Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Од 340 п.н.е до 146 п.н.е.Римски,Византиски,Отомански,Грчки.Но секогаш припаѓал по природната територија на Македонија.Патем и евреите чекале над две илјади години за да ја создадат својата држава.
Е сега сарказмот ти е катастрофа.
Зачи помалце од 2 века бил наспроти 21 век кога не бил.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
istoto se desi i so protestite lani
im go nakrsivme na `gragjanskite` pratenici
isto sranje,ist shablon,isti rezultati[DOUBLEPOST=1494619324][/DOUBLEPOST]
ama sepak sdsm se podobri predavnici?
Сите имаат гревови, затоа е потребен тв дуел меѓу претседателите на најголемите партии. Иако Заев нема толку гревови колку Грујо бидејќи човекот не помириса власт, за разлика од Бранко. Така да не знам што ти значи ова кој е подобар предавник. Овие 11 години вмро е предавничка партија, од 2002 до 2006 беше Сдсм. Сепак ако веќе мериме, предавството кое се случи од 2009 па навака не се споредува со ниедно друго.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Абе, ако Македонија е загрозена од Балисти, како што викаш, зошто не се вратиш тука и да застанеш во отпорот? Толку малку те задолжила Македонија, само со протест по форуми?

И ако западот е клет и расипан, зошто побогу седиш таму? Врати се тука во мајка Македонија и директно придонеси за унапредувањето и зацврстувањето на интересите и унитарноста. Злобните усти ќе речат сладок ти е кешот од клетиот запад...
Ajde ke napravam napor da debatiram so tebe iako e waste of time. Makedonija ne e zagrozena od Balisti, Makedonija e okupirana od Balisti, a keshot shto mi e sladok ovde na Zapadot sum go zarabotil do poslednata centa, nishto ne mi e dadeno gratis.Ako sakam da pridonesuvam za унапредувањето и зацврстувањето на интересите и унитарноста moznam i od ovde. I sega za sega mozham samo da pridonesam za dobroto na Balistite. Taka dojdoa rabotite, ama kalemenite slivi toa ne go gledaat.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Сите имаат гревови, затоа е потребен тв дуел меѓу претседателите на најголемите партии. Иако Заев нема толку гревови колку Грујо бидејќи човекот не помириса власт, за разлика од Бранко. Така да не знам што ти значи ова кој е подобар предавник. Овие 11 години вмро е предавничка партија, од 2002 до 2006 беше Сдсм. Сепак ако веќе мериме, предавството кое се случи од 2009 па навака не се споредува со ниедно друго.
neli utrdivme deka `predavstvo` e imaginarna kategorija i deka se koristi za prikrivanje na kriminali
primer, zaev e patriot koga probuva da napravi iznuda i ucena so snimki, pa posle gi prepakira kako `vistinata za makedonija`
grujo e patriot koga laze deka se bori za imeto
sea da vidime koj kako se spravuva so kriminalot
gruevski se `spravuvase` so kriminalot 11 godini vo koalicija
sdsm se spravuva so kriminalot so postavuvanje na vtoriot covek na kriminalnata partija za pretsetadel na parlament
i demokratskive kriminalci se derat`ama patriotskite kriminalci pravea isto`
monti pajton ne ni e ramen
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.694
neli utrdivme deka `predavstvo` e imaginarna kategorija i deka se koristi za prikrivanje na kriminali
primer, zaev e patriot koga probuva da napravi iznuda i ucena so snimki, pa posle gi prepakira kako `vistinata za makedonija`
grujo e patriot koga laze deka se bori za imeto
sea da vidime koj kako se spravuva so kriminalot
gruevski se `spravuvase` so kriminalot 11 godini vo koalicija
sdsm se spravuva so kriminalot so postavuvanje na vtoriot covek na kriminalnata partija za pretsetadel na parlament
i demokratskive kriminalci se derat`ama patriotskite kriminalci pravea isto`
monti pajton ne ni e ramen
Чаре? Нели искра во мракот бевте вие левица?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Чив бил Солун тие 21 века?
на разноразни други држави, рим, србија, отомани, грци.... сосем доволно да се измени структурата на народот
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
soros e samo moj nikoj drug da znaes, ti do kaj si so pasosot
`„Јасна е нивната одговорност за ужасната состојба во Македонија во секоја смисла и од досега презентираните докази и аргументи“, додаде тој,„ затоа што ништо од тоа што го направил Груевски, од криминал и корупција, до удар врз човековите слободи и права, не би можел да го стори без знаење и поддршка од неговиот коалициски партнер ДУИ. Кажав и дека од ДУИ биле многу внимателни кога зборуваат по телефон, што покажува дека добро знаеле оти се прислушувани.“

Но, истакна Заев, сепак аудио снимките што ќе ги слушнете денеска се доволни да го разобличат владеењето на тесната група во ДУИ, кое по многу нешта наликува на владеењето на тесната група на Груевски.`
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Чаре? Нели искра во мракот бевте вие левица?
Јака левица е ланс, а јас сум пилот на F16. Он го прифати првото начело од "Капиталот" на Маркс: "Во борбата за системски промени и пад на режимот, ти осигурај се со бугарски пасош, за секој случај, па после проповедај".
После неуспехот на левица на изборите, Заев е дежурниот кривец за се'. Со месеци се пењавиме овде и никако да ми објасни како тоа од заеднички борци за да се бутне режимот, сега опозицијата му е крива и нејзе цело време ја напаѓа, што го става во уникатна категорија груевист-левичар.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Јасно е дека штом немаат елементарно ниво да сконтаат основни политички состојби во матичната држава, а се преоптеретени со нив, дека и таму каде што живеат се некое дно, некое гето, маргинализиран дел од општеството. Реално, ти мислиш дека на форумов општиме со неурохирурзи или дизајнери на роботи, кои заработуваат петтоцифрени суми месечно? Овој ти е некој или заварувач или трга онакви канцерогени азбестни плочи за некоја надокнада и нормално е дека и тој систем таму го доживува со гадење и презир.
Ми одговара пред некој ден дека „требало армирана плоча да ни се стаи“ - тоа е една дебилна изјава на миленка крмакот, кој му е главен извор на информации и главен генератор на ставови за политичките состојби - што понатаму со него?
Губење време е општење со овие примитивни форми на егзистенција.
Jas nemam elementarno nivo da gi skontam osnovnite politichki sostojbi vo Makedonija???Snegulko moja sharena i slivo kalemena, dali jas sum fizikalec ili hirurg ili dizajner e irrelevant, dali zhiveam preku barata ili 10 000 km podaleku e isto taka irelevant. I sega spored tebe samo hirurzite i dizajnerite navistina gi znaat rabotite. Tie hirurzi i dizajneri zhiveat vo "echo chamber". zhiveat vo balon i vrska nemaat so realnosta a bogami nitu sakaat da ja znaat realnosta.
A armiranata plocha e metafora, jas nekade rekov deka kalemeni slivi kako vas, treba da se progonat vo Sibir (se somnevam deka bilo koja state ke ve prifati kako azilanti, mozhebi Somalija) i na pet generacii da ne im se dozvoli pristap vo Makedonija. Ehhh slivo moja kalemena, site info shto gi dobivam se "on the tip of my finger" bez ogranichuvanja. long live the internet do you undersatand??? Ama shteta, kalemenite slivi teshko deka toa ke go razberat. Navistina te zhalam, kolku i toa da zvuchi licemerno no sepak, te zhalam slivo kalemena.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Јака левица е ланс, а јас сум пилот на F16. Он го прифати првото начело од "Капиталот" на Маркс: "Во борбата за системски промени и пад на режимот, ти осигурај се со бугарски пасош, за секој случај, па после проповедај".
После неуспехот на левица на изборите, Заев е дежурниот кривец за се'. Со месеци се пењавиме овде и никако да ми објасни како тоа од заеднички борци за да се бутне режимот, сега опозицијата му е крива и нејзе цело време ја напаѓа, што го става во уникатна категорија груевист-левичар.
bas naprotiv,za demokratskite zhmoroni, vmro e krivica za sve. pa i za kriminalite na DUI
poso sea ne smeete da zucnete za dui
pisi pak za bugarskiot pasos.
sekoj pat koga kje spomnes bugarski pasos, eden kriminal na DUI se gubi od memorijata.
keep going.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom