Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
ФИНКИ требаше многу одамна да се отвори, да не речам уште касните 90-ти.
И ФЕИТ и ПМФ-ИИ имаа технички проблеми, најмногу студенти, најмногу пари, а опремата беше крш, на ФЕИТ полагаа на лист хартија, а ИИ работеа на пентиум 3, кога пентиум4 и беа норма.
Исто кога правеа програма за студирање, ИИ мораше да воведе физика, затоа што гласаа и физичарите или со други зборови дај им работа на физичарите.
Нормално, со формирањето на ФИНКИ почетните години ќе им бидат зезнати (кадар, крадење и слично ), но како долгорочен проект е многу подобра варијанта отколку оделно ФЕИТ и ПМФ.
Се ок тоа ама факултет се отвора кога си веќе спремен, од гелендери за скали до кадар кој знае да ја имплементира програмата. Факултет е тоа, не е чешма во Облешево. Јас зборам дека целта со која се отвори тој факултет е погрешна а тезата ми ја поткрепува тоа што веќе го спомнав, не се работи на отстранување на административните пропусти.
 
M

macgowan

Гостин
Она од што се плашам и се надевам нема да дојде е реваншизам на обично народско ниво. Да се знае кој е наредбодавач а кој е наредбопослушател и само оној кој заслужил да одговара а такви има многу. Да не горат ситни риби а големите да си го прчат по светот.
Го делам твоето мислење. На обичниот човек му е преку глава од сите глупости и не верувам дека ќе се однесува така. Но, проблемот е во тоа што имаше мноогу клецкања за цело дРпмнеовско владеење и има многу подзагорени за реванш луѓе(посебно тие кои биле/се во сдс) кои мвровската гарнитура ги плескала цела деценија и сега ги чекаат нивните 5 мин. Тоа мислам е една од работите кои мора зајко да ги среди одма, да има кохонес и за тоа и да ги скроти тие случаи. Исто така да ги скроти хиените кои чекаат да се прешалтаат кај него и да ги отера у Хондурас. Но никако не е решение ставање в куп на сите.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Е Ѓорѓија, несуден делија, баравте народ да се случи. Народ ви се случи. Видовме каде е мнозинството во Собранието. Кај ДПМНЕ сигурно не е.

За две години, Зајко Црпнатиот, глупчото муртиновски, оној над кој Светиот Маќедонски Пастир изведување генијални потези успеа да ве бутне од власт, да ве натера да се откажувате од активисти и грлати функционери да фаќаат магла по свет.

Не е се толку црно Ѓорѓија. ДПМНЕ е реформаторска партија. Кај вас во партија има голем број докажани реформатори. Можеби Груевски го изгуби кредибилитетот, ама тука е Тодоров. Како што Тодоров го реформираше здравството и образованието така нека ви ја реформира и партијата. Заслужувате. <3
Кога се обраќаш некому, добро размисли кој што пишувал и за соодветните работи разговарај. Мене нема што некој да ме „бутка“, нема од каде да ме „бутка“, не сум никаде качен... Јас го кажувам она што го мислам, а се трудам да мислам што пореално. Ниту од некого се откажувам, ниту со некого сум се врзувал.
Затоа, ако сакаш да разговараш, разговарај. Не дроби непотребни зборови.

Мнозинството во Собранието каде е? Тоа прашуваш? Тоа е кај СДСМ, ДУИ, Беса, Алијанса... Односно, кај претежно албанското мнозинство... Ама тоа не е мнозинството од изборите, од гласањето. Тоа е кој знае како „наложено“ мнозинство... А на изборите, најмногу доверба доби ВМРО ДПМНЕ. Тоа се факти, јас не ги измислувам.. бројки се.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Кога се обраќаш некому, добро размисли кој што пишувал и за соодветните работи разговарај. Мене нема што некој да ме „бутка“, нема од каде да ме „бутка“, не сум никаде качен... Јас го кажувам она што го мислам, а се трудам да мислам што пореално. Ниту од некого се откажувам, ниту со некого сум се врзувал.
Затоа, ако сакаш да разговараш, разговарај. Не дроби непотребни зборови.

Мнозинството во Собранието каде е? Тоа прашуваш? Тоа е кај СДСМ, ДУИ, Беса, Алијанса... Односно, кај претежно албанското мнозинство... Ама тоа не е мнозинството од изборите, од гласањето. Тоа е кој знае како „наложено“ мнозинство... А на изборите, најмногу доверба доби ВМРО ДПМНЕ. Тоа се факти, јас не ги измислувам.. бројки се.
Не знаев дека 20 пратеници се повеќе од 49.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Кога се обраќаш некому, добро размисли кој што пишувал и за соодветните работи разговарај. Мене нема што некој да ме „бутка“, нема од каде да ме „бутка“, не сум никаде качен... Јас го кажувам она што го мислам, а се трудам да мислам што пореално. Ниту од некого се откажувам, ниту со некого сум се врзувал.
Затоа, ако сакаш да разговараш, разговарај. Не дроби непотребни зборови.

Мнозинството во Собранието каде е? Тоа прашуваш? Тоа е кај СДСМ, ДУИ, Беса, Алијанса... Односно, кај претежно албанското мнозинство... Ама тоа не е мнозинството од изборите, од гласањето. Тоа е кој знае како „наложено“ мнозинство... А на изборите, најмногу доверба доби ВМРО ДПМНЕ. Тоа се факти, јас не ги измислувам.. бројки се.
Од собраниското мнозинство Сдсм има најмногу пратеници, значи од мнозинството во собранието има повеќе Македонци, тоа се бројки јас не ги измислувам.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Точно, намалувањето на невработеноста и сиромаштијата не е обврска на министерот за финансии, но затоа негова работа е да им ја олесни работата на приватните бизниси, а особено на малите бизниси, за да можат да вработуваат и со тоа да ја намалат невработеноста, а со тоа и сиромаштијата, а Никола Поповски не го направи тоа.

Еве на пример, пастирот и пвеводбениците се гордеат со нивните мерки за самовработување, па и Никола Поповски можеше да го направи тоа, и тоа на многу подобар начин - да ги ослободи фирмите отворени од млади луѓе на возраст помеѓу 18 и 28 години од плаќање данок првите година дена, или во првите 2 години да им пристигнуваат само опомени за неправилното работење, а не директно да им фрчат казни.

Па нормално дека младите ќе си ги собираат парталите и ќе фаќаат џаде во странство кога државата ги третира вака.
..тоа Dexter26 е висока математика. Нашите политичари од сите врсти и подврсти сметаат на рабош.
Не првата година туку секоја наредна во која немаат повеќе од 10 вработени или заработка повеќе од 50000 евра по вработен и под услов да ги подмируваат сите други давачки по вработен и ДДВ. Тоа се многу полоши услови од оние кои сега им се на располагање на лажните странски инвеститори. Плус тоа секоја инвестиција во однос на опрема, објекти, развој, организирана обука и усовршување на кадри да се минусира 100% од даночната основица..., ако ја има..Казните мора да се редоследно : опомена со поука, строга опомена со поука.., последна опомена со поука, кинење глава.. :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Се ок тоа ама факултет се отвора кога си веќе спремен, од гелендери за скали до кадар кој знае да ја имплементира програмата. Факултет е тоа, не е чешма во Облешево. Јас зборам дека целта со која се отвори тој факултет е погрешна а тезата ми ја поткрепува тоа што веќе го спомнав, не се работи на отстранување на административните пропусти.
Факултетите кај нас т.е кадарот што работи е една нефлексибилна маса, што ако сакаш да смениш нешто треба да чекаш некој да отиде во пензија.
Бев на ПМФ факултетот пред некој месец, посебно во новиот дел (каде беше сместен ИИ), не е варосано од кога си имаат заминато информатичарите, факултетот е полупразен и да не речам ама е во рана фаза на распаѓање.
Во право си дека многу педерски изиграа и набрзина го направија факултетот, ама од друга страна немаше како т.е да се прави како што требало и ден-денес немаше да постои факултет за информатика, но со тек на време (да речеме 10-15 години) ќе се исправат голем дел од грешките и самите ќе увидат дека некои работи не чинат и ќе се реорганизираат, бидејќи може сами да носат одлуки.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Што сакате кажете важно исто оро нема да се игра и иста песна нема повеќе да се слушне после 11 години, и тоа како нема да биде исто во сите институции во сите сфери
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Vistinata e deka sega doprva ke pocne egzodusot na makedonskiot narod. Pa narod svesno sto glasa za covek sto bez sram javno i otvoreno ti ja prodava drzavata i ne si zasluzuva drzava. Posle seto ova so go svari velepredavnikot vrakanje nazad nema, Makedonija e gotova.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Vistinata e deka sega doprva ke pocne egzodusot na makedonskiot narod. Pa narod svesno sto glasa za covek sto ti ja prodava drzavata i ne si zasluzuva. Posle seto ova so go svari velepredavnikot vrakanje nazad nema, Makedonija e gotova.
Солзи сами капат прости ми ...

Во ред е, ќе си најдеш нова работа без гајле биди. Треба некој и во инвестициите од грујо да работи.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Кога се обраќаш некому, добро размисли кој што пишувал и за соодветните работи разговарај. Мене нема што некој да ме „бутка“, нема од каде да ме „бутка“, не сум никаде качен... Јас го кажувам она што го мислам, а се трудам да мислам што пореално. Ниту од некого се откажувам, ниту со некого сум се врзувал.
Затоа, ако сакаш да разговараш, разговарај. Не дроби непотребни зборови.

Мнозинството во Собранието каде е? Тоа прашуваш? Тоа е кај СДСМ, ДУИ, Беса, Алијанса... Односно, кај претежно албанското мнозинство... Ама тоа не е мнозинството од изборите, од гласањето. Тоа е кој знае како „наложено“ мнозинство... А на изборите, најмногу доверба доби ВМРО ДПМНЕ. Тоа се факти, јас не ги измислувам.. бројки се.
Истовременно и најмногу доверба изгуби ДПМНЕ. Од 51 пратеник во 2014, спаднаа на 36 во 2016. И мандат им беше доделен.Каде е мнозинството? Кај ДПМЕ сигурно не е.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom