:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Spij si ti na toa DPMNEovsko uvo pa ke vidime sto ke se sluci. Dali ke raste administracija ili ke se namaluva. Dali ke ima gasnenje na proekti ili ke go doizgraduvame Skopje 2014.
Popovski, u najmala raka bi trebalo da bide sovetnik.
Очигледно ко поише од гусаните овде на форумов си живееш во некој виртуелен свет кој ви го шиткаат соросоидите додека ве мелат у сточно ѓубре за одгледување на нивните орхидеи.
Администрација во бруто износ ќе се зголемува, тоа е природен прв закон на бирократијата.
Тука за тоа не би требело да праиме ни муабет. Друга песна е што ќе се менува нејзината структура и ќе се проширува и пошиптарува.
За проектите колај било.., може ќе се конзервираат , може ќе се срушат, може ќе се завршат. За тоа сега никој ништо не ќе може да каже.
Гледајќи какви пувкаџии се и шипатарес не е чудо и да се зголемат амбициите во правец на доизградување....
Поповски , ако има и малку лична чест и морал требал и до сега да си ја искине дипломата , да си купи големо сомбреро и да се стутка под него у некое ќуше. Еден приучен брокер прилепски дипломец го напраи мифка... :) :) :)
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.972


оваа е многу подобра од Бејли.... :icon_mrgr:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Вчера на утакмицата Пелистер - Шкендија, покрај што клубот мој најсакан го освои купот, имаше интересен момент на кохезија на знамињата на двете навивачки групи и тоа шо посебно ме радува, тоа беше во градот на идниот наш премиер, кој најави дека доаѓа ерата на зближување на Македонците и Албанците.
Се споија орелот на жолта и орелот на црвена позадина!
Зошто, ќе праша некој - со воведување на ново знаме! Кога толку многу и на едните и на другите ни значи орелот, дај да го ставиме во знамето и едните и другите да бидеме задоволни! Ем ортодоксија и танатос ем орело на браќата, дури можи и друг елемент да се додаде, како на владемкд знамето што е на пример, само со лав и ѕвезда и сонцето нормално да свети! Ете задача за хералдичарите - македонски јунаци! Башка и Србите и Грците и Бугарите погодени, ама за арно погодени!
Да ти пукни душата Грујо, да беше поербап досега ќе го дотераше ова, а не сега да се шеташ по тавани ...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ти бе од ВМРО да не си кога само парите ти се најбитни?
А камо ти социјална сигурност добро и приступачно здравство, школство, ниска стапка на криминал, поголема вработеност...
Гледаш ли шо алчноста по пари направи од грујо и неговите приатели и роднини во последни 10 години?
Сите партиски војничина сте исти та едните, та другите.Иста песна,од различни правци,само да си седните на удобна столица во администрација!
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Не е страшно ова, го знаат каков идиот е....од порано, се има докажано.

вест

Иванов ја обвини германската амбасадорка за ширење „лажни вести“

„Македонскиот претседател Ѓорге Иванов вечерва остро ја нападна германската амбасадорка во земјата Кристине Алтхаузер, обвинувајќи ја дека шири „лажни вести“. Иванов оценува дека нивото на германската амбасадорка е „навреда за земјата“. Повод за оценката на Иванов е денешното соопштение на официјален Берлин во кое се поздравува доделувањето на мандатот, но и се критикува Иванов поради тоа што дозволил да мине толку време пред да му го додели на парламентарното мнозинство.“

Не, идиоту, ти си навреда за земјата!

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Идиотов од сите земји што постојат со Германија ќе не скара. Де карај се со Казакстан, Турција, малце ли другарчиња имаш по акал таму.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.194
Поени од реакции
8.407
Сеад Кочан останува на слобода, дал гаранција од милион евра

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус. Според нашите информации одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра.

Ваква одлука денеска донесе судијката на претходна постапка
Даниела Димовска,
откако Врховниот суд пред една недела го укина притворот на Кочан, односно ги укинаа решенијата на Кривичниот суд и на Апелација, според кои требаше да оди зад решетки во истражниот затвор „Шутка“.

http://fokus.mk/sead-kochan-ostanuva-na-sloboda-dal-garantsija-od-milion-evra/
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.694
А ова бе Миленко ропаков ..

Е сега има основана причина да се здроби канцеларијата на "Рекорд".

Торко еден, луѓето што протестираа два-и-пол месеци секој ден застануваа да се поклонат пред твојот офис. Ти вака им се реваншираше!!!

Мене ти и твојата Соросоидна улога ми бевте јасни одамна, но еве сега се разгологази пред целиот народ.

Она што не го сакаше - го постигна. Да се изедначиш со Борис Трајковски.
ВМРО во современа Македонија имаше двајца претседатели. Обата предавници.

Историски факт.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Он знаел дека е соросоид ами државник соросоид, ама не смеел да писне пошто спремал за conspiracy theories по враќањето(?) од Европа и не очекувал ваков расплет11111!!! Кој остана од ВМРО уште да се истреби од соросоидите? Ау бе ау... баци боже циглу и буди прецизан е работава. Нели беше државник бе? Ме интересира мислењето од вмровциве на форумов во поглед на "дали Иванов го сметате за државник и зошто не?" Или чекате latest info од штаб за дали да се руга типацов и неговото соросоидно минато или пак нешто сосема трето? #otepajseIvanov #sorosoiT #NesiVejcePatriota #UMRISORO5555


Во поглед на докажувањето со ликови во поглед на колку сме ние напредна а Словенија уназадена земја и неубава :
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не е страшно ова, го знаат каков идиот е....од порано, се има докажано.

вест

Иванов ја обвини германската амбасадорка за ширење „лажни вести“

„Македонскиот претседател Ѓорге Иванов вечерва остро ја нападна германската амбасадорка во земјата Кристине Алтхаузер, обвинувајќи ја дека шири „лажни вести“. Иванов оценува дека нивото на германската амбасадорка е „навреда за земјата“. Повод за оценката на Иванов е денешното соопштение на официјален Берлин во кое се поздравува доделувањето на мандатот, но и се критикува Иванов поради тоа што дозволил да мине толку време пред да му го додели на парламентарното мнозинство.“

Не, идиоту, ти си навреда за земјата!
,рука на срце и Фрау Меркелка знае дека и подметнале џукела за амбасадор во Македонија за да ја брукаат... ,задоа не бригај што тоа идиотов пљампа...нема гајле..
 
V

viktora

Гостин
А кој ќе ги казни сегашниве криминалци што ќе дојдат на власт?

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
ДУИ народот го казнил што помалце гласови добиле.Толку.
Тоа е одговорот што ќе го добиеш од двајца тројца телиња.[DOUBLEPOST=1495103659][/DOUBLEPOST]
Ти бе од ВМРО да не си кога само парите ти се најбитни?
А камо ти социјална сигурност добро и приступачно здравство, школство, ниска стапка на криминал, поголема вработеност...
Гледаш ли шо алчноста по пари направи од грујо и неговите приатели и роднини во последни 10 години?
Кога беа СДС имаше сигурност,бесплатно здравство,школување,криминалот беше на најниско ниво и тоа на светско рангирање...
Сериозно?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Со што кола иде на работа сестра ти бе валво, со БМВ 5ка? Голфот мој троши 5 литри на 100 км на отворено, дизелот во Словенија е некаде евро литар, ќе му дојде помалце од 5 евра на ден. Плус таму нема гужви, патиштата се писти, потрошувачката е каде каде помала. А и 20 работни дена има во месецот, еве да иде и сабота, сигурно не ја работи секоја сабота.

Јас работам во Автокоманда а живеам во Ѓорче, знаеш јас колку трошам на гориво месечно со оглед на тоа дека ги фаќам најголемите гужви на Пластичарска и Мавровка? Ама си имам пресметано дека платата ми го издржува превозот и ми се исплати. Што е ова 70 километри, како во Велес да работиш, па Словенија уште помала е, што не го смени местото на живеење? Барем словенечките градови се горе доле сите исти по инфраструктура и квалитет на живот.

Што се однесува до работодавецов, во оној момент кога ќе видам дека нешто не оди кај што сум, ќе си дадам оставка, нема да седам и да кукам по форуми дека ми е тешко, исто како што си дадов оставка во минатата фирма кај што бев.

Истото би и го препорачала и на сестра ти чим и е мака таму како што пишуваш ама пустата или те лаже тебе или има штуро образование/способности како работник па нема многу избор. Исто и се фаќа и во било која земја да отиде, за тука да не збориме. Уствари убаво ти пишале гледам, нека дојде тука во Ван Хол или Маркард, од дома ги земаат, исти Гугл :icon_lol:
Ima pezo 207 benzin. Tamu bas i ne se isplaka dizel da imas ne daj boze nekoj malce poseriozen kvar ke te oderat po majstori, baska i dosta poskapa registracija, pa ne palel zimno vreme itn. Naftata e cca 1.2e benzinot 1.3e skoro ista cena. Pri potrosuvacka 7-8l ete ti gi 150e mesecno. Vo toa vreme koga go pisuvav toj post gorivoto tamu bese preku 1.6e. Na zapad e najnormalna rabota da se vozis dnevno 100km i poveke na rabota(vo dvata pravci zaedno), a ima i dosta narod so se vozat i povece od 200km.
Platite se sekade isti, i po fabriki i za prodavacki, ugostitelstvo itn. Tuka nekoi forumasi studiraat tamu na grbot na mama i tato, so prst ne mrdnale neso da porabotat i prodavaat veter i magla. Sega e vo moda parajliite da studiraat nadvor, pa donekade i opravdano so obzir na toa kakvo ni e obrazovanieto, ne deka i vo slo e kojznae sto. Tamu isto corbagiite si gi prakaat potomcite da studiraat na zapad, za da koga ke dojde red za vrabotuvanje vo drzavno ili da se deli kolacot od vlasta nivnite potomci studirani nadvor da dobijat prednost pred drugite demek se najsposobni i prvi ke si gi nastavat gepovite za punenje. Motivot i na nasite corbagii so gi prakat decata da studiraat nadvor e gore dole ist.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom