Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Абе скапо им е за живеење таму ама пак идат, не седат во вукојебинава. За посматрање се.

Мочана пломба вика бе. Абе некој за таа мочана пломба да му ја стави учел 10 години факултет и тоа изгор скапи факултети не како кај нас, лиценца за работа става на тапет со секој нов пациент што ќе му влезе во ординација, скапо му било 150 евра. Проблемот е што кај нас медицината како професија е донесена на ниво на бичкијање дрва па евтини се услугите, исто што и платите ни се ниски па оборени се цените. Понижување е бе човече 450 денари да е пломба како кај нас. Па само да ја замешаш која процедура е... Да не зборам за материјалите за работа што се увезуваат дека се Ш класа, шлајмот од Европа ама сигурно нема на Валво да му го објасниш тоа.
Eve kolku se platite vo najgolemata fabrika od avtomobilskata industrija vo Slovenija- Revoz od novo mesto. 910e bruto to est okolu 600e neto. Toa e fabrikata kade so na vremeto se proizveduvase reno 4 i reno 5, pa potoa klio itn. Milijardi subvencii lapaat francuzite (da ne kenja nekoj deka samo kaj nas se pravi toa), za da se vrabotuva za ovakvi smesni plati. Se nadevam deka kolku tolku razbirate slovenecki, pa izvolte:
http://www.drugisvet.com/novice/zakaj-ni-motiva-za-zaposlitev-v-revozu.html
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
И таму имав порано мој близок, ги батали откако заврши прва година со сите положени испити за да не кине нерви со нивните распореди и постојаните прошетки од МФС кон ФЕИТ и обратно.

Знам како им е, верувај ми. За ФИНКИ и за тој универзитетот за информатички науки и технологии Свети Апостол Павел во Охрид слушав само најдобри и најпозитивни критики во првите години откако почнаа со работа, се додека не почнаа со вработувања на партиски пулени, се разбира.

Но бидејќи сепак добро започнаа, сепак има надеж дека ќе продолжат во иднина во некој подобар правец, особено сега кога се менува власта во Македонија.

Да останеа плавите жолтици на власт и после 2006 година, ни ФИНКИ, ни универзитетот Свети Апостол Павле во Охрид ќе постоеја, бидејќи една од препознатливите карактеристики на плавите жолтици е нивната одбивност кон нови идеи и кон современата технологија.

Па јас лично им доставував компјутери во едно средно училиште во Скопје кои им беа донации од Јапонија, дремеа од 2003 до 2005 година неотпакувани. Кога конечно им текна предизборно да ги отпакуваат компјутерите во учебната 2005/2006 година, требаше да ја видиш како обеле таа професорката по информатика која ја имаа во училиштето - цела една професорка во средно училиште со над 900 ученици, се навикнала на Windows 98, а некои од учениците имаа свои компјутери и користеа Windows XP, одеднаш професоркава се почувствува како да учениците ќе ја остават нејзе без работа, а сигурно имаше помалку од 40 години.

Но не ја обвинувам нејзе, туку тие кои ја оставиле со толку застарена технологија толку години, особено кога имаш странска донација за која те мрзи да ја отпакуваш и да ја ставиш во употреба. Баш таа професорката беше една од ретките кои отворено и јавно го критикуваа укинувањето на информатиката како посебен предмет во основните училишта од страна на владата на СДСМ предводена од страна на Владо Бучковски, поради што воопшто не ја обвинувам за катастрофалниот пристап кон образованието од страна на плавите жолтици.
sakas da kazes deka ima nesto donirano vo makedonija a da ne e od USAID i EU?
ne voz mozno
posebno ne ako gi prasas demokratskite mediumi, za koi sto faktot deka japonija ima donirano povekje od usaid i eu zaedno. ama pa japoncite nemaat interes da kazuvaat koe ngo kako da galami po naracka.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Од летоска е, подлогана доле кажува дека е Градски, Шкендија против Пелистер денес играше во Струмица.

Insert coin to continue
Brajka i sesri prodaksn :)

Вчера сликите од комунална полиција од Србија, а ова денес реванш. Дали нема пиздарии реални за сликање, и по еСДееС овски општини и ремек дела на власта.Делумно поранешна.
Или си неаме со така ;)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Eve kolku se platite vo najgolemata fabrika od avtomobilskata industrija vo Slovenija- Revoz od novo mesto. 910e bruto to est okolu 600e neto. Toa e fabrikata kade so na vremeto se proizveduvase reno 4 i reno 5, pa potoa klio itn. Milijardi subvencii lapaat francuzite (da ne kenja nekoj deka samo kaj nas se pravi toa), za da se vrabotuva za ovakvi smesni plati. Se nadevam deka kolku tolku razbirate slovenecki, pa izvolte:
http://www.drugisvet.com/novice/zakaj-ni-motiva-za-zaposlitev-v-revozu.html
Оти не ти е јасно, дека сестра ти не те сака у словенија, па вака ти го пери мозокот.
Ако на форумот иритираш непознати луѓе, јасно ми е мене а и на повеќето дека и на сестра ти ќе и збоктисаш за месец-два, па изгледа за тоа и вака се однесува со тебе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
@Peja989 Бујрум ова е последниот муабет што го правевме.
Друго сакав да ти доловам со линкот. Пред два месеци ти го опишав истото сценарио од некни. До детал. Обрни внимание на она во рок од неколку сати или 24 часа максимум. Не е тоа туку така напишано. Посебно го ако земиш однесувањето на полицијата во самиот почеток на немирите. Им створија прозорец од колку половина час или повеќе. Доволно време за многу работи во таква конфузна ситуација. Сега некој што влегол а незнаел што бара таму е сосем друга работа.
Што ке се случува понатаму или деновиве нема маж што ке погоди освен на тепка.
Поминаја и првите неколку часа , поминаја и 24Ч. Колку што можам да пратам нити едните нити другите воспоставија целосна контрола во тој рок. За потаму ке видиме.
Како што можеше и да забележиш после ова и многу ретко пишев на темата пошто и немаше што посебно и да се кажи барем во тој момент. По некое време се виде дека се изгуби моментумот и тоа е тоа.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Epa ubavo si nasol, zdravljenje zob + zalivka ete ti 150e. Na nase u prevod lecenje + plomba.
Значи не била наједноставно и било приватно. Седни и кај нас на приватно и види колку ќе ти земат за иста услуга.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Оти не ти е јасно, дека сестра ти не те сака у словенија, па вака ти го пери мозокот.
Ако на форумот иритираш непознати луѓе, јасно ми е мене а и на повеќето дека и на сестра ти ќе и збоктисаш за месец-два, па изгледа за тоа и вака се однесува со тебе.
Samo sakam da kazam deka i Slovenija (Hrvatska, Ungarija,Slovacka....) e isto najobicna komunisticka septicka jama. Treba da si lud tamu da se selis. Svajcarija, Norveska, tuka za mene zavrsuva izborot za eventualno selenje. Inaku ubedlivo najubava mi e Italija, posebno okolu Bolonja i Venecija, ama i tamu uste odamna gi skina krizata[DOUBLEPOST=1495048330][/DOUBLEPOST]
Значи не била наједноставно и било приватно. Седни и кај нас на приватно и види колку ќе ти земат за иста услуга.
1000ka max.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom