Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Пред некое време кај актуелно беше некој полициски командир сликан во униформа како бакнува кама и револвер, па еден колега ми вели дали гледаш ја партизираа цела држава, мој коментар беше дека не е тоа ништо партиско туку национално, ВМРО и ДПМНЕ се две различни работи и дека одредена пропаганда се обидува да ги поистовети гомнениците на ДПМНЕ со ВМРО што е симбол на национално обединување. Кратко пред тоа го прашав дали му сметаше тоа што етнички Албанци, офицери од АРМ и функционер од МО отидоа и се поклонија исто во униформи пред споменик на ОВК/ОНА во Северозападна Македонија, ми вели ама добро сега...то е друго, не смета, за на крај да ми каже дека јас сум бил националист бе.Коа му реков тоа е удбашки менталитет се навреди.
Најтрагично е шо ова се дешава негде на Средоземно море.
Кога ќе успеат пиздариите на ДПМНЕ да ги направат синоним со ВМРО тогаш целта е постигната на пропагандата, купишта коментари тука како ВМРО требало да се сотре во корен и сл, не ДПМНЕ туку ВМРО, па националисти, фашисти и сл, јас никаде не сум прочитал Албанец да напише нешто слично за балистите или да ги осуди злоделата на ОВК/АНА.
Ние имаме контиунуитет, имаш луѓе како Панко Брашнаров и Богоја Фотев што биле учесници во Илинденско востание и АСНОМ, сега шу праиме? Ама коа Командант Тричкови ти е основ за формирање став тоа е...
Ванчо Михајлов не бил дел ни од едното ни од другото, исто и Лазо Колишевски, сега прашање е за историчарите кој од овие двајца имa ликвидирано повеќе Македонци?
Битно бугарите станаа ослободители,балистите борци за човекови права,грците жртви што некој им ја краде историјата....Тоа е таа пропаганда што со години прави да и самиот македонец се чувствува како крадец и како некој што извршил геноцид врз други националности.И сето тоа никогаш не би успеало кога не би биле помогнати од домашните продадени души дали од СДС дали од ДПМНЕ.
Прашај некој албанец кои биле балистите или некој бугар што барале во Македонија во втората светска војна,или србин за јужна бановина или грк зошто протерале егејци има очи да ти ископаат.Али македонче шупче продадено таков како што господ го создал дури и ќе поверува дека он извршил геноцид иако не бил ни роден тогаш.
А се сложувам дека нема ни В од прави вмровци во ДПМНЕ,све избркаа испозатворија.
 
W

wicked_1

Гостин
Којзнае колку сте горди на одлуката да се укине притвор на лице во бегство :) И после сакате држава да си играте ебаве сиромашните.
Ех, на сите гадости што се претрпеа и ова ќе се се протне, жилав народ сме ние.

Сеа ќе дојде некој неутрон, ќе ја избалансира темава со една колумна за тоа како сите се исти / не е ова ништо ново / политика бајо јбг., и ќе исчезнат проблемите на момент... барем до дека не и текне нешто ново на бандата.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Може власт изгубија ама братот Кочан не го даваат!

Овие гомнарии со судството само уште посилно потврдуваат зошто Груевски мора да си отиде по секоја цена.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.706
Поени од реакции
27.666
Некој да ми ја сумира темава, не ја пратам убаво последниве 4 месеци :)
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.086
Може власт изгубија ама братот Кочан не го даваат!

Овие гомнарии со судството само уште посилно потврдуваат зошто Груевски мора да си отиде по секоја цена.
По цена и на териотријални отстапки, промена на име, химна, знаме :D:D ??
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.086
Уште со приказната за промена на химна и знаме. Ај како ќе го променат знамето? Со кое мнозинство?
Кога не ја сфаќаш поентата на прашањето, не се убацуви жити се.Ќути си, и не се мешај у некоја дискусија и подбуцнувања идеолошки кои траат веќе со месеци.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Кога не ја сфаќаш поентата на прашањето, не се убацуви жити се.Ќути си, и не се мешај у некоја дискусија и подбуцнувања идеолошки кои траат веќе со месеци.
Ајде де кажи како ќе го сменат?
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.086
Ајде де кажи како ќе го сменат?
Абе они не може да го сменат, ова си е меѓу нас си имаме вакви досетки на повеќе теми.Поентата е доколку се може дали би прифатиле по секоја цена.
Е и да се надоплнам, Дали Грујо да падне и по цена да сме вон ЕУ курсот, ај сега да ве видам :):).
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Уште со приказната за промена на химна и знаме. Ај како ќе го променат знамето? Со кое мнозинство?
Мислам дека вмороните не даваат да се менува име, химна, знаме, грб од пуста желба тие да го напраат тоа, пошо „малку“ ја раскурцаа државава со менување историја, народ што испоумре, се испосели, го испокрадоа - па уште овие „формалности“ они да си ги завршат - затоа не ја даваат власта.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Абе они не може да го сменат, ова си е меѓу нас си имаме вакви досетки на повеќе теми.Поентата е доколку се може дали би прифатиле по секоја цена.
Е и да се надоплнам, Дали Грујо да падне и по цена да сме вон ЕУ курсот, ај сега да ве видам :):).
Јас не би прифатил промена на знаме по секоја цена, а името сакале неќеле некој некогаш ќе го смени. Ако сакаме во ЕУ тоа треба да е што побрзо, па самите вмровци се договараа за тоа и нивните гласачи немаа против тоа, ако имале ќе направеа протест нешто.
 
V

viktora

Гостин
Уште со приказната за промена на химна и знаме. Ај како ќе го променат знамето? Со кое мнозинство?
Нешто слично како што го избраа Талат.Ќе протнат некое законче или мутави ќе не прават дека погрешно го толкуваме уставот.
Не знам дали ги следиш ДУИ БЕСА Алијанса што зборат.[DOUBLEPOST=1494778126][/DOUBLEPOST]
Јас не би прифатил промена на знаме по секоја цена, а името сакале неќеле некој некогаш ќе го смени. Ако сакаме во ЕУ тоа треба да е што побрзо, па самите вмровци се договараа за тоа и нивните гласачи немаа против тоа, ако имале ќе направеа протест нешто.
Името ни е сменето.Работата е што сакаат и дома самите да се именуваме ФИРОМ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom