Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
S

silmarillion

Гостин
Статусов може сте го виделе, од Сашо Тасевски, актерот:

„Вчера. Јас сум, ми вели родум од Новаци, дојдов од Австралија и бев на протестите за одбрана на Македонија од Албанците и предавниците. Груевски за мене е цар македонски.
Го гледам, го гледам, онака искрено зачуден од неговиот патриотизам и го прашав: Добро, само за протестите дојде од Австралија?
А бе имот имам во Пелагонија, па еден албанец од Студеничани прати абер да го купи и дојдов денес в Скопје, си пруживме рака и му го продадов. Убаа пара зедов, бериќатверсн. Ќе има за едно куќиче за синот на море во Порт Артур.
Луѓе немав што да му одговарам. Само го гледав во немоќ. Ваков муабет ти го поразува цел разум и логика.“
Не разбирам зашто нема логика? На патриотите не им е всадено дека шитарите се лошите у приказнава него дека СДС е лошиот у приказнава. СДС да ја нема они немаат никаков проблем ни со 103242342 џамии околу Скопје, ни со денот на Албанското знаме, ни со двојазичност, ни со гласноста на џамиите, ни со двоглави орли споменици, ни со албанска администрација, со ништо од тоа, ама апсолутно ништо! Впрочем тоа го докажаа ќосињата во последните 10 години. Се е за кеш, се е платено и за тоа треба да се возврати услугата. Затоа падавичарат кога им се стресе изворот на приходи, а нигде ги немаше 10 години кога Тиранско-ВМРОвската платформа беше во полн ек од 2008ма па навака. Затоа главен проблем им е Заев а не Ахмети. Затоа бараат откажување од платформата за да може Али да каже епа не играм тогаш со СДС и они да си влезат пак.

За еден Сашо Тасевски мислев дека ова ќе му биде јасно, а не да бара логика у ова.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
По деловник си одеше, во отсуство на претседателот од минатиот состав, најстариот патеник стави на дневен ред избор на нов претседател, група пратеници го предложија Талат, гласаа за, се изнапотпишаа мнозинството на официјален документ кој го објави и службен весник на РМ.
:jeeee:
Ха ха хааа.... Баш беше така. Ние вчера со комшијата се изнамуабетивме за високи политики пред зграда, па кому да му го предадам записникот да го објават во службен весник.
Ова личи како кога децата порано се броеа: „еци пеци пец“, или „о мони мони...“.
Оф леле Лет 3... Утре некој на врата дома ќе ти заѕвони и ќе ти покаже „тапија“ каде со брат му одржале „седница“ дома им, и решиле „официјално“ дека станот твој од сега ќе биде нивни.[DOUBLEPOST=1494502424][/DOUBLEPOST]
Jac сум за едно праведно правно општество. Да направиме земја каде секој ќе си ги извршува работите професионално и во интерес на државата а не на семејството, каде нама да е пресудно кој чиј брачед, кум, школски, внук, син... е. Мене не ми пречи некој директор или раководител да е од било која партија ако има успех во работата, каде нема после избори да се менуваат директори на школи градинки болници, само зато шо не е од нивна партија и каде ќе одговара секој за направени пропусти и грешки па макар и од “твоите“ да е.
Секој да одговара и за добри и за лоши работи кои ги направил.
Така е. Мене веднаш за најглавен да ме ставите (на состанок на лединка). Јас сум ептен од таквите како што ги наброја.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Гледаш и самиот дека требаат промени и реформиу и во администрација и во судсво и здравство. Нема Македонец кој на некој начин не пропиштал од ова власт.
Јас не се жалам, ок ми е ;)
Тебе не ти чини? Ти зема некој нешто? Те избркаа од работа? Гладен си? Гол? Бос? Или немаш за чоколадо?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
:jeeee:
Ха ха хааа.... Баш беше така. Ние вчера со комшијата се изнамуабетивме за високи политики пред зграда, па кому да му го предадам записникот да го објават во службен весник.
Ова личи како кога децата порано се броеа: „еци пеци пец“, или „о мони мони...“.
Оф леле Лет 3... Утре некој на врата дома ќе ти заѕвони и ќе ти покаже „тапија“ каде со брат му одржале „седница“ дома им, и решиле „официјално“ дека станот твој од сега ќе биде нивни.
Tи си дете растено во ситемот на ВМРО каде единствен закон беше зборот на партискиот лидер.
Исто како во саудиска арабија, шеикот е господар над животите и имотите над сите поданици. Нема устав нема закон, може да нареди да те убијат или да ти дадат милиони, и единствено шо можеш да викнеш е Алаху Уекбер (или кај нас (Македонија е вечна)

Сега собранието почна со легална работа, за избор на Талат потписи дадоа и службен печат, мнозинството во собранието. Тоа е закон. Така работи демократијата. Да нема повеќе телефонски јавувања од штабови на судии, полицајци, градежни инспрктори, директори на училишта музеји болници... со налози кој да се прими а кој отпушти кој да се уапси а кој ослободи кој на колку години да се осуди.
Верувам дека за тебе е ова чудно и несфатливо и дека сега се осеќаш како Алиса во земјата на чудата
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
A dali mislite deka novata Vlada na celo so Zoran Zaev treba da ja legalizira rekreativnata upotreba na Cannabis pa i MDMA, sto da ne.
Заев не е поставен за такви работи. Чекај, има еден куп задолженија да ги прави. Се чека ред, ДУИ, Села, Беса... Рама... :)
Ако не ја даде најавената оставка прво.[DOUBLEPOST=1494502768][/DOUBLEPOST]
Живеам во Македонија и не сум на дроги,кажвам како шо треба да биди сите шо маваја во Собранието има да одговарат дебело нема зошто по порталите да ги бранат поточно ВМРО.
Секој има право демократски да брани. И УЧК маваше, па се помилуваа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Така е. Мене веднаш за најглавен да ме ставите (на состанок на лединка). Јас сум ептен од таквите како што ги наброја.
Не си.
Верувај и за тебе и за нас ќе биди најарно да сме на различни страни.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Кога е будала. Место да закажува разно-разни состаноци (оправдание) со комори и сл. и да не се појавува пред судските „инстанци“.
Е не, со трине невести ќе се занимава. Си седи човекот во Катар и во Бахреин на јахтата со пичиња, пура, бело и Џек Даниелс и ги поздравува :bravobe:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Јас не се жалам, ок ми е ;)
Тебе не ти чини? Ти зема некој нешто? Те избркаа од работа? Гладен си? Гол? Бос? Или немаш за чоколадо?
Македонија не сум јас а не си ни ти.
Доволно тага и мизерија има во државата да некој совесен и поштен може рает да ужива во своите благодети и си мисли “Шо ги ебам сирмоашните“
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Tи си дете растено во ситемот на ВМРО каде единствен закон беше зборот на партискиот лидер.
Исто како во саудиска арабија, шеикот е господар над животите и имотите над сите поданици. Нема устав нема закон, може да нареди да те убијат или да ти дадат милиони, и единствено шо можеш да викнеш е Алаху Уекбер (или кај нас (Македонија е вечна)

Сега собранието почна со легална работа, за избор на Талат потписи дадоа и службен печат, мнозинството во собранието. Тоа е закон. Така работи демократијата. Да нема повеќе телефонски јавувања од штабови на судии, полицајци, градежни инспрктори, директори на училишта музеји болници... со налози кој да се прими а кој отпушти кој да се уапси а кој ослободи кој на колку години да се осуди.
Верувам дека за тебе е ова чудно и несфатливо и дека сега се осеќаш како Алиса во земјата на чудата
Јас? Јас с(т)редно во СФРЈ завршив. Во ЈНА бев... Така да...
Види, мислам дека знаеш, ама да ти кажам, во секој систем, особено демократски нештата се прават по закон. И изборот на Претседател е согласно закони, на собраниска седница. Тој не беше избран на седница, како прво... и уште 20-на други работи.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Македонија не сум јас а не си ни ти.
Доволно тага и мизерија има во државата да некој совесен и поштен може рает да ужива во своите благодети и си мисли “Шо ги ебам сирмоашните“
Е добро де, јас сум непоштен и несовесен и ќе речам јасно и со мирна душа „што ги ебаам сиромашните“ кога не сакаат да работат и да си заработат!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Јас? Јас с(т)редно во СФРЈ завршив. Во ЈНА бев... Така да...
Види, мислам дека знаеш, ама да ти кажам, во секој систем, особено демократски нештата се прават по закон. И изборот на Претседател е согласно закони, на собраниска седница. Тој не беше избран на седница, како прво... и уште 20-на други работи.
Видов дека факултет си завршил во 90 сетите.
И дека не си учел ни кобол ни фортран и малце паскал кој редовно се изучуваа најмалце до 95.
Така да ако си фатил СФРЈ тоа беа можеби градинка и пелени.[DOUBLEPOST=1494503052][/DOUBLEPOST]
Е добро де, јас сум непоштен и несовесен и ќе речам јасно и со мирна душа „што ги ебаам сиромашните“ кога не сакаат да работат и да си заработат!
Во изградбата на новото општество на тебе ќе рачунаме како да не постоиш. Никаква корист од тебе немаме.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Е не, со трине невести ќе се занимава. Си седи човекот во Катар и во Бахреин на јахтата со пичиња, пура, бело и Џек Даниелс и ги поздравува :bravobe:
Па.. з’ш да не.
Вчера слушнав на ТВ дека вчера со Заев на закажаното рочиште в суд со него бил и претставник од ОБСЕ да потврди дека овој има навистина состанок со нив. :icon_mrgr:
Кога син ми е болен и не бил на школо, јас одам кај класната или и се јавувам за да го потврдам отсуството, болеста.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Видов дека факултет си завршил во 90 сетите.
И дека не си учел ни кобол ни фортран и малце паскал кој редовно се изучуваа најмалце до 95.
Така да ако си фатил СФРЈ тоа беа можеби градинка и пелени.[DOUBLEPOST=1494503052][/DOUBLEPOST]
Во изградбата на новото општество на тебе ќе рачунаме како да не постоиш. Никаква корист од тебе немаме.
Абе од тебе една корист што гледа општествово...од форумов не излезе ни на мочање :pos:
А и тоа ваше „ново општество“ нека не смета на мене. Барем не во позитивна насока. Секако, можеби и ќе го создадете?...кој знае...можеби некогсш, а можеби ниту тогаш
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Видов дека факултет си завршил во 90 сетите.
И дека не си учел ни кобол ни фортран и малце паскал кој редовно се изучуваа најмалце до 95.
Така да ако си фатил СФРЈ тоа беа можеби градинка и пелени.
Старееш.. забораваш. Паскал многу учев и работев. И ден денес го работам, во Windows платформи. Фортран и Кобол, малку. Беа веќе застарени и непрактични за работа. Ти кажав дека и во ЈНА бев војник.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom